Woensdag if) Februari. illjts, nitji A». 1873. M 3008. BU1TEMLAMDSCHE BEB1CHTO. BISJNENUUiDSCHE BERICHTEN. Abonnementsprijsper Drio Maandenf 1.85. Franco per Post, door tiet golicelo Rijki 2.50. (Brieven Franco.} ADVBftTENTIEN: van 1 tol 10 gewone regels f I 00; iedere regel mooi f0 10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prij*. Prijs De Russische regeering heeft, ten einde de sclieep- T,nart in de Zwarte Zee zoo veilig mogelijk te maken, besloten om, op de vijf gevaat lij ksle punten der Russische 3uist, toevluchts-stations of veiligheidshavens aan te leggen, en wel te Poti, te Oczakoff, bij het voorgebergte Tendroff, bij de baai Bahal en aan den Fargard mond van de Dniester. In het zuiden van Rusland, in liet Gouvernement Cherson, is men een bende misdadigers op het spoor ge komen, die reeds gedurende een tiental jaren de omstreken daar onveilig maakte. Deze boude is geheel georganiseerd; haar hoofdkwartier is Cherson, doch zij ber.it nog af- deeliugen in de aangrenzende districten. Over het alge meen denkt men dat dc/.e bende slechts een deel uitmaakt van een veel grootorc die over geheel Rusland vei spreid is, in vele plaatsen bureaux hoeft en waarvan zelfs im locdrjjke lieden lid moeten zijn. De heer Gladstone verklaarde in hef Dagerhuis, in antwoord op een vraag van tien lieer Smith, dat het Parle ment een uitvoerrecht op steenkolen kan leggen, met uit zondering van die, bestemd voor landen, waarmede trnc- taten gesloten zijn, welke het verbieden. Het traetaat mot Frankrijk Loopt in Maart e. k. af, Vijftig shilling voor een ton steenkolen, de tegen woordige prijs in Londen, was tot dusver in Engeland ongehoord. In het jaar 1814 werd eens 44 sh. per ton be taald, doeli slechts ten gevolge eener samenspanning onder <le weinige kolenhandelaars togen de verbruikers, die 44sla moesten betalen voor een hoeveelheid, welke de handelaars voor 13 sh. hadden gekocht. Over gebrek aan middelen vau vervoer kan thans waarlijk niet geklaagd worden. De Ooi/aak der tegenwoordige duurte ligt in de onbevredigde eu groote vraag. De mijnweikers meenenin bun belang te handelen, wanneer zij weinig kolen uit het hat t dei- aarde te voorschijn brengen, en werken daarom liefst zoo ■weinig mogelijk. De eigenaars dor mijnen, wel wetende, dat, hoe meer kolen worden ontgind, des te eerder de mijn zal zijn uitgeput, hebben er belang bij, den voorraad zoo veel mogelijk te beperken, daar de hoogere prijzen, bij ge ringer aanbod, hen voor den geringen omzet schadeloos stellen. Zoo hangen publiek en nijverheid van de willekeur der mijneigenaars en wevkliedeu af. In zulk een staat van zaken moet, op eene of andere wij/e, verandering komen. Herhaaldelijk is door deskundigen verzekerd, dat drie vierde gedeelten der steenkolen op onverantwoordelijke wijze teloor gaan. De stoommachines, kook- en warmtctoc- stellen, enz., zijn nllen naar een verouderd stelsel vervaar digd en moeten vervaugen worden door andere, die bij tuinder vcrbiuik groote hitte geven. Degelijke machines zijn reeds uitgevonden, maar worden niet in toepassing gebracht, en het publiek moet door den nood er toe ge dwongen worden, om datgene toe te pnssen, waartoe liet door het gewone ge/ond verstand niet schijnt te kunnen besluiteu. Machines, die in dn mijnen kunnen gebruikt worden en waardoor vele werklieden, die thans uit een begrip van eigenbelang lui zijn, kunnen worden ontbeerd, worden bij voortduring weinig gebruikt, ofschoon hare doelmatigheid reeds sedei t lang bewezen is. De concur rentie zal echter wel spoedig haren invloed doen gevoelen. In Noord-- en Zuid-Amerika, China, Australië eu Indië begint men eerst thans te begrijpen, van welke onmetelijke waarde hunne rijke steenkolenmijnen zyn, en zoo zullen ook de eigenaars van steenkolenmijnen in Engeland weldra beseffen, dat voor hen geen monopolie bestaat. liet