Donderdag 24 April. ,A°. 1873. -4 JW 3114. BU1TENLAMDSSHE BERICHTEN. BINNEMUNDSGHE BERICHTEN. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drio Maanden Franco per Post, door hot geheele Rijk (Brieven Franco.) Men schrijft uit Londen »Met de laatste Afrikaansche brieven ontving men be richt eener hernieuwing van baibaaisclien gruwel, om een slaaf op wreedaardige wijze te dooden als bekrachtiging van een gesloten verbond, hetgeen op 1 Maai t geschiedde. Ia-la van Opobo zond een slaaf aan Koning Bonny, om ge dood te worden als zegel op een traktaat tusschen Ia-Ia en het volk van Bonny, Deze wreedheid wordt jkloving du-ju" genaamd. