■A'0. 1873. Woensdag 5 Februari. b, hï .V 3038. BU1TENLAMDSCHE BERICHTEN. AS ONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1 85. Franco per Post, door hel geheels Rijk2 50. (Brlercü Franco.) ADVEBTENTIEHt Prijs: van 1 tol 10 gewone regels /"I 00; iedere regel meer fO 10. Voor den werkenden siand en voor weldadigheid, de lielfl van den prijs. Uit St. Petersburg bericht men, dat de toebereidselen "voor de expeditie tegen Chiwa met kracht worden voortge zet. Allerwaarschijnlijkst zal de strijdmacht uit p. m. 50,000 man bestaan. De publieke opinie te St. Petersburg is met de expeditie zeer ingenomen, eu wel hoofdzakelijk omdat aldaar1 uit Chiwa mededeelingen ontvangen zijn, waarin te recht ofte onrecht gewag gemaakt wordt van verregaande ■wreedheden, die den Russische krijgsgevangenen, op last van den khan, zouden aangedaan worden. De behandeling van paarden in Rusland is zeer afwij kend van de onze. Daar worden ze nooit eerder gebruikt voordat ze volkomen ontwikkeld, dat is, zes jaren oud zijn, Geduiende dien tijd krijgen de paaiden geen haver, maar gaan's zomers in de weide en worden in den winter met hooi en stroo gevoederde De Rus behandelt zijn paard wel altijd met zachte en vriendelijke woorden en zelden met zweepslagen, maar daarentegen reinigt hij het weinig, en legt het nooit een warm dek op, opdat daardoor de huid minder prikkelbaar en meer aan atie weersgesteldheid ge woon worde. De Russische voerman spant wel vroeg in, maar hij is zeer gesteld op een langen voertijd des middags waarbij zijn paarden nooit minder dan 4 uren rust moeten hebben. "Waarlijk, deze wenken konden velen onzer land- houwers of houders van paarden zich wel ten uutte maken. In de tweede kamer van den Zweedschen rijksdag werd het voorstel betreffende de kroning van het konings paar, wegens de kostbaarheid van deze met zoovele andere gebruiken vergezeld gaande ceremonie, hevig bestreden, en het voorste! ten slotte met 90 tegen 87 stemmen in handen eener commissie tot het uitbrengen van een rapport dienaangaande gesteld. Volgens de statistiek blijkt, dat in Engeland in de laatste tien jaren 10 millionaire gestorven zijn, ieder minstens 1 miilioen p. st., eu 161, ieder een vierde millioen p. st. nalatende. De Saturday Review, dit meldende, ontleedt het geluk der rijken, en citeert onder meer andere meeningen, die van Sidney Smith, welke voor den gelukkigste verklaart hem, die 20,000 p. st. rente heeft, en gehouden wordt er slechts 10,000 te bezitten, hetgeen hem vrijwaart tegen de helft der verzoeken om te leenen, die tot hem zouden ge richt worden. In den Elzas, zoo wordt uit Straatsburg geschreven, is de H. Maagd reeds zesmaal verschenenhare vierde ver schijning, nabij Gereuth, in het district Schlettenstadt, op 10 Januari, wordt beschreven als volgt: »Zij verscheen in gouden glans, rechts van de zon, omgeven door engelen. ïïnar gelaat stond ernstig en in de rechteïhand hield zij een zwaard, waarmede zij naar den Rijn wees. De engelen namen haar de kroon van het hoofd en hingen haar een rozenkrans om den schedel. Zij zweefde ter hoogte van twee meters boven den grond. Toen zij verdween, werd zij ontvangen door de H. Dricëenigheid en zongen de engelen het uSalve Regina", waarbij muzikale tooneu werden ge hoord." In het bericht der vijfde verschijning leest men: sWeder vertoonde zij zich ter rechterzijde van de zon. Zij zweefde rondom deu berg en vervolgens boven een kastanje boom. Haar beeld spiegelde in de zon. Zij was geheel in het rood gekleed, maar later kreeg haar gewaad een schitterend gouden tint. De persoon, die haar zag, vroeg: o Moeder Gods, wat verlangt gij van uwe kin deren? en kreeg ten antwoord: Bid, bid, de ure der bevryding is nabij." Het Journal des Dêbats schildert in enkele even schoone als ware trekken het gedrag der