11 a a ii (1 a i> 17 Februari. ijit mtf A" 1873. M 3067. BIHpgLAMDSCHE BERICHTEN. STEDELIJK NIEUW,S. A B ONNEMENT: Abonnementsprijs, por Drie Maandenf i.85. franco per Post, door het gehcele Rijk CBilcvcn Franco.]) SCHIEDAM, 45 Februari 1873. De dezer dagen aangekondigde verloting van allerlei voorwerpen van kunst en smaak, ten voordeele der Neder- landsche vereeniging van Weldadigheid te Brussel, onder vindt krachtige ondersteuning, zoowel aan deze alsaati gene zijde van den Moerdijk. Z. M. de Koning beschermheer dpr vereeniging, zond haar een prachtigen zilveren water ketel. Nog van andere zijden werden kostbare zilveren voor werpen ontvangen, terwijl Z. K H. Prins Hendrik, der vereeniging een gift van f 200 ter tegemoetkoeming in de kosten der verloting aanbood. Een aantal Nederlandsche en Belgische kunstschilders zonden bijdragen. Wij noemen slechts schilderijen van de 1111Bos, üilleus, de Haas, Ilane- 'does, Merkelbach, Mesdag, Sclmmpheleer, van Sterkcn- borgh, enz. én teekeningen van de IIII. AUehé, Backer, Kort!', Bosboom, Gabriel, Madou, Pacquerau, Storm van 'sGravesande, 'festas, E. Verveer, S. Verveer, enz. De Bel gische graveerschool is door bijdragen van de IIH. Deman- nay, de Mare, Frauck, enz. vertegenwoordigd, terwijl nog andere kostbare plaatwerken van de HH. Nijgh te Rotter dam en van Gogli te Brussel inkwamen. Voorts zonden de HH. Altorffer te Middelburg, Roelauts te Schiedam, van Santen en Sijtlioff te Leiden belangrijke boekgeschenken, om slechts van die uit Nederland te gewagen. Kortom, met liet oog èn op het reeds ontvangene, èn op de waarschijn lijk nog in te komen bijdragen, is het te voorzien, dat zoo wel de deelnemers als de behoeftjgen goede zaken zullen maken. De bijdragen kunnen uiterlijk tot 28 Februari a. s. aan de heeren D. Boer en Zn., Koninklijke Bazar, in den Haag, worden gericht. Het te Vlaardingen thuis beboerende schip Verwis seling, kapit. Notmeyer, (reeders de heeren van Harwegen en den Breems) is vergaan in de baai van Corunna bij Kaap Ortegal (Noordkust van Spanje). Alle opvarenden zijn behouden aan land gekomen, behalve de stuurman, die eenige dagen te voren over boord geslagen was. In de zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad op Donderdag is door burgemeester en wethouders een concept-adres ingediend aan Z. M. den Koning, ter voor ziening in het ongerief, dat is ontstaan door de rechlei iijke uitspraken, gelijk het vonnis van den Iloogen Raad in zak,e de verordening op het havengeld. De couclusie daarvan luidt: De^ gemeenteraad verzoekt daarom eerbiedig aan Uwe Majesteit, door een wijziging in de gemeentewet, of zoodanige andere wettelijke voorziening, als zal blijken te bahooren, te doen bepalen: 1. Dat onder de belastingen die door de gemeente geheven kunnen worden ook begre pen wordt een havengeld van de schepensubsidiair dat aan de gemeenten meerdere vrijheid worde gegeven om, onder goedkeuring van bet hooger gezag, zoodanige belas tingen in te voeren als de plaatselijke gesteldheid raadzaam maakten 2. Dat de alzoo door dc bevoogde macht daar- gestelde en goedgekeurde belastverordeningen onschend baar en alzoo voor de rechterlijke macht verbindend mogen worden verklaard, gelijk dat met de landswetten thans het geval is. De zoogenaamde impressnrio Geraldini, die met een mnïd-bc Italiaausch opera-gezelschap hel publiek te Rot terdam en in den Haag bij don neus gehad, doch volkomen fiasco gemaakt heeft, is niemand anders dan de bekende kermiskomiek rnr, Philippe. In de Arnh. Ct, lezen wij het volgende «Afschaffing van den accijns op het geslacht zou ik ver keerd achten, want die wordt opgebracht door den ge goedenstand, en dezen wil ik niet ontlasten", zeide de heer C, vah'Nispen vau Sovenaer in zijn redevoering van 17 De cember 11. Ileefbde heer van Nispen, toen