lint Hij A". 1873. M 3003. Vrijdag 1£ Februari. BUITE&LANDSCHE BERICHTEN ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1 85. Franco per Post, door het geheele Rijk 2.50. CBrlcvcn Franco.) ADVEBTENTIEN: Piijs: van 1 tol 10 gewone regels 1 00iedere regel meer f 0 IQ. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Onlangs werd te Moskou een tentoonstelling van industrie gehouden. Niet alle inzenders zijn tevreden over den afloop. Een beroemd Sileziesch tapijtenfabrikant bad onderscheiden uitmuntende voortbrengselen zijner fabriek derwaarts gezonden. Kort voor de sluiting der tentoon stelling ontving hij een rekening van ongeveer 300 tb. voor het schoonhouden en borstelen der door hem ingezonden tapijten. Hij wilde zich aanvankelijk beklagen, daar hem die som buitensporig hoog voorkwam, maar gedachtig aau de tallooze misbruiken van Russische beambten, besloot hij het geld o«er te maken, doch vroeg daarbij de spoedige terugzending zijner waren. Het duurde geraimen tijd voor hij antwoord bekwam; eindelijk echter ontving hij een "schrijven van de commissie, waarin met uitbundigen lof over de onvergelijkelijke tapijten gesproken werd, en met het oog daarop vroeg men hem, of hij niet genegen zou zijn. de bedoelde tapijten ten geschenke te geven aan het groote industrie-museum dat-men te Moskou stichtte. De fabrikant had geen lust zulk een kostbaar geschenk, van verschei dene '1000 th., aan Moskou te makenzijn antwoord was dus weigerend en bevatte een heihaald verzoek om zijn goederen ten spoedigste terug te mogen ontvangen. Weder om duurde het langen tijd eer de fabrikant iets hoorde, en toen ten laatste antwoord kwam, behelsde het weinig troostrijks: de tapijten waren nergens te vinden, men had alle lokalen met de meeste nauwkeurigheid onderzocht, maar wist niet wat er van geworden washot ontbrak in dit schrijven niet aan betuigingen van leedwezen, maar de fabrikant was niet tevreden; hij schreef aan zijn vertegen woordiger om net zoolang te laten zoeken, tot de tapijten terecht kwamen, Toen na langen tijd weder bericht werd ontvangen, behelsde het de blijde tijding dat de tapijten gevonden waren en onder veel excuses werd den fabrikant medegedeeld, dat zijn bezending bij aankomst in een ver keerd pakhuis was geborgen en daar vergeten was. Wer kelijk ontving hij nu de goederen terug in dezelfde embal lage waarin zij gezonden waren. Al hadden ze 300 th. ge kost van borstelen en schoonhouden, ten toon gesteld waren ze niet. Dr. Camming is een der kampioenen van het Engel- sehe protestantisme. Zijn haat en vrees voor Rome zijn onbeschrijfelijk groot, en hij trekt het land door, prekende en lezingen houdende om het volk te waarschuwen tegen priesters, den biechtstoel, den Paus, enz. Verleden Woens dag zou hij in de Folkestone ten drie ure van den namid dag een lezing houden over »The Pope and his work in England." Toen hij de zaal binnentrad werd hem een telegram overhandigd, dat juist van Londen was aange komen. Hij bestijgt de tribune en leest het telegram voor. «Particulier telegram uit Rome. De Paus ontsliep zariit- kens heden morgen ten 10 ure." De indruk welken deze woorden maakten was onbeschrijfelijk. Het geheele publiek stond op. Men begon met elkander te spreken en dr. Cum- ming begreep, dat zijn voorbereide aanval op den Paus thans niet zeer gepast zoude zijn In plaats daarvan besprak hij de gebeurtenis in een geïmproviseerde redevoering, waarin hij op zachtzinnige wijze over den overleden eer- waardigen grijsaard sprak. Toen hij geëindigd had, liep het publiek storm op de verschillende plaatsen waar de avond- couranten verkocht worden,en nu bleek het dat dr. Cumming het slachtoffer was geweest van een fopperij. Een spotter had het gewaagd een loopje te nemen met zijn weleerwaarde. Moraal: Men bespreke een theologPchcn tegenstander steeds op zoo gematigde en fatsoenlijke wijze, als had men juist de