leden van de com missie Dufaure en van de rechterzijde in de kamer. Het blad zegt, dat ze den heer Thiers niet zoozeer willen omver werpen als wel hem tot niets terugbrengen, hom handen en voeten binden en bovendien de tong snoeren en dan hem balsemen eu vergoden. Zij willen hem dan aan de regeering laten, op voorwaarde dat hij in de eerste plaats zal beloven, niet teregeeren. En wat zouden ze in de plaats stellen, wanneer het tegenwoordig bewind eens heenging? Zoo zij den een of ander daar voor hebben, laten zij er dan mede voor den dag komenzoo zij niets hebben, dan maken zij zich schuldig ten opzichte van hun land. De heer Thiers vertegenwoordigt de burgerlijke vrede, dat is zijn wezen lijke vorm van gouvernement. Omtrent de JtfwriWo-stoomboot verneemt inen thans, dat de Britsche consul te Cadix voor de autoriteiten aldaar zal trachten te staven, dat het die boot is, welke de North- fleet in den grond geboord heelt. Is dit geschied, dan zal het Spaansche gouvernement moeten beslissen, aangezien de Murillo onder Spaansche vlag voer en grootendcels ook Spaansch eigendom is, of het onderzoek van de beschul diging voor de Spaansche rechtbank zal plaats hebben, of dat die boot, haar kapitein en hare bemanning in handen van den Britschen rechter tot afdoening zullen gesteld jvorden. Dezer dagen is onder geleide van een inspecteur van f politie uit Parijs naar Toulon vertrokken een tourist, die ij gewis zyu wedergade niet heeft onder al de vreemdsoortige bezoekers die ooit den voet in Frankrijks hoofdstad gezet hebben. Bedoelde persoon is een Chinees, A-Sing, en werd eenigen tijd geleden door een Fransch schip opgenomen van een wrak. Hij was de eenig overgeblevene der geheele bemanning. Daar hij niet onnatuurlijk geen enkel woord Fransch verstond, kon hij geen opheldeiiugen geien en daar de Fiansche schepelingen even naluui lijk geen chinees spraken was en bleef de geredde een levend raadsel. De minister van binnenlandsclio zaken heeft gelast hem, op kosten van liet gouvernement, met een oorlogschip, dat naar China\ei trekt te doen repatriëeren. De scliipbreuke- iing is Frankrijk doorgereisd zonder een woord gewisseld te hebben en zonder te weten door welk land de stoom hem heeft rondgevoerd. Bij de Parysche politie komen dagelijks aanvragen voor om permissie als straatzanger. Het getal straatzan gers bedraagt gewoonlijk honderd; thans zijn er slechts een zestig en van daar dat zoo velen, die een daartoe ge schikte stem bezitten, zich aanmelden om in de behoeften te voorzien. Bij deze gelegenheid gaat de Lilerté, dit feit mededeelende, na, van waar tocli de straatliedjes komen, wat in Parijs even geheimzinnig is als in Nederlandwant plotseling hoort men een volksdeun op de nieuwste opera- wijze, zonder ooit het vaderschap te kunnen ontdekken. Het blad heeft een zestal acteurs gevonden, die het met naam eu qualiteit vermeldt. Een van de voornaamste is zekere Beaumester, die al sinds dertig jaar, als een tweede Homerus, zijn eigen zangen vervaardigt, welke dan door andere beroepsgeuooten, meer of minder verminkt, wor den overgenomen. De straatzangers en vogue maken 10 ft 20 francs per dag, des Zondags het dubbeidie der voor steden 7 ft 8 francs. In het hotel Drouot zijn dezer dagen verkocht de werken van den Rijsselschen schilder Cesar üucomet, die niet alleen uitmunten door hunne kunstwaarde, maar ook door de eigenschap dat zij met den mond en de voeten zijn geschilderd. Cornet hadycen armen. Tijdens zijn leven gaf men hooge prijzen voor stukken, die hij met de voeten had geschilderd. De armen van zijn vader voorzagen in de bewegingen en het dagelijksch leven van den zoon, dien hij gewoonlijk op den rug droeg. Als hem bijvoorbeeld een bekende op straat groette, dan nam de vader den hoed van zijn kind af. Naar men zegt, wil