ferrtijEt flaplUks, titpiM Dinsiais. W oensdag 26 Februari. ï"A°. 1873. JW 3073. BUITEMLAHDSCHE BEBjCHTEH. ¥m EiaLA^D SSHEBERiCHT E M AB ONNBMEN®: Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1,85. Franco per Post, door het gehecle Rijk "CBrlevcn Franco.) ABVEBTBHTIEÜ! Prijs: vnn 1 tot 10 gewone regels f 00; iedere regel meer f0 10. Voor den werkenden stand en toor weldadigheid, de helft van den prijs. Madame Nelson maakt te Petersburg een ongekenden opgang. In de Othello opgetreden, is zij 30 maal terugge roepen; zij werd eerst met bloemen en daarna met geschen ken overladen. Onder de laatsten komt een theeservies vcor ter waarde van 9000 gulden. Ter gelegenheid van het 400jarige geboortefeest van Copernicus op den 49 dezer, hebben in de voornaamste steden van Polen en vooral in Warschau groote feesten plaats gehad. Reeds des morgens om 10 uur trokkeu de ver schillende gilden met hunne vaandels, van uit het raadhuis door de voornaamste straten der stad, naar net Walhalla, waar het standbeeld van Copernicus zich bevindt. Zoowel daar als in het raadhuis werden redevoeringen gehouden. Des avonds was het standbeeld verlicht. Uit het naburige Gallicië waren vele Polen overgekomen. Zij, die de Pool- sche nationale kleedeien droegen, mochten niet over de grenzen komen. Velen, die om staatkundige redenen hun geboortegrond niet mochten betreden, begaven zich tot aan de grenzen van hun geliefd vaderland, om in de onmiddel lijke nabijheid daarvan den feestdag te vieren. In Warschau heerschte gedurende den gangliën dag een groote opge wondenheid en drukte. Alle straten waren met militairen bezet Alles is in goede orde afgeloopen. De Berliner Slaatslürger Zeitung deelt het vol gende verhaal mede pin den jare 4846 keerde op zekeren dag een tweede luitenant bij dp destijds bestaande landweer-ulilanen van een groote veld-inanoeuvre bij Freienwalde in Pommeren, met zijn oppasser, naar de stad terug. Eensklaps, juist toen zij het Staiitzmeer passeerden, viel het paard van den pppasser en wierp hem hals over kop in het daar ter plaatse bijzonder diepe water. Hij kon niet zwemmen en scheen een wissen dood ten prooimaar zijn luitenant sprong van het paard, wierp zich in den vloed, en redde, hoewel met groote inspanning en eigen levensgevaar, den drenkeling. Daar stonden beide alleen, druipend nat, aan den oever, en de woning des luitenants was nog zeer verre af, en nergens een onderkomen te vinden. Beide sprongen weder te paard en zetten den tocht voort. De oppasser kwam er goed af, maar de luitenant moest zijn menschlievendheid met een allerhevigsten aanval van ïheumatiekbekoopen, en de kwaal heeft hem sedert nooit geheel verlaten, maar doet zich af en toe nog smartelijk gelden. Trouwer echter is nooit een lijder opgepast dan de luitenant door den man dien hij het leven gered had, en die hem sedert ook niet verlaten heeft. Toen zijn diensttijd om was bleef hij in andere betiekking bij hem en is nu nog herder op een dei- landgoederen van den luitenant, thans echter rijkskanselier van Duitschland, met andere woorden: prins von Bismarck Een industrieel te Berlijn is op het denkbeeld geko men, om ten einde plants te winnen op straat, en het per sonenvervoer goedkooper te maken, tramway's aan te leggen, welke door honden zullen getrokken worden. Zos gedresseerde honden zouden voor eiken wagen met twaalf zitplaatsen gebruikt worden. De plannen zijn aan het ge meentebestuur onderworpen. In de dagbladen was sedert geruimen tijd en dikwijls sprake van twee mulatinnen, een pendant van de bekende Siameesche tweelingbroeders, doch op andere wijze aan elkander verbonden. Zij geven thans, niet onbedreven in den zang, te Berlijn gastvooistel!;ngen,. Professor Virchow en dr. Langenbeck hebben dit zeldzaam zusterpaar tot voorwerp van studie gemaakt, en bevonden dat er, zooals sommigen aanvankelijk vermoedden, geen bedrog bestaat, maar dat zij een werkelijk