Terschünt Japlüh, ÊpmierS Wam "Af. ,1873: a t e r d a g 1 Februari. M 303Ö BUITENLAÜDSCHE BERICHTEN. BINNENLANDSGHE BERICHTEN, fL 1 "ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1.85. Fr'anCo per Post, door het gebecie Rijk2.50. (Brieven Franco.) Uit St. Petersburg schrijft men omtrent het proces- Nefcliaïef, dat" dit eerlang vooi' het hof te iiloskou zal worden behandeld en de beschuldigde geen' verdediger verlaiigt» Ten opzichte van die zaak, zegt de correspondent, zijn in Europa verscheiden dwaalbegrippen in omloop, en het is misschien niet onnoodig te herinneren, dat het Eussische strafwetboek het minst strenge is van allen, die er bestaan. Zonder nog te gewagen van de doodstraf, die er uit verdwenen is, wordt levenslange tuchthuisstraf alleen op vadermoorders toegepast; het maximum voor eiken anderen moord, hoe verzwarend de omstandigheden ook zijn, is twintig jaar. Eu nog wordt die straf slechts zelden uitgesproken en op buitengewoon afschuwelijke misdaden. De meeste veroordeelingen wegens moord zijn tot twaalf a vijftien jaar tuchthuisstraf en bepalen zich vaak slechts tot ballingschap naar Siberië met verlies van burgerrecht. De correspondent noemt hiervan een paar voorbeelden op, onder anderen van een man, die zijn vrouw vermoordde, om met zijn rhaitresse te kunnen leven. Maar, zegt hij, naast den regel bestaat de uitzondering, naast het burgergerechtshof de krijgsraad, tot handhaving van de tucht bij het leger, en de rechtspraak van deze krijgsraden wordt niet zelden ingeroepen bij politieke misdaden of tot handhaving" der veiligheid van den staat en hetgeen men daarvoor laat doorgaan. Deze summiere en onvermurwbare rechtspraak maakt een te sterker contrast met die der burgerrechtspraak, om dat de misdaden soms veel geringer schijnen in de oogen van het publiek, dat niet ingewijd is in de geheimen der hooge politiek. Als een bewijs hoe in Rusland al wat zweemt naar misdrijven tegen den staat zeer streng wordt gestraft, stfekke dat te Irkutsk onlangs dearchitect van den nieuwen schouwburg, zekere Eichmuller, die door den gouverneur Smelnikoff was beleodigd en aan dezen een slag in het aan gezicht gaf, op last van den krijgsraad gefusilleerd werd binnen 24 uren na zijn vergrijp. De Society of Arts in Londen heeft onlangs als hare meening fe kennen gegeven, dat de Engelsche schoen makers in alle opzichten onder moesten doen voor hunne vakgenooten in Frankrijk. De Engelsche schoenmakers hebben zich dat aange trokken" en aan hun collega's in Frankrijk een uitnoodigiug gericht tot een wedstrijd welke is aangenomen. De voor waarden van dezen internationalen wedstrijd zijn de vol gende: De gezellen, zoowel de Fransche als de Engelsche, doen hun werk in tegenwoordigheid van een jury, die be palen zal of de kamp in Parijs, Boulogne of Londen zal plaats hebben. Ongeveer 15 ure* zijn toegestaan voor een paar heeren-laarzen, in buitengewone gevallen kunnen twee dagen gebezigd worden. Voor een dames-schoen, met lederen' afzetsels, worden 12 uren beschikbaar gesteld. De gehéele arbeid, de leesten uitgezonderd, moet door den zelfden werkman geschieden. In een schrijven uit Berlijn wordt gemeld, dat de menigvuldige aanvallen, welke de bekende kerkelijk poli tieke wetsontwerpen van dr. Falk in de binnen- en buiten- landsclve dagbladen te verduren hebben, stellig, in'zoover die aanvallen gegrond zijn, van minder hevigen aard zullen worden,i zoodra het rapport van de commissie van onder zoek zal bekend geworden zijn, daar dit een reeks van vrij gewichtige amendementen op die ontwerpen zal voor stellen. De Evangelische opperkerkeraad te Berlijn heeft thans een breedvoerige memorie, betreffende de bekende drie kerkelijk politieke wetsontwerpen van dr. Falk, bij het huis der afgevaardigden .ingediend. Daarin wordt hoofd