si Prijzen der Keten aan de Beurs te Amsterdam. aa a a Maandag 10 Haart. m S: 1873. M 308?. UIITEILAiOSCHE BERICHTE!!. BIMEILASDSCHE BERICHTE®. "5? 11% COURANT. A B ONNEMEKT: Abonnementsprijsper Due Maanden f 1.85. Franco fir Port, door hel gchcele Kijk2 50. (Brlcïen Franco.]) tm Da telegraaf meldt uit St. Petersburg, dat het -wets ontwerp tol invoering van de algemeene dienstplichtigheid in de Russische monarchie thans bij den rijksraad is inge komen. In dat ontwerp wordt de diensttijd te land op '15 jat'en gesteld, waarvan 6 jaien bij de actieve armee en 9 jaren bij de reserve. De diensttijd ter zee bedraagt daaren tegen 9 jaren, waarvan 7 jaren actief bij de vloot en 2 jaren bij de reserve. Zij, die echter aan een universiteit een cur- 5U3 gevolgd hebben, behoeven slechts een halfjaar onder tie wapenen te staan. Een geldelijke vrijkooping van den dienst wordt niet meer toegestaan' Uit het voortgezet ondeizoek betreffende de aan varing van de Northjiect is gebleken, dat de Murillo wel degelijk de schuldige is. Zoowel de tweede ingenieur van laatstgenoemd schip, Goodeve, als mr. Bell, die zich als passagier aan boord bevond, en die beiden tot't afleggen vau getuigenis uit Spanje naar Engeland zijn overgekomen, bevestigen dit. De verdere behandeling der zaak is ander maal verdaagd. In de Hetlon-mijn, bij Durham, zijn kolen-hakma- chines in 't werk gesteld, welke door samengeperste lucht in beweging gebracht worden. Als de machines algemeen toeoepast werden, zouden naar men berekent, voor de •190/100,000 ton kolen, die eik jaar geproduceerd worden, slechts 60,000 arbeiders noodig zijn, terwijl hun getal nu 360,000 bedraagt. Ook is de afval van de kolen aanmerke lijk geringer. Het Pruisische huis der afgevaardigden heeft thans, met overgroote meerderheid, vriiet alleen het wetsontwerp nopens de hervorming van de klassen- en inkomsten-be lasting, maar ook dat tot opheffing van de belasting op het geslacht en gemaal, overeenkomstig de conclusie zijner commissie en met goedvinden der regeering, bij tweede lezing, aangenomen. De Jardin des Plantes te Parijs heeft een zijner oud ste kostgangers verloren of liever den alleroudsten: Nono, een prachtige papegaai van de Markiezeneilanden, in 1776 door Bougainville medegebracht en destij ds aan het konink lijk museum, later aan den Jardin des Plantes ten geschenke gegeven. Parijs is tegenwoordig zeer onveilig. Onlangs maak ten wij melding van de ontdekking van een rooverbende, onder een jongen van ld jaar, maar ofschoon reeds 28 leden dier bende in handen der justitie vielen, neemt het aan- lal brutale inbraken en aanrandingen niet merkbaar af. Men is thans een tweede bende op het spoor, wier ledental ooral niet kleiner moet zijn, Deze bende hield er een groot magazijn op na. Een groot onbewoond huis, met zeer ruime keldergewelven, diende als bewaarplaats. Toen de politie erbinnen kwam, kon zij aanvankelijk uit den chaos niet "wijs worden. Hammen, zijden stoffen, gouden voorwerpen, fijne wijnen en eetwaren, alles lag door elkander, en uit de verschillende zaken die men vond, bleek dat de meeste inbraken van den jongsten tijd door dezelfde personen moeten gepleegd zijn. Zoolang dus die bende niet in handen der justitie is, kan men elk oogenblik nieuwe mis daden verwachten; trouwens er gaat geen nacht voorbij dat niet wordt ingebroken, en de politie is ongelukkig ge noeg niet bij machte dit'te voorkomen. Erger echter ziet het er in Antwerpen en omstreken uit. Reeds wezen wij er opbehalve een paar moorden, wordt er tegenwoordig door zoogenaamde «ronselaars", de men- schenroof op uitgebreide schaal gepleegd. Vooral zeelieden worden er het slachtoffer van; zij worden dronken gemaakt, door