phenomeen zijn. Verscheideu geleerden achten dit verschijnsel zelfs nog belangwekkender dan het Siameesche broederpaar. Duitsche bladen, o. a. de Deutsche Landw. Zat.. maken melding van den choloiado aardappelkever (Doryphoro decum lineata), die, met ongelooflijke snelheid eiken hinderpaal, overwinnende, meer en meer de om streken van New-Yoj-k en Boston nadert. Als die kever eerst deze steden en havens bereikt heeft, zal zijn over brenging naar Europa met de schepen, helaas, on vermijdelijk worden. Volgens de berichten mogen wij van net klimaat van Europa niet verwachten, dat het de ver bazende verbreiding tegengaan zal, want de ervaring heeft in Amerika duidelijk getoond, dat deze kever den ruwsten winter daar even ongedeerd doorgestaan heeft, als de mei regens en omveders met de daaraan verbonden afwis seling van temperatuur. Bij zijn ongemeene vruchtbaarheid (het wijfje legt 700 12Q0 oranjegele eieren en de pop komt in den tijd van 5 k T dagen uit, als wanneer het meest zijn vemieliugsarbeid begint) zijn de verwoestingen des te verschrikkelijker, daar dadelijk na het eerste opkomen der aardappelen de kever 8r is. zonder dat men er tot dusverre iets tegen vermocht •Men beproefde wel is waar door het bestrooien van aard appelplanten met koper- en aiscnikgroen de verspreiding Ogende gaan, doch moest wegens de gevaarlijkheid van dit middel hiervan afzien, zoodat cr niets overbleef dan Jggeljj ksde_eieren, larven Un kevers by een te zoeken en te vernietigen. Doch niet alleen de aardappelvelden hebben van deze insecten te lijden, maar ook de koolgewassen in Noord-IUinois en Wisconsin hebben er veel door geleden. De kever staat, wat zijn grootte betreft, tusschen den Juni- kever en den Mei-kever. Luidens het antwoord, dezer dagen, door den minister van binuenlandsche zaken van Baden op een adies van de oud-Katholieken te Constan/. gegeven, maakt de egeering tusschen de voor- en tegenstanders der on- feilbaai heidsleer geen onderscheid, naardien dat dogma in Baden zonder goedkeuring van den staat is afgekondigd en dus bij de regeering niet geldt. Allen die dus de on- feilbaarheidsleer verwerpen, maar verklaren Katholiek te blijven, worden door de Badensche regeeriug als Katho lieken beschouwd. Inmiddels heeft de gemeenteraad te Constanz zijn adhaesie aan de ministei iccle beschikking geschonken, waarbij, behoudens goedkeuring van den ïaad. aan de oud-Katholieken tot het medegebruik dei- Augustijner- of hospitaal-kerk vergunning wordt verleend. Mocht de Katholieke pastoor dier keik niet binnen den daarbij bepaalden tijd in een schikking omtrent de uren willen treden, waai op dat gebouw bij afwisseling voor de Katholieken en oud-Katholieken beschikbair zal zijn, dan zal daarin van wege de gemeente worden voorzien. De verbittering der uiterste rechterzijde iu de natio nale vergadering, over den ommekeer van de meerdei heid der commissie Dufaureten gunste van den president Thiers, heeft zich reeds bij de voorlezing van het rapport van den heer de Broglie in de kamer geopenbaard door beleedigende uitdrukkingen. Zelfs is, luidens latei e berichten, ter zake van die aansluiting aan den heer Thiers, slechts met moeite een duel voorkomen tusschen de beide hertogen Decazes en d'AndrifTet-Pasquiereerstgenoemde had, bij een ont moeting, laatstgenoemden hetwoord veri ader" toegevoegd en zonder de tijdige tusschenkomst van vrienden zou de zaak zeker ernstige gevolgen na zich gesleept hebben. In middels kan men er op rekenen, dat, tusschen nu en de behandeling van het rapport der commissie, die op Donder dag a. s. bepaald is, deze ultra's het noodige venijn zullen trachten bijeen te verzamelen, om bewusten dag weder tot een van die stormachtige te maken, als welke de kamer sedert haar instelling reeds zoo menige door hun toedoen beleefd heeft. Zij hebben er ten minste ruim den tijd voor aangezien de kamer besloten heeft Maandag, Dinsdag en Woensdag