zakelijk betoogd, dat de Evangblische kerk aan die wetten volSti 'kt geen behoefte heeft, en dat zelfs door de toepassing van een dezer wetten, namelijk die tot beperking der disci plinaire macht, voornoemde kerk ernstig zal-geschaad worden. Dientengevolge verzoekt dan ook de opperkerke raad, om de uitsluiting der Evangelische kerk van die wets ontwerpen,! onbijzonder van dat op de disciplinaire macht, en drukt hij ten slotte tevens de hoop uit, dat die ontwerpen groote wijzigingen mogen o'ndei'gaan. Volgens bericht uit Hannover zal de rector Gitter- mann, te Esens, in Oost-Friesland (en niet gelijk gisteren werd gemeld te Essen) iu beroep komen tegen'het besluit vad het'Honnoversch consistorie, waarhij hij uitzijn betrek king als rector is ontslagen en hem de bevoegdheid tot waarneming van het predikambt is ontnomen. De Gonstitutionnel deelt aan zijn lezers de laatste woorden mede, die Keizer Napoleon op verstaanbare wijze moet gesproken hebben. I-Iet was daags vóór den sterfdag, dat dokter Conneau in het ziekenvertrek trad, toen de' patiënt op gejaagden toon, en het hoofd eenigszins ophef fende; plotseling vroeg: nConneau, hebt ge den slag van 'Sodhm bjjgewoond?" De aangesprokene, die, zoo mogelijk, de herinnering aan dit voor Frankrijk allernoodlottigst gevecht bij deze gevallen grootheid niet wilde opwekken, gaf tén antwoord dat hjj van Bonden kwam, waarop de Keizer hem in de rede viel, en met nadruk zeidesik vraag niet of ge van Londen komt, ik vraag u, Conneau, of ge te Sedan waart?" Na deze woorden geuit te hebben, zonk de lijder, uitgeput van vermoeienis, in zijn kussens terug, en sprak niet meer. Jl. Zatei dag avond ten half negen ure, zaten in de salons van den restaurateur Laurent Catelain te Parijs, achteutwintig der beroemdste Europeesche en Amerikaan- sche schakers, ieder met een opgezet spel voor zich, gereed om allen tegen een enkel man een partij tespeleu. De speler, die het tegen achtentwintig tegelijk zou opnemen was de heer Rosenthal, een Pool van geboorte, doch die sedert 1864 in Frankrijk vei blijf houdt, dezelfde die op de schaakcongressen Van 1870 te Baden-Baden en iu 1872 te Londen de overwinning behaalde. Ditmaal was de be paling gemaakt, dat hij over eiken zet niet langer dan een minuut mocht deuken. Ten half "drie ure des zondags morgens was de strijd geëindigd en de heer Rosenthal had toen zesentwintig partijen gewonnen en twee verloren, Hij had iu zes uien tijds niet minder dan elfhonderd zetten gedaan. In een huis te Pinay (in het Fransche departement van de Loire) gebeuren zonderlinge dingen. In drie dagen tijds is daar in het begin dozer maand veertien malen brand ontstaan. De eigenaar woont er met een vrouw en een kindermeid. Den 7en dezer, 's avonds ten 7 ui e, geraakt een dergordijnen van het bed der echtelieden op de eerste verdieping in brandde bonne bemerkt het en slaagt er in de vlam te blusschen. Een uur later vat het hoofdkussen vlam waarop de bonne nogmaals bluscht. Toen daarna liet houtwerk aan liet branden ging, liep de verschrikte vrouw, die er nu niets meer van begreep, una"- hai en meester. Deze weet, met behulp van een buurman, den brand te blusschen. Het bed wordt onderzocht en geen spoor van vuur ontdekt, men is er zeker van. Eenige oogenblikken later tast liet vuur ten vierden male hetzelfde bed aan en legt het geheel in de ascli. Den volgenden dag, ten 11 ure, vertoont de vlam zich, uiet aan het bed dat niet meer bestaat, maar aau de bedgordijnen en aan het plafond. Dit begin, of liever leze hervatting van den brand is men spoedig meester. Een poos later vat een wieg vuur; die uit bet venster wordt geworpen. Toen er nog bed, nog wieg was om in brand te geraken, tast de vlam een kast van de dienstbode aan. De heer des huizes, die middelerwijl een haudigporayner