de heer Malou, Belgisch minister van financiën, een voorstel indienen om een leening te sluiten, ten einde geld te krijgen voor den aankoop van den Luxemburgschen spoorweg en de kapitaliseeiing van de jaarlijks aan Nederland te betalen rente van f 400,000. Men zegt tevens dat de minister bij gelegenheid tevens de conversie van de&Za pets. Nationale schuld zal voorstellen. Uit "Weenen wordt aan de Nölnische Zeitung ge schreven: sOnder de buitenlandsche Prinsen, die de ten toonstelling van Weenen zullen bezoeken, wordt daar het eerst verwacht de Prins van Wales, die de opening zal bijwonen in zijn hoedanigheid van president der Engelsche commissie. Vervolgens zal de Koning van Italië komen; dan de Onderkoning van'Egypte en de Keizer van Rusland Keizer Wilhelm wordt tegen de maand Juli verwacht. De Sultan heeft zicli doen verontschuldigen, daar zijn gezond heidstoestand hem niet veroorlooft de reis te ondernemen. Voor den heer Thiers heeft men het paleis Leitenberger reeds gehuurdmen verwacht hem tegen den herfst. De souvereinen van Spanje, Portugal, Zweden, Denemarken en Griekenland hebben, naar het schijnt, reeds van hun voornemen doen blijken om niet te komendaarentegen rekent men op liet bezoek vau den Koning der Belgen, van den Koning der Nederlanden én van bijna alle Duitsche vorsten. Behalve het keizerlijk paleis te Weenen, maakt men ook nog de kasteelen van Schönbruun, van Luxem burg en van Hetzcndorf voor de ontvangst dier souvereine gasten in gereedheid. Op de tentoonstelling te Weenen zal niet enkel een school in volle werking te zien zijn, maar ook de drukkerij eener Oostenrij ksehe courant, rnet de sdaarbij belioorende" redactie. De hoofdredacteur, redacteurs, verslaggevers, zetters, drukkers en rondbrengers, kortom alles, gelyk zij in de werkelijkheid bestaan, zullen te Weenen worden ge ëxposeerd in een groot glazon gebouw, zooals de bijen in een doorscliijnenden korf. De hoofdredacteur geeft zijn onderwerpen op, ziet artikels na, en past de bekende methode toe op hetgeen hij niet goedkeurt: de traditioneele snippermand voert hij met zich. Medewerkers ziet men aan hun arbeid, die van den meest verschillenden aard is. Sommigen schrij ven oorspronkelijke artikelenanderen hebben dogbladen en correspondentiën onder handen, en eenigenwant het karakter der Oosten - rijksche bladen, moet bewaard blijven houden zich on ledig inet het verzinnen van canards. Om de schets te voltooien zal een zeker aantal lastige bezoekers, die een gunstige vermelding bogeeron of die tegen oordeelvellingen of berichten van het blad opkomen, bij tusschenpoozen zich veitoonen. Het is te hopen, dat de redacteurs hun taak goed zullen vervullen, dat de hoofdredacteur zijn air van alwetendheid zal handhaven en dat men geen der intellectueele arbeiders 'zal zien met de handen in het haar naar een onderwerp zoekende, of al te dikwijls boeken raadplegende om hun eigeu meening uit te drukken. Een F.ngelschman opperde eens het plan om alle re dacteurs van de Londensche dagbladen te zamen te brengen ea ter bezichtiging te stellen van het publiek, opdatdecourantenlezerszouden weten door wie de publieke opinie wordt geleid. Dit plan zal nu althans voor een klein gedeelte worden verwezenlijkt door de Weener Neue Freie Presse, want dit blad is het, dat op de Weener tentoon stelling zijn dagelijksclien arbeid onder de oogen van duizenden uit alle oorden der wereld wil volbrengen. De troepen van het Spaansche gouvernement hebben in het Noorden des lands een niet onbelangrijk voordeel op de Carlisten behaald. De minister Ruiz Zorilla hee'ft dit in de vergadering der Cortes officieel verkondigd eu er bij gevoegd: »dat de storing in den dienst van den spoorweg naar Frankrijk niet lang meer zoude duren; over het alge meen zou de opstand weldra geëindigd