tijding van zijn overlijden vernomen. Een der Engelsehe fabrikanten bouwt thans eeu tor- pedo-stoomsloepje, dat denkelijk voor Amerika bestemd is. Het is 30 voet lang, 6'/> voet wijd en gaat, als het geheel uit gerust en bemand is, 2 un voet diep. Dit sloopje beeft een spriet van 22 voet lengte, die aan het einde van een torpe do voorzien is, met voldoende lading om het grootste schip ia den grond te boren. Zoodra dit vaartuig tot den aanval overgaat, laat het den spriet schuin in het water neder, waardoor de torpedo ruim 20 voet voor den boeg en 7 voet onder de waterlijn komt. Dan vliegt het met eeu 8.6 mijls vaart op zijn vijand los. Binnen een geweerschot afstand gekomen, haalt de machinist een stalen kap over, die hem en de machine beschermt, terwijl de twee man equipage met den stuurmau zich eveneens onderbeen stalen schild plaatsen. Wanneer nu de vijand er niet in slaagt, om het vaartuigje met een gelukkig kanonschot in den grond te boren, hetgeen, als men de geringe afmetingen in aanmer king neemt, vrij moeilijk is, dan beeft hij geen andere keus dau vluchten ofzinken. Dat Napoleon III zijn einde heeft voelen naderen, blijkt uit het volgende, dat een correspondent uit Chisle- hurst meldt De Keizer wandelde op zekeren dag in de maand Novem ber met een zijner getrouwen op liet kleine kerkhof, dat om de Katholieke kerk van Chislehurst ligt, en toen hij met zekere .belangstelling naar al die eenvoudige grafsteenen keek' en iets scneen te zoeken, dat hij niet vond, vroeg zyn «.kamerheer «Zoekt uwe majesteit den eon of anderen grafsteen?" »Neen" antwoordde de Keizer timaar ik tracht de piek te vinden, waar ik zal liggen." De commissie Dufaurc hecfl een les ontvangen, waarop zij zeker niet verdacht was, maar welke zij onge twijfeld verdiende, om hare zucht naar do oppermacht. De commissie, die speciaal benoemd is om dequaestiën, die in de kieswet mochten voorkomen, te onderzoeken en op te lossen, heeft besloten haar rappot t, over de wenschelijko veranderingen in de kieswet, niet van het oordeel der com missie Dufaure te doen afhangen, maar zo direct aan het oordeel dor Kamer te onderwerpen. Dit is een zeer natuurlijk ver/et tegen een poging, om aai: de Nationale Vergadering oen gedeelte barer macht te ontnemen, die haar volgens het reglement toekomt. Van den anderen kaut verliezen de geruchten van een goede vet standhouding tusSchen de commissie Dufaure en den heer Thiers van dag tot dag meer hun oogenschijnlijkheid 11e fractie Casi- rnir Perier die, hoewol zij niet wilde behooren tot de meer derheid van liet linker-centrum en zich deswege afscheidde, daarom toch niet minder flinkweg eeu voorstanderesse blijkt te zijn van do instelling der republiek en do in prak tijk brenging der boodschap tan den 18 November, scheidt zich nu openlijk van de meerderheid der commissie Dufaure af. Zij verklaart zich voor bet addilioaeele m tikei dat door don minister Dufaure ingediend is, en in een onderhoud dat haar chef met den Presideut der republiek gehad beeft, heeft deze zijn oud-Minister van Dinnenlaudscbe Zaken ge antwoord, dat bet conflict tusschcu liet gouvernement en de commissie nog niet onherroepelijk was, maar dat hij, wat hem betreft, artikel 4 van hot wetsvoorstel van den Minister Dufaure zou blijven handhaven, zooals hot in den ministerraad \astgesteld was. De hertog de Broglie met zijn vrienden hebben tltts iets om over na te denken. Het bliiil 'Easier Nachrichten bevat een bericht dat de Bondsraad in een buitengewone zitting, om over de zaak van den pastoor Mermillod te oordeelen, besloten heeft de pauselijke brovC, waarbij het kauton Genève van bet diocees Lausanne afgescheiden woi dt, niet te erkennen. De Bonds raad betwist bet Vatikaan liet recht, om de grenzen der Zwitsersche bisdommen te veranderen of vast te stellen, zonder eerst behoorlijk met do daarbij betrokken kantons en den Bondsraad daarover in overleg