Zaterdag 8 Februari. M 3061. •A". 1873. (Brieven Franco.) BUITEfJLANDSCHE SERIGHTEfü, Het schip Murillo, dat vermoedelijk schuld is vau de beruchte aanvaring der Northjleetligt te Cadix aan den ketting. De Britsche consul heeft er beslag op laten leggen, en de Spaansche autoriteiten zjjn zeer hulpvaardig in het gerechtelijk onderzoek, dat begonnen is. De kapitein en de stuurman zijn gevankelijk overgebracht aan boord van een oorlogschipde overige bemanning wordt aan boord be waakt. Inmiddels is ook reeds een civiele procedure begonnen de reeders van den Murillo, hoewel Spaansche onderdanen, zijn op raad van Engelschejuiisten gedagvaard voorset Engelsche Admiraliteitshof, en wel tot vergoeding eener .schade van 24,000 de opvarenden en de betrekkingen der overledenen zullen zich waarschijnlijk voegen in het geding. De Shipping and Mercantile Gazette van 3dezer be vat het volgende bericht uit Cadix, aangaande getuigenis sen afgelegd door personen van den Murillodie de ramp der Morthjlect moet hebben veroorzaakt. ïSamuel Bell, passagier, en James Goodeave, tweede machinist, die zich bevonden in dezelfde hut aan boord van den Murillo verklaren onder eede, dat zij aan boord van de stoomboot een geraas hebben gehoord alsof er iets onge woons op til was, dat beiden zich onmiddellijk op dek spoedden en toen de aanvaring onmiddellijk volgde. De boot liep vaart en de machines werkten reeds achteruit voor den schok, waaruit wordt verklaard dat zij een lichten schok vermoedden. Goodeave merkte daarbij op dat het hem toescheen dat zij op een groot emigrantenschip waren ingeloopen. Beiden hoorden duidelijk geschreeuw van volk, stemmen van vrouwen en kinderen, en eene stem in het bijzonder, die tien a twaalf malen achtereen de stoomboot toeriep bij te houden en booten uit te zetten, hetgeen heiden antwoordden te zullen doen. Duidelijk zagen zij het licht in den top van den mast van het schip. Het schip werd aan stuurboordzijde ingeloopen en lag blijkbaar voor anker. Het uur was 10%. Goodeave trachtte den Span jaard door teekens en roepen te beduiden, dat hij de booten zou doen uitzetten. Beiden onderstelden dat de hoot om het getroffen schip zou heenloopen, en waren van schrik verplet toen zij zagen dat zij afhield. Jules Bethell, eerste machinist, was in dienst bij de machines en kwam slechts een oogenblik op dek om onmiddellijk naai- zijn post terug te keeren, niets meer bemerkende dan dat zij een schip vooruit hadden, ingeloopen. Zijn machines waren tot A vaart gebracht ten 10% ure 's avonds, hij stopte en werkte achteruit ten 10%. Eenige minuten later ging het schip voort met gewone vaart." De Kól/nische Zeitung bevestigt dat de organen van den Bondsraad zich met de belasting op den tabak bezig houden. Men zal trachten thans de belasting er door te halen. Doch eerst wanneer de commissie over de Rijks belasting haar werkzaamheden zal geëindigd hebben, zal de Rijkskanselier het wets-ontwerp aan den Bondsraad voorleggen. De Zuid-Duitsche Staten maken reeds nu heftige op positie tegen de belasting op den tabak. Men beweert, dat deze belasting den Zuid-Duitschen handel in tabak zeer zal benadeelen. De Noord-Duitsche leden der commissie ad hoe deelen een andere meening. In alle opzichten zal de belasting in den Rijksdag veel tegenstand ontmoeten. De Fransche Nationale Vergadering heeft de discus- siën voortgezet over het wetsontwerp nopens de regeling der werkzaamheden van kinderen in de fabrieken; zij heeft met 526 tegen 92 stemmen een amendement van den heer Wolowski verworpen, dat voorstelde om den nachtelijken arbeid aan alle vrouwen zonder onderscheid te verbieden de kamer heeft met 317 tegen 274 stemmen artikel 4 aan genomen, waarbij bepaald wordt dat meisjes beneden de 21 jaren des nachts niet mogen arbeiden. In een onlangs