Tmclijfl flaplijfa, nitpmiM Binsdap. aterdag 22 Febrnar ?A°. 1873. JHM EML AIDS M 3071. Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1.85. franco per Pust, door hot geliecle Rijk2.D0. Heefteen vaartuig, door deongelukkigenopdeNorth- fleet aan hun lot over te laten een ho'ogst onaaugenarnen indruk gemaakt, met te meer genoegen leest men dan een bericht, dat beter strookt met den goeden naam van menschlievendheid, die den ronden hartelijken zeeman, zoo als ieder zicli dien voorstelt, met recht sinds eeuwen is toegekend. Kapitein Hudson, van de Eng. stoomboot Coper nicus, dezer dagen te Antwerpen binnen geloopen, heeft met veel inspanning en gevaar, een in grooten nood ver- keerend'land verhuizersschip, Edwin Fox, dat den 2 Febr. ia de Golf van Gasconje door een hevigen storm was be kopen, zoodat alle sloepen, booten, zeilen, pompen enz. weggeslagen, verscheiden manschappen overboord gewor pen of zwaar gekwetst waren" en liet schip zelf in een red- deloozen staat verkeerde, op sleeptouw genomen. Ofschoon 'zelf veel averij geleden hebbende, heeft hij hef wrak op de woelige zee op zij gevaren en heeft de sleepkabels aan boord daarvan bevestigd een arbeid waarbij de eerste officier der boot zich door de golven naar het in noodverkeerende schip heeft moeten doen slepen. Hij wilde volgens het verlangen van den kapt. van dat vaartuig het naar Fal mouth of een andere Engelsche haven slepen, maar in het gezicht van het eiland Ouessant gekomen had hij, ten ge volge van den slechten staat van de Fdwin Fox, van het breken van een der kabels enz.naar Brest koers moeten zetten, 't welk hij behouden heeft bereikt. l)e 200 landver huizers, die aan boord waren, waaronder 70 vrouwen en kinderen, verkeerden in een deerniswaardigen toestand. Nergens konden zij zich ter ruste leggen en toen zij de buitenhaven van Brest bereikten, hadden zij reeds drie dagen zonder leeftocht doorgebracht. Volgens het Fransche Journal Officiel is het eiland Êéunion, dat in de laatste tien jaren door zoovele rampen is bezocht, den 7 Januari door een storm verwoest. Zoo hevig was de wind, dat zelfs in die gewesten niemand zich dergelijken storm herinnert. Alle openbare gebouwen dei- hoofdstad St. Denis zijn sterk beschadigd. Het regeeriugs- hfltel, het stadhuis, het lyceum, de openbare tuinen, de kathedraal en alle andere kerken, de scholen, het theatre, het paleis van justitie, de magazijnen en de gevaugenis moeten' ten deele vernieuwd worden en eischcn kostbare reparatiën. In St. Pierre ging het niet beter, ook daar zijn de openbare gebouwen verwoest. De bijzondere eigendom men hebben nog meer geleden. Duizenden kleine grond bezitters, handwerkslieden en landbouwers verloren alles en zijn van dak beroofd. Op het land zijn onderscheiden woningen vernield en zeer vele personen verdronken, daar de storm met een watervloed gepaard ging; daardoor ging ook een groot deel van den oogst verloren. Vele suikerfa brieken zijn van hare daken beroofd en tot op de grond vesten gescheurd; ook is er veel vee onder de puinhoopen begraven; ook bruggen en wegen zijn geheel onbruikbaar. De halve stad St. Paul liep onder water en de bewoners moesten op schepen worden gered. De zee heeft de meeste havens en ladingsplaatsen vernield; de koopmansgoederen ia de pakhuizen geborgen, zijn ten deele door het water bedorven. Van den rijksten grondbezitter tot den kleinsten landbouwer, niemand bleef verschoond en men schat het verlies van den suiker-, koffie- en vanille-oogst voor 1873 op minstens 50 percent. De Fransche regeering heeft aan de Nationale Vergadering voorgesteld een millioen voor liet geteisterde eiland, de hoofdkolonie der Franschen in den Indischen Oceaan, beschikbaar te stellen. i De heer Figueras heeft aan een republikeinsche deputatie van een district van Madrid geantwoord, dat de ministerraad zich op dit oogeablik bezighoudt met het be noemen van gouverneurs voor de