Prijzen to Effecten aan I Beurs te Ansterta .ir- si m ia Woensdag S5 April. A"> 18731 M 311*3 It HI TmENLAniQSGHE BÉRlCHTEWr^ STEDELIJK NIEUWS. .8* BÜITEMLABIDSCHE BERICHTEN. 2815TE S T 4 A T S Ij O T E R IJ. GEVULDE m VERKOCHTE ONROERENDE GOEDEREN TE ECIKEDAO, ZEET IJ DIMDE M. BARBAL IJ STEH. CODRAHT. A B ONWEMBNT: Abonnementsprijsper Dne Maandenf 1 85. Franco per Post, door het geheete 2 50. (Brieven Franco.]) ABVBSTlBTISHl Prigs: van 1 tot 10 gewone regels (100; iedere regel meer (0.10 Voor den werkenden stond en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Uit Kopenhagen bericht men dat aldaar onlangs door eenige studenten, leden van lietphilologisch-historisch gezelschap, eene comedie van Plautus Menachnii in liet Latijn op liet hoftheater ten tooneele gevoerd is. De zaal was gevuld met toeschouwers, zelfs een aantal dames werd daaronder aangetroffen, die met behulp eener vertaliug, den inhoud van het stuk konden volgen. Na den afloop gaven de toeschouwers hun luiden bijval te kennen. Het was iets eigenaardigs om de toaneelspelers in de oud- Romeinsche kleederdracht tè zien optreden en de edele taal der Romeinen met zulk een juistheid en levendigheid van de lippen der jongelieden te hooren vloeien. Men had 'de rollen voortreffelijk ingestudeerd, de souffleur was niet te bemerken. De vrouwenrollen wet den mede door studen ten vervuld. De bedrijven werden door eenige klassieke muziekstukken afgewisseld. De berichtgever voegt er bij, dat het in deze dagen niet zonder beteekenis i«, dat men de philologische studie, die zooveel tijd op de scholen en de akademie inneemt, ook in iets anders en beters doet uit komen dan in een geestverdoovend doorbrengen van den tijd met het maken van glossen en giammaticale beuze larijen, en dat men het paradijs der oudheid op een meer uitlokkende wijze leert kennen voor dat de haren ver grijsd zijn. Een paar dagen geleden hebben de bezoekers van den Jardin des Plantes te Parijs zich geamuseerd metdengroo- ten olifant. Het dier koesterde zich in de zon en ontving allerlei lekkernijen van de toeschouwers, terwijl/zijn oppas sers op de jacht waren van ratten, die in gioole hoeveel heid om hem heen liepen en zijn voer opaten. Een dier knaagdieren nu vloog eensklaps uit wanhoop in den snuit van. den olifant, wien die onbescheidenheid weinig pleizier scheen te doenten minste hij stampvoette van drift, doch ging daarop dood bedaard naar de waterkom, stak er zijn snuit in, snoof veel water op en hief daarop zyn snuit recht in de hoogte waarna hij met een. geweldige kracht water en rat naar boven spoot. De rat volgde hij met zijn oog en toen zij neerviel werd zij door den dikhuid vertrapt. Na dit heldenfeit bedreven te hebben, huppelde de olifant van blijdschap door de rotonde, Men bericht van de Oostkust van IJsland, in dato 29 Januari 1873, het volgende: Het vele on zware stormweer, dat wij in het najaar had den, is opgevolgd door een zoo buitengewoon strengen winter, dat de oudste lieden aldaar zich geen tweeden zoo- danigen herinneren. Hoewel de kabeljauwvangst, naar omstandighedenge rekend, zeer voordeelig was, moest zij toch om het storm weer en de buitengewoon lage temperatuur te vroeg eindigenmet de haringvangst ging het slecht, daar de haring zicli na September niet meer aan de kust heeft laten zien. In het Z. O. gedeelte heeft een belangrijke vulkanische uitbarsting plaats gehad. Het gedreun van de uitbarstingen was op plus minus '16 geographische mijlen afstand