alge- meene gebruik van verbeterde machines en verwarmings toestellen zal een bezuiniging brengen in het verbruik van de* alsdan niet meer dure brandstof, zoodat men twee groote voordeelen zal verkrijgen en deze aangelegenheid niet meer vrees en bezorgdheid zal doen ontstaan. In New-Bondstreet te Londen leest men voor het huis no. 91 op een naambordjeMevrouw N. P. Bonnpai te, modiste. Het is de vrouw van deu beruchten Pierre Bona parte, die zoo handig met pistolen weet om te gaan. Aan vankelijk waren de Bonapai tisten zeer verbolgen over deze vernedering het geslacht nangedaan, maar de Engelsche aristocratie stoorde zicli daar niet aan. Mevrouw Bonaparte is in de mode gekomen eu tegenwoordig heeft zij twintig modewerksters onder hare bevelen. Zij verdient thans genoeg om Imar twee kinderen en haar man te ondei hou den. Deze laatste moet echter in België verblijf houden. Pierre Bonaparte trok onder 't keizerrijk jaarlijks -100,000 van de civiele lijst des Keizer en sedert zou hjj tot vol slagen armoede zijn vervallen, indien zijn vrouw licrn niet onderhield. De modiste was bij de begrafenis van Napoleon op Cambden House en werd zeer goed door de Keizerin ontvangen. Haar man bleef in België, Wegens een rheuma- tasche ongesteldheid. Morgen, den -19 dezer, is liet den dag van liet vierde eeuwfeest der geboorte vau Copernicus, bij welke gelogèn- neid een standbeeld ter. zijner cere in zijn geboorteplaats Thorn, Oost-Pruiseu, zaï worden onthuld. Dó afgevaardigde des Rotours heeft in de zitting der Nationale Vergadering van Dpnderdag een wetsvoorstel ingediend, waarbij hij aaii du Kamer vroeg een onderzoek naar de kolen-industrie iu ie stollen. De heer Bramo ver zocht de ui'gcntvei klaring van dit voorstel, want volgens zijn oordeel moest men do uiolgerechtvaardigde vrees hier over, die misschien een crisis/ou kunnen uitlokken, in haar geboorte fnuiken. De. urgentie van het voorstel werd echter verworpen. Daarop zijn de beraadslagingen begonnen o\or hot wetsontwerp nopens het suiker-regime. De Minister van Koophandel verzoekt de vergadering liet wetsontwerp aan ld nomen, om de overeenkomsten, die met de buitenland se!'*» mogendheden gesloten zijn, na te kunnen komen, en om op billijke wijze de inning dor belasting op de suiker te regelen. De lieer Alfred 13upont bestrijdt dit voorste! en ciseht toezicht in de ïaffinaderijen. Het gerechtshof lo Rijssel heeft zekeren Cuvelier en Butin tot -twintig jaren tuchthuisstraf eu hunne mede plichtigen tot geringere straffen veroordeeld. Zij vormden te zamen een bende, welke de buitenwijken v.m Rijssel, met name het Bois de Boulogne, onveilig maakte. Hunne methode was nieuwen bleek proefhoudend. Wanneer daar des avonds laat minnende paren wandelden, die met voor dacht de afzondering zochten, overvielen -zij hen en gaven zicli uit voor politic-agenten. De heoron betaalden, do vrouwen worden mishandeld, maar natuurlijk hielden i'v.e dit vooial geheim en langen tijd zette de bende haar oe- drijf voort, totdat zij een jongman vermoordde, die tegen stand bood ea wiens ge/ellin /oo luide om hulp iiep, dat de boosdoeners, voor eigen veiligheid beducht, moesten vluchten. liet proces leverde eenige moeilijkheid op, om dat de getuigen niet zeer bereid waren zich bekend te maken. De instructie in zake do misdaad, op de Eijer- rnarkt te Antwerpen gepleegd, is een nieuwe phase inge treden. Men heeft ontdekt, dat do vermoorde echtgenoot van Gerlache, buiten weten van baar man, op vi ij groote«cliaal een woekerhandel dreef en bij gevolg met haar schulde naars dikwijls in minder aangename verhouding kwam. Nu is het de vraag, of die vrouw niet kan gevallen zijn als slachtoffer van deze of gene onder hen. met vvien zij szaken" te vereffenen had. Dit zal uit nader onderzoek moeten blijken. Virgiuic Iluvonecrs bezat ccn fortuin van honderd a