provinciën. Werkelijk zijn er dan ook reeds enkele benoemingen bekend, tot civiele gouverneurs voor de provinciën Barcelona en Sevilla en tot militaire gouverneurs voor Malaga en eveneens voor Sevilla, Generaal Contreras is tot generaal en chef van het leger in Catalouië benoemd. I Impartial, sprekende van een bijeenkomst van conser vatieven, waarbij o. a. Sagasta, Topete, Sauta-Cruz, Rios- Rosas en Ulloa tegenwoordig waren, zegt dat de conser vatieven niet van plan zijn de regeeriug te bestrijden, maar dat zij de ontbinding der Cortes en de bijeeuroeping eencr constitueerende vergadering zullen verzoeken. Hetzelfde blad logenstraft liet gerucht, dat don Carlos in Spanje ge komen zou zijn. De heer Figueras heeft in de Cortes aan een der leden geantwoordl)e Nationale Vergadering is een vergadering van overgang; zij heeft geen constituecrend gezag. Hij voegde er bij, dat hij de beginselen, die hij als lid der oppo sitie steeds verkondigd heeft, consequent zal volgen, als de constitueerende Cortes zal bijeenkomenmaar voorshands fzal hij zich strikt aan, de constitutie houden, behalve wat betreft, de artikelen, die betrekking hebben op de monar- chie.'Hij zal noch van de geestelijkheid, noch van de andere a autoriteiten een eed vorderen, zoolang de republiek zal be- slaan. Hij zeido eindelijk nog dat Frankrijk de Spaansche ^•republiek nog niet officieel erkend heeft. 'è&p- Tijdingen uit Zanzibar, ontvangen te Aden, houden fitrieven Franco.]) in. datsir Bartle Frère met eenige in eerstgenoemde plaats resideerende kooplieden uit liet binnenland een bijeenkomst had gehad. Deze zouden verklaard hebben,»dat, naar hun zienswijze, de slavenhandel nooit te Zanzibar zou afge schaft worden en dat, moet men dit al met geweld bewerk stelligen, die stad alsdan geruïneerd zou zijn, en de Souvali Arabieren, die de voornaamste slavenhandelaars zijn, haar verlaten en zich elders vestigen zouden. De Sultan van Zanzibar, die persoonlijk met sir Bartle Frère instemt, dat de slavenhandel behoorde afgeschaft te worden, verklaart dat, zoo hij eenig document tot dat einde mocht onderteeke nen, zijn leven niet meer veilig zou zijn, SCHIEDAM, 21 Februari 1873. Voor de arrond.-rechtbank te Rotterdam stond te recht P. de N., zeevarende, wonende te Vlaardmgen. Deze persoon was des avonds ten half tien uur door een politie agent aangehouden op de Nieuwe Haven te Schiedam, in de nabijheid van liet schip Familiotrouw en beladen met een zak, waarin verschillende voorwerpen, die bij onder zoek bleken uit dc kajuit van dat schip te zijn ontvreemd, nadat de kram van liet luik dier kajuit was verbroken. Na bij zijne aanhouding te hebben opgegeven dat bij den zak van een schipper had uithangen, beweerde beklaagde nu dat hij dien zak op don dijk had vinden liggen. De be klaagde is bij vonnis van gisteren schuldig verklaard aan diefstal met braak en veroordeeld tot een cellulaire ge vangenisstraf van zes maanden. De minister van financiën heeft bepaald, dat de jaar- letter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij hun meting voor het recht van patent, in liet dienstjaar 1873-74 zal zijn de letter P. Voor eenige dagen meldde zicli des avonds, bij den lieer v. S. te Rotterdam, iemand aan, een kaartje poussee- rende, waarop, onder een kroontje, baron te lezen stond. Hij werd bij den lieer des huizes toegelaten en kweet zich van zijn zending, die hem, volgens zijn zeggen, door een hooggeplaatst persoon te 's Graveuliage was opgedragen. Do vreemdeliug, die goed en gul werd ontvangen, wist zijn gastheer, uit de residentie en van liet bof, waaraan hij geen vreemdeling bleek te zijn, zooveel eu zoo onderhoudend te vertellen, dat de avond in een ommezien was omgevlogen, en men eerst toen liet te laat was ontdekte, dat de vreemde bezoeker niet meer, zooah hij voornemens was, met den laatsten trein naar 's Ilage kou wederkeeren. Hij verzocht daarom dat men hem naar een logement zou brengen, maai de gastheer wilde daarvan niets weten eu, na herhaalden aandrang, zou de baron dan maar van liet vriendelijk aan bod dat hein gedaan werd gebruik maken en bij v. S. blijven logeeren. Een der dienstboden echter, die af eu aan in de kamer was geweest, had geen vertrouwen in deu vreemde ling, vooml ook, omdat zij meende op te merkeu, dat hij meermalen begeerige en onderzoekende blikken op de zilverkast sloeg, die zicli in het salon bevond. Zij deelde haar bezorgdheid mede aan mevrouw, die er echter deu spot mee dreef eu haar berispte, dat zij zulk een hoog per- sonaadje van kwade bedoeliugen durfde verdenken. De dienstbode bad evenwel geen rust eu besloot dien nacht te blijven waken. Inmiddels had zij haar beminde, een agent van politie, van een en ander doen onderrichten en hem verzocht, zoo mogelijk,-te willen bewerken, dat het huis des nachts werd bewaakt. Eu waarlijk, in't bolle van den nacht, tusscheu een en twee ure, hoort de dienstbode, die zich in de keuken verscholen had, iemand stil de trap afko men, door den gang sluipen en zicli naar het salon begeven. Zij wachtte eenige oogmblikkon, tot dat een nauw hoor baar, maar haai wel bekend gekraak van de zilverkast haar verried, dat de visitatie een aanvang had genomen. De meid, ook niet links, liep toen, als een muis zoo stil, naar voren, sloot de deur van het salon op 't nachtslot ende vogel .zat iu de knip. Fluks nu de voordeur geopend en dc agenten, die zich in de nabijheid bevonden, binnen verzocht. De baron werd dadelijk ingepakt eu uaar liet poliliebureau gebracht, waar liet weldra bleek, dat hij een van het hof weggejaagde lakei was. Dat de heer v. S. zijn trouwe dienstmaagd een rijke bclooning gaf, die zij dan ook dubbol verdiend had, behoeft wel geen vermelding. Eenige dagen geleden zou een geacht ingezeten van Delft des avonds met zijn echtgenoot een speel partijtje bij wonen Iloe liet kwam wist mevrouw niet, maar zij maakte zicli ongerust, (later in Inmafweziglieid onraad zou ontstaan. Aanleiding daartoe vond zij ook in de omstandigheid, dat zij op dien dag, in den omtrek barer woning, die nog al eenzaam ligt, een paar mannen van een verdacht voor komen had zien ronddwalen. -Zij deelde haar vrees aan haar echtgenoot mede en deze, ofschoon liet niet geheel met haar eens zijnde, verzocht, ter geruststelling zijner ega, aan de politie, om dion avond een waakzaam oog op zijn huis te willen houden. liet vermoeden van mevrouw, dat er ou- genoodigdc gasten zouden komen, bleek niet geheel onge grond, wantrdes avonds, circa half olf ure, werd de huis deur zachtkeus geopend en twee manspersonen siopen in alle stilte naar buiten. Prijs: un 1 tol 10 gewone regels /"I 00; ledeic regel meer f 0 10. Voor den werkenden stand en »oor weldadigheidde helft van den prijs. Onmiddellijk schoten twee in de nabijheid geposteerde agenten van politie toe, namen de onbekenden in arrest en brachten lien, in weerwil van hun verzet, naar het bureau van politie. Aldaar bleek alras, dat men te doen had met twee ergeverliefden. Het wat-en de vrijers der dienst boden, die haar op dien avond, over de afwezigheid van mijnheer en mevrouw hadden trachten te troosten. Reeds dadelijk bij de opening der tentoonstelling van schilderijen voor 'Weeuen bestemd, in de zalen van Arti, bleek 't dat het publiek met zekere angstige spanning de vraag had overwogen: »zal 't waar zijn of zal 't triumfantelijk tot een leugen gemaakt worden, dat Holland nicht viel leistet?" Al zeer vroeg toch was 't vol in Arti en wij kunnen er bijvoegen de opgetogenheid was algemeen. Onze kunstenaars en vele eigenaars van kostbare stukken hebben zich braaf gedragen. Ganscii Nederland is hun wat-mep dank verschuldigd. Er is een collectie bijeengebracht van oude kennissen en nieuwe doeken, waarvan wij durven verklaren, dat zij de bezoekers der Weener-tentoonslelling in verrukking zal brengen, dat ze