verschenen werk, Les artistes jugés les unspar les autres, wordt door den heer Stapfer verhaald, dat toen Victor Hugo eens een zijner stukken aan zijn vrienden voorlas, een koe die graasde in een aangrenzende weide, naderde, haar kop over het hek legde en luisterde. Toen de auteur der Misérahles ophield ging ook de koe heen, maai- nauwelijks zette hij zijn lezing voort, of het rund kwam terug. Victor Hugo reikte liet boek aan zijn jongen vriend Vacquerie en vervolgens aan Meurice toe, maar de kunstlievende koe verwaardigde zich niet naar hen te luisteren en keerde tot de andere koeien terug. De moord te Antwerpen heeft een diepen indruk in die stad gemaakt, daar het slachtoffer algemeen bekend stond als een zeer oppassend en ijverig mensch. Gerlache bevindt zich nog altijd in hechtenis, doch tot hiertoe heeft men hem van niets kunnen beschuldigen, daar niet het minste spoor van bloed of verwonding bij hem te ontdekken is. Ook bij zijn verhoor heeft h\j niets uitgelaten dat argwaan zou kunnen opwekken. Zonderling is het echter dat niemand der buren iets ge hoord heeft van de worsteling eh der revolverschoteneen voorbijganger zou slechts een zachtgekerm gehoord hebben, hetgeen bij dacht dat vau een kind kwam. Bij het verhoor waren ook eenige getuigen opgeroepen hetgeen echter tot niets nader heefl geleid. Ook zijn bij dit verhoor twee personen, een neef van de vermoorde en de broeder van Gerlache geneeskundig onderzocht zonder het minste spoor bij hen gevonden te hebben. Victor Gerlache is zeer ter neer gedrukt, hij kan het niet verkroppen, zooals hij zegt, eerst zijn vrouw op zoo jammer lijke wijze te hebben verloren en ton slotte zelf iu de gevan genis te moeten zuchten. Aangaande den diefstal van 42,500 fi aucs ten nadeele der Nationale bank is men ook niets verder gekomen. Men is er niet iu geslaagd Rifflart of zijn medeplichtige Karei de Vos in hechtenis te nemen. Men heelt echter den broeder van dezen laatste, te Brussel woonachtig, aangehouden en naar Antwerpen overgebracht, onder beschuldiging van medeplichtigheid aan den diefstal. Deze wordt beschuldigd de onbetaalde wissels overhandigd te hebben aan een bood- schaplooper nabij het station om dezelve aan de bank te bezorgen. De aangehoudene bekent 200frs. vanzijn broeder ontvangen te hebben. In de put no. 12 der kolenmijn van Trieu-Kaisin, te Gilly bij Charleroi is een ijzingwekkend ongeluk gebeurd. Een ophnalbak, waarin zich twaalf koienmijnwerkers be vonden, is door het breken van het touw, tot beneden in den put gevallen. Zes arbeiders wareu onmiddellijk dood zes andere waren slechts licht gekwetst. Van een zevende slachtoffer dat tusschen de touwen geslingerd was, heeft men de misvormde lichaamsdeeleu verspreid gevonden. De conferentie van het diocees te Solothum heeft in een proclamatie, aan de Katholieke bevolking aldaar ge richt, de redenen opgegeven, waarom de bisschop van Bazel, mgr. L-Achat, afgezet is. Het aantal grieven tegen hem is vrij groot en komt hoofdzakelijk hierop neder: Mgr. Lftchat, in het buitenland opgevoed, is met de Zwitsersche instellin gen onbekendheeft do rechten van den staat en van de lantons geschonden, die in de acte worden toegestaan, waarbij de diocesale staten den bul van den 7 Mei 1823 hebben goedgekeurd, en eveneens in den eed dien de bis schop iu handen der gedelegeerden der staten moet afleg gen bij gelegenheid zijner installatie. De twee kantons Zug en Lucern, die beide ultra-Katholiekgezind zijn, hebben geweigerd om zich aan de meerderheid te onderwerpen; de teer L&chat zal dus voor twee kantons bisschop blijven. Het kapittel van het bisdom te Bazel heeft nu een briefont- vangen, waarin het wordt uitgenoodigd over te gaan tot de keuze van een nieuwen bisschopmaar nu heeft de curie, niettegenstaande de wet van