Oondcrda£ G Februari. ;K 187-3. .V 305') BUITEMUNDSCH2 BERIGHTEi. SIlfrEllUaiOSCHE BERICHTE». ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Post, door het gehecie ftijk (Brieven Franc«.j ADVEBTENTIBN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels ft 00; iedere regel meer f 0 10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den pnjj. De Keizerin van, Duitsehland heeft aan deBeiersche Yrouwenvereeniging het volgend schrijven gericht. sDe Beiersche "Vrouwenvcreeniging heeft zich zoo ge kenmerkt in hare hulpvaardigheid voor de Duitsche Vrou wenvereniging voor de overstroomingen van de Duitsche Oostzee-kust door rijke toezending, dat ik als bescherm-lid niet kan nalaten haar mijn oprechten dank te betuigen. Ik begroet het met vreugde dat de bond der Duitsche Vrou wenvereniging bij deze gelegenheid voor het eerst in werking is getreden, en do Duitsche Eenheid zich ook onder de werkzaamheden der Duitsche vrouwen kenmerkt. Moge het groote algemeene werk verder gelukkenAugusta." Het Ministerie van Onderwijs in Pruisen heeft aan alle Inspecteurs over het onderwijs daar te lande last ge geven dat ten dienste van het onderwijs op de volksscholen zullen moeten worden aangeschaft de natuur-historische afbeeldingen of prenten uit de fabriek van Joseph Scholz leMainz. Dit besluit is genomen op grond dat bedoelde prenten uitstekend geschikt zijn voor het onderwijs der jeugd en uitmunten door duidelijke, natuurgetrouwe en tevens smaakvolle teekening, gevoegd bij een billijken prijs. De bijeenkomst, die de heer Thiers met de leden der commissie Dufaure gehad heeft, is afgeloopen, zooals door velen verwacht weid, niettegenstaande alle schijnbare teekenen van veizoening. Een bericht uit zeer betrouwbare bron meldt, dat de president der republiek zich o. a. zeer vast besloten heeft uitgelaten over het niet aannemen van een modus vivendidie hem het recht niet zou geven om in alle discussien tusschenbeide te komen, onder de enkele voorwaarde, dat een minister aan de kamer verklare, dat het een quaestie van algemeene politiek geldt. Het is echter niet te denken, dat de commissie in dezen eisch zal be rusten. Op nog twee andere punten moet de president even nadrukkelijk en categorisch zijn wil te kennen gegeven hebben. Hij wil aan de discussien deel blijven nemen, tot dat de sluiting er van aangekondigd wordt. Wy moeten te zamen vereenigd voor de nationale vergadering komen, zeide hij, en zoo gij de verschillende diplomaten en de man nen van zaken aanhoordet, dan zoudt gij ïien, dat zij allen onze goede verstandhouding op zeer hoogen prijs stellen; hij wil zich eindelijk het recht voorbehouden om ten minste voor den duur van 2 maanden de afkondiging der wetten, die door de kamer aangenomen zijn, te kunnen tegenhouden. Hierover zou de commissie wel waarschijnlijk zich wat ge matigder willen vertoonen, daar het haar voornamelijk te doen is, om den heer-Thiers van de tribune verwijderd te houden en het weifelende deel der vergadering aan den noodlottigen invloed van zijn woorden te onttrekken. Mor gen zal de commissie over de eischen van den heer Thiers beslissen en Woensdag zal zij een nieuwe bijeenkomst met hem hebben. Te Villeurbanne bij Lyon, heeft een zeeman zijn stiefvader, zijn moeder en zijn zuster vermoord. Sreiner had vernomen, dat zijn stiefvader, een gepensioneerd ambtenaar bij het ijkwezen, een som van 20,000 francs in huis had. Hij had daarop zijn familie bezocht, die hem gul ontving en een bed liet plaatsen in een doorloop tussehen de kamer der ouders en der dochter, in welk vertrekje het ■geld bewaard werd. Den volgenden morgen vond men alle drie vermoord. De plaats van het bed deed de justitie terstond inzien, dat het een bloedverwant der vermoorden v moest zijn, die de misdaad gepleegd had. Zij