honderd twintig duizend francs; het erfdeel luiars vaders is daar niet in begiepen, aangezien'zij dit nog niet ont vangen had. Het gerecht vraagt zich af op welke wijze het slachtoffer zulk een groot fortuin verkregen heeft; men ge looft niet dat haar handel zooveel winst heeft kunnen op leveren. Deze quaestie zal dus ernstig onderzocht worden. Do echtgenoot, die zijn onschuld blijft volhouden, zit nog steeds in hechtenis. In zijn circulaire aan de vcrtegenvvooidigors van Spanje in 'l buitenland, zegt de hoer Castelar, dat de repu bliek niet liet resultaat was van een verrassing, maar van weigerijpt overleg in de Cortes. Voorts Inat de/o circulaiie recht wedervaren aan de loyaliteit en deu constitutioneehm zin vau Amadous. Die deugden hebben don tegenzin van een op hare onafhanke lijkheid naijverige ratie niet kunnen overwinnen. De repu bliek werd gevestigd en 't gouvernement verkozen, zonder dat de geringste pressie weid uitgeoefend. Zoodra 't gou vernement geconstitueerd was, heeft liet besloten met alle energie zicli toe te leggen op 't naleven van 't mandaat dei- vergadering, en tot eiken prijs do openbare orde te hand haven. De circulaire spoort de buitenlandsche vertegen woordigd s aan om liet vooi al te doen uitkomen, dnt de republiek alle waarborgen biedt voor het behoud van de openbare orde, eu dat zij zoowel in lmre binnen- nis buiten landsche politiek een vredelievend karakter draagt. De republiek zal imar gezag doen goldenwant dat gezag is wettig omdat het is uitgegaan van den wil des volks. Ter voorkoming van ongelukken is aan een Amo rikaanschc Spoorwegmaatschappij een nieuw inrichting aangeboden, om de ivisselwachtei snit den slaap te houden, die den practischen geest van Amerika iu hooge mate ken merkt. s Er wordt voorgesteld, dat do hefboom van don wissel wordt geplaatst in een gewoon huisje, doch zoo ingei iclit, dat de deur van het huisje gesloten is wanneer de wisse! open is, en er ongelukken kunnen komen, terwijl het openen van de deur alleen kan geschieden door don hefboom te ver plaatsen en dus den wissel te sluiten. Verder is het huisje -zoodanig geplaatst, dat -zoo oen trein voorbijkomt bij ge- openden wissel, het onmiddellijk verpletterd wordt. De wisselwachter kan dus alleen zijn leven vodden door op zijn zaak te passen. SCHIEDAM, 18 Februari 1873. Nadat in de morgengodsdienstoefening de nieuw her pen predikant bij de Christelijke Gereformeerde gemeente alhier, de lieer M. Noordzij, door don Heer II. do Cock docent aan de theologische school te Kampen, in z.iju dienst werk was bevestigd, naar aanleiding van Openb. I vei s 16n hield de bevestigde des avonds zijn intree-rede uit llan- delingen IV vers '29, het eerste en het laatste gedeelte. Hij beide plechtigheden, maar vooral des avonds, was een talrijk belangstellend publiek opgekomen. In de buitengewone zitting van de Provincinle Staten van Zuidholland, heden gehouden, is o. a. gekozen tot lid der Gedeputeerde Staten, tor voorziening in de vacature ontstaan door liet ovei lijden van den heer van Zuylen van Nyovelt, jhr. nu-, 11. A. Stoougracht met 30 stemmen, ter wijl jhr. nu-. II.-A. C. de la üassecour Caan er 33 op zich ereenigde De Nederl. Handelmaatschappij wenscht scheeps- uimto te zien aangeboden voor den overvoer van produc ten van Java naar Nederland, op de bekende voorwaarden au inschrijving en eharterpartijen, hetzij voor de geheele uimte van liet schip, hetzij voor 280 iu te nemen lasten aan kolïïe of wel koffie en tin, hetzij voor beide. De schepen, die rechtstreeks naar Batavia, Samarang of Soerabaija zullen vertrekken, moeten in do maand Maart 1873 (don dag nader overeen te komen) iu een der Neder- iamlsehe zeehavens tot vertrek gereed liggen. De op vooi uitreis vertrokken schepen moeten vóór of op den 10 Juil 1873 in oen der drie bovengenoemde havens op Java ter