hij deze woorden uitsprak, bedacht, welk een diep treurige zin er in ligt? bedacht wét het zegt, dat de accijns op het geslacht wordt opgebracht alleen door den gegoeden stand", en niet ook door den on gegoeden? Het wil zeggen, dat de ongegoede staud geen vleesch cel, geen vleesch kan eten, omdat, behalve de andere oorzaken van duurte, de prijs van het vleesch bovendien nog ver hoogd wordt dear de belasting waarmede het bezwaard is Zij die de afschaffing der vleeschbelasting niet willen, willen dus niet da*, door althans één oorzaak van duurte weg te nemen, liet vleesch binnen het bereik komt van klassen die er zich nu van moeten bedienen. Deze zeer eenvoudige waarheid,'v dat afschaffing vau een den prijs van liet voorwerp verhoogende belasting een van de oorzaken der duurte wegneemt, blijkt echter voor het begrip vau sommige leden derNederlandscf.e Volks vertegenwoordiging nog te hoog te z'y'u. Zoo zeide b. v. 1 de heer Saaymans Vader: «Afschaffing van belastingen is een woord dat voorzeker met genoegen in ons vaderland, lzal gehoord worden, eu afschaffing van de belasting op liet j vleesch zouzekerinde provincie, die ik vertegenwoordig (i) jl» (I) Bene interessante incdcdeeling. Mr. Sanyinnns Vnder w^teiiegentworiligteëne provincie. Art. 74 der grond- 'twet is dus voor hern niet geschreven. met vreugde begroet worden, want de landbouwers, ouder wie ik mij zei ven ook reken, zouden begrijpen dat daaraan voor hen zeer veel voordeel verhouden zou zijn. Ongetwijfeld toch zou, bij afschaffing van die belasting, hetzelfde verschijn sel zich voordoen, dat plaats gevonden heeft bij dc afschaf fing van den accijns op het varkens- eu schapenvleesch, na melijk dat het vee duurder in prijs sou worden." (In hot voor bijgaan wijzen wij op de zonderlinge tegenspraak tusschen deze twee anti-afschaffers. De heer van Nispen wil den accijns uietafgeschaft hebben, omdatlnj deugegoeden stand, die hem opbrengt, «niet wil ontlasten." De hoor Saaymans wil hein niet afschaffen, omdat het »vee" en dus ook liet vleesch er van «dan duurder zou worden." Hoe goed slaan deze argumenten dezer heeren op elkander!) Wij hebben hetgeen de lieer Saaymans aanvoerde daarom overgenomen, omdat liet de onuoozelheid van het argument zoo uitstekend doet uitkomen. Wanneer liet een regel is, dat afschaffing van belasting den prijs van het belaste voorwerp doet stijgen, dan moet ook het belasten van een nog niet belast voorwerp den prijs er van doen dalen. De iieer Saaymans heeft alsdan het raadsel van de sphynx geraden, hetgroote geheim om tegelijkertijd, door hetzelfde middel, alles goeJkooper en de schatkist rijker te maken. Van geachte zijde wordt aan de N. JR. Ct. het vol gende medegedeeld Het oude kasteel Vorden is den bezoekers van ouze sohilderijtentooustelimgen uietgeheel vreemd, daar Bildeis sinds geruimen tijd zijn talenten wijdt aan de reproductie van dit zoo landelijk gelegen monument van middeleeuw- sclie bouwkunde Te 's Hage stelde hij in 1872 een stuk ten toon, JEenzaam- heid gelieetcn eu dat 't kasteel aan één zijde voorstelt, terwijl in Arti te Amsterdam een ander den watermolen vlak bij het kasteel gelegen, weergaf. Het is uiet met volkomen zekerheid te bepalen van welk jaar de stichtiug van het kasteel dateert, iu den loop der tijden is door restauratie een goed deel van den stijl, waar:- het oorspronkelijke moet gebouwd zijn, verloren gf-gaan. Zeker is het, dat een klein poortje uit den Saksiseheii ',ijd is en dit is ook één der grootste schoonheden van het kvsteel. Vorden is meermalen belegerd, waarvan de sporen te vinden zijn in de uitgestrekte gewelven ouder het gebouw, die tot schuilplaats voor de belegerden hebben gestrekt. De tegenwoordige eigenaar en bewoner heeft o. a. in een der putten van deze gewelveu het geraamte van een paard gevonden, dat