te treden. De pause lijke bróve is daarop van nul en geeuer waarde verklaard. De derde burgerschool in Dresden, hoofdstad van Saksen, geeft ons een voorbeeld ter navolging. In elke klasse bedraagt bet maximumgetnl leerlingen 45; voor elke klasse is een onderwijzerhet onderwijs in de natuur vangt reeds in de laagste klasse aan het onderwijs in den zang wordt tot bet vijfde jaar naar bet gehoor en daarna naar het noten schrift gegeven eenmaal per jaar worden nieuwe leerlin gen aangenomen vau het vijfde Schooljaar afwordt het onderwijs door vak-onderwijzers gegeven. W ijst de thermo meter 's morgens om '10 uur 26" R. aau, dau wordt er 's na middags geen onderwijs gegeven. Do hulponderwijzers ontvangen/ 720, de onderwijzers ƒ1980 tot/1440, de di recteurs ƒ1800 tot ƒ2160 inkomen 's jaars. Wordt hier te lande dikwijls eu bitter geklaagd over de «hondenplaag", ook te Berlijn blijkt een enorm getal houden te zijn, en, wat nog erger is, men heeft er niet alleen overlast van gelijk bij ons, maar er schijnt meer ge vaar mede gepaaid te gaan. Uit een rapport der veeart senijschool aldaar blijkt, dat in 1872, alleen in die inrich ting 81 door dolheid aangetaste honden behandeld werden. Bovendien werden er 1491, die door dollen gebeten waren, door vergif gedood. Om zich overigens eenig begrip te vormen van het aantal bonden dat te Berlijn gehouden wordt, diene dat in de veeartsenijschool, in bet vorige jaar, 3042 werden behandeld. Neemt men nu dat aantal fat soenlijke" honden (want deuzulken alleen valt de ouder scheiding te beurt in de veeartsenijschool verpleegd te worden) tot maatstaf, vraga dan, hoo enorm groot het aantal ordinaire eu vagebondcerende honden te Berlijn wel moet zijn Te Pressburg in Hongarije is de postkar bestolen die de brieven van het postkantoor naar den eersten trein bracht. De diefstal had plaats tei wijl de ambtenaren die do kar vergezelden in een voorportaal voor het slechte weer een schuilplaats zochten. Veertien dagen te voreu was de sleutel van de kat'verloren geraakt of gestolen en men had een andereu sleutel laten maken zonder het slot te veranderen. De gestolen pakketten bevatten een waarde van ongeveer'150,000 florijnen. In Hongarije is tot de derde instantie geprocedeerd over de geldigheid van een wissel, die door een welbekeud en rijk grondeigenaar op bet deksel van een sigarenkistje was geschreven. In de eerste instantie word de wissel schuld toegerekend, iu do tweede iustantie niet, doch liet hof vau appèl verklaarde teu slotte, dat do houten wissel volkomen als bewijs van schuld moest worden erkend. Men onderstelt, dat de vervaardiger vau dezen wissel èf slechts een grap op het oog had, ofwel een uitspraak in een weten schappelijke quaestie wilde uitlokken. In de zitting vau de Cortes van Dinsdng'is de bood schap van Koning Amadèus voorgelezen, waarin hij ver klaart, dat, hoezeer liet land ernstig geschokt is, hij vast besloten was om zijn eed tot eerbiediging der constitutie in acht te nomen, in de meeuing dat zijn loyauteit zou tege moet komen aan zijn onervarenheid. Maar Spanje leeft in onafgebroken strijd. Zoo de vijanden vreemdelingen wa ren, zou hij geen afstand doen van den troon, maar het zijn Spanjaarden. Hij wil geen partij-koning zijn, noch onwet tig bandelen Hij ziet dus voor zich en zyn kinderen als opvolgers, van den Spaanschen troon af. De president, heeft, na voorlezing van dit document, de vereeniging der beide Kamers voorgesteld, opdat deze de soevereiniteit op zich zouden nemen. De afgevaardigden Salverria en Ullox verklaarden, uit naam hunner partijen, het gouvernement te zullen steunen, dat de maatschappe lijke orde en de integriteit des vaderlands zou handhaven. De heer Castelar gaf zijn ingenomenheid te kennen over de houding der conservatieven. De Senaat vereenigde zich daarop met de kamer van af gevaardigden terwijl de presideut verklaarde dat de Senaat en de