VmMjnt iaplijts, litpzoÉsri Diriap, Maandaf 24 Februari. buiteiulandsghe berichten ÏA»; 1873. M 307*?. BINNENLANDSCHE BERIGHXEN. Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Post, door het geheeie Rijk f 1.85. 2.50. (Brieven Franco.) Lord Enfield heeft in het Engelsehe Lagerhuis, antwoord op een vraag van den heer Cochrane, gezegd, dat de interpretatie van de depêche van prins Gortschakotf dd. 31 Januari 11. schijnt overeen te stemmen met de depêche \an lord Granville van 24 Januari, waarin wordt verzekerd, dat Engeland niet in gebreke zal blijven, om Shere Ali op al de voordeelen te wijzen, spruitende uit de erkenning van de door hem geëischte grenslijn, hem van de verplichting-te overtuigen, die op hem rust, om zich van iedere aanvallende daad te onthouden, en voorts invloed op dien vorst to blijven uitoefenen. Prins Gortschakoft', voegde voornoemde lord er bij, schijnt dus te begrijpen wat Engeland verlangt ca te weten, dat Engeland dien invloed zal blijven uitoe fenen. Ook schijnt de prins te gelooven', dat deze invloed voldoende is. Luidens een nadere mededeehng van lord Enfield m het Lagerhuis, ligt de Spaansche stoomboot Murillo nog altijd te Cadix onder beslag. Zooals uit de handelingen van de Pruisische Kamer van Afgevaardigden is gebleken, heeft die vergadering dezer dagen °(in strijd met het voorstel eener commissie ad hoe) goedgekeurd het subsidie van Pruisen aan Oldenburg voor den aanleg en de exploitatie van den verbindingsspoorweg tusschen Ihrhove (bij Leer) en Nieuwesehans. Hiermede is dus een begin gemaakt van het einde dezer zoolang ver daagde aansluiting. Maar nu werd er hier en daar in de laatste dagen gemompeld van andere punten, die tusschen Oldenburg en Pruisen ook nog eerst geregeld moesten wor den, alvorens aan het votum der Pruisische Kamer gevolg zou en kon worden gegeven Die punten hadden bepaalde lijk betrekking tot een ander stuk spoorweg in de streken van Quakenbrück. Naar wij eclner van goederhand ver nemen, zegt de N. JR. Ct., zijn die andere hangende zaken reeds eenige weken geleden uit den weg geruimd, en zul len die dus geen invloed meer hebben op het tot stand brengen van de lijn Ihrhove—Nieuwesehans. De betrek kelijk minder gewichtige nadere regeling van sommige details blijft tc dezen aanzien nog te doen overig, behalve hetgeen Nederland nu te doen zal hebben. Ten gevolge van de besluiten, door de commissie Dufaure genomen, is den heer de Broglie gelast zijn rapport te veranderen en in overeenstemming te brengen met de laatste beslissing der commissie. Het aldus geamendeerde rapport zal in de commissie voorgelezen en Maandag op het bureau der kamer nedergelegd worden. Omtrent de ophel deringen, die men elkaar in den boezem der commissie heeft gegeven, heeft de hertog d'Audriffet-Pasquier doen opmerken, dat de commissie, nu zij zich bij de voorstellen der regeering nederlegt, wel is waar de voorloopige, maar toch feitelijk de republiek erkent, en dat, zoo er ooit weder sprake is de monarchie vast te stellen, er weder een nieuw besluit der nationale vergadering noodig is en er weder een andere commissie moet benoemd worden. Deze opmerking, vooral uit "den mond van den hertog d'Audriftet-Pasquier. karakteriseert wel het succes, dat de heer Thiers behaald heeft. Iedereen is dan ook ten zeerste verwonderd over het votum der commissie en de voldoening is algemeen in de kamer. Het spreekt van zelf, dat de regeering onmiddellijk aan 'twerk getogen is, om het voorstel van den minister Dufaure, geamendeerd door het voorstel Ricard, uit te werken. De weduwe van Millière, den radicalen volks vertegenwoordiger, die op 26 Meid 87'1, door de troepen van Versailles, op' de trappen van het Pantheon werd ge fusilleerd, heeft, nadat bijna twee jaren sedert die executie verloopen