t A". 1873. M 3090. Vrijdag 21 Haart. BUITENLANDSCHE BERICHTEN? BENNENLANDSCHE BERICHTEN. AB ONNEMENT; Abonnementsprijsper Drie Maanden f 85. Franco per Post, door het geheele Rijk2 50. Koning Oscar II heeft besloten zich op kosten der ci viele lijst te doen kronen daar de Stenden hem het hiervoor vereischte geld hebben geweigerd. De plechtigheid zal plaats hebben den 11 Met in de Riddarholmkerk te Stock holm. In Noorwegen, waar de grondwet de kroning gebiedt, is de kathedraal van Drontheim daarvoor aangewezen. De plechtigheid is bepaald op 18 Juli. Men verwacht, dat de Bondsraad zich, in zake van de belasting-verhoogiug op den tabak, als equivalent voor de af te schaffen zoutbelasting, zal aansluiten aan het voor stel, uitgegaan van Pruisen, t. w. om den binnen- en buiten- landschen tabak op bijna gelijken voet te behandelen. Pruisen is niet gestemd voor het invoeren van een indirect beschermend recht ten behoeve van den inlandschen tabak. Een andere vraag is het echter, hoe de Duitsche rijksdag daarover denken zal. In het ontwerp der rijksmuntwet hebben de com- missiën van den Bondsraad te Berlijn voor handel en finan ciën thans de volgende wijzigingen voorgesteld: Er zullen ook 7ilveren munten van 14 mark worden geslagen, waarvan 500 stuks op één pond fijn zilver. Denikkel-enkopeien munten zullen aan de eene zijde niet, zooals in het ontwerp was voorgesteld, hetrijkswapen, maarden rijksadelaar ver- toonen. Van de in te trekken pasmunt blijven voorloopig de Beijersche heller en de Mecklenburgsche stukken van 2 en 5 penningen, geslagen naar dit muntstelsel, uitgezon derd, Bij een betaling is niemand verplicht meer dan voor 20 (in het ontwerp stond 50) mark in zilvei en specie aan te nemen. De Bondsraad is bevoegd den koers van buitcn- landsche gouden en zilveren munt vast te stellen, de circu latie van buitenlandsche muntsoorten geheel te verbieden, of bepalingen omtrent het al of niet aannemen van die specie bij de rijks- of landskassen te maken. Voorts achten de commissiën het noodig, dat er op de overtreding dezer -wet straffen vastgesteld worden. Daar de gemeente van Solothurn besloten heeft dat het dogma der onfeilbaarheid niet zal mogen onderwezen worden, noch in de kerken, noch op de scholen aldaar, heeft de schoolcommissie aan het onderwijzend personeel van Solothurn een circulaire gericht, waarinzij hun mededeelt, dat de leerboeken van den godsdienst, waarin'dit nieuwe dogma verkondigd wordt, niet meer zullen geduld worden. Elk leerboek over den godsdienst zal eerst aan de goedkeu ring der schoolcommissie onderworpen moeten worden, die over de al of niet bruikbaarheid zal moeten beslissen. Door den Franschen minister van oorlog is thans het wetsontwerp betrekkelijk de organisatie van het leger bij de nationale vergadering ingediend. Wij zullen hier slechts de voornaamste bepalingen van dat wetsontwerp mede- deélen. Het leger bestaat uit: het actieve leger, het terri toriale leger en de in oorlogstijd afzonderlijk op te richten korpsen. Het territoriale leger wordt uitsluitend gevormd uit manschappen uit de departementen. Detioepenvan het actieve leger worden in legerkorpsen, afdeelingen en brigades verdeelddrie afdeelingen vormen een legerkorps. De kaders van het leger bestaan uit: 144 regementen infanterie met 3 strijdvaardige bataljons en een depot- bataljon en 36 bataljons jagers; 72 regementen cavalerie 40 regementen genie. De militaire telegraafdienst komt onder de bevelen van den generalen staf. Het toeval wil dat de jonge Napoleon, zoon van den ex-Keizer, zijn verjaardag vierde 's daags nadat het nieuwe tractaat was geteekend, waarbij bepaald wordt, dat Frank rijksgrondgebied, met uitzondering van Verdun, reeds den 1 Juli door de vreemde bezetting zal ontruimd zijn. 