1 IN, Woensdag IS Maart. it iaielii -<A é- M 3083. gunmftWDSSHE berichteb. B1MMEMLAS9DSCHE BERICHTE». !1 1 l vj lil or lei- >n frf .0,9 J^e 1b73. in eiij ill iaal i al ge- li e COURANT. Bjrewmwni ABONNEMENT! ibonncmenlsprijspur Drie Maanden franco-per Pott, Ooor liet goheele It ijk f 1.85. 2.50. jn weerwil van d° vroegere tegenspraak, wordt thans Stellig medegedeeld, dat de preleminairen van een huwelijks contract tusschen Z. K. tl. den hertog van Edinburg en II jj_U. (je grootvorstin Maria Alexandrowna, eenige dochter van den keizer van Rusland, geregeld zijn, en dat voor noemde hertog binnenkort een bijeenkomst met den heer Gladstone, betreffende de door het parlement, tijdens zijn haWelijk, toe te staue dotatie, zal hebben. Het kerkbestuur der oud-Katholieke gemeente te Keulen heeft aan den gemeenteraad verzocht, om haar de Minoriten-kei'k in vrij gebruik af te staan. Om aan dat ver zoek te voldoen, bestaat er echter zeker bezwaar. Gemeld gebouw behoort namelijk sedert ruim dertig jaren aan het stedelijk armbestuur. Daar het vroeger evenwel veel repa ratie noodig had en de kosten voor de openbare kas eenigs- zins bezwarend werden geacht, werd het aan den aartsbis schop van Keulen onder die voorwaarde afgestaan, dat, wanneer er later aanvi age om een kerk gedaan werd en de gemeenteraad daartoe het gebouw weder wilde gebruiken, het aan de stad, tegen terugbetaling van al de reparatie kosten, die de aartsbisschoppelijke stoel er inmiddels aan betaald had, moest teruggegeven worden. Nu is er sedert den afstand dier kerk aan den aartsbisschop aan verschil lende reparation eene som van 45,000 thlr. besteed, die wel in naam door den aartsbisschoppelij ken stoel betaald, maar eigenlijk uit een schenking, opzettelijk tot verbetering dier kerk door den handelsraad Richards gedaan, voortgevloeid is. Het is nu de vraag, of de stad Keulen al of niet verplicht voornoemd bedrag terug te betalen. Als een bewijs, dat de ultramontaansche geestelijk heid er nog volstrekt niet aan denkt om zich met de re- geering te verzoenen, kan 0. a. dienen, dat de aartsbisschop ■van Posen, Ledochlowski, openlijk aan zijn geestelijkheid heeft bevolen, zich aan het bevel der burgerlijke autoriteit niet te storen, t. w. om op de scholen het godsdienst- ',*^órwijs"~'uitsliiiten1V"1n^ liet Duitsch te geven. Dien- tengevolge zal op grond van het Duitsche strafwetboek een vervolging tegen hem worden ingesteld. Uit Leer wordt bericht, dat aldaar de directeur van een der grootste in Nederland bestaande zeevisscherij- maatscbappijen wordt verwacht, met het doel de haven te onderzoeken, of zij goed is tot uitgebreide exploitatie van de visschery en den vischhandei. Voor de hiertoe op te richten Maatschappij is in Engeland reeds voor 50% van de kosten geteekend. Dezer dagen verscheen voor den maire van een der arrondissementen van Parijs een paar om zich in het huwe lijk te doen verbinden. De bruidegom was echter zoo dron ken, dat hij waggelde en moeite had om zich op de beeneu te houden. De ambtenaar van don burgerlijken stand zeide hem, dat hij iemand die in zulk een toestand verkeerde niet trouwde en zij dus de volgende week maar moesten terug komen. Dit geschiedde, doch de aanstaande echtgenoot was* toen nog meer beschonken dan de eerste maal. De maire hierover zeer verontwaardigd, gaf hem te kennen, dal hij, kort en good, geen beschonken lieden trouwde. Hierop besloot de bruid een poging te wagen om het hart van den maire te vermurwen en fluisterde op smeekenden toon Ach mijnheer de ihaire, doe het toch maar, want, om u de volle waarheid te zeggen, als hij nuchter is wil hij niet. In de vorige week ging de heer Reimonnet langs een der straten van Parijs, toen hij op den grond iets zag liggen, dat hem scheen een menschenoor te zijn. Hij gaf er niet veel acht op en zette zijn weg voort?Ter hoogte der Marestraat