ziju,eeurechtsvervolging ingesteld tegen kapitein Garcin, adjudant van den toeumaligen minister van Oorlog, op last van welken officier haar echtgenoot, zonder vorm van proces, is ter dood gebracht. Zij grondt haren eisch tot schadeloosstelling ten bedrage van 150.000 fr. op de door maarschalk Mac-Mahon voor de commissie van en quête van 18 Maart afgelegde verklaring, dat hij last had gegeven om geen iusurgentcn te fusilleeren, die niet met - de wapenen in de hand gevat werdenen nu verzekert de weduwedatMillière ten huize harer ouders, in de rue d'Ulm, is 'gearresteerd twee dagen nadat de strijd in dat stads kwartier had opgehouden. Bovendien beweert zij, dat Millière die in de dagvaardiging sdoctor in de rechten, chef van de assurantie-maatschappij le Soleil en represen tant" wordt genoemd evenmin een burgerlyk als een militair ambt onder de commune bekleed, als binnen of buiten Parijs een werkdadig deel aan den burgeroorlog ge nomen' heeft,en niet heeft opgehouden gedeputeerde te zijn. Men weet dat do Zwitsersclie bondsraad de uitzetting <>'nit Zwitsersch grondgebied bevolen heeft van mgr. Mer- millod, ex-pastoor van Garouge, omdat deze geweigerd bad yto voldoen aan het bevel <loor de Zwitsersche autoriteit gegeven, om niet langer in Zwitserland de bisschoppelijke 'j-i functie, die hem door den Heiligen Stoel was opgedragen, y.yte-blijven uitoefenen. Voor zijn.vertrek uit Genève heeft Mêrmillod, die van geboorte een Zwitser is, aan den bonds raad een protest ingediend, waarin hij verklaai t slechts voor het geweld te bukken en de regeering beschuldigd in zijn persoon, do Katholieke rechten, hunne instellingen en hun geweten te schenden. Denzelfden avond, dat hij over de grenzen ge/et is, heeft men in de kerk Notre-Daine te Genève het Miserere gezongen; rondom eu in de kerk was we! een groote menigte op de been, maar de orde is uergens gestoord geworden. De dienst voor reizigers is op de spoorwegen in het Noorden van Spanje hersteld. De troepen begeleiden de treinen bij den overtocht der Pyrenoën. Do door de Car- listen bedreigde punten worden door de genie, beschermd door voldoende strijdkrachten, tegen een overrompeling versterkt. La Gazette meldt dat de Carlistisclie benden teSauta- Pau en in Catalonië verslagen zijn. Een circulaire van den Spaanschen minister van justitie, gericht aan de presiden ten der velschillende rechtbanken, betuigt do noodzakelijk heid van een stienge toepassing der justitie en een organi satie zoowel der rechterlijke macht als der civiele en crimineele wetgeving. V Imparcial zegt, dat de houding die de verschillende hoofden der conservatieve partij in de bijeenkomst van eergisteren avond aangenomen hebben, doet veronderstellen, dat de Alphonsisten bezig zijn de candidatuur van den prins von Hohenzollern weder op het tapijt te brengen. Het laatste besluit van den mikado van Japan ter be schaving van zijn volk, bevat het verbod om op straat te spuwen! Een blad van Hong-Kong levert het verhaal van een afschuwelijken moord, die te Soochow op een goudwer kersbaas is gepleegd. Het gebruik des lands wil, dat eeu baas niet meer dan één leerjongen te gelijk heeft. De per soon in quaestie week echtdr van die gewoonte af, niette genstaande de bezwaren, die er tegen werden ingebracht door de werklieden. Hij werd toen verzocht in de zaal der ambachtsvereenigingen te komen Daar werd hij aangegre pen, van zijn kleederen beroofd en aan een pilaar gebon den, waarna hij door driehonderd en twintig personen van het hoofd tot de voeten werd gebeten, totdat hij dood was. Waarschijnlijk zullen de moordenaars niet worden ge straft, omdat de Chiueesche wet in deze soort van misdaad niet heeft voorzien. SCHIEDAM, 22 Februari 1873. Blijkens achterstaande advertentie is te dezer stede een nieuwe tooneel-vereeuiging