eigenaardige sigaren bedwelmd en in dien staat naar wachtende schepen gebracht. Vier Fransche matrozen - zijn op die wijze geroofd. Alsof dit niet genoeg is, komen in de nabuurschap veelvuldige brandstichtingen^voor. In het laatste nommer van 't JLbl. v. Antwerpen herhaalt de regeering de belofte van 2000 fr. voor het ontdekken van de daders van brandstichtingen, dezer dagen te Basel, Burght, Bruybeke e» Haesdonk gepleegd. Amerika is en blijft liet land van de humoristische reclame. Onder de berichten van een New-Yorksch blad 5 kón men dezer dagen liet volgende lezen De Heer W. was naijverig op zijn vriend X., die altijd netter gekleed was dan hij, trouwens hij had Andrews and Co. tot kleermakers en droeg slechts de hoeden van het laatste model van het huis Thomasso. Op een avond, dat hij gewapend was toet een geweer, naar het nieuwe stelsel van Booth and Son, snelt hij op zijne vrouw toe, die hij her- kendeaanhaarkleed, uitde magazijnen van Mme Goldshall- Lewis. Zij werd gevolgd door een persoon, dien "W. ge loofde 'dat haar minnaar was. Op 't oogenblik dat hij het schot zou lossen, haalde gelukkig de onbekende uit zijn zak een waslucifer, die eensklaps in de duisternis ontvlamde en den echtgenoot in den vreemdeling den eigen broeder sper vrouw doet erkennen. Met huivering slechts kau men denken aan het ontzettend ongeluk dat onvermijdelijk i geschied zou zijn als het wasje eens niet ontvlamd was. Gelukkig kwam het uit de fabriek van Morris Whitesek, de '|.êenige waarvan de waslucifers nooit weigeren. Ziehier een ander staaltjeInstinct au een vogel. Een reiziger onlwaaide in een bosch een kleinen vogel, die uit het kreupeibosch, met een groot blad in zijn bek, in een eikenboom vloog en liet daar bij een holte nederlegde. Deze manoeuvre herhaalde liet dier blijkbaar met angst en spoed vei schillende malen. Na eenigen tijd scheen de vogel gereed met zijn arbeid. Hij ging op een naburigentak zitten en keek telkens angstig naar de plaats, waar hij de bladen nedcrgelegd had. Nieuwsgierig wat dit beduiden mocht, klom dc reiziger in een boom, die in de nabijheid stond, en zag dat in een holte van den eik zicli een nest met verscheidene jonge vogeltjes bevond. Tegelijkertijd ontwaarde hij een slang, die zicli langs den boom naar het nest gekronkeld had, zijne afgrijselijke kaken openspei de en geieed was, de vogeltjes te verslinden. Doch ziehet ondier laat eensklaps zijn voornemen varen en vei laat met den hieesteu spoed den boom. De liefderijke moeder had haar nest met voor de slang vergiftige bladen omringd en daardoor haie jongen geied. Ieder vader behoort zijne lievelingen voor gevaar en gebrek te behoeden.en geen betere wijze kan daarvoor aanbevolen worden, dan door den aankoop van een Singer's naaimachine, bij T. Cassin 332, Fulton Sti eet. Na '1 Maart zal hij in zijn nieuw maga zijn no, 321 in dezelfde straat ziju, enz. enz. SCHIEDAM, 8 Maart 1873. Naar wij vernemen zal Dinsdag i*I dezer, daartoe door de afdeeling Schiedam van de Evangelische Maatschappij uitgenoodigd, in liet lokaal aan do Korte Haven, wijk A, no. '134, als spreker optreden, de heer dr. J. M. Assink Calkoon, predikant te Sloterdijk. De belangrijkheid van liet door hem te bespreken onder werp, het Faticaansch Concilie, zal ongetwijfeld bij velen den lust opwekken, van deze gelegenheid gebruik te maken; om daaraan bevorderlijk te zijn zal door het bestuur der Evangelische Maatschappij aan elk der leden en begun stigers eenige bewijzen van toegang worden verstrekt. De minister van binnenlandsche zaken heeft onder dagteekening van 26 Februari jl. de volgende circulaire aan de commissarissen des Konings in de provinciën gericht: De uitvoering van mijn circulaire van. den 6«Decem- ber 1872, no. 174, waaraan ik mij blijf gedragen, geeft mij aanleiding u te vei zoeken het navolgende omtrent de op vatting der wet van den 25 Januari 1867 Siaatsblno. 