Woensdag 19 Maart. Bat b, A0. 1873.' V." 3088. A B ONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Manden Franco per Pust, door het gelieele Rijk r i,85. 2 50. BUITENLANDSGHE BERIGHTEfJ. In het Engelsclie Lagerhuis is gisteren medegedeeld, dat de hoer Gladstone Zondag bericht van dc Koningin heeft ontvangen, waaruit bleek dat de oppositie alle voor uitzicht op het vormen van een kabinet scheen te hebben opgegeven. Hij heeft zich alstoen weder ter beschikking van II. M. gesteld. Op dit oogenblik was hij met zijn colle- ga'sin onderhandeling over de noodigestappenenwenschte hij dat de zitting van het Lagerhuis tot Donderdag werd verdaagd. Hij hoopt alsdan te kunnen constateeren welke schikking er gemaakt is. De heer Disraëli heeft verklaard, dat hij bereid was ge weest een kabinet bijeen te brengen, maar dat hij het niet wilde doen optreden bij het tegenwoordig Lagerhuis. De Zitting is tot Donderdag uitgesteld. De volzin in de troonrede, van Keizer Wilhelm, be trekkelijk de financieele onderhandelingen met Frankrijk, wordtin de politieke kringen te Berlijn in dien zin opgevat, dat Frankrijk in den loop van het jaar, misschien tegen den herfst, het vijfde milliard oorlogsschadevergoeding geheel zal betaald hebben, ten deele in specie, ten deele in goede wissels, waaropdandeganscheontruimingvanhet Eransche grondgebied door de Duitsche troepen zou kunnen plaats hebben. Het Heerenhuis van den Landdag te Berlijn heeft het wetsontwerp, strekkende tot wijziging van de artt. 45 en 18 der grondwet, bij derde beraadslaging, met 93 tegen 63 stemmen aangenomen. De Landdag van Saksen-Gotha heeft thans, evenals vroeger die van het groot hertogdom Saksen-Wei mar, be sloten om de regeering te verzoeken, bij den Bondsraad te Berlijn de noodige stappen tot het invoeren eener wet te doen, krachtens welke de massa papieren geld der talrijke particuliere banken en der'kleine staten door rijkspapier zal worden vervangen. In de Thïiringer staten is o. a. het papieren geld zoo overvloedig en tevens zoo beschadigd en bemorst, dat het in Pruisen en Saksen niet meer in betaling wordt aangenomen. De professoren dr. August Hirsch te Berlijn en dr. Max von Pettenkofer te München hebben, met het oog op de naai- hunne meening spoedige komst der cholera in Duitschland, bij den Bondsraad op de instelling ecner com missie aangedrongen, welke zal te onderzoeken hebben, door wgjke middelen men de verspreiding dier epidemie met goed gevolg zal kunnen bestrijden. De Bondsiaad, welke deze zaak een nadere overweging waard acht, heeft haar naar de commissie van handel en verkeer verwezen. De opper-president van Posen heeft de verschillende besturen in die provincie aangeschreven en opgegeven, op welke wijze zij moeten handelen, om de verordeningen van den aartsbisschop Ledochowski, betreffende het gods dienst-onderwijs op de lagere scholen, tegen te werken en alzoo een ontduiking der wet te voorkomen. Daarentegen heeft nu voornoemde aartsbisschop aan de geestelijken in die kreitsen, waar leeken tot schoolopzieners benoemd zijn, een andere circulaire gericht. Daarin wordt den geeste lijken gelast, om de schooljeugd tot regelmatig privaat onderwijs in den godsdienst bijeen te doen komen, terwijl hun tevens wordt aanbevolen, om een goede verstand houding met de scliooionderwijzers te onderhouden. De troonrede van den Keizer van Duitschland heeft te Parijs groote opgewondenheid te weeg gebracht. De Parijsche pers constateert den goeden indruk, dien de zinsnede, »die een vast vertrouwen op den toestand van Frankrijk uitdrukt en een spoedige en vervroegde ont ruiming van het grondgebied dier republiek doet te gemoet zien", in geheel Frankrijk gemaakt heeft. Zondag bevatte het Fransche officieele blad liet vol gende heugelijk bericht: Tussehea van daag en den 5 September van dit jaar zal Frankrijk aan Duitschland