'Dit gaf de Ordre aanleiding tot de volgende potsierlijke ont boezeming: »Hoe zonderling, toch zijn Frankrijks lot gevallen 1 Het schijnt dat tussclien ons land en de keizer lijke familie, welke wij liefhebben, een band bestaat, die beiden in lief en leed, in voor- en in tegenspoed, met el kander nauw vereenigt, en dat er een di ang van omstandig heden is, die het altoos zóó maakt, dat een napoleontisch feest een nationaal feest moet zijn." Het Lagerhuis van den Oostenrykschen Rijksraad beeft thans nog een som van 40 millioen fl., tot dekking der kosten van het tentoonstellingsgebouw en/., toegestaan. 'Daar echter baron Schwerz, het hoofd van het bestuur der tentoonstelling, de kosten van dat gebouw primitief niet hooger dan op 6 millioen (1. geraamd had, zoo is ditmeerdor bedrag door het huis, eerst na een langdurig en hevig debat on met zekeren tegenzin, verleend. En zulks te meer, daar, volgens de zienswijze van de finaucierie commissie van liet Lagerhuis, ook de begrooting voor 4873 niet het gunstig resultaat zal opleveren, dat de minister van financiën daar van in dat lichaam heeft geschetst, maur daarentegen, even als in vorige jaren, met een tekort zal sluiten. -Voor eenigen tijd was in een koffiehuis te Weenen, aldus verhaalt de Deue freia Pr esse, tusschen twee per sonen, een onderhoud over de trouw van een jonge dame too hoog geloopen, dat de een den ander een klinkende v°Pr,v\jg gaf. Natuurlyk klaagde de geslagene den ander aan ea de rechter veroordeelde den aanrander, met aanneming (Brieven Franco.) van verzachtende omstandigheden, tot een geldboete van twee florijnen. Dit was den. beleedigde toch wat ai te weinig en hij appelleerde bij den hoogeren rechter. In allen ernst beriep hij zich bij dezen op het feit, dat men er in Weenen sedert jaren aan gewoon was een oorvijg op vijf florijnen te schatten en dat do taxatie op twee florijnen zooveel temeer onbillijk geacht moest worden, daar toch tegenwoordig alle andere zaken dubbel, ja vaak driemaal ia prijs gestegeu waren. Wanneer de rechter de juistheid dezer ïedeueiiug erkent en den aanrander tot vijftien florijnen boete ver oordeelt, dan zullen minder gegoeden in het vervolg van dit eigenaardige middel, om een andeie wending aan het gesprek te geven, moeten afzien. Uit Malaga wordt het volgende gemeld over den toestand aldaar: nSoldaten van alle wapenen trekken door de sti aten eu vragen aalmoezen, ten einde het noodige geld voor den terugkeer naar hun g 'boorlcplaats bijeen te krijgen. Men verhaalt, datdekapitein van een alhier gean kerd oorlogschip gedreigd heeft den brand in het kruit te zullen steken, en het schip in de lucht te doen vliegen, in dien de muiters zouden willen beproeven onder zijn man schappen denzelfden geest van oproer te brengen, die thans in het leger heeischt. Palamo houdt het kasteel vanGibral- faro bezet; de kazernen en andeie militaire inrichtingen zijn in het bezit van vrijwilligeis; op andere punten der stad zijn wachten uitgezetalleu die dienst doen ontvangen 10 realen soldij per dag. De kommandant, generaal Eguia, heeft geen enkel soldaat onder zijn bevelen; daarentegen beschikt Eduado Carvajal niet slechts over alle vrijwilli gers, maar ook over de soldaten, die van hem hun ontslag verwachten. Hij rijdt in groot uniform door de straten, waar hij door de menigte wordt toegejuicht; verscheiden familién hebben zich reeds over Gibraltar naar Tanger begeven, en nog altijd duurt die verhuizing voort, daar men hevige onlusten te gemoct ziet; vooral zijn het de werklieden, die met hunne familien vei huizen." Een correspondent van de Deutsche Ztg. schrijft uit BeyreuthIk ontmoette van daag een oud bekende, den kameeldrijver Sheikh Abdoel; hij vertelde mij dat zijn vrouw dood was. Haar naam was indertijd in geheel Europa bekend. Abdoels vrouw heette vroeger lady Ellenborough. Ongeveer dertig jaar geleden zag ik haar het eerst te Mun- chen met vorst Schwarzenberg, toen zij van haar eersten man