5), regelende liet kopyrecht vaa letter- en kunstwerken, aan de gemeentebesturen in uw gewest te willen mededeelen. Die wet' vestigt een exceptioneel recht ten behoeve van schrijvers, uitgevers en drukkers van letter- en kunst- werkeu. Zij beschermt letterkundigen en kunsteigendom onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat belanghebbenden de daartoe voorgeschreven formaliteiten, welke geenerlei af wijking of uitbieiding toelaten en dus letterlijk zijn op te volgen, in him belang nauwkeurig vervullen. Dit geldt zoowel voor vei talingen van buitenlandsche letter- en kunstwerken, als voor die welke van Nederlandschen oor sprong zijn. De inzenders hebben vooral te zorgen, dat al wat ge drukt ën geschreven moet worden op den titel van een der drie exemplaren, welke zij aanbieden aan het gemeente bestuur hunner woonplaats, voor of gelijktijdig met de uit gave, met zorg behandeld worden. Ook de tijd der inlevering moet niet worden veronacht zaamd. Verzuimen belanghebbenden de stipte inachtne ming van de wet, zij zullen de gevolgen aan zichzelven te wijten hebben. i Opdat zij niet door afgifte van door burgemeester en wethouders onderteekende regus, waarop vermeld wordt dat zij aan de wet voldaan hebben, in dwaliug worden ge bracht, zullen ook deze moeten toezien of aau alle eischen der wet door de inzenders van boek- en kunstwerken in allen deele voldaan is, en die rejus eerst mogen afgeven nadat zij zich overtuigd hebben van zorgvuldige inacht neming van al hare voorschriften. De minister van oorlog heeft tor kennisse van de militaire autoriteiten gebracht, dat de bepaling, waarbij men zich minstens voor den tijd van, vijf jaren bij het leger wenscht te verbinden, ook van toepassing is voor het in*- stroctie-bataillon en de artillerie-instructie-compagnie. De minister van oorlog, willende bepalingen vast stellen betreffende liet bezoeken van kranken in de mili taire ziekeninrichtingen door godsdienstleeraars, en zulks zoowel ter bevordei ing van de goede orde en de geregelde verpleging als ter voorkoming dat in deze, ten gevolge van het vereenigd verplegen van zieken tot verschillende gods dienstige gezindheden behoorende, aan. het eerbiedigen der meeningen van andersdenkenden zou kunnen worden te kort gedaan, en gelet op de artt. 246 en 299 van het regle ment op de administratie der hospitalen en ziekenzalen van 25 Oct. 1819. waarbij bepaald is, dat alleen met voorkennis van den eérstaanwezenden officier van gezoudheid en met schriftelijke toestemming van den toezienden chef over de ADVEBVEHTIElTt Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer 0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. rwi'f nap—MMMufunairiTTii'iMf h inrichting een vreemdeling bij een zieke kan worden toe gelaten heeft bepaald1. Een verpleegde in een mili taire ziekeninrichting, die geestelijke toespraak of hulp verlangt, geeft daarvan kennis aan hen, die met zijn ver pleging belast zijn, zoo noodig met opgave van de gods dienstige gezindheid waartoe de leeraar moet behooren of met aanwijzing van deu persoon, wiens geestelijke hulp verlangd wordt. 2. Van dat verlangen wordt onverwijld kennis gegeven aan den directeur of administrateur der in richting en door dezen aan den eerstaanwezenden officier van gezondheid, die, zoo daartegen, uit een geneeskundig oogpunt, geen bedenkiug bestaat, de gevraagde toe stemming verleent. 