geen zitting te houden. Ouderscheiden hunner hebben zich reeds tegen Donderdag als sprekers Jaten inschrijven, waarschijnlijk tot ondersteuning van een ont werp, dat zij onder elkander vooraf op een vergadering vastgesteld hebben, en waarmede de heer de Belcastel voor den dag zal komen. Dit voorstel zal de uitnoodiging aan de nationale vergadering behelzen om de monarchie te organiseereu In een vergadering van de linkerzijde heeft de heer Ricard het ontwerp der commissie Dufauro ondersteund, terwijl hij tevens verklaarde, dat de heer Thiers volgens alle waarschijnlijkheid geen ander ontwerp zou aaimemen en alle hiermede tegenstrijdige voorstellen zou bestrijden; hij constateerde voorts de scheuring tusschen het rechter- centrum en de rechterzijde; ten slotte merkte hij op, dat, indien de linkerzijde, het linker- en liet rechter-centrum zich vereenigden om voor de regeeriug een meerderheid te vormen, de republiek voortaan niets meer van de coalitiën der royalisten te vreezen zou hebben. Om al deze redenen smeekte liij de linkerzijde voor het ontwe p der commissie te stemmen. Zijn redevoeringheeftgiooteniudrukgemaakt, geen beslissing is er echter nog genomen. Te Weenen wordt thans veel gesproken over het aanstaande huwelijk van baron Nalhanael Rothschild eenigen zoon eu erfgenaam van den vrijheer Anselm, het hoofd der Oostenrijksche linie dezer geld-dynastie. De bruid is gravin Messey, dochter van een generaal en opperhof meester van aaitshertog Reinier. De bruigom wil het ver schil van kerkgenootschap uit den weg ruimen, door tot het christendom over te gaan, ondanks de tegenkauting van zijn hoog bejaarden vader, wien dit eerste plan tot ge- loofsvei andering in zijn geslacht met afschuw vervult, eu die zelfs gedreigd moet hebben zijn zoon te onterven. Een dochter uit het huis van Rothschild heeft, gelijk bekend is, onlangs een Eugehchman gehuwd, zonder dat men geloofs verandering van een der twee partijen noodig achtte. Dr. Dbring heeftin hetgeneeskuudigWeener Week blad medegedeeld, dat hij als scheepsdokter zich overtuigd heeft van de werkeloosheid van allo middelen, die tot hier toe tegen de zeeziekte zijn aanbevolen. De groote onrust en slapeloosheid, waai-aan de zeezieken onderhevig waren, bracht hem op het denkbeeld om chlorhydraat toe te dienen. Hij deelt uitvoerig acht bijzondei e gevallen vau zeeziekte mede, waarbij, na toediening van ongeveer 4 gram chlor hydraat, in twee dosis, niet alleen de rust en een lange slaap volgden, maar waardoor de zieken totaal van de onge steldheid werden genezen. Zondag verkondigde het blad P Imparcial de treurige tijding dat er in Spanje weder een miuisterieele crisis op handen is, ,ten gevolge van een scheuring tusschen de radi cale en républikeinsche leden der regeering. Reeds wordt helaas dit bericht bevestigd. De vorming vaneen homogeen republikeinsch ministerie is zoo goed als zeker. De nieuwe ministers zullen de volgende personen zijn: Echao, voor financiën; Novilas, oorlog; Soanus, marine, en Abarzuza koloniën. Te Madrid blijft liet gelukkig voortdurend rustig. Gedurende het laatste jaar weiden door 45 der grootste branderijen in Cincinnati 14,000,000 gallons whisky verkocht, een waarde vertegenwoordigende van 4i,880,000 pond sterling. SCHIEDAM, 25 Februari 1873. Blijkens achterstaande advertentie zullen de heeien gebrs. Koch, van Amsterdam, morgen en Donderdag, 26 en 27 Februari, een hoogst belangrijke expositie, in Musis Sacrum alhier, houden, van oleographiën (copiën naar schilderijen in olieverf), van beroemde meesters, uit de Hollandsche, Italiaausche. Duitsche, en andere scholen, in rijk vergulde lijsten. Niet alleen zijn in deze collectie de voornaamste stukken uit verschillende rijken bijeengebracht, en overtreft die alles wat immer, wat liet getal aangaat, in Nederland werd aan getroffen, maai- volgens het oordeel van kenners is zij ook de uitstekendste wat qualiteit betreft. Het