wordt, bluscht ook dit. Later wordt nog een bed doorbrand vernield, en tot be sluit van den dag geraken twee linnenkasten in branden worden gedeeltelijk vernield. Den negenden, 's morgens ten 11 ure, hervat het vuur zijn taak in een kamer waar diuiven te drogen gelegd zijn. In een ander vertrek verbrandt een venstergordijn. Tegen den middag eindelijk braudt de schuur, op zes meter afstand der woning, totaal af; zij bevatte hooi, stroo, hout enz. Het gezamenlijke verlies bediaagt thans 6000 francs. Het volk verklaart natuurlijk het huis voor betooverd; de justitie doet onderzoek. Iu Bern heeft een zonderlinge diefstal plaats gehad. Uit de bureaux van statistiek op de derde verdieping van het federaal paleis, zijn op klaai lichten dag, ten 1 urn 's namiddags, een groot gedeelte dor lijsten van de jongste volkstelling gestolen. Er zijn minstens 2 personen en een groote handwagen noodig geweest, om de massa papier die verdwenen is te vervoeren. Aan scheurpapier is het niet meer dan 20 fr. waard, met bijna zekeie kans van ont dekking bij verkoop. Onderscheiden personen, ook ambte naren; hebben het vervoeren van het papier gezien, maar meenden dat het bureau van statistiek overbodige papieren opruimde. Waarschijnlijk is de diefstal niet uit winstbejag geschied; maar daardoor Wordt de zaak zeer duister. Blijkens de opgave van het Japansche Guaimusho of departement' van Buitenlandsche Zaken zijn er 214 vreem delingen in Japan vau staatswege aangesteld, op trakte menten van 480 tot 16,000 dollars per jaar. Onder dezen zijn er '119 Eugelschcn, 50 Franschcn, '16 Amerikanen, 2' Hollanders, 8 Pruisen; 9 Chineezen, 2 Indianen, 1 Deen, 1 Italiaau, 4 Mauilleezen,"! Portugees, '1 Paraguayaan. In' de provinciën zijn nog *164 vreemdelingen geplaatst, ter wij! nog 100 vreemdelingen iu particuliere betrekkingen zijn In het geheel alzoo ongeveer 500. ggftïHLJ«39 iDVEBIESTIllti Prijs: van i tot 10 gewono regels 1.00"; iedere regel meer (OHO. Voor den werkenden stand en vodr weldadigheid, de helft van den prijs. SCHIEDAM, 31' Januari' 1873. Eenige reeders en boekhouders van vischschepen te Maassluis en te Vlaardingen, hebben zich tot den Minister van Marine gewend met hot verzoek, het nieuwe vaar water, den zoogenaamden snieuwen waterweg", overeen komstig de eischen des tijds te laten betonnen on bij nacht' behooriijktelaten veriichtenengelemiven te doen plaatsen. "De ari'ond.-rechtbank te 's Ilage nam gisteren van een zeldzaam voorkomend geval kennis. Zondag 5 Januari ontstond in de Ned. Herv. kerk te Seheveningen niet weinig opschudding, daar een der toehoorders, dezeeman Cv G., voor dat door de gemeente het laatste gèzang was aangeheven, luide tot den predikant Ds. Deïmout; had"ge roepen: vhoud je mond leugenaar", terwijl ttij:vervolgens van zijn zitplaats opstond en de" kerk verliet' Dezeriist- vei stoorder werd te dier zake vervolgd en stond gisteren voor de rechtbank terecht. De beklaagde tra'cht'të zich te Verd'edigen rnet te' zeggen dat de domind verzocht had te worden tegengesproken door hen die het niet met hem eens- mocht zijn. Daar' uu bekluagdes gemoed'vol was,' meende' hij tot tegenspreken gerechtigd te zijn. De sub?t. officier van justitie, jhr. mr. de Jonge, eischte de veroordeling van belcl. tot 14 dagen gevangenisstraf en twee geldboeten ieder van f8. De rechtbank zal aanstaanden Dohdei'dag uitspraak doen. - Door' eed groot aantal ingezetenen, vad' Eeld'eW is' dezer dagen in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een vergadering gehouden, waarin met een stemmigheid is besloten een standbeeld op te richten voor Pieter Adriaansz. van der Werff, waarna men overgegaan is tot de benoeming eener commissie om tot verwezen lijking van dat plan werkzaam te zijn. Bij den pi edikant O., Ie Birdaard bij Dokkdm, werden in