opgericht, die den naam van d Harmonie" heeft aangenomen. Tot die vereeuiging wor den ook buitengewone -leden toegelaten, die bij der gelijk gezelschap noodig zijn, om het levensvatbaarheid te gevenwij hopen dat de pogingen die men daartoe zal aan wenden, met een gunstig gevolg zullen worden bekroond, en daardoor de leden aangemoedigd om zich met ijver op de kunst toe te leggen. Naar wij vernemen is de tooneelvereemging sOthello alhier voornemens in de zaal van den heer D. Boer, aan de Groeneweg, te Vlaardingen op Dinsdag 25 dezer, een uitvoering te geven van het tooneelspel »'t Was maar een Loods"door A. Ruijsch. "Woensdag ochtend heeft in den Briel, in tegenwoor digheid vau een aantal kerkelijke en civiele autoriteiten en een aanzienlijke menigte belangstellenden, de inwijding der nieuw gebouwde Geuzenkcrk plaats gehad. Na afloop der algemeene vergadering van aandeel houders iu de Nederlaudsche cementsteen-fabriek te Delft, is door de directie besloten, om iederen werkman, die aau de zaak verbonden is, een week arbeidsloon als geschenk toe te kennen. Bij het vernemen van deze goede tijding was de vreugde groot onder de talrijke schare arbeidcis daar werkzaam. i Men meldt ons uit 'sllago: Do heer commissaris van politie Beukman, die zich steeds onledig houdt met verdere onderzoekingen betrek kelijk den dubbelen moord, heeft zich gisterenmorgen naar Schoonhoven begeven, van waai hij, naar men verneemt; gisteienavond alhier is teruggekeerd met belangrijke be richten, die wellicht tot de ontdekking van de bij den moord gestolen voorwerpen kunnen leiden. Heden zijn door opgemelden ambtenaar, met de beide inspecteurs Ilardenbeig eu Mertz, iu tegenwoordigheid van de heeren officier van justitie, rechter commissaris en griflier bij de rechtbank alhier, in de woningen van de drie verdachten, en iu die vau een vierden peisoon huiszoeking «edaan, waarvan de resultaten voor liet oogenblik nog niet kunnen worden medegedeeld. Donderdag morgen trachtte de sergeant H. van het 3e batt. 4e reg. inf., te Leiden, zich op zijn kamer door een geweerschot van het leven te berooven, maar werd nog ge lukkig in tijds door ziju kameradtn hierin verhinderd. De officier van gezondheid oordeelde het noodig den .sergeant in'de garnizoens-infirmerie te dóen opnemen, doch bij de overbrenging wist de onderofficier zijn begeleiders te ont- ADVEBTENTIEN: Prijs: van 1 lol 10 gewone regels f t.00; iedere regel meer 0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de lielfl van den prijs. komen en sprong van de brug aan de Beestenmarkt in den Rijn. Andermaal werd hij nog in tijds gered. De aanleiding tot deze wanhopige daadmoet waarschijnlijk toegeschreven wordeu aan de teleurstelling, niet voldaan te hebben aan het overgangs-exainenvoor den hoofd-cursus te Maastricht. De commissie uit directeuren der bank van leening te Gorinchem, om rapport verzocht omtrent de bezwaren tegen de opheffing der bank, heeft, namens directeuren, geadviseerd den gemeenteraad dringend te verzoeken tot de geleidelijke opheffing over tc gaan, daar zij de bank als eeu voor de maatschappij schadelijke instelling beschouwt. Eenige vrouwen te Vierhuizen, die bij een buurvrouw een kraamvisite aflegden, werden bij vergissing onthaald op een oplossing van rattenkruid, in plaats van brandewijn. De vergissing was een gevolg van het plaatsen van beide flesschen zonder onderscheidingsteeken in één kast Wel was de smaak behulpzaam in het spoedig ontdekken der verkeerde greep, doch de meesten hadden reeds genoeg er van gedronken, om meer of min nadeelige gevolgen er van te ondervinden. Een betreurenswaardig ongeval had Donderdag avond aan de Dedemsvaart, niet ver van 't hulpstation van den spoorweg, plaats. Een paard met wagen raakte op hol; de boer en boerin stortten door den schok naar