Provinciaal Gerechtshof in Zuidholland (Burger lijke Kamer) heeft in zijn gisteren gehouden zitting uit spraak gedaan in de handels/aak van de te Schiedam gevestigde firma's van J. A. J. Nolet en van Jansen en van der Burg, appellanten, tegen T. Lenders en Co., kooplieden te Londen, geïntimeerden. Daarbij betrof het, zooals wij reeds vroeger mededeeldenliet s! u't»m van een koop overeenkomst aangaande 500 lasten E inlandsche rogge en het door appellanten niet accepteeren van wissels, die voor nog niet afgeleverde ladingen der rogge waren aangeboden. Het Hof heeft ten deze, alvorens in iiooger beroep bij eind- arrest uitspraak te doen, aan den geïntimeerden akte ver leend van het door hen gedaan aanbod, hun toegelaten het bewijs te leveren dat hierbij een. beweerd handelsgebruik zou zijn in acht genomen en bepaald, dat het getuigen verhoor zal worden gehouden in de terechtzitting van het Hof, met gesloten deuren, van den 25 Maart a.s., 's morgens teu40 ure. De kosten zijn gereserveerd tot de einduitspraak. De minister van binnenl. zaken heeft den 45 dezer bepaald, dat (evenals na 24 Januari jl. ten aanzien van Friesland en Groningen heeft plaatsgehad) na 25 dezer ook alle verdachte runderen zullen worden afgemaakt waar in de provinciën Zeeland, Noord-Brabant, Limburg, Gelder land, Overijsel en Drenthe een geval van longziekte zich op een stal mocht voordoen. De hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Weenennoodigtdringend de bezitters van Indische kunst of nijverheid uit, de voorwerpen zoo spoedig mogelijk bij haar in te zenden, daar de plaatsruimte door de fraaie pyramide van de Ned. Handelmaatschappij nog niet voldoende kan gevuld worden met de ingekomen voorwerpen, en het zeer te betreuren z.ou zyn indien deze waarlijk grootsche ver zameling niet aan het gestelde doel kon beantwoorden. In het buitenland wordt thans een nieuwe kunst toegepast, die grooten opgang maakt en waarvan de voor- deelen onmiskenbaar zijn, namelijk de zinkographie. Wat daardoor verkregen kan worden, deelt onder an deren het bekende humoristische geïllustreerde blad der JPloh mede. »Wij hebben, zegt liet, aan teeken-, ets- en druk-ateliers zooveel uitbreiding gegeven, dat wij thans in één dag kunnen doeu, wat vroeger een week eischte. Wij kunnen een vol nommer van der Floh (46 folio blad zijden) des voormiddags laten teekenen, des namiddags etsen en des nachts drukken." Deze uitkomst wordt verkregen door de zinkographie, en de Nederlandsche lezer zal liet zeker niet van belang ontbloot achten, dat bij de firma G. J. Thierne, te Arnhem, thans dezelfde kunst met hetzelfde succès wordt toegepast. Wij hebben er reeds vele proeven van gezien en een goede zinkographie'is niet te onderscheiden van een houtsnede, terwijl één enkele dag voldoende is om de grootste plaat te reproduceeien, terwijl zelfs de tienduizendste afdruk nogvolkomen gelijk is aan den eersten. De volgende circulaire is verspreid: »Ev ligt voor ons Nederlanders iets pijnlijks in het denkbeeld", schroef men onlangs naar aanleiding der ge denkzuil voor Filips van Mamix, sdat wij vreemdelingen moeten danken voor een gedenkteeken, op vaderlandschen bodem opgericht ter gedachtenis van een landgenoot." Daargelaten, dat hier in strikten zin van geen vreemdelingen sprake wezen kan, en die landgenoot uit hetzelfde Zuiden herkomstig was, waaruit ook die oprichters tot ons over kwamen, komt het den ondêrgeteekenden voor, dat ook de minste zweem van pijnlijkheid kan weggenomen worden, door de hulae, op Noord-Nederlandschen grond aan Filips van Marnix gebracht, met een volkomen-gelijke op Zuid-1 Nederlandschen bodem te Oostenveel aan zijn te vroeg ge- sneefden, edelen broeder Jan te beantwoorden. Op het •slagveld, waar deze even wakkere als gemoedelyke grond- W COURANT. rea/s» aaaaniMCaiMoaiaaxgatagnt ttrawirtravr. avjecnmaaq 1 j J I

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1