gekomen, zag hij een nieuw voorwerp, dat hij hei kende voor een vinger. Daarop ging hij onmiddellijk naar het politie-bureau, waar proces-verboal opgemaakt werd. Het geneeskundig onderzoek heeft aangetoond, dat die vinger |v, van een jong meisje afkomstig is. Het is stellig dat er een I moord begaan werd en dat de moordenaar zijn slachtoffer v in kleine stukjes heeft gesneden en deze weggebracht. .tl Onderweg ziju waarschijnlijk de vinger en het oor verloren. - De historie van deNoord-AmerikaanscheFransch- Continentale Spoorweg maatschappij geeft in Frankrijk veel ergernis. Toen de geldlcening voor die Maatschappij, in Frankrijk ofücieel ondersteund, geopend werd, greqp liet volk gretig toe en werden er voor 20,643,470 francs aan hypothecaire obügatiën uitgegeven, die, zoo als nu blijkt, zoo goed als niets waard zijn, De Maatschappij is bankroet en waar bleven de mil- lioenen? -> 1 Een som van 4,281,099 heeft gediend om de rente van teen paar jaar op de bonds te voldoen. Do Fransche aan nemers genoten 2,752,314 francs, Zes millioen francs zijn J» naar Noord-Amerika gedwaald en daar verdwaald. Gene- -taal Fremont, lid van het Amerikaansch Congres en chef '11.der Maatschappij, ontving die, maar weet zich niette her-, ^ritmeren, waar ze bleven. Een saldo vau ongeveer 5'/i rnii- ^lioen francs is in Frankrijk zoek geraakt en heeft gestrekt schadeloosstelling van bemoeiingen 1 De Fransche con- 'fsulontving voor nbewezen diensten" 736,320 francs. (Brieven Franco.} "Van den catalogus der tentoonstelling te Weenen zullen er een half millioen ex.-mplaren wonion gedrukt. In dien catalogus worden ook advertentién opgenomen. De prijs daarvoor is thans bepaald als volgt: voor blad zijde 11185; voor V+ bladzijde, 11370voor Zx bladzijde f! 740 en voor een gehoele bladzijde (11400, dat is dus f'1680. Voor een advertentie Op don omslag wordt het zes- voud van deze som gevraagd. Indien men dus een der buiten zijden van den catalogus in beslag wilde nemen om zijne zaak te ad verteeren, *.ou men daarvoor moeten betalen tien duizend en tachtig gulden. Wij doen'tgoedkooper. Koning Amadeus is Zaterdag avond te Genua aange komen; Zondag ochtenu iu de vroegte is hij naar Turin vertrokken. Men zegt dat hij Woensdag a. s. naar Florence zal gaan. De berichten uit Spanje zijn weder een weinig gun stiger. De verschillende liberale fractiün hebben, met het oog op de ernstige gevaren die het land bedreigen, begrepen dat het noodzakelijk was zich met elkaar te verstaan en ge meenschappelijk samen tc werken. De cortes, die zich dezer dagen vijandig getoond hadden tegen het denkbeeld ceuer ontbinding, hebben in de zitting van Zaterdag een nieuw voorstel in overweging genomen, dat den datum der verkiezingen en der bijeenkomst van de constituante be paalt. Tengevolge dezer stemming hebben de president der kamer en die. van den ministerraad achtereenvolgens het woord genomen, en een redevoering uitgesproken die over vloeide van verzoening, terwijl zij alle liberalen, conser vatieven en radicalen trachtten over te halen, vertrouwen te hebben in de republiek en de handen ineen te slaan ten einde haar te redden. Toen men vernam, wat er in den boezem der kamer voorgevallen was, heefteen onafzieubare menscheumassa zich voor de poorten van het wetgevend lichaam geschaard en uitbundige kreten en bijvalsbetuigin gen doen hooi en. De rust te Madrid bleef verder volkomen ongestoord. De eessantia in Spanje. De cessant ia behoort weder tot die zonderlinge toestanden, welke men alleen in Spanje aantreft, tot de cosas He Espana, Be eessantia zou men misschien kunnen vertalen door »op wachtgeld stel len", welk stelsel op alle openbare ambten wordt toegepast liet is een allervernuftigst uitgedacht stelsel en stemt ge heel overeen met de eischen der revolutie. Elk minister die optreedt moet een aantal personen aan een betrekking hel pen, want