de 1500 millioen afbetaald hebben, die het nog verschuldigd is vau de vijf duizend millioen francs oorlogs-schadever- goeding. Gisteren avond ten 5 ure is deze overeenkomst te Berlijn geteekend tusschen prins von Bismarck en den af gezant van Frankrijk, de Gontaut-Biron. De ontruiming zal met den 1 Juli beginnen, en zal, wat betreft de depar tementen der Ardennes, de Maas, de Meurthe, Moezel, Vogezen on bovendien het aiTondissement en de vesting Belfort den 1 Augustus afgeloopen zijn. Alleen Verdun met haar rayon zullen tot den 5 September bezet blijven, als pand voor de betaling van de laatste 500 millioen. "Wanneer de betaling geschied is, zal Verdun binnen 14 dagen ontruimd moeten zijn. De Heer Thiers heeft nog gisteren avond laat het grootkruis van het legioen van eer aan den gezant de Gontaut-Biron gezonden. De republikeinsche linkerzijde is zoo ingenomen met deze tijding, dat het met algemeene stemmen heden be sloten heeft dat haar bureau den heer Thiers zou gaan gelukweuseheu met het succes dat hij behaald heeft, be treffend de bevrijding vauFrankrijks grondgebied. De Fransche nationale vergadering heeft de discus- siën ovei de wet betreffende den verkoop van lucifers ten einde gebracht. Het amendement van den heer Duval, een (Brieven Franco.") schadeloosstelling verzoekende voor de kooplieden die in 't groot hierin handelen, is met groote meerderheid ver worpen. De wet is toen in haar geheel aangenomen met 322 tegen 205 stemmen. Het comité voor de steenkolenmijnen in de Fransche departementen van het Noorden en van het Nauw van Calais heeft een verslag uitgebracht, waaruit o. a blijkt, dat de productie dier mijnen in dc Iaatstverloopen jaren aanmerkelijk is toegenomen. In 18C8 bedroeg zijin het Nauw van Calais 2,402,000 en in liet Noorden 1,750,000 ton, te zamen 4,152,000 ton. In 1872 was zij trapsgewijs opgeklommen tot 3,282,000 en 2,710,000 ton, ofinhet geheel tot bijna 6 millioen ton Een Fransch blad deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent het centraal depot van gevonden voorwerpen te Parijs. Het bestaat uit vier zalen, waar de verschillende voorwerpen, op lange tafels, evenals in "een galautcrie- kraam, zijn uitgestald. Wanneer zij in den loop van een jaar niet zijn opgevraagd, gaan zij iu een andere zaal over, waar men ze dan nog gedurende twee jaren en een dag ten toonstelt. Niet minder dan vijftien personen vinden in deze zalen voortdurend werk, tei wijl het gelieele personeel van het depot uit vijfentwintig ambtenaren bestaat. Het aantal voorwerpen, dat op de openbare straat of in huurrijtuigen wordt gevonden en aan de prefectuur van politie wordt ge deponeerd, beloopt gemiddeld duizend s\ elfhonderd per jaar. In 1867, het jaar waarin de wereldtentoonstelling werd gehouden, bedroeg het negentien duizend. Te Weenen, de stad der wereld-tentoonstelling heerscht nu reeds woning-nood"Wat zal het dan in Juli wezen Als huur voor de derde en vierde verdieping van een hotel" werd gevraagd 220,000 gulden en gegeven. Duizenden, die er iets moois willen zien, zullen er 's nachts niet op veeren slapeu. In de zitting der kamer van afgevaardigden te Rome, heeft de president een brief voorgelezen van prins Amadeus, hertog van Aosta, in antwoord op het adres dier kamer. De prins zegt daarin»Ik heb de kroon aangenomen, hopende aan Spanje de rustte kimnen hergeven; maar ziende dat het zijn geluk niet in mij kónde vinden, heb ik van de kroon afstand gedaan, na nauwgezet de constitutie te hebben na geleefd. Italië zal ia mij steeds een soldaat vinden, die zijn vaderland liefheeft." In New-York wordt een grootsch museum van na tuurlijke historie gebouwd, waarvan de kosten op niet minder dan 10 millioen dollars (25 mill. Ned.)zijugeraamd. Het gebouw zal 15 acres grond beslaan en het grootste zijn dat in Amerika bestaat. Men zal aanvangen met het front gereed te