weggeloopen was. Van daarging zij naar Italië, waar zij volgens haar eigen getuigenis achtereenvolgens met zes mannen huwde. Al deze huwelijken werden na korten tijd ontbonden. In 1848 huwde zij voor de achtste maal met een ouden palikaar, voor wien zij een fraai huis te Athene bouwde; ook van hem scheidde zij. Zij ging toen naar Klein-Azië, en op een reis naar Damaskus nam zij den kameeldrijver Sheikh Abdoel tot haar negenden man. Een jaar lang bleef zij bij hem en vervulde alle plichten vaneen Arabische vrouw. Na verloop van dien tijd vestigde zij zich te Damaskus, waar haar laatste man, als hij in die stad kwam, altijd nog bij haar mocht logeeren. Zy was altijd nog schatrijk, en daar zij geen kinderen nagelaten heeft, gaat haar vermogen weder op hare betrekkingen in Enge land over. TeUmbrella-Lake, niet ver van Clam-Lake, Amerika, heeft een schrikkelijk onheil plaats gehad Dien avond verlieten een man en zijn vrouw hun huis, om een dans partij bij te wonen. Zij lieten vuur in den kachel, en vijf slapende kindeien te bed. Omstreeks 40 ure zag een voor bijgaand persoon, dat het huis in brand stond. Hij maakte onmiddellijk alarm en poogde de kindereu te redden, doch slaagde slechts er een te behouden. De oudste knaap redde zichzelven; twee der kinderen zijn onmiddellijk in de vlammen omgekomen, en een ander kind is zoo erg ge brand, dat het sterven zal. Een.der verbrande kinderen was 40 maanden oud. Van de 470 millioen kilo boter, in't vorig jaar in de Vereenigde .Staten van Noord-Araerika vervaardigd, was tweehonderd millioen kilo oneetbaar. In New-York verdienen sommige menschen veel geld door geschilderde mussoheu voor kanarievogels te ver- koopen. - t - SCHIEDAM, 20 Maart 4873. Het ingediend wetsontwerp omtrent het muntwezen bepaalt, dat de bij art. 18 al. 1 der wet van 26 Nov. 1847 toegekende bevoegdheid tot het doen aanmunteu vau zil veren standpenningen, anders dan voor rekening van den staat, wordt geschorst tot 1 April 4874. De aanneming van den enkelen gouden standaard in Duitschland, waartoe* het voorstel is ingediend, is niet twijfelachtig, en daardoor valt de hoofdgrond weg, waarop onze Staatscommissie den dubbelen standaard in haar rapport had verdedigd. De minister ziet, met het oog op de omstandigheden, geen andere oplossing dan het overgaan tot den gouden stan daard rpaar in afwachting van de daartoe noodige rege lingen acht de regeering het dringend noodig de bevoegd heid van ieder, om zilveren standpenningen te doen aan- munten, te schorsen. *- ADVEBTEKTIBN: Prijs: van 1 lot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer /0,10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. Aan de Nederlandsche Handel-Maatsehappij' zijn Dinsdag, ter bevrachting voor den overvoer van lading van Java haar Nederland, aangeboden 45 schepen, metende te zamen 6573 last. Voor 280 last werd het minste inge schreven voor het schip Oceaan tot f 83 89 op Amsterdam en f86.90 per last op Rotterdam, en het hoogste voor het' schip Emma tot f94.90 per last op Amsterdam of Rotter dam. Voor het geheele schip, het minste voor het schip Bato, tot f73.90 per last op een der vijf plaatsen, en liet hoogste voor liet schip Gerard Pieter Servatius, tot f89.24 per last op Amsterdam. Uit het door ons vroeger medegedeelde drietal is tot predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam' beroepen, de heer E, A. G. van Iloogenhuijzen, predikant te Steen wijk. Het programma der Hondententoonstelling op het' terrein van het Kon. Zool. genootschap te 's Hage, Zaterdag en Zondag 17 en 48 Mei e. k. te houden, is verschenen. De aangifte van inzendingen moet vóór of op 5 Meischriftelyk -geschieden bij mr, W. O. T. van Oudheusden, Javastraat, No. 60, te 's Hage, bij formulieren, kosteloos aan den tuin te verkrijgen. De honden moeten den 17den 's morgens van 811 ure, worden bezorgd. Het programma