seinde naar alle stations op den weg naar Marseille, waar de zoon woonde, en toen deze daar den anderen middag aankwam werd hijgearresteerd. Zjjn kleederen droegen nog de sporen van het bloed. Een koopman in reliquieën en andere heilige voor werpen-uit Jeruzalem liad, ten tijde van de bekende pel grimstochten, verscheiden kisten met gewijde koopwaren ,naar Lourdes gezonden. De beambte van den spoorweg, die* met de vei zending belast was, las echter Londres, in plaats van Lourdes, en de kist ging door naar Engeland. De heilige zaken konden dus niet verkocht worden; vandaar een proces van den Jeruzalemschen koopman tegeu de spoorwegmaatschappij. Het gerechtshof heeft de Parijs- Lyon-Middellandsche Zee spoorwegmaatschappij tot een - schadevergoeding van 800 fi ancs veroordeeld. Men leest in het Journal de Roulmix, dat in een werkmansfamilie Woensdag aldaar een feest is gevierd, dat maar zelden kan gevierd worden. Zekere Jolionnet en zijn vrouw vierden de 70ste verjaring van hun huwelijk. 'De man is 91 en de vrouw 87 jaar oud. Hunne afstamme lingen, ten getale van 45, woonden die plechtigheid bij. .'Verscheiden waren uit Holland en Engeland aangekomen, alwaar zij tot goeden stand geraakt zijn. Uit gemeld huwe lijk zijn. 49 kinderen gesproten, 10 zijn nog in leven. De .audste der overlevenden was den 45 December 11. 60 jaar !;.oud. De kinderen onderhouden rijkelijk hun hoogbejaarde s|ouders. Zekere Rifïïard, in de twintig jaar oud, bediende bij nationale bank te Antwerpen, is sedert Vrijdag verdwe nen met een som van 80,000 fr. aan wissels. Rifilanl was wat men noemt encaisseur bij gemelde bank. In vroeger jaren was hij matroos geweest en men deukt nu dat hij ver dwenen is met een zijner oude kameraden. Het signalement van Rifflard is rechts en linies gezonden. Het zal wel moei lijk zijn voor hem om te ontsnappen, dewijl Engeland der gelijke personen voortaan uitlevert, zoowel als Nederland, Frankrijk en Duitsehland. 40,000 fr. was door hem inge vorderd en men denkt dat hij de overige wissels zal ver nietigd of wel ze nog in zijn bezit zal hebben. De nationale bank heeft een belooning van 10,000 fr. aangeboden aan dengene die den dief op het spoor komt en aan de politie o vei levei t. Het signalement van Rifïïard is Lang 1.80 m. zeer kort blond hoofdhaar een weinig ge kruld; rond voorhoofd; blauwe en een weinig ingeholde oogen; dikke neus en ronde kin; geen haardbol gelaat; ieer gezond van opzicht; tijdens zijn veidwijuing gekleed met een blauwen paletot, grijze broek met zwarte streep en zwart vilten hoed. SCHIEDAM, 5 Februari 1873. De Minister van oorlog brengt ter kennis van be langhebbenden, dat op 1 Oct. a. s. wederom jongelieden zullen worden toegelaten, om bij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officier van gezond heid voor den dienst hier te lande en in de koloniën, en tot militaire apothekers hier te lande. De aan te nemen jonge lieden moeten op den dag der toelating den vollen ouderdom van 17 jaren hebben bereikt en niet ouder dan 20 jaren. Verdere bijzonderheden deelt de St.- 01. mede. De Provinciale Staten van Zuidholland zijn tegen Dinsdag 18 Februari a. s. ter buitengewone vergadering bijeengeroepen, tot benoeming van een lid van Gedepu teerde Staten en ter behandeling van eenige andere onder werpen. Om de vele belangrijke zaken, welke de algemeene synodale commissie in het aanstaande voorjaar te behan delen heeft, zal hare gewone vergadering reeds den 30 April beginnen. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Staphorst door den heer W. J. Geselschap, predikant te Delfshaven, Het Jauuari-uommer van de Economist bevat zeer belangrijke beschouwingen over onze accijnsen en meer bepaaldelijk over het gedistilleerd en onze vrijdommen, die waard zijn in ruimer kring gt lezen te worden. Zooals aan onze lezeis bekendis, is de opbrengst onzer middelen in 1872 weer 8 milfioen hooger geweest dan in 1871. Aan het gedistilleerd kornt van die meerdere op brengst een zeer aanzienlyk deel toe. Het gedistilleerd bracht in 1872 f 16,199,312 tegen f14,926,573 inliet voorgaande jaar op. De redactie van de Economist wijst er op dat het al te dwaas is aan te nemen, dat toenemend gebruik het ge volg is vau de hooge belasting. Integendeel het misbruik zou nog grooter zijn, indien de jenever goedkooper was. »Onze wetgever," zegt zij, sstaat hier op liet zuivere standpunt zoowel zedelijk als fiscaal; hier kan men veilig belasten en doorbelasten, totdat men ziet dat de consumtie er door vermindei t, ja zelfs in het laatste geval, zoo men het kan bereiken, zal er nog een uitstekend schoone uit komst voor de schatkist zijn." In Engeland heeft men door zeer hooge belasting de consumtie per hoofd van gedistilleerd reeds weten te ver minderen, terwijl de consumtie van wijn, bier, thee en cacao is toegenomen. In 1852 was de consumtie van Britsch spirits 0,916 gallons per hoofd. In 18G9 daarentegen was de con sumtie, bij veel zwaarder belasting, tot 0.094 gallons per hoofd verminderd. Dat wij deze gedistilleerd-belasting moesten vasthouden, is dan ook de vrij algemeene meening, doch wij moeten, zegt de Economist terecht, haar niet slechts behouden maai- ook steeds productiever maken, haar bevrijden van alle onnoodige kwelling voor fabrikanten, doch ook van alle strooptochten der fraude. De ft aude kan drieledig zijn; vooreerst bij de fabricage zelf; ten tweede door verboden invoer over de grenzen, ten derde door misbruik-van de verleende vrijdommen van den accijns. Het is bekend dat vooral over dit laatste misbruik bij de laatste begrootings-discussie uitvoerig is gedebatteerdde eindindruk vau dat debat is geweest dat waarschijnlijk ook bij ons van die vi ijdommen zeer veel misbruik wordt ge maakt. Het gedistilleerd wordt behalve voor drank-consumtie voor veelvuldig ander gebruik aangewend, als: tot fabri catie van reukwaters, ter bereiding van snelazijn, voor wetenschappelijke praeparaten en voor veelsoortige in- dustriëele doeleinden. Voor deze verschillende doeleinden was het telkens meer belaste gedistilleerd gaandeweg te hoog, en om aan de nijverheid tegemoet te komen werd op de praesumtiej dat door vereeniging met houtgeest het ge distilleerd -zoodanig kan worden, gedenatureerd, dat het voor de consumtie onbruikbaar is, bij ons algemeene vrij dom toegekend van het gebruik van gemethyleerde alcohol tot industriëele doeleinden. Bij Kon. besluit van 10 October 4866 werden de voor waarden vastgesteld, waaronder dat verbruik werd toege staan, o. a. hierin bestaande, dat ieder, die den vrijdom wilde genieten, een akte tot den inslag moest hebben ver kregen. Die bepalingen zijn opgeheven bij een besluit van 44 Sept. 4872, dat de zaak opnieuw regelt en volgens welk besluit de inslag van gemethyleerdgedistilleerd aan ieder wordt vergund. De vraag die voornamelijk in de Tweede Kamer ter sprake kwam, was deze of ook de vervaardigers van reuk waters ouvëraccijnsd gemethyleerde alcohol mogen ge bruiken. De Minister meende van welde heer de Bruijn Kops meende dat een dergelijke vrijstelling in strijd zou zijn met de wet. Ook in bovengenoemd artikel wordt de laatste stelling, en naar het ons voorkomt terecht, verdedigd. De vervaardiger van reukwater kan gemethyleerde alcohol niet gebruiken zonder daaruit den houtgeest te verwijderen ten einde weer vrije alcohol te bekomen, maar dan is het ook geen aanwending meer van gemethyleerd tot indus- triéel gebruik. Iu Frankrijk wordt het ook zoo begrepen. Daar werd onlangs een industrieel, die gemethyleerd had ingeslagen en daaruit zooveel mogelijk zuivere alcohol had