zeker tot voedsel verstrekt heeft en waarvan de beenderen op die wijze begraven zijn. Onder de opgedolven merkwaardigheden behoort in de eerste plaats een stuk geschut van liet alleroudste model, waarmede, ter gelegenheid vau het huwelijk van den heer van der'Borch met do barones van Nagelt, saluutschoten zijn gelost, die getuigden van de groote capaciteit van het vuurwapen. Een bijzonderheid is, dat noch het kasteel noch de Have- sathe Vorden ooit door verkoop van de cene in de andere hand zijn gekomen. De oudste eigenaars waren de Ryper- da's, waarvan de laatste afstammeliug op het kasteel over leed, één dochter ualateude, die met den graaf vauRechte- ren gehuwd was, diens eenige dochter huwde den baron van der Borch, overgrootvader vau den tegenwoordigen eigenaar, die in 1870 door de erfenis van zijn oom dat land goed verkreeg. Sedert den laatsteu Rypcrda werd het kasteel niet meer bewoond, doch de lieer van der Borch ondernam een res tauratie, geheel in den stijl, en woont er nu. Vorden is een der weinige oude kasteeleu dat voorloopig van slooping bevrijd zal blijven, indien althans bij de res tauratie niet een zucht tot modernisatie komt en alzoo ook dit monument den weg van vele andere mocht opgaan. Uit Franeker schrijft men van 13 dezer: De dagbladpers vermeldt in onze dagen al wat maar meldenswaardig is, of het niet isvroeg nestelende ooie vaars, lange graansteugels, omvangrijke bloemen, groote knollen, de kleinste schoolfeesten, de hooge prijzen van verkochte gronden en huizen, alles is courantenwaar, al is hetnog zoo weinig courante waar. Daarom mag het vreemd genoemd worden dat onlangs hier iets gebeurde, dat wel der vermelding waard was. zonder dat er in eenig nieuws blad meteen woord vau gereptwerd, metnamehet volgende: Onlangs keerde dc lieer J. II. Behrns, inspecteur vau het lager onderwijs in Friesland, vau een concert terug, en zag aan den waterkant van een der binnengrachten een menigte meuschcn in groote beweging. Er lag een vromv iu het water; men bekommerde zich zeer over de vraag hoe het mcnsch zoo ongelukkig te pas was gekomen, doch niemand stak een hand tot redding uit. De lieer B. riep daarop de reeds gezouken vrouw toe, dat ze, indien ze nog kon hooren, een arm moest uitsteken, hetgeen de drenkeling ook deed. De heer B. legde zich op deu wal, werd door de omstanders aan de bceueu vastgehouden, hij greep daarop de vrouw en moest ze hij den' wal als ophaleu, waarin hij toen door de omstanders werd geholpen.' Zonder dc tusschenkomst van den lieer Behrns zou bedoelde vrouw zijn verdronken, niet tegenstaande er een drom vau meuschen om henen stond. ADVEBTENTIEN: Prijs: van t tot 10 gewone regels f 1.0,0; iedere regel jnepr ff). 10. Voor don werkenden sland en voor weldadigheidde iielfl vin den prijs. In aanmerking genomen dat dehcevBehrns reeds zijn 70ste jaar is gepasseerd, vinden wij dat deze zaak wel met een enkel woord in de nieuwsbladen had kunnen vermeld worden. Te Deventer heeft de gemeenteraad besloten op de gewone veemarkten voor koeien en paarden voortaan geen paarden toe te laten, fnaar daarentegen hij de 5 bestaande groote koe- en paardenmarkten, nog 7 paardenmarkten te houden, vallende op deu jsten Maandag van iedere maand, waarin niet reeds een der bestaande voorkomt. Tot geruststelling van vele ingezetenen van Haar lemmermeer, welke kalkoenen, eenden of kippen houden, meldt men, dat den 7 dezer door de ferme handelwijze van deu laudbouwer Verbrugge, de vermoedelijke dader van verschillende diefstallen van pluimgedierte is gevat eu naar Haarlem overgebracht. Genoemde landbouwer hoorde des nachts ten 12 ure iu zijn stal, nabij zijn kippenhok, waarin 2 kalkoenen en eenige kippen waren, een ruit verbrijzelen. Iiij onderzoek bleek dat liet gerucht veroorzaakt was door den 21jarigen Jan