nog geweldig, terwijl op dien afstand ook een zware asch- ïegen viel. In een noordelijk district waren in het najaar de proviand schepen niet aangekomen, zoodat daar waarschijnlijk een hongersnood heerschende is. SCHIEDAM, 22'April 1873. Steeds maakten wij met ingenomenheid melding van de jaarlijksche verslagen der Yereeniging tot het verleenen van huipaan minvermogende ooglijders voor Zuidholland, gevestigd te Rotterdam, daar de hulp en diensten aan duizenden lijders aan gebreken ian het oog bewezen, niet op te hoogen prijs kunnen geschat worden. Waren onze inge nomenheid en belangstelling steeds groot, te meer voelden wij die opgewekt bij de ontvangst van het zevende verslag der Vereeniging, loopende overhetjaar 1872, dewijl daarin sprake is van een levens-quaestie voor die schoone inrich ting, waartoe wij allen het onze, ia ruimere of beperktere mate, kunnen toebrengen, om die in een goeden zin tot oplossing te brengen. Het geldt toch hier de oprichting vau een eigen gebouw voor de oogljjders, waaraan zulk een grooto behoefte be staat blijkbaar uit het steeds toenemend getal minver mogende verpleegden, die voor een groot gedeelte buiten. Rotterdam wonen, en waaraan van 18691872 337 operatiën werden verricht tegen 241 aan inwoners van Rotterdam. In 1872 kwamen 2571 lijders tegen 2373 in 1871 onder behandeling, dus een vermeerdering van 198 personenen gedurende het zevenjarig bestaan der vereeniging ontvin gen 13257 patiënten 81966 adviezen, werden 2662 brillen en 32 kunstoogen verstrekt, 865 grootere operatiën ver richt. "Waar zoo de lijdende menschheid geholpen wordt daar heeft de mcnscli Levendheid een schoone taak te vervullen, door de edele pogingen krachtig te ondersteunenen vooral op u Schiedammersrust daartoe in de eerste plaats eeu heilige verplichting, daar uw stad onder de buitensteden bovenaan staat, wat het getal uwer in dit opzicht bewel- dadigcle medeburgers aaugaat. Gemiddeld toch hebben in de laatste \ier jaren jaathjks 89 insvouers van Schiedam de hulp" der vereeniging ingeroepen en werden zij koste loos geholpen. Tusschen plan en uitvoering, namelijk tot het stichten van een eigen gebouw, ligt echter, zegt het bestuur, nog een kapitale kloof, en wel vau f55,,000. De jaarlijksche exploitatie der inrichting, zou, naar het ontworpen plan, een som van f6,000 vereischen, van welk bedrag door de tegenwoordige jaarlijksche inkomsten slechts de kleinste helft gedekt is. Er woiden giften geviaagd van f100 en daarboven; kleinere bijdragen zullen echter ook in dank worden aan genomen. Dat ieder, van welke politieke of godsdienstige richting ook, zijn steen bijdi age, en Rotterdam zal in het bezit zijn van een parel te meer aan den krans van liefdadigheid, dien zij zich reeds in zoo menig gesticht gevlochten heeft De correspondent, dr. C. J. Vaillant, hier ter stede, zal, zoo wij vertrouwen, gaarne de gewenschte inlichtingen willen geven. De aflevering van de bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen der gemeente Schiedam zal geschieden op Woensdag den 7 Meia. s. 