Cortes vereenigd, de souvereine Cortes uitmaken. De lieer Martos zeide dat de Minister-President Zorilla niet ter vergadering zou komen, dat de Koning zijn besluit tot af stand handhaafde én dat het ministerie zijn ontslag heeft genomen. De troonsafstand werd met eenparige stemmen aangenomen. Daarna werd het eerste gedeelte van een voorstel, waar bij het instellen vaneen republiek iu Spanje wordt bepaald, met 256 tegen 32 stemmen aangenomen. (Het tweede ge deelte van het voorstel strekt, om aan een andere vergade ring het bepalen vau den vorm der republiek op te dragen.) Vóór de stemming had de heer Rivero, ten gevolge van een woordentwist met den heer Martos, het presidentschap nedergelegd en de vergaderzaal verlaten, en was hij door den heer Figuerola vervangen. Reeds is een nieuwgouvernement gekozentot president is benoemd de heer Figueras; tot Minister van Binnen- landsche Zaken Piy Margall; tot Minister _yan Oorlog Cordova; tot Minister van Justitie N. Salmeron; tot Minister van Koloniën F. Salmeron; tot Minister van Marine Beranger; tot Minister van Buitenlandsche Zaken Castelar; tot Minister vau Openbare Werken Becerratot Minister van Financiën Echegaray. De Koning van Spanje en zyn familie hebben Madrid reeds verlaten ten einde zich buitenslands te begeven. Een commissie was benoemd ten einde de vorstelijke familie tot aan de grenzen uitgeleide te doen. Uit Tunis schrijft men: «Onlangs verdween plotse ling een Israëlietisch meisje van 12 jaren, Eliau Goslau ge naamd. Zij was een wees en onder voogdij van hare te Tunis woonachtige grootmoeder. Zekere heer L. Elmilik stelde alle pogingen in het werk, om het spoor van het meisje te ontdekken, en het gelukte hem eindelijk te vernemen, dat het zich in den harem van den bey bevond, werwaarts het door de bedienden van dezen vorst gebracht en tot den Islam bekeerd was. Een verder onderzoek bracht aan het licht, dat de familie van het meisje tot Algerië behoorde, waarop de heer Elmilik zich wendde tot graaf Botmiliaux, Fransch consul-generaal te Tunis, eu hem verzocht de vrijlating van het meisje te bewerken. De graaf voldeed gereedelijk aan het vei zoek eu, geholpen door den eersten minister te Tunis, gelukte het hem het meisje te bevrijden. De heer Elmilik, beducht voor het leven van het kind onder de fana tieke bevolking van Tunis, voorzag het van de noodige middelen eu van een aanbeveling aan het comité der Alliance Israelite, en zond haar naar Constantine in Algerië." Weékbiv. Israël.) De industrie neemt een verbazende vlucht; alleen in Amerika heeft men 252,148 fabrieken, waarin zich ruim 40,000 stoommachines beviuden; die fabrieken vertegen woordigen een kapitaal van 2,118,000,000 doll. In Europa zijn de fabrieken van Krupp en Cockerill wereldberoemd. Alléén Krupp heeft 17,000 mau in zijn dienst en hij beschikt over 256 stoommachines met 8877 paardekraehten. Onder de stoomhamers bevindt er zich een van 30,000 kilo. Coc- keril geeft 9000 werklieden te etendie fabriek beschikt over 223 stoommachines met 4770 paardekraehten; zij kaulOO locomotieven per jaar afleveren. In York heeft men den grootsten telescoop gemaakt, die ooit vervaardigd isde kijker is niet minder dan 32 voet lang en in het midden 3 voet 6 duim dik. De metalen pijler, waarop de kyker rust, is 20 voet hoog, het voorwerpglas is 25 duim in middellyn. Als het plan doorgaat, zal deze monster-telescoop op Madera geplaatst worden om waarnemingen te doen. Een Amerikaansch blad, welks redacteur vermoe delijk vroeger'in plaats van de pen deu schoenmakers- priem gehanteerd heeft, roemt de gaven van den senaats- rodenaar Golliix volgenderwijze«Altijd streng zakelijk, naait hij iu zyn redevoeringen bet bovenleer der bewys- voeriug aan de zolen der feiten met het pekdraad der logica samen, zoodat het water der oppositie nooit binnendringen kan." C BIIE A NT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1