gv - Vrijdag S8 FebriiarL :*K| IS73. w M 3075. BU1TEMLAWDSCHE BERICHTEN. BIME lMDSCHË B E mCHTËftf - Abonnementsprijs, per Drie Maanden f 1.85. Franco per Post, door bet gebeele Rijk2 50. ta m -iw i Een stiefmoeder zette haai' elfjarig dochtertje een mutsje op, dat dit veertien dagen lang aietmocht afnemen. Hét kind kreeg hevige hoofdpijnen, en werd 5 Maart 1872 gebracht op de kliniek van dr. Distel te Hannover. Bij nauwkeurig onderzoek vond piofessor Distel een kring vormige wond aan het hoofd, en daarin, onder 't vleesch dat er reeds over was gegroeid, het elastieke koord van de muts. Het kind stierf ten gevolge van ontsteking van 't her senvlies, en bij de sectie ontdekte men dat niet slechts de huid, maar ook de schedel als met een scherpe zaag was doorgesneden. Distel leerde hieruit, hoe krachtig insnoering met elas tieke banden werkt, en paste die sedert toe om weefsels door te snijden en gezwellen te verwijderen. Bij deze methode verliest de patiënt geen druppel bloed, heeft bij kans gden pijn, geen koorts, en geneest spoedig. In een vergadering van het geneeskundig gezelschap te Hannover, onder voorzitting van professor dr. Heineit, hield de heer Distel een voordracht, waarin hij aantoonde in welke gevallen deze methode kan worden toegepast. Hij deed tevens opmerken, dat menige kranke zijn lijden verbergt voor den geneesheer en niet naar hulp omziet, uit vrees voor het nies. De afsnoer-methode zou er dus toe medewerken, dat de patiënten bijtijds zich aanmelden voor een operatie. (Da Vlinder.) Aan den heer Mermillod wordenteFerney doorZwit- sers en vreemden, vooral Engelschen, talrijke bezoeken ge bracht. Zondag waren vertegenwoordigers van alle Katho lieke gemeenten van Genève naar het dorp gekomen om den prelaat adressen aan te bieden, waaronder een uitslui tend onderteekend door kleine kinderen. Men rekent dat in 't geheel 3000 personen dien dag Merrnillod hebben bezocht. De balling antwoordde op de adressen met een welsprekende redevoering, waarin hy beweerde dat hij, schoon verbannen, zou leven in de harten van alle Katho lieken. Hij werd levendig toegejuicht. Ten opzichte van het paardenvleésch, waarvan het' gebruik te Brussel in de laatste twee h driejaren verbazend is toegenomen, wordt van daar geschreven, dat de hoop die men koesterde, dat het toenemend gebruik van dit vleesch tot verlagbg van den prijs van het rundvleesch zou leiden, niet alleeD niet verwezenlijkt is, maar, dat die prijs integen deel steeds hooger is geworden en het niet lang meer duren kan of de prijs van het paardenvleesch zal even hoog zijn als die van het rundvleesch, van zoogenaamde tweede qualiteit. Sedert in 4862 de verkoop van paardenvleesch te Schaarbeek is toegelaten zijn minstens een twintigtal paar- denslachteiijen te Brussel opgericht en de prijs is thans twee a driemaal hooger dan toen. De volgende feiten wettigen eenigszins 't vermoeden, dat de naam Shahpeare een verbastering wezen zou van 'tFransch Jacques Pierre, en dat de beroemde Engelsche dichter dus van Fransche afkomst zijn zou: '1. Herhaal delijk hadden in de 16e eeuw emigraties van Fransche wolwerkers naar Warwickshire plaats2. de pogingen om in oude Engelsche archieven of andere documenten de namen van des dichters voorouders te ontdekken, zijn tot dusver geheel zonder resultaat gebleven; 3.'tgenie van Shakspeare draagt meer een Fianschen dan een Britschen stempel. (Guardian.) Te Parijs wordt verteld dat de heer Thiers Dinsdag de_ heeren Christophle en Casimir Perier by zich zou laten komen om hun te vragen, of zij geen kans zagen de 2 frac- tiën van het linker-centrum, die geschift waren en onder hun respectieve presidentschappen-stonden, met elkaar tot een groep te vereenigen. De heer Thiers zou hun dan voor1 oogen houden, dat het oogenblik nu het gelukkigst gekozen