's morgens ten 8*4 ure op de Eeurs te Rotterdam. (In een vorig bericht stond abusievelijk 17.) Van Beuters Office is het volgend telegram uit Penang, onder dagteekening van 20 April ontvangenAl de Nederiandsche troepen zijn tot aan het strand achter de palissaden teruggetrokken, waar hunne positie ver moedelijk onhoudbaar is De Atsjineezen hebben groote strijdkrachten. Het regenseizoen is begonnen Het aantal dooden en gekwetsten bij de Nederlanders wordt op 500 geschat. Vau die der Atsjineezen kan geen cijfer worden geraamd, maar bij hen zijn de verliezen aanzienlijk. Voorts is Zondag namiddag bij het dep. van koloniën het navolgende telegram ontvangen «Bericht van den commissaris van 17 April. Troepen leden den vorigen dag een gevoelig ëchec bij de kraton. Dientengevolge naar het strandbivouac -teruggekeerd. Toestand is zoodanig, dat in verband met mousson staking der expeditie in overweging zou worden genomen. Terwijl gisterenmorgen een bij het departement van koloniën ontvangen telegi am, van den gouverneur-genei aal van Nederlandscli Indië, behelst, dat de krijgsraad voor Atsjin, gepresideerd door den gouvernements-commissaris, eenstemmig van gevoelen is geweest, dat de positie on houdbaar was wegens de geleden verliezen en vooral wegens de hevige mousson. Daaropdieeft de gouverneur- generaal in eene door hem gepresideerde vergadering van Indië, welke werd bijgewoond door de kommandanten der zee- ea landmacht en door den generaal-mnjoor Verspijck, besloten tot staking der expeditie, om haar in het najaar te hervatten. Dit besluit is genomen, vooral met het oog op de mousson, waardoor de gemeenschap tusschen de schepen en den wal weken lang kon verbroken zijn, en dus de gelegenheid ontbreken kon, om de troepen naar be- hooren van voedsel en drinkwater te voorzien. De kust blijft geblokkeerd. Iu de telegi ammen uit Atsjin wordt melding gemaakt vau een Jcraton, die zeer veisteikt en krachtig verdedigd werd. Voor onze lezers, die met de bijzonderheden van Oost-Indië onbekend zyn, zal het niet onbelangrijk zijn te vernemen wat een Jcraton is. Daaronder wordt het versterkt verblijf van eeu inlandschen vorst verstaan. In den regel bestaat het uit een zeer uitgestrekt, meest vierkant terrein, omgeven door een zwaren muur, waarop wachttorens zijn geplaatst. Binnen dezen ringmuur bevinden zich onderschei dene pleinen en gebouwen, eveneens door muren eu poorten van elkaar 'gescheiden, in liet midden ligt de eigenlijke woning van den vorst. (Rbl) Blijkens een artikel over Atsjin door het Dagblad van Z.-Holl. en 'sGbavenhage medegedeeld, ligt de hoofdplaats van deuzolfden naam, met een bevolking van 36000 inwo ners, in eene groote vallei, die geheel door gebergten omge ven is. Het paleis van den vorst aldaar is niet zeer aan zienlijk. Naar men verneemt, hebben in de laatste dagen een aantal onderofficieren en manschappen vanhetreg. gtenadiers en jagers zich aangegeven om in den kolonialen dienst te treden en aan deu ooi log tegen Atsjin deel te nemen. Ook eenige officieren van het Nederiandsche leger moeten verzocht hebben naar het Indische te worden over geplaatst. Van het garnizoen te Utrecht hebben zich eenige onder officieren verbonden om bij het Ind. leger dienst te doen. Naar de Arnh, öt. verneemt, moeten de berichten der commissie, door het Amsterdamsche beurs-comité naar Londen gezonden, om de quaestie der coupon-be-, lasting, in orde te brengen, niet gunstig luiden; totnutoe heeft zij geen gunstige beschikking kunnen verkrijgen, maar blijft zij hare pogingen voortzetten. Pnjien en premien ran 100 en daarboven. IVo Kl lo Trckk 2S April. !Nu 2733 f 25000, Nó. 19030 flOUO —No 11303 en 11713 ieder f400--Nos 2821,8779 en 13970 ledei f200 -Nos.11240 13441,13573, 13756 oji 19200 ieder f 100 BURGERLIJKE STAND. Clelioren: 18 April. Maria, dochter van A. H. Ooster- holt en J. Snijders, 1Hoofdstraat. Elisabeth Maria Johanna