het kautonGenève uitdruk kelijk bepaalt, dat geen pauselijke brève zonder machtiging van de regeering mag worden gepubliceerd, Zondag in alle kerken een brève laten aflezen van 13 Januari, waarbij het kanton Genève van het bisdom Freiburg wordt afgeschei den en tot apostolisch vicaris van het nieuwe bisdom wordt benoemd mgr. Mermillod. De pauselijke nuntius te Bern heeft er den bondsraad officieel kennis vau gegeven- Ten gevolge hiervan is de bondsraad op nieuw bij elkaar geroe pen, en deze heefl besloten om zich niette overhaasten met doze zaak en de uitspraak der rechtbank in te roepen, op dat deze zou oordeelen over dezen nieuwen stap van de Romeinsche curie; reeds den volgeuden ochtend is de procureur-genei aal hierover gehoord. 8IRNENLANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 7 Februari 1873. De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat door het aannemen der benoeming tot inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Utrecht door den heer A. Moens, de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaai in het hoofdkiesdistrict Sneek moet plaatshebbon; heeft bepaald: l.datdieverkiezingingemeld hoofdkiesdistrict zal geschieden opDinsdag25Februaria.s., en 2. dat, zoo een herstemming uoodig is, die zal plaats hebben op Dinsdag 11 Maait daaraanvolgende. Op de den 15 dezer te houden buitengewone vergade ring der Provinciale Staten van Zuidholland zullen ook nog de volgende onderwerpen behandeld worden a. een"adres van het bestuur van het te Delft in Juli 1873 te houden 27ste Landhuishoudkundig Congres, om subsidie uit de provinciale fondsen; b. een voorstel tot wijziging der prov. huishoudelijke begl'ooting, dienst 1872, en e. een voorstel tot aanvulling der prov. huishoudelijke begrooting, dienst 1873. De leden der Staten zijn mitsdien verzocht om op gemel- den dag des namiddags ten een ure ter gewone vergader zaal der Prov. Staten op het Binnenhof te willen tegen woordig zjjn. Gedeputeerde Staten hebben in hun praeadvies op het adres' van het Landhuishoudkundig Congres voorgesteld afwijzend te beschikken. In de gehouden nlgemeene vergadering van dè Afdee- ling Botterdam, Schiedam en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zijn de prijzen uitgereikt aan de bekroonden dezer afdeeling op de Nationale en Inter nationale Tentoonstelling te 's Gravenhage, namelijk aan de heeren H. de Recht, te Katendrecht; P. Barendregt, te Barendrecht; E. Kiderlen, te Delfshaven; E. J. M. Mon- tauban van Swijndrecht en J. Milius Co., beiden te RotterdamJ. H. Diederik, te Hiliegersberg; J. Breedveld, te Kralingen; J. Klein, D. Meijer en A. van Velzen, allen te Schiedam; A. Schinkel, te Capelle a/d IJsel, en A. van der Burg Tz., te Berkel. Deze prijzen bestonden.uit twee gouden medailles, drie zilveren dito, negen getuigschriften, benevens belangrijke geldprijzen. Na afloop hiervan werd de rekening der afdeeliDg over 1872 door een commissie uit de leden nagezien en door de vergadering goedgekeurd, nadat aan den penningmeester dank was gebracht voor zijn goede zorgen en richtig beheer. Eindelijk herinnerde de voorzitter heeren veehouders aan de op 2 April e. k. te Schiedam te houden tentoon stelling, eu deelde hij der vergadering mede, dat het bestuur den heer I. J. de Beucker, leeraar in de plantenkunde, land- en tuinbouw, wonende te Antwerpen, heeft uitge noodigd om in de eerste helft van Maart te Rotterdam voor 'de leden dezer afdeeliug een voordracht te willen houden. Op deze uitnoodiging was een gunstig antwoord ontvangen. Bedankt voor het beroep naar de Herv, gemeente Warns en Schorl, door den heer W. J. Geselschap, predi kant te Delfshaven. Het bedanken voor Staphorst, dat wij gisteren ver meldden, is onjuist; de heer Geselschap heeft daaromtrent nog geen beslissing genomen. Door den Gemeenteraad van Hellevoetsluis is het besluit genomen aan mevrouw de weduwe Nolet, te Schiedam, het voorstel te doen de gasfabriek, op eerstge noemde plaats door wijlen haren echtgenoot opgericht, aan de gemeente over te dragen voor de som van f30,000. In den Haag heeft de kanunnik Mouls, sinds 30 jaar R.