was om hiertoe over te gaan, daar het geheele rechtercen- trum op het punt stond tot de zij de der regeering over te loopenden dat het bij gevolg nu misschien de tijd was, deze groote parlementaire kracht van de beide centrums te con- stitueeren,.dan zouden de meer gematigden vanzelve met hen medegaan. De laatste van een reeks brieven, die mgr. Dupan- loup aan den graaf van Chambord geschreven heeft, geeft den genadeslag aan de zoozeer gehoopte samensmelting. Zooals iedereen wel gedacht had, schrijft de Chambord, dat hij by zyn plan blijft volharden om het witte vaandel te handhaven, terwijl hij den doorluchtigen gevangene van het Vatikaan tot zijn voorbeeld neemt en met verontwaar diging, dit zegt hij ten minste, het vaandel der revolutie afwijst. Dat alles valt echter niet in den smaak van mgr. Dupanloup. Nn blijkt uit den laatsten brief van mgr. Du- panloup, die openbaar gemaakt is, dat de bisschop reeds sedert lang aan 't onderhandelen is om de twee takken van het Fransche huis nader tot .elkaar te brengen; hy had daarvoor reeds verscheiden brieven aan den graaf van Chambord geschreven, die echter allen zonder antwoord bleven. Zoodoende was. de bisschop een der aanvoerders geworden van een kleine royalistische intrigue, docIUot ),nbgtoe was hy achter de schermen gebleven. Thans'ecliter .antwoordt de Chambord hem op zulk een koele wyze'en (Brieven Franco.) ADVEBTENTIKN: Prijs- van 1 tol 10 gewone regels (1.00; iedere regel meer (010. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft v»n den prijs. neemt zulk een hoogmoedige houding aan, dat de heer Dupanloup aanstonds gemerkt heeft dat hij hier de dupe is geweest. Hij is dan ook niet weinig verlegen met de rol die hij in deze quaestie gespeeld heeft, vooral nu de correspon dentie door de dagbladen is openbaar gemaakt. Misschien wel dat deze correspondentie nog aan den een of anderen weifelmoedige de oogen opent en hem pat tij doet kiezen voor het opperhoofd der tegenwoordige republiek. Een Parijsch blad bericht dat men in een oud huis van het eiland Saint Louis een Rubens heeft gevonden, van grooteafmetingen en buitengewone hoedanigheden. De lieer Alexander Dumas zou er reeds de som van 50,000 frs. voor geboden hebben, Slechts twee radicalen hebben zitting in het nieuwe Spaansche kabinet, Acosta, de Minister van Oorlog, en Öbeiro. de Minister van Marine. Nadere berichten ontbre ken alsnog. Alleen wordt gemeld, dat ook het financieel programma van 't Kabinet hetzelfde blijft en dat Zwitser land de jonge Republiek heeft erkend. Zekere Roberts, een Amerikaan, heeft bij zyn dood 900,000 dollars nagelaten; toen zijn vader hem in zijn jeugd in een winkeltje zette, gaf hij hem den raad mede zijn wekelijksche uitgaven niet hooger dan 8 shillings 6 pennys te laten loopendathield hij vol, tot hij op zijn 72ste jaar als nieuwe bezuiniging invoei de van wilde kastanjes te levendat diöet bracht den man naar een plaats waar de wekelijksche uitgaven nog veel minder zijn. Een hond te Clinton, die gewoon was te snoepen uit een schotel bij een der buren, brak den schotelhij ging thuis een nieuwen halen, legde er het eten op en verborg de stukken van 't gebroken exemplaar zorgvuldig. 1 In een brief uit Numëa (Nieuw-Caledonië) van 9 Decpmber leest men het volgende De veroordeelden tot eenvoudige deportatie bewonen kleine hutten, van takkenbossen gebouwd door de canak- ken (inboorlingen) en galeiboeven. Iedere hut wordt door tien personen bewoond. De hitte is tropisch, hoewel het nu nog geen zomer is. Het js moeilijk levensbehoeften te bekomen; vaak is er gebrek aan brood; men behelpt zich dan met beschuit. De vreemde kooplieden nsnijden" de gedeporteerden. Een boek papier kost fr. 1,25; een mes van 30 centimes wordt voor fr. 2 verkocht; twee pennen voor 30 centimes;^ een pakje tabak