de Spanjaarden zijn tuk op openbare ambten. Bij elke wijziging van ministerie worden dus nieuwe betrek kingen iu het leven geroependaar dit evenwel zijn gren zen heeft, zelfs wat sinecures aangaat, heeft men een an der middel uitgedacht om ieder tevreden te stellen. Als men geen nieuwe betrekkingen kan creëeren, stelt men hen, die eenig ambt vervullen, op wachtgeld, zoodat dk Spanjaard, als God hem het loven laat, zeker kan zijn, dat hij eenige openbare betrekking bekleeden kan. Bij elke revolutie worden er alzoo een aantal ambtenaren cessante en bij gevolg zijn or voor elk ambt twee of drie cessantes, schildwachten, die met geweer op schouder wachten tot het hunne beurt zal zijn weder den post te be trekkeu. Een eessantia is dus een maatschappelijke positie en zelfs een zeer benijdbare, want de titularis vreestaltijd ontslagen te zullen worden, terwijl de cessante daarentegen zonder eenige ongerustheid is. liet ergste wat hem over komen kan is, dat men hem weder in betrekking stelt en er zijn voorbeelden, dat zij wier beurt weder gekomen was, weigerden op te treden. De eessantia kosten aan Spanje jaarlijks 200 millioeu realen, dat is 25 millioen gulden. Het aantal cessantes kan'tot jn het oneindige vermeerderd worden en sommigen zijn in het genot van ontzaglijke voor rechten; zoo, bij voorbeeld, was het kortgeleden voldoende minister te zijn geweest gedurende een dag, één uur, of maar zoolang als inoti noodig heeft tot liet aantrekken zijner uniform om den eed af te leggen, om dan levenslang te blijven teekeuen ministro qua fac (oud-minister) en als ces- sante een jaargeld van 30,000 realen te trekken. En welk Spanjaard is niet een oogeubük althans minister geweest 1 Neemt men nu in aanmerking, dat dit een der minste kwalen is welke het financiewezen aankle'ven, dan laat het zich wel begrijpen, hoe volstrekt noodzakelijk radicale her vormingen zijn. SCHIEDAM, '11 Maart 1873. Bij de overweging van het wetsontwerp tot ver andering der grens tusschen de gemeenten Schiedam en Delfshavcn en de gemeente Charlois viel de aandacht op de bewering der memorie van toelichting, dat volgens de be slissing, herhaaldelijk door de wetgevende macht genomen, 3)in gevallen als het hier geldt, van geen schadevergoeding sprake kan zijn." Die uitdrukking kwam minder juist voor. Men wees bij wijze van voorbeeld op de grensverandering tusschen Dordrecht en, Dubbeldam. Daarbij was uit- drukkely kbedongen, dat Dordrecht aan Dubbeldam schade vergoeding geveu zou, al werd dit beding niet in het wets ontwerp, dat de grensverandering regelde, opgenomen.^ ADVBBTENTIENs Prijs: van i lol 10 gewone regels f\ 00; iedere regel meer 0,10. Voor den werkenden-stand en *oor weldadigheid, de helft ran den prijs. De commissie van rapporteurs is echter -met dé regeering van oordeel, dat in dit geval voor schadevergoeding aan de gemeente Charlois geen grond bestaat. Het wetsontwerp tot wijziging der wetten op de nationale militie bestaat uit 32 artikelen, die voor een ge deelte niet anders bevatten dan de verklaring, dat zekere artikelen der bestaande wet vervallen De belangrijkste bepalingen zijn de volgende Art. 1 bepaalt, dat art, 4 der wet van 1861 wordt: Den ieder die ter inlijving lij demilitie wordt opgeroepen, U ver plicht zijn dienst in persoon waar te nemen. Art. 4 wijzigt het1 minimum van maat, van 1.56 op 1.55 M. Art. 5 bepaalt dat ieder die voor de loting zich als vrij williger aanmeldt bij de landmilitie en als zoodanig inge lijfd wordt, niet verplicht is in de kazerne te wonen of deel te nemen aan de menage der onderofficieren of soldaten, mits hij '1. aan de te stellen eischen van bekwaamheid vol doet; 2. voor eigen rekening in zijn kleeding en uitrusting voorziet en. zonder genot van soldij, brood, toelage voor kleeding- en reparatie-fonds, verlangt te dienen. Van 2. wordt ontheffing verleend, indien