beneden. De boerin bleef op de plaats dood; de boer brak de'ribben. Een kind, dat op den wagen bleef zitten, bekwam geen letsel. In de Pr. Br. en A. Ct. lezen wij het volgende: In jonderscheiden dagbladen is opgenomen een bericht, volgens hetwelk mr. J. A. Willinge Gratama, te Assen, een hoeveelheid veen, gelegen in het Noord- en Zuidbarger Compascuum, gemeente Emmen, voor een aanzienlijke som aan de jezuïeten zou hebben verkocht, die daar een neder zetting zouden willen maken, kerk bouwen enz. enz. Naar wij van goederhand geïnformeerd zijn, is dit be richt voor een gedeelte geheel uit de lucht gegrepen, en blijkbaar het uitvloeisel van de levendige phautasie van een of ander dagblad-correspondent. Het is waar, dat de heer Gratama een belangrijke hoe- veelheid veen in het gemeld Compascuum voor een aan zienlijke som heeft verkocht, echter niet aan de Jezuïeten, maar aan vijf heeren uit Deventer, industrieelen en koop lieden, die, naar zij zei ven verzekeren, dezen aankoop voor zichzelven hebben gedaan, en daarmede niets anders be oogen dan hun eigen voordeel, dat zij zich voorstellen in de toekomst te behalen. Ook zou het Compascuum al een zeer ongeschikte plaats voor een nederzetting aanbieden. Op de gehouden vergadering der afdeeling Zutphen van het Nederl. Schoolverbond, heeft die afdeeling zich, na een langdurige discussie, met 23 tegen 45 stemmen verklaard tm gumto eener wettelijke invoering"van alge meene leerplichtigheid, en besloten op de aanstaande alge meene vergadering te Utrecht voorstellen in dien zin te zullen ondersteunen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 19 tegen 8 stemmen tot directeur-generaal voor publieke werken benoemd, den hoofdingenieur J. W. F. Conrad, de tweede die op de voordracht van burgemeester en wethouders voorkwam en uit dien hoofde den raad verzocht had niet verdpr in aanmerking te komen. De kamer van koophandel en fabrieken te Amster- dam heeft Woensdag avond hare eerste openbare ver-1 gadering gehouden en daarin een adres goedgekeurd aan den minister van justitie, waarbij aangedrongen wordt op vrijverklaring der makelaardij, dus afschaffing der be palingen van het wetboek van koophandel op de benoeming en beëediging. Vervolgens is een adres aangenomen aan den gemeenteraad, ten einde om ontheffing te verzoeken van de verplichting tot het geven van advies voor elke be noeming van makelaars, daar de geschiktheid der aan vragers voor een bepaald vak door de kamer niet voldoende onderzocht kan worden. Uit Breda schrijft men aan de H. B. Ct.»De zieken vader-proselietenmaker Venveij uit hetgarnizoenshospitaal is door den minister van oorlog verplaatst als tweede zieken vader naar den Haag. Officieele berichten uit Baflo beves tigen, dat Kuijsiuga en zijn ouders, broeders en zustere allen Protestantsch waren on hij slechts heimelijk R. K. gedoopt kan zijn. Het request vau den geestelijke alhier, om het lijk te mogen opgraven en naar het R. K. kerkhof te doen overbrengen, is aïzoo vau de hand gewezen en de militaire autoriteiten zijn'in hunne rechten gehandhaafd." Te New-York is dezer dagen weder, evenals ieder jaar, het 'svette-meuschenbal" gegeven door een club van corpulente personen uit den staat New-York. Het is een zeer karakteristieke clubde voorwaarde van het lidmaat schap is, dat men een zeker aantal ponden moet wegen. Het zwaarste lid, de steunpilaar der clubde heer Busch hij weegt 425 pond was ongelukkigerwijze afwezig. Het schijnt dat hij nog altijd zwaarder wordt, zoodat zjjn omvang hem belet uit to gaan om aan bals deeltenemen; de zwaarste, die het bal bijwoonde, woog 361 pond 10 ons, en was lid van het comité van receptie, bestaande uit 16 heeren, die te zamen 5225 pond wegen. COURANT. ABONNEMENT: in

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1