hem, die de hatelijke uitdrukking, zoo even aangehaald, gebruikte, zal dwingen zij n woorden terug te nemen. Nagenoeg geen enkele van onze hedendaagsche schilders van naam wordt gemist en allen gaven zoo moge lijk liet beste wat zij leverden. Wij treden in geen bij zonderheden, omdat 't een zeldzaamheid was, als ons oog geërgerd werd door een doek dat wij liever niet in dezen kring hadden gezien. Zelfs met de herinnering aan de eenige tentoonstelling van oude meesters, die onlangs de zalen van Arti tot een tempel der kunst wijdde, noemen wij deze verzameling een zeldzaam schoon geheel, dat ons met hoogmoed vervult. Opmerkenswaardig is 't vooral hoe rijk in verscheidenheid deze collectie is, dat is, hoe veelzelfstan- dig kunstleven er in Holland gevonden wordt. (AT, v. d. D.) Alhoewel wij gelukkig aan de gevolgen zijn ont komen, die verleden jaar deu'12 Augustus de botsing van de aarde met een komeet had kunnen na zich slepen, zoo hangt ons toch nog altoos het vergaan der aarde als een Damocles-zwaard boven het hoofd. Voorspellingen van allerlei nard en allooi zijn gedaan 1 Er is veel geprofeteerd en weinig bewaarheid geworden vele van die profetiën waren reeds voor den tijd der ver vulling, ten gevolge hunner ongerijmdheid, door het menschdom met een medelijdend schouderophalen ver oordeeld en op zij gezet en toch mogen wij er den staf niet over breken, want alle zijn nog niet vervuld kunnen worden en als ze dan soms eens waar waren en vervuld werden wat zouden wij ons dan over ons ongeloof te be klagen hebben Deze rede noopt mij, mijne broeders en zusters, u de voorspelling van den groeten ^en eenigen ziener Nostra damus mede te deelenze heeft zeer veel, ja alle waarschijn lijkheid voor zich. Die ooren heeft, hoore dus In het jaar, dat Goede Vrijdag op St. George (23 April), Paschen op St. Marcus (25 April) en Sacramentsdag op St. Jau (24 Juui) valt, in dat jaar zal de wereld vergaan. Het jaar dat deze voorspeiling (wij hopen slechts gedeel telijk) bewaarheid zal worden, is het jaar O. II. J. G. 1886. Wij hebbeu dus nog omtrent *167 moauden voor ons dat ieder zijn rekening opmake Aan de Arnh. öt. ontleenen wij omtrent Copernicus het volgende Het was Woensdag vier eeuwen geleden, dat de man werd geboren, die het reuzenwerk zou ondernemen, om het vooroordeel van duizenden jaren omver te stooten, die aan de aarde de plaats zou aanwijzen, welke haar in de schepping toekomt en die een begin zou maken met de menschheid te genezen van den waan waarmede zij zich zoolang had gevleid. Nicolaas Copernicus (ofzooals hij waarschijnlijk genoemd behoort te worden Koppirniglc) werd volgens de meest waarschijnlijke opgave den '19 Februari 1473 te Thorn aan de Weichsel geboren. Deze stad behoorde toen tot de Pool- sche provincie Masovië, zoodat de groote sterrekundige, wat de plaats zijner geboorte betreft, een Pool was, terwijl zijn'stamouders van vaders zijde uit Boheme afkomstig waren eu hij dus in dit opzicht van Slavoonschen stam is. Een Buitschor kan hij echter bezwaarlijk genoemd worden eu de plaats die hij in liet Walhalla te Munchen onder de Duilsche mauuen van naam inneemt, komt hem lioogst- waarsclitj u lij k niet toe. Het schijnt, dat Copernicus reeds in zeer vroege jeugd blijken gaf van een bijzonderen aanleg voor studie en na- deuken men vindt althaus van hem medegedeeld, dat hij aau de spelen zijner kameraden weinig deelnam en zich reeds als knaap de Latijnsche en Grieksche talen eigen maakte. Op tionjarigen leeftijd had Copernicus het ongeluk zijn vader dóór doadoodtc verliezen en werd door zijn oom van moederszijde, den bisschop Lukos Watzelrode, zijn opvoe ding verder geleid. Dat deze opvoeding voornamelijk be stond in dc beoefening der oude taleu en schoone letteren, iag geheel ia den geest der eeuw waarin hij leefde. ABONNEMENT: f'- i COURANT. A D V E B T E N T I E N:

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1