maken, het geheel zal in 15 jaren voltooid zijn. Als bouwmaterieel is graniet; als bouwstijl van het vier ver diepingen hooge gebouw' is de Fransche renaissance aan genomen. Omtrent de zending van sir Bartle Frèrenaarde Oostkust van Afrika, verneemt de Times, dat de sultan van Zanzibar, Seyd Barghash, stellig had geweigerd, om het hem voorgestelde tractaat, tot definitieve afschaffing van den slavenhandel, te onderteekenen en zich aan het oude tractaat dienbetreffeude van 1845 wilde houden. Het slui ten van een nieuw tractaat door deu sultan zou echter ook weinig gebaat hebben, daar de geheele bevolking van Zan zibar het behoud der slavernij verlangt. Er zullen maat regelen moeten genomen worden om den sultan en zijn volk te overtuigen, dat Engeland den wil en de macht heeft, den slavenhandel, ook zonder de medewerking van den sultan, geheel te doen ophouden. In een schrijven uit Yokohama, gericht aan het Journal de St. Tétershourg, blijkt, dat de Japansche regee ring reeds sedert lang voornemens was, om aan den Chris- telijken godsdienst gelijke voorrechten als aan andere ge loofsbelijdenissen te schenken, en dat de tijd niet ver meer verwijderd is, waarop aan dat voornemen een volledig gevolg zal gegeven woi den. Reeds is er door de regeering aan de provinciale autoriteiten bevel gegeven, om de Japan- neezen, die tot het Christendom zijn overgegaan, niet meer te arresteeren. De regeering behoudt zich uitsluitend het recht voor, daartoe, als zij het noodig acht, bevel te geven. De drukpers heeft verlof bekomen, om godsdienstige aan gelegenheden te mogen bespiekon, dat vroeger zwaar ge straft werd. Voorts bezoeken de bekeerde Japanneezen sedert eenigen tijd openlijk do Christelijke kerken. Te Jeddo en Hakodado zijn do zendelingen volkomen veilig. BINNENLAMBSCHE BERICHTEN. S CIIIE D A M18 Maart 1873. Woensdag jl. en Vrijdag, 12 ea 14 dezer, had alhier een eigenaardige feestviering plaats. Hel waren de avonden bestemd voor de concerten, waarmede de commissie voor de Schiedamsche volksvoorlezingen het seizoen 4872/73 wensclito te besluiten, en waardoor zij den teden met hunne vrouwen nog een genot vollen avond hoopten te verschaffen. Gesteund door de welwillendheid waarmede verreweg het grootste gedeelte van de werkende leden dor lieder- tafel sOrpheus" en van het harmonie gezelschap sApollo" hun medewerking hadden toegezegd, kon dit plan niet ADVERTENTIE JTj Prijs: \an 1 lol 10 gewone regels f I 00; iedere regel meer /"0.10. Voor den werkenden sl.inil en voer weldadigheid, de helft van den prijs. alleen doorgaan, maar doorgaan op een wijze die "het talrijk opgekomen publiek ten hoogste voldeed en de executanten tot eer verstrekte. Zij oogstten dan ook een welverdiend woord van dank, namens het bestuur uit gesproken, in, ou verwierven de onverdeelde aandacht en herhaalde bijvalsbetuigingen van de talrijk opgekomen hoordeis. Bij zoo schoon besluit van de volksvoorlezingen, dezen winter gehouden, vinde men het niet ongepast, dat wij daarna nog ecu enkel woord richten tot hen, die door de bemoeiingen èn van bestuur èn van hoeren kunstliefheb bers, in de gelegenheid worden gesteld zoo menig genoege- lijken avond door te brengen; mogen zij door een getrouw opkomen, ook bij volgende gelegenheden, toonen, dat zij dit op den waren prijs stellen en hun voorbeeld nog velen opwekken om aan deze zoo nattige als aangename bijeen komsten deel te nemen; daardoor toch zou het bestuur en allen die hun krachten wijden om deze zaak naar hun beste vermogen te behartigen, een hunner waardig loon vinden. In een plechtige openbare terechtzitting van de arrondissements-rechtbank te Rotterdam, te houden op Donderdag 20 Maart e. k., ten 2 ure, zal de nieuw benoemde substituut-griffier bij die rechtbank, mr. J. G. Brillenburg, als zoodanig worden geïnstalleerd. Bij arrest van het Provinciaal gerechtshof