Geilvoet, die het onmiddellijk op een loopen zette, doch de wakkere man snelde hem barrevoets en in nachtgewaad, maar gewapend met een ijzeren blaas pijp, na; de wedren ging door dik en dun, door sloot en tocht, tot het den vervolger eindelijk gelukte den kippen- lief hebber een paar ferme tikken tegen de beenen te geven, waardoor hij van de been raakte en gegrepen werd. Bij den terugtocht naar de woning moest men een dam passeeren, daar nam de aangehoudene ziju kans waar eu wierp den boer hals over kop in de sloot en koos weder het hazenpad, maar de boer, niet lui, kroop vlug op den wal en nu begon de wedloop weder over en door alles heen. Nogmaals mocht het den vervolger gelukken, genoemden G. in te halen en door een flink aangebrachten slag op zijn hoofd, hem omver te werpen, waarop hij weder gearresteerd en, door bijko mende hulp goed gebonden, aan de veldwachters in bewa- ring gegeven werd. Toen de morgen aanbrak vond men in een boschje bij de woning, nog een zak, waarin reeds twee levende kalkoenen op lotgenooteu zaten te wachten, welke kalkoenen te Schalkwijk waren ontvreemd. Wederom heeft het roekeloos omgaan met vuur wapenen bijna een groot ongeluk gehaard. In Gestel name ly k nam Zondag morgen een kind, van zoo wat 9 of 10 jaren een pistool, met hagel geladen, in do handal spelen de, in tegenwoordigheid zijner ouders, wendde liet*den Iciöp naar een aan tafel zittend persoon en trok met den ge spannen haanhet pistool gaat af en bijna de gcheèlë lading trof het gelaat van den ongelukkige, waarop het vreèselijk wapen zoo roekeloos was gerichthet kind kwetste zich zelf deerlijk op verschillende plaatsen van het aange zicht; dadelijk ingeroepen hulp van den geneesheer zal, hoopt men, den ongelukkige gekwetste voor erge gevolgen redden. Te G. liepen onlangs een paar landlieden bij de.straat, die een voorbijganger naar de woning van een ï>testement- makervroegen. Deze wees hun een notariskantoor, waar heen zij zich begaven en waar zij zeer voorkomend door den klerk werden ontvangen. Na eenige verversching,gebruikt tq hebben, gaven zij den klerk te kennen, niét veel tijd te hebben. Deze zond, tuk op praktijk, dudelijkomzijnpatroon, welke niet weinig verbaasd stond te kijken, toen de man zeide «Vrau geef dien körfien eis heer." Hij haalde daar een ouden bijbel uit en vervolgde: «Hier is'n bonk, meneer, 'tls ons olie testement. Dat wol we wat moakt hebben. As 'tken, den mout de eigenste band er moar weer om, as 't nijt keu, den in Gods noam moar en nye. Binnen kört is ons n'ye testement er ook aan tou, den koom we weer hie joe." Adellijke dame. s Beste vriendin, wat vindt ik het lief, dat ge me juist op djt moment een bezoek brengt. Ge weet tojch, ik heb een villa laten bouwen en nu denk ik over den naam na, dien ik haar geven zal. Ge hebt dikwijls zeer gees tige invallen, help me dus een beetje zoeken." De vriendin «daar heb ik juist een gelukkigen inval. Noem de villa ter eere uwer zes leminlijke ongehuwde dochters, villa Wachthurg." Een kruidenier had om zijn concurrenten in den grond te werken, op zijn winkeldeur laten schilderen: «Hier ver koopt men alles een stuiver goedkooper dan hij anderen." Eeii straatjongen, diUezeude, ging den winkel binnen, vroeg een stuiver klontjes, stak ze in zijn zaken ging, zonder een woord te zeggen, heen. De kruidenier riep hem echter te rug, en vroeg waar dc vijf cents, waren. «Wel" was het antwoord «gij zegt alles een stuiver minder te laten ..betalen;; dat is dus gratis, daar ik maar voor een stuiver gekocht heb." En met die woorden liep de jongen fluitend weg,, tot groot vermaak der omstanders, die deu kruidenier hartelijk uit lachten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 13 Februari. Fraucina, dochter van F. Bou- COURANT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1