van 50 centimes voor fi. 3; een naald voor" 15 centimes en een klosje gai en voor 70 centimes. Sommige inlandsche hoofden hebben vriendschap met de veroordeelden aangeknoopt; zij komen vaak met hen dejeuneeren en brengen dan vruchten en groenten mede. Koning Samuel gaat op Europeesche wijze gekleed; hij is de eenige die hier een jachtgeweer mag hebbenhet Fransche gouvernement geeft hem jaarlijks (in ruil voor hetgeen hem ontnomen is) 150 balen rijst. SCHIEDAM, »27 Februari 1873. Yerslag van het verhandelde in de zitting van Woensdag den 26 Februari 1873, van de kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam. Afwezig de heeren J. T. Beukers en T. P. Jansen. 1. Resumtie der notulen van de vorige vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Wordt besloten aan de Hooge Regeering kenbaar te maken, dat naar het gevoelen der Kamer geen voldoende redenen bestaan om op te heften of te doen vervallen het 2de lid van artikel 3 van het koninklijk besluit van 9 November 1851 Staatsll no. 142). waarbij consuls van vreemde mogendheden niet benoembaar worden verklaard tot leden der Kameis van Koophandel en Fabrieken, en zulks onder mededeeling der gionden, waarop dat gevoelen steunt. 4. Het voorstel om het Gemeentebestuur te verzoeken de beurs op een later tijdstip vaji den dag te doen aan vangen wordt andermaal aangehouden.. 5. Op grond der daaromtrent ingekomen klachten wordt besloten het Gemeentebestuur te wijzen op den buiten gewoon slechten toestand,vau sommige wegen in deze gemeente en het te verzoeken in het belang van handel en nijverheid middelen tot verbetering vau dien toestand aan te wenden. Tusschen de NederlandschercgecringendeNoord- BrabantschDuitsche spoorwegmaatschappij, lijn Boxtel- Wesel, is de overeenkomst gesloten betreflende de aan sluiting van het station van den staatsspoorweg te Boxtel. Ook met deExploitatie- Maatschappij moet de overeenkomst getroffen zyn betreffende het gemeenschappelijk gebruik van het station aldaar.' Met.de werken voor die aan sluiting wordt nog deze week een aanvang gemaakt, zoodat het in exploitatie brengen dezer lijn binnen zeer korten tijd kon worden te gemoet gezien. Tot lid van het college der visscherijen is benoemd de heer J. Conyu, scheepsreeder te Egmond aan Zee. De gemeenteraad van Hellevoetsluis heeft besloten, om de gasfabriek niet voor ïekening der gemeente over te nemen. •V De Haagsche correspondent van de Zutf. Oourant geeft de volgende reden op, waarom dit jaar geen'énkele hofpartij gegeven is. Z. M. zou in den laatsten tijd niet'meer zoo ingenomen zijn met den officiersstand, den tegenwoor- digen miuister van oorlog niet meértdan hoogst noodig bij zich ontvangen, zich bijna niet meer in generaalsuniform vertoonen, en zelfs aan de militaire muziek niet meer de voorkeur geven. Al^ oorzaak van die verandering van ge-J negenheid zooals de correspondent dat noemt wordt als gerucht medegedeeld, dat eervol ontslag .verleend is aan een ofQcieidie zich aan een vergrijp had schuldig gemaakt dat, naar de meening van Z. M., indien het tot onderzoek ware gekomen, een niet eervolle verwijdering uit den dienst noodzakelijk zou hebben gemaakt. Z. M. moet gezegd heb ben, dat de eer van het leger daarmede gemoeid was, en dat hij geen sympathie meer kon hebben voor een korps, waar zoo iets, ook met den besten wil van den minister, om welke reden dan ook, niet kon worden tegengegaan. Nog is gesproken van de verplaatsing van het korps gre nadiers eu jagers naar Amsterdam, doch aan het Vaderland werd medegedeeld, dat het plan wel een punt van over weging heeft uitgemaakt, maar toch ook reeds weer is opgegeven. Te Zwolle is Maandag avond door het korps brand meesters een proef genomen met de petroleum fakkellam- pen, nam het systeem van Aug. Honing te Keulen, tegen over de