in Zuid- holland, heden gewezen, is bevestigd het vonnis der'recht bank van Rotterdam, waarbij de heer A. A. N. te Schiedam is vrijgesproken van de aanklacht van verbreking van af sluiting. Den indeterechtzitting van jl. Dinsdag niet ver schenen getuige, den heer W., is door het Hof een geldboete van f 40 opgelegd. Gedeputeerde Staten, der provincie Zuid-Holland hebben bij besluit van den 10 dezer bepaald, dat het aandeel van elke gemeente iu de te leveren manschappen voor de lichting der nationale militie van 4873 zal be dragen, o. a. voor's Gravenhage 222, Delft 58, Rotterdam 342, Schiedam 43, Leiden 111, en Dordrecht 76. Thans heeft ook de Hooge Raad der Nederlanden zijn arrest gewezen in de zoogenaamde millioenen-zaak van' de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, declarante, tegen den staat der Nederlanden, gedeclareerde, wegens de aan sluiting, aan- en doorsnijding van haren weg door de lijn den HaagGouda van de Nederl. Rhijnspoorwegmaatr schappij. De Hooge Raad heeft, bij dit arrest, de spoorweg maatschappij volkomen gerechtigd verklaard om als schadepost aan te geven het onderhoud, de bediening en slij ting van het rollend materieel ten gevolge van het stooten op de kruisstukken bij de doorsnijding van hare lijn door die van den spoorweg den HaagGoudamaar haar hare vordering ontzegd tot vergoeding wegens vermindering van ontvangsten enz. Alvorens evenwel ten principale recht te doen, heeft de H. R. een onderzoek door deskundigen gelast, vooreerst" omtrent het werkelijk ontstaan van slijtage aan het rollend materieel ten gevolge van het stooten op het kruispunt der' doorsnijding, met begrooting van het jaarlijksch onderhoud; en ten andere omtrent de bepaling der kosten, ten gevolge der meerdere bediening door beambten. Tot deskundigen zijn benoemd de hh.J. G. W. Fijnjé,7 voorz. van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten in den Haag; "W. Testas, lid van den raad van commis sarissen bij de maatschappij tot exploitatie van den staats spoorweg, te Amsterdam, en L. Gruet, chef van de exploi tatie bij de Ned. centraal-spoorwegmaatschappij,teUtreclit.' De kosten zijn gereseryeerd tot aan de einduitspraak." De heer C. V(osmaer) schrijft het volgende aan'de Ned. Speet, over het Citadelgedenkteeken Zeventien modellen van ontwerpen voor een gedenk-' teeken, bestemd om de nagedachtenis van de Citadel,ver dedigers te vereeren, zijn aan de commissie ingezonden én door haar tentoongesteld. Daaronder zijn er die te zwak' zijn ten opzichte der kunstwaarde om in aanmerking te komen. Anderen die te veel overladen zyn, maar gesteld dat zij aan de kunst voldeden, veel te kostbaar zijn. Wan-: neer wij het oog houden op drie zaken, de gebeurtenis die moet worden gesymboliseerd, de plaats waar het gedenk- teeken staan moet en de beschikbare gelden, dan komen, dunkt ons, eigenlijk twee ontwerpen Vooral in aanmerking, Het eene bestaat uit een met bommen en kettingen om ringde glooiing, die de namen der gesneuvelden zal dragen, waarop een eenigszins spits toeloopend voetstuk, dat een gewapende maagd draagt. Minder goed voldoen de vier medaillons aan de hoeken, die weggelaten kunnen worden. Doch de gewapende vrouwenfiguur is een schoon beeldje. Zij drukt met de linkerhand het zwaard in de schede eii houdt met de rechter een krans boven het graf. De strjjd" is ten einde, maar de gevallenen hebben een kroon ver diend. Geen gejammer, geen' overdreven gebaren; een waardige, ernstige houding, ziedaar wat voor'dit geval vól komen passend is en zeer goed is uitgedrukt. Met wijziging van eenige details in het bouwkundige gedeelte, (b. v. de scherpe driehoeken op het hellend vlak; de medaillons, die naar het voetstuk kunnen verplaatst worden), is dit een ontwerp dat met eenvoud de zaak goed symboliseert» X COURANT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1