3, Is een verpleegde, die in levens gevaar verkeert, des niet bewust, dan bericht de officier van gezondheid deze omstandigheid aan den directeur of administrateur, die, zonder dat de lijder daartoe het ver langen te kennen geeft, voor het inroepen van geestelijke hulp zorg draagt. 4. De godsdienstleeraar. wiens geestelijke hulp is ingeroepen wordt daarvan door den toezienden chef over de ziekeninrichting schriftelijk kennis gegeven. 5. Bij het bezoeken der ziekeninrichting is de godsdienst leeraar gehouden zijn herderlijke zorg eenig en alleen aan te wenden ten behoeve van den kranke, hem tot het bezoek aangewezen. Hij, die in strijd met dit voorschrift handelt, wordt uitgenoodigd terstond de inrichting te verlaten. Van liberale zijde wordt te Leiden Sis candidaat voor de Tweede Kamer by de aanstaande verkiezing genoemd mr H. A. Neeb. MevrouwE. van Calcar-Schiotüng heeft de leiding van het Nederlandsch Opvoedingshuis te Wassenaar, waarvan zij de stichtster is, wegens lichaamslijden overgedragen aan de eerste onderwijzeres mej. A. Visscher. De inrichting telt ruim een honderdtal leerlingen. De heer V. te Terheijden gaf voor eenige dagen een partijtje. Toen de gasten uitgenoodigd waren, zich naar de groote zaal te begeven en zich aau tafel gezet hadden, duurde het niet lang of de gastvrouw werd onpasselijk. Hetzelfde had plaats met drie der gasten en den gastheer. De een na den ander verloor het bewustzijn. Eindelijk ont dekte kapitein II. de oorzaak. In de kachel was geen pijp aangebracht, omdat er tot toen nog niet gestookt was. Ter verwarming voor den avond was er gevonkte houtskool in gelegd, waardoor doodende gassen zich in de zaal ver spreidden. Gelukkig is er niemand bij omgekomenalleen viel het souper tamelijk in duigen. In een Maandag te Utrecht gehouden vergadering van den Nederl. Weerbaarheids-Bond is het centrale co mité gemachtigd om bij de nationale schietwedstrijden, die het voornemens is zooveel mogelijk jaarlijks te houden, vooi taan een paar vrije banen te verbinden, dat is te zeggen een paar banen, waarop iedereen tegen betaling kan komen schieten. De eerstvolgende wedstrijd zal waarschijnlijk nabij den Haag plaats hebben. In de Zaanlandsche Courant lezen wij Wij moeten in de eerste plaats een nauwkeurige voor stelling geven van een eenvoudig feit, dat in deze stad heeft plaats gehad, doch dat als sensatie-bericht de ronde heeft gedaan in bijna alle couranten, waaraan het Nieuws van den Dag een hoofdartikel heeft gewijd, en waarvoor het zelfs niet meer of minder dan de tusschenkomst van den staat eischte. Zie hier de feiten. In de school van den heer Heijman kwam een hulponderwijzer een maand later dan men gerekend had. Tot overmaat van ramp werd de heer Heijman, die met loffelijken ijver zich een overma tige werkzaamheid getroostte, zelf ongesteld, en nu werd dientengevolge de school gedurende enkele dagen gesloten. In de school van den heer de Boer van der Leij zijn ver der ook gedurendeeenige weinige dagen sommige kinderen naar huis gezonden om gelijksoortige redenin beide scho len is echter de gewone gang van zaken onmiddellijk weer hervat. pCt. Nf.dkrl. Werkelijke Schuld. 2 V, Hamlcl-M ntscli ippij Ccnliaal-Spoorw Simmb, llmnenlandsclie 3 Dito, Buitenl imlsc'ie 1867 3 Portugal 1867 .3 Uusund, ouile5 Dito, 6de serie 5 Dito, Iccning 1867 4 Spnorweg-Actiön 5 Poli Tiliis Spoorw 5 Moskou-lar. .5 Nieuwe Loten 1864 OosTRMtUK, Olil Uur. papier 5 i zilver 5 Italië Cerl. Insclirijv. 5 Tuhkijf., Biniienlanilsclic 5 Griekkalaj.d, olil. 1825 .5 Verfemgiik Statkp. 1882 6 Mexico, unite3 Dito, liteuwc 3 Venezuela3 Nieuw Grenada Dito gest. uitgesteld 7 Maart. 22% 33'V,, 99% 86% 228% 65'/,, 67% 63®/io 17% 97% 8% 10 Per Velegr. 8 Maart. 76% 229 250 53% 17%, 97%

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1