bevat verder 48 nommers, waarvoor verguld-zilveren, zilveren en bronzen medailles worden uitgeloofd, o. a. voorden zeldzaamsten, voor den grootsten en voor den kleinsten iiond en ^voorwerpen betrekking hebbende op de huis vesting, voeding en verzorging van honden." Het bestuur heeft voorts een gouden medaille uitgeloofd voor den expo sant, die het meest tot opluistering heeft bijgedragen. Het Vaderland, den uitslag der verkiezing te Leiden besprekende, zegt daaromtrent: Arme graaf! Arm Dagblad! Men zou haast medelijden met u beginnen te krijgen. Moest gij daarom hemelen aarde te hulp roepen om ten slotte van de 1745 geldig uit gebrachte stemmen 185 voor uw geliefden financier uit het beruchte ministerie te veroveren? Gij hebt zeker een voorgevoel gehad, dat de afval der ultramontanen u in al uw onbeteekenendheid zqu ten toon stellen en daarom al het mogelijke gedaan om diep afval te voorkomen, Thans zal zeker ook uw laatste hoop'zijn ver vlogen. In het vervolg zult gy u geheel en al door de ultramontanen de wet moeten laten stellen en met hun enndidaten genoegen moeten nemen, wilt gij niet geheel en al in liet niet wegzinken. En dat dit nog te Leiden moest gebeuren, het district' waarop gij vroeger zoo trotsch waart en waar vroeger dezelfde Schimmelpenninck, die nu met 485 stemmen naar huis moest gaan, met o vergroote meerderheid werd gekozen! Wij erkennen het is hard en ieder zal het moeten billijken, indien gij van avond over de verdorvenheid van het nieuwe Nederland eenjammerklacht aanslaat, zooals' er nog nimmer een is gehoord. Maar gij zult het eveneens moeten billijken dat ieder, die zich jaren lang heeft ge- ergerd over de Daglfoakaaumatiging, die de meerderheid onzer Datie als conservatief durfde voorstellen, juicht over den verbazenden slag, die der Dagblad-partij heden is toe gebracht. De verkiezing van beden kan beslissend zyn voor de toekomst. Men schrijft uit den Haag aan den Zutph. Ot. sOnze regeering is zwak geweest. Zy heeft ter wille van de meerderheid in de Kamer, die geen census-verlaging wil, een onderzoek aangeboden waarin zy geen heil ziet en dat zij zelfs onuitvoerbaar acht. Zij heeft, om welke reden dan ook, toegegeven aan den wensch van die liberalen, die de regeering slechts willen steunen als zij haar kiesher vorming in den steek wil laten, of een hervorming wil voorstellen naar hun zin. j)En dat doet een regeering, waarin mannen als de Vries,, v. d. Putte en Geertsema zitting hebben 1 Waarlijk, M. de R. 1 het begint er donker uit te zien in deze politieke wereld. Van eerlijken strijd om beginselen schijnt geen sprake meer te mogen zijn. Bekrompen be rekening en eigenbelang treden op het Binnenhof meer en meer in de plaats'van oud-Hollandsche rondheid en ka rakter-vastheid. Het is niet meer de vraagwat eischt het land,'maar wat eischt de party. »De partij-leiders hebben de regeering gevleid, bezwo ren, overrompeld en eindelijk getriomfeerd. Zij hebben de ministers, die eerst zoo vast hadden besloten, recht door zee te gaan, trachten te beduiden, dat het aanbod van een onderzoek hun volstrekt niet zou compromitteeren, dat de kipshervorming die zij wensehten tot stand te brengen, zeker zou mislukken, indien zij het nu tot stemming lieten komen. Zij hebben Geertsema geen oogenblik met rust ge laten, hem eindelijk aan 't wankelen gebracht en de zege was hun. t sTien tegen een, dat de minister reeds berouw heeft ge; had over zijn zwakheid, toen door alle tegenstanders dèr census-verlaging zijn aanbod terstond gretig werd aange grepen, om de zaak op de lange baan te schuiven. Hjj moet zichzelf tot een ergernis geweest zyn, toen hij, zonder het recht te hebben hen terecht te wyzen, zyne welwillende vrienden in de Kamer hoorde beweren, dat het aanbod dep A 1 7 -;|fs. i d ,utrt r„ COURANT. f.'/ P. i I. U

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1