pekkransen, die tot dusverre bij hetbra'ndivezen in gebruik zijn. De uitslag was hoogst bevredigend; het licht was regelmatiger en helderder eu minder met walm gepaard dan dat der pekkransen; bovendien zyn deze fakkellampen goedkooper in verbruik, daar zij slechts in 4 urenl'/a liter petroleum behoeven. De hengst-veulens tot aanfok van paarden, hebben tegenwoordig een ongeëvenaarde waarde. Veulens van ba'u- Velijks 5 maanden oud, brengen tot zelfs/"135 op. De koop-J lieden nit Frankrij k en D uitschland reizen alom in O verysel en. omstreken, rond en besteden-nooit gehoorde Naarwvij vernemen bevinden zich sedert een paar dagem te Arnhem een drietal heeren, geëmployeerd bij de staatsspoorwegen, die vermoedelijk een viertal weken daar zullen blijven. Hunne komst moet in verband staan met het ontwerpen van een plan voor den spoorweg Arnhem Nijmegen. Te Arnhem loopt het gerucht, dat dezer dagen aan den eigenaar van SombeeTc, of liever aan diens curatoren, ettelijke tonnen gouds zyn geboden voor het terrein, van den spoorweg af langs do oostzijde van den Apeldoomschen straatweg tot den Hommelschen weg. en wel tot'aan den zoogenaamden Galgenberg, ten einde op dit terrein villa's te bouwen of er straten aan te leggen. Het is een plan op zeer groote schaal, maar, bij de vlucht, die de uitbreiding der stad neemt, laat het zich aanzien, dat het opgevatte denkbeeld te ëenigertijd verwezenlijkt zal worden. Het opmerkelijke van de zaak is, dat het eigenlijk gezegde landgoed Sonsbeeh, in weerwil van dat alles, in zijn geheel blijft en meD alzoo binnen een zeker getal jaren het schouwspel zou kunnen beleven van een park met vijvers en watervallen, grenzende onmiddellijk aan, zoo niet in gesloten door de stad, hetgeen aan de parken van Londen zou doen denken. Een aantal voorstanders der tooneelspeelkunst zijn Zaterdag avond te Amsterdam vergaderd geweest, oih te be slissen wat dient gedaan te worden om door particuliere krachten de kunst te redden, die door de door den gemeen teraad vastgestelde pachtvoorwaarden voor den nieuwen schouwburg gevaar loopt. Er werd besloten een ver- eeniging op te richten tot ondersteuning der exploitatie in het belang der kunst, en er is tevens een commissie benoemd om te trachten de burgerij sympathie te doen krijgen voor- het loffelijk streven dezer kunstminnaars. Men hoopt' door moreele ofmaterieele ondersteuning eea welgezinden pach- ter, die de kunst tot haar recht wil laten komen, aan zich te verbinden. Do vermaarde zalmkweekery van onzen Zoölogischeh tuin heelt den Heer Maju in de gelegenheid gesteld een kunstwei k te leveren dat, naar wij gaarne aannemen, in - alle opzichten eenig is. In negen microscopische preparaten geeft hij de-trapsgewijze ontwikkeling van den zalm. 't Is een werk dat getuigt van onuitputtelijk geduld, groote vindingrijkheid en niet minder van bekwaamheid in het prepared en, waarvoor wij dien heer onzen lof niet mogen onthouden. Het eerste stelt het embryo in het ei voor: een stipje met een paar oogen, daarop volgen de verschillende stadia waarin de ettelijke strepen lange vischjes verkeeren, totdat z'y geschikt zijn om gepoot te worden, Alle praepa- aten zijn met de meeste zorg behandeldmen zal het licht beseffen wanneer men de moeilijkheden kent waarmede het persen der diertjes gepaard ging, het verwijderen van 'de deeleu, die niet tot den organischen bouw behooren, het wedeiNopvullen der aders door middel van haarspuitjes. De dus bereide Miertjes bevinden zich in Canada-balsem tusschen de gebruikelijke glaasjes. Een paar natuur- spelingeneen visch met twee koppen en twee voTmaakte visschen met één gemqpnschappelijk darmkanaal, yer- hoogen de belangrijkheid van het geheel. (j )t tf jr-^l EO II RAIT. ABONNEMENT: ui>& 'i 3^.1 V

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1