liet begin van deze maand bij nacht eenige zilveren voor werpen en geld gestolen en tevens brand gesticht, welke echter door spoedige hulp gebluscht werd. Het 19jarig dienstmeisje verhaalde na de ontdekking, dat zij wel ge rucht had gehoord, doch uit angst in bed was gebleven. Thans is gebleken, dat zij zelf de misdrijven gepleegd heeft, gelijk zij ïeeds heeft bekend. Een landbouwer te de Wijk (bij Meppel) gebruikte, om het vee van ongedierte te zuiveren, daartoe arsenicum in water opgelost. Nauwelijks waren de koeien daarmee ge- wasschen of ze werden ernstig ongesteld en zwollen zoo- dauig op, dat ze mot groote moeite van de ketens, waaraan ze gebonden waren, beVrijd werden. We vonden voor eenige dagen in de bladen het vol gende bericht: Onder de gemeente Beliingwolde (Groningen)' ik ra den na'cbt Van'21 dezei' in hei veld'jftólit gemaakt ött-her- haaldelijk geschoten op eeü Prïiiïischen deserteur, die een gevaailijk persoon wordt genoemd en wiens uitlevering moet zijn verzocht. Door zijne bekendheid met het terrein is hij 't ontkomen." Een misdadiger, wettig Veroordeeld omdat hij twee weerlooze vrouwen wreedaardig in de'n Haag heeft omge bracht, mag niet ter dood gebracht worden, al bewijst men' hem bovendien, dat hij ook zijn vader en moeder vergif- tjgd heeft. Maar op een Pruisisch deserteur, die een" gevaarlijkj pei'sooh' Wordt gehoemd en wiens" üttleveriög aAn het' Nederlandsch gouvernement moet "zijn. ve'rzocKt, daarop" wordt in het veid jacht gemaakt, alsof 't een wild dier ware. Herhaaldelijk wordt op hem> geschoten'. Indien nu een der kogels den vluchteling dood ter aarde" Sad ge worpen, zou de doodstraf zijn voltrokken, zonder eenig legaal bewijs, van schuld, zonder vonnisralleen op de ver zekering van een paar Pruisische speurhonden, met de aanhouding van den vluchteling belast. Hier zijn we zeker, de gansche liberale pers aan onze zijde te vinden. We zijn ten stelligste overtuigd, dat deze zaak nauw keurig behoort te worden onderzocht. Het Nederlandsch gouvernement behoort zich deze aangelegenheid zonder dralen aan te trekken. Wie zijn,het, die den vluchteling hebben achtervolgd Wie zijn het, die jacht op hem hebben gemaakt? Wie zijn het die herhaaldelijk op hem hebben geschoten?" Zijn het Nederlandsche onderdanen, dan behooren zij door de justitie ter verantwoording te"wordën geroepen, tenzij de last' van haarzelve is uitgegaan en' van haarzelve verantwoording van hare daden moet worden gevraagd. Zijn het daarentegen Pruisische politie-agenten of mili tairen geweest, dan kan er schending van ons grondgebied- hebben plaats gehad en behoort? ons gouvernement van Du'itschland te vorderen, dat de schuldigen zullen worden gestraft. In ieder geval is het noodzakelijk, dat offtcieel licht over; deze vreemde zaak worde verspreid. - De gemeenteraad van'Amsterdam heeft met 31 tegéli 2 stemmen aangenomen de voordracht van burgTei' Wötk.; en den schoolopziener in liet 3e district van Noord-Holland,^ om den heer Ph. Rank Az. te ontslaan als hoofdonderwijzer" aan de openbare tusschenschool L, A. aldaar, ondanks de' verschillende ingekomen adressen tegen de aanneming dezer voordracht, o. a. ook een van 140ouders, van260der, 300 leerlingen op zijn school. "Voorts is nog in deze zitting aangenomen liet voorstel Van burg. en weth. om de op'rich-" ting eener vierde rijks kweekschool, tot opleiding, van lcweekelingen en hulponderwijzers, en wel te Amsterdam,» van het rijk te vragen. - ,Te 'sBosch is in den nacht vkn Zondag op Maandag", éen man, dié in beschonken toestand bij de esplanade in de Diep was geraakt, gered door zijn hond. Het trouwe1 dier wist door zijii' blaften en huilen de opmerkzaamheid dei'kuren te'trekkèn, die hij naar de plek bracht, waar zijn COURANT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1