-K. geestelijke te Arcachon, ridder van het Legioen van Eer geworden om de wijze waarop hij bij het'woeden der cholera zijn plicht vervulde en die zelfs voor eea bisschops zetel in aanmerking kwam, maar behoorende tot de partij, die de R.-K. Kerk wilde hervormen, een lezing gehouden, waarin hij te kennen liad gegeven, dat hij zich niet aan het onfeilbaarheids-dogma heeft kunnen onderwerpenvelen zouden doen als hij, doch de priesters, die het dogma niet aannemen, worden uitgestooten en aan broodsgebrek prijs gegeven. Hij \vil daarom comité's en vereenigingen op- ichten, om priesters voort te helpen, die zich aan den dwang der onfeilbaarheidsleer willen onttrekken. "Een medewerker tot dit doel, de heer Opsomer, is dooreen ultramontaansch dweeper door eendolk in de borst ernstig gewond. De Scheveningschevisscher C. V. is door de arrond. rechtbank te 's Hage bij vonnis van gisteren schuldig ver klaard aau het vertragen en afbreken eener godsdienst oefening en 'beleediging met woorden van den leeraar, en veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en twee boeteD, ieder van f8. Maandag morgen had te Gorincliem in den Doelen de aangekondigde vergadering plaats vau.landbouwers uit Gorinchem en omstreken, tot het bespreken hunner belan gen in zake het verkoopen van beetwortelen. Wegens de slechte communicatie,ten gevolge van ijs en sneeuw, waren vele belanghebbenden niet in de mogelijkheid die vergade ring bij te wonen. Een 200 tal opgekomenen toonden al dadelijk met het voorstel ingenomen te z|jn tot het ver koopen der suikerpeeën a f12.50 per 1000 kilo, en traden bijna alleb aanstonds toe als lid der gevestigde vereeniging. Op a. s. Maandag zal alsnu nog een vergadering worden ge houden om hen, die verhinderd waren de vergadering tjij te wonen, nog in de gelegenheid te stellen om als lid toe te treden. Het doel is alzoo met den besten uitslag bekroond. De Weener tentoonstelling belooftal bare internatio nale voorgangsters in belangrijkheid te overtreffen. Gèen werelddeel, bijna geen land, dat niet vertegenwoordigd zal zijn, overal is de krachtsinspanning groot, en welk Neder lander zou niet wenschen, dat ons vaderland daar mede op waardige wijze vertegenwoordigd worde, 'tis vooral daar om dat wij met ^ingenomenheid melding maken van de trophee,die'vanwege de NederlaodscheHandelmaatschappij derwaarts zal worden gezonden. De Heer A. H. Walter, "met de leiding dezer zaak belast, heeft zich van zijne taak gekweten, op eene wijze die even zeer van zijne kennis als van z|jn smaak getuigt. Twaalf m. hoog en 18 m in den omtrek, staat daar 't gevaarte, als een levende getuige van den rijkdom van 't vruchtbare Java, van den vooruitgang der cultuur, van de overwin ningen der wetens i o - a de energie van onzen handel. De tabak uit Deli en andere oorden van Java heeft reeds het terrein in den wereldhandel veroverd, de thee, kina en an dere producten van latei eu tjjd, wachten slechts op be kendheid om met vrucht de mededinging met hun eigen lijk vaderland te kunnen volhouden. Daartoe zal zeker de trophee in Weenen bjjdragen. Duizenden bezoekers zullen haar daar voorbijgaan, omdat geen kleurenpracht hen aan- COURANT. AS ONNEMBNT: Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het geheele Rijki 50. ASVBBTSBTllKi Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 00; ieder» regel meer f0 10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den pnji.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1