getrokken, veroordeeld omdat volgens de rechtbank de vrijdom van gemethyleerd slechts genoten kan worden, indien het ge bruikt wordt zooals het is. De Economist meent dat het Kon. besluit van 4872 drin gend herziening of aanvulling behoeft, en dat de opvatting, alsof, men vrijelijk gemethyleerd als grondstof van reuk water mag inslaan, niet aannemelijk is. Vad.) Mej. de wed. Wouter Barendregt, te Katendrecht, heeft dezer dagen haar 84sten geboortedag gevierd met haar 218 kinderen, kleinkinderen en achter-kleinkinderen. "Van wege het genootschap tot bevordering van nijverheid, gevestigd te Onderdendam (prov. Groningen), dat in verscheiden gedeelten van die bij uitstek lana- bouwende provincie afdeelingen heeft, worden pogingen aangewend om hier te lande, althans in Groningen, kaas- fabrieken tot stand te brengen. Zooals men weet, bestaan dergelijke fabrieken reeds lang en in groot aantal in Enge land en Noord-Amerika. Uit Termunteu wordt het volgende geschreven van den 30 Januari. Dat smokkelaars hun zeer gewaagde en soms hoogst gevaarlijke ondernemingen menigmaal duur, ja wel eens met opoffering van hun eigen leven moeten be- koopen, is dezer dagen weer op een treffende wijze gebleken. Op den avond van 26 Januari waagden zich namelijk vier arbeiders uit Woldendorp en een man uit Oost-Fries land in een klein bootje, om in den daarop volgenden nacht een aanzienlijke hoeveelheid voorloop van brandewijn ons land binnen te smokkelen. De reis ging evenwel niet voor spoedig, tot tweemaal toe sloeg het ranke vaartuig om, dat zij telkens met moeite weer oprichtten,'t geen ze wegens de geringe diepte van den Dollard op sommige plaatsen wel konden doen. Door dit oponthoud verliep echter het water vóór ze den vasten wal hadden bereikt. Nu was goede raad duur, en schoot niets over dan op eigen redding bedacht te zijn en, met hun vracht beladen, door het slijk te waden om op die wijze den Dollards- of liever den Reiderwolderpoldersdijk te bereiken, waarvan ze, naar hun meening, niet ver meer verwijderd konden zijn. Aan slechts twee hunner gelukte het echter na veel inspanning op vasten wal te komende beide anderen ver dwaalden of bleven in 'tslijk vastzitten en kwamen alzoo aan een treurig einde. De vijfde persoon, de Oostfries, zich niet zoo goed op het onzekere slijk durvende wagen, bleef in de boot tot den daaropvolgenden Dinsdag morgen, toen hij op den dyk door drie personen werd opgemerkt, die hem, vuil en doornat, in half bewusteloozen toestand aan wal hielpen, waar hij vervolgens bij een hunner liefderijk werd verzorgd,'zoodat hij- later de terugreis naar zijn woonplaats te voet hêeft kunnen aannemen. De boot was inmiddels weggedreven. Men heeft later, toen het ongeluk bekend werd, wel onderzoek naar de vermisten gedaan, maar van slechts één de plaatsgevonden, waar deze vastgezeten heeft, doch zich ook nog schijnt losgemaakt te hebben, zoodat hij vermoe delijk door uitputting van krachten niet meer voortkun- nende, verdronken en met de ebbe weggedreven is. ~s De afmaking van aan de besmettelijke longziekte lijdend en daarvan verdacht vee, zoo schrijft men uit Wym- britseradeel, is in vollen gangde voorgaande week zijn in deze gemeente niet minder dan 86 runderen onteigend en afgemaakt, 'tls een droevig en afzichtelijk tooneel, zoovele rundereu met kalveren er in, te zién afmaken. De arbeiders noemen het een moordenaarsboelaan vleesch is voor hen niet te komen. Toch schijnt afmaking 't radikale middel tot stuiting te zijn. OokindegemeenteWonseradeelisinde voi ige week te Greonterp een beslag vee afgemaakt en" dreigt een stal te Hartwerdgelijk lot te ondergaan. We 2yn nog niet aan het einde ,van al die ellende. In Oostdongeradecl is in 't laatst der vorige week, nadat COURANT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1