beschikking van de Factorij der Nodèrl. Handel maatschappij worden gesteld. Aanbiedingen, volgens vastgesteld model, worden ten kantore dei- Nederl. Handelmaatschappij te Amsterdam ingewacht lot Dinsdag den 25 Februari 1873, des voormid dags ten 11 ure, of bij de agenten vóór of op Maandag 24 Februari e. k., des namiddags vóór 2 ure. Wij vernemen, dat de minister vau binnenlandsche zaken, gehoor gevende aan den wenk van den lieer Hartsen, in de Eerste Kamer gegeven, om in liet algemeen de con cessie van het Noordzeekanaal te herzien, de taak der com missie, benoemd bij Kon. besluit van 8 dezer, niet beperkt heeft lot de aangelegenheden vau het kanaalpcil en de havenhoofden, maar die heeft uitgestrekt tot het doen van voorstellen omtrent alle punten, waartoe het onderzoek en de daaruit .voortvloeiende beschouwingen van de com missie mochten aanleiding geven, Bereids moet door do diiectie der Amsicrdamsche Kanaalmaatschappij, op ver langen des ministers, aan de ingenieurs de toestemming verleend zijn het lidmaatschap van die commissie te aan vaarden, onder deze uitdrukkelijke reserve, dat die inge nieurs daardoor niet kunnen geacht wonlea de maatschappij te vei tegenwoordigen, nocli deze gerekend worden kan aan de opdracht of aan de evontueele voorstellen van de commissie in eeuig opzicht deel te hebben. Onder dc leden der commissie tot onderzoek en beant woording van eenige vraagpunten, betreffende het peil enz.' vau het Noordzeekanaal, hebben ook nog zitting de heere'n hoofding. van den waterstaat p. Caland en H. S. J. Rose. Do minister Geertsema is, naar de Haagsche corres pondent van de Wecsper Ci. verneemt, in de census-quaes- tio vaster besloten dan ooit, om zijn voorstel te handhaven, dat hij dus met kracht in de Kamer zal verdedigen. Alle pogingen om hem tot het tegenovergestelde te bewegen en hem er dus toe te brengen dc zaak op de lange baan te hel pen schuiven, zijn afgestuit op zijn loyaliteit, waaraan ook zijn politieke tegenstanders hulde moeten brengen. Wij gelooven dat deze correspondent goed is ingelicht, zegt het Vaderland. Ook ons is van gewoonlijk goed onder richte zijde hetzelfde medegedeeld. Zaterdag is door de Pruisische regeering concessie veileeiul voor den spoorweg Bocholt-Doetinchem-Zutfen. Iu dc jongste vergadering van het departement den Haag der Nederl. maatschappij ter bevordering van Nijver heid, is op voorstel van het bestuur, besloten, dnt uit naam van het departement zou worden voorgedragen een prijs vraag uit te schrijven, voor het vervaardigen van een hand leiding om te waken tegen vorvalsching van eetwaren, voor hel keuren van levensmiddelen enz., onder bijvoeging van een daartoe strekkend wetsontwerp. Aan de goede beant- wooi ding van deze prijsvraag zou worden toegekend een gouden medaille of een zekere som in geld. Het huis aan de Bocht van Guinea, te'sïlage, be woond geweest door mevr. van der Kou wen, dat in de vorige sveêk f7600 in veiling opbracht, is bij de gisteren avond gehouden gunning door deu heer Bunningh gemijnd voor een som van f7975. Men meldt aan de Arnh. Ot. uit de residentie van Zaterdag: Eindelijk zijn heden van hier een paar politiebe ambten naar Frankrijk vertrokken om aan de grenzen den poisoon van Vei-lind, mede iu den bekeuden'dubbelen moord betrokken, af te halen. Even als dc Belgische auto riteit ten aanzien van Behagel deed, zal nu ook de Fransché, Verluid, als geen middel van bestaan hebbende, over de greuzen zetten, waarop natuurlijk onze politie hem dade lijk inrekent. Wij kunnen bepaald verzekeren, dat noch het eene, noch het andere waar is, laat hierop het Vaderland volgen. De uitlevering is toegestaan en zal plaats hebben; op welke wijze en hoe "Vertind hier ter stede zal gebracht worden is tot nogtoe niet bepaald. C U R A N T. ABONNEMENT:

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1