zyu." Blijkens een telegram uit Lissabon hebben de ma chinisten en stokers van de Portugeesche spoorwegen den arbeid gestaakt. Dientengevolge is het goederen vervoer op die spoorwegen geschorst, doch de mailtreinen, waarop vreemde beambten gebruikt worden, verrichten nog dienst. De regeering heeft de zaak ic handen der rechte lijke autoriteiten gesteld. De spoorweg-maatschappijen verwachten nog een aantal vreemde werklieden. BiNNEHLAKDSCHE BERICHTEN. S C HIE D A M4 Februari 1873. Door het departement van financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op 31 Jan. 1873 in de onderstaande entrepots aanwezige hoeveelheid ruwesuiker: Amsterdam32,449,493 kilogr. Rotterdam12,210,053 Schiedam147,308 Dordrecht454,991 Middelburg609,797 Totaal 45,871,642 kilogr. Het departement Rotterdam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, een der bloeiendste en tellende 9ÖO leden, heeft zich eveneens tegen de uitgave van het Gods dienstig Leesboek van ds. Hugenholtz Jr. verklaard. Zij achtte die uitgaafin strijd met artt. 1 en 3 der wet en besloot op de algemeene vergadering een oordeel daarover uit te lokken en verder voor te stellen'geen tweede reeks te laten volgen. Meermalen is het opgemerkt*geworden, dat velen in de meening schijnen te verkeeren, dat gedurende den tijd, dat de viseeRerij jaarlijks gesloten is, het visschen met den hengel in de hand evenwel geoorloofd blijft. Aangezien zulks het geval niet is, heeft de commissaris des Konings in Friesland een circulaire aan de burgemeesters gericht, waarin o. a. de aandacht wordt gevestigd op art. 27 der wet tot regeling der jacht en visscherij, volgens welk artikel het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van visch in gesloten vischtijd slechts 14 dagen na de sluiting is toe gelaten, zoodat, al was het visschen met den hengel onder de verbodsbepaling niet begrepen, het den liefhebbers van het hengelen nog luttel baten zou. Tot voorkoming van mogelijke bekeuringen zijn de burgemeesters uitgenoodigd, liefhebbers van het visschen met den hengel daarop op merkzaam te maken. Onder de gemeente Elden, in de zalm visscherij van den heer van Gendt, is een zalm gevangen, die ongeveer vijftig oude ponden woog. De heer Hoek, vischhandelaar te Arnhem, heeft hem opgekocht en het reusachtige dief is nog bij hem te bezichtigen, in afwachting dat het ver kocht wordt. Uit "Apeldoorn wórdt geschreven: 't Is algemeen bekend, dat Louis Napoleon, de vader van den onlangs overleden ex-Keizer der Franschen, gedurende vier jaren (van 3 Juni 1806 tot 10 Juli 1810) over ons land heeft gere geerd en behalve te 's Hage, Utrecht, Amsterdam en Ilaarlem ook eenigen tijd hier op'tLoo verblyf heeft ge houden. Minder bekend is zeker, dat hij zich hier een gedenkzuil heeft gesticht, niet van metaal of steen, maar in de harten der ingezetenen, door het legateeren eener aanzienlijke som, sedert bekend onder dennaam van nFonds van Koning Lodewijk", en waarvan de opbrengst ten be drage van eenige duizenden guldens'sjaars, verdeeld over de dorpen Apeldoorn, Vaassen, Beekbergen en Loenen, bestemd is »tot soulaas der armen." Tot voor twee jaren werd hieruit aan de kinderen der behoeftigen gratis onder wijs verstrekt, voor zoover de meisjes betreft ook in naaien en breien. Sedert de gemeente zich echter, overeenkomstig de wet, met 'teerste gedeelte van die taak heeft belast, wordt aan die gelden een andere bestemming gegeven en worden o. a. 's winters eenige honderden guldeus verwerkt aan zuike wegen, waaraan zich't gemeentebestuur voorals nog niet kon laten gelegen liggen. Op die wjjze wordt dubbel nut gesticht, nl. den behoeftigen werk verschaft en den gezamenlijken inwoners het verkeer vergemakkelijkt door verbetering der wegen. E 011 R A IT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1