de vrijwilliger aantoont buiten staat te zijn daaraan te voldoen \Vie zich aldus als vrijwilliger heeft aangegeven, behoudt toch het recht om inmiddels opgekomen redenen van vrijstelling te doen gel den en op dien grond van zijn aangifte ontslagen te worden (art. 8). Art. 18 bepaalt, dat de vrijwilligers, voor zooverre zij daartoe geschikt zijn en er gelegenheid bestaat, worden ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze. Art. 19 bepaalt, dat aan de in art. 5 genoemde vrijwil ligers, in tijd van vrede, op verzoek, uitstel van eerste oefening voor hun eerste dienstjaar wordt verleendhet uitstel lean ook voor het tweede en, in bijzondere omstan digheden, voor het derde jaar worden verleend door den miuister van oorlog. Ten einde verspreiding der longziekte gedurende den aanstaanden weidetijd zooveel mogelijk te beletten, is het den minister van binnenlandsche zaken raadzaam voorge komen, dat de verdachte koppels, al zijn zij ingeënt,- niet in de weide worden gebracht, zoolang de termijn, gedurende welken zij in verdachten toestand verkeeren, niet ver streken is. Dien ten gevolge zijn de burgemeesters aange schreven, geen vergunning tot vervoer van verdacht vee van den stal naar de weide te verleenen. Het Stsbl. no. 36 bevat het besluit van den 2 Maart 1873, toe nadere aanvulling van het kon. besl, van 8 Dec. 1870 (Stsbl. no. 194), houdende verbod van in-en door voer van buiten 's lands van rundvee, schapen, bokken, geiten, versche huiden, versch en gezouten vleesch, on- gesmolten vet, mest, onbewerkte wol, onbewerkt haar, klauwen en hoornen, alsmede van allen afval van ge noemde dieren. Krachtens dit besluit, is dit verbod niet van toepassing op schapen, bokken en geiten en op de van die dieren nfsomstige, in de eerste zinsnede genoemde deelen, rechtstreeks aangevoerd uit Groot-Brittannië en Ierland, het Duitsche Rijk en België, mits uit een ver klaring, afgegeven door het hoofd van het bestuur der plaats van waar de in te voeren dieren "of voorwerpen af komstig zijn, blijke dat zij aldaar niet zijn aangevoerd uit een rijk, van waar zoodanige in- en doorvoer naar Neder land verboden is. Door den aartsbisschop en de bisschoppen van Neder land is in de vorige maand een gezamenlijk schry ven ge richt aan de bisschoppen van Duilschland, om hun geluk te wènschen met het memorandum, te Fulda uitgevaardigd en met de krachtige houding, door hen tegenover de ver volging aangenomen. Ook is aan den bisschop van Bazel en Mermiliod, bisschop van Hebron i. p. i. en vicaris aposto- lieus van Genève, een gezamenlijk schrijven van gelijke strekking toegezonden. Gisteren avond is door het kiescollege* bij de Her vormde gemeente te Ylaardingen beroep uitgebracht op den heer J. KraijenbeltWz., thans predikant te Alkmaar. De heer Renier, predikant te Bergschenhoek, heeft voor het beroep naar Maassluis bedankt. Zooals verwacht werd, zijn de commissaris van poli tie Böukman en de inspecteurs Hardenberg en Mertz giste- ren avond ten ruim 8 ure per Hollandscben spoortrein te 'sHage uit HAvre teruggekomen, met zich voerende den omstreeks dertigjarigen Verlindt, vermoedelijk medeplich tige aan den dubbelen moord. Hij was zwaar geboeid en werd onmiddellijk met een vigilante naar het huis van arrest overgebracht. Uit Groningen wordt aan de AT. B. Ot. medegedeeld, dat een der eerste vleeschhouwers aldaar begonnen is, uit muntend slachtvee (ossen en koeien), met vergunning van den minister van binnenlandsche zaken, wat den invoer in ons land betreft, uit het buitenland, en wel uit Silezië pan te voeren. Niet enkel de duurte van het slachtvee hier te lande, maar vooral het gebrek aan zulk vee heeft aanleiding gegeven tot deze handeling. De geneeskundige raad voor de provinciën Friesland en Groningen heeft zich by een gemotiveerd schry ven g'e- 11!

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1