Cathariua, dochter van J. van Riet en J. H. Weber, Broers- vest. '19. Jakob, zooa van A, van der Linde en M. van Gerven, Hoofdstraat. Casper Adrianus Marie, zooa van C. Vredenbregt en M. J. Peer, Korte Haven. Johan Warnaar, zoon van J. M. Visser enM. W. Sonnoveld, Korte Dam. 20. Adrianus Hendricus, zoon van O. de Koning en P. C. Noordijk, Tuinlaan. Cornelia, dochter van C. Hoogenboezem en B. Braat, (vroeger) Kethél en Spa- land. Susanna, dochter van M. Vlug en S. M: Beffers, Broers veld. 21. Johannes Petrus, zoon van J. Sanders en J. Koevermaas, BroersveU Overleden: 19 April. Rogina Elisabeth Maria Beukers, oud 8 maanden, Nieuwe Haven. Jacoba Theodora Kalk man.' oud 2 jaren en 3 maanden, Bagijnhof, Christianus Maitinus Heinsbroek, oud 1 jaar en 6 maanden, Laurens- straat. 20. Angélique Alette da Mooij, oud 10 maanden, Bange Kerkstraat. Bertus Zuidgeest, oud bijna 6 maan den, OverscMesche Weq. 21. Bastiaan Visser, oud 59 jaren en 6 maanden, Hoogstraat. Margaretha Cornelia Groeneweg, oud 6 maanden, Lange Kerkstraat. Ondertrouwd19 April. W. Groeneweg en J. Bos. J. C. van Steenbergen en J. H. Bouman. Te Wierden, 18 April. C. Seen en H. Meier. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAMj 'r van den 21 en 22 April 1873. Rogge: per 2100 kilo's Libau f213 Ct.,f215 6/w.; Fransche f203 Ct. idem f202 Ct,f2046/w.; Picacdie f 203 Ct. Gerstper 1950 kilo's Libau f203 Ct., f205 6/w, Moutwijn: 21 April, f 14; 22. f 13% per Vat Ct. t JeneverAmsterd. Proef. 21 April, f 18 a f 18'/s22. fl7% Af 18% per heet. Ct. zondei fust en zonder belasting, ipoellng: dagelijks fO.50 per ketel. - - Bij de Scliiedarnsche Spoeling-Vereeniging: f 0.60 p. k. Verkocht den 19 April 1873 Een BranderijKoelbak. Plaats en Erve, Noord vest, kadaster A nrs 817 en gedeeltelijk 881-, cob Pakhuis cn Erve, Noordiest, kadaster A, no 881 gedeeltelijk, en twee zesentwintigste Aandeelen in den sleencn Windkorenmolcn genaamd »de Walviseh'M gecom bineerd voor f 20810 WINDAU. 7 April. Vertrokken, Anna, k. Albertsen8. Christine, k Albert- sen, heiden n. Schifcdam. HKILIGKNHAKEN. 9 April Vertrokken, Johmn Carl, k Petersen, n, Schiedam. LI li AU 4 April. Vertrokken, Vogelzang, k, Hazowinkcl, n. Schiedam. HAMBURG. 18 April. Vertrokken, Ilenriëlle Elisabeth Susanna; k. Meijboom, n Bucnos-Ayres NEWCASTLE 18 April Zeilklaar, Nathaniel, kSchiedam. LIUAU. Aurora, k. II I Hansen, 1043 tschw. Itogge. LIllAUr Marie, k. II A. üeijco, 990 tschw Gersl. 1.1 HAU De Vogelzang, k. S. Hazcwinkel, 85 Va 'ast Gerst. BEVAL Tycho Brake, k. J. Kamp, 1796 tsclm. Gerst. WINDAU Anna, k. N. Albertsen, 945 tschw. Boggo. WINDAU. Christiana, k. A. C Albertsen, 58% tschw. Gerst, 150 tschw. Tarwe, WINDAU Johan Carl,k J H.Petersen,735 tschw. Rogge,845tschw.Gerst. Par Telegr. pCt. Nvoem, Wcikelijke Schuld. 2V, llaudct-M lalschapjnj Cculijal-Spoorw Spanje, Binnenlandsi'hc 3 Dito, liuilcnl imlsrlic 1867 3 POIITUGAL, 1867 .3 Rusland, oude5 Dito, 6de serie 5 Dito, lecning 1867 4 Sponi wcg-Autiën 5 Poli Tillis Spooiw 5 Moskow-Jar. 5 Nieuwe Loten 1864 OosTEpnuK, Sbl.konv. panier 5 zilver 5 Italië, Cert. Inschrijv. 5 TvAKiie ,1 Binnenlandsclio GRIEKENLAND, obl. 1825 Vfiiirnicue Staten 1882 Mexico, oude Dito, nieuwe Venezuela.3 Nieuw Grenada Dito gest. uitgesteld 19 April 77% ovu 66% 53% 11% 7% 11% 10 21 April. 55«y„ 138% 95% 16»%, 1 40% 98%, 81% 77 228»/. 93% 59 17%, «8% 16% 7% 11% 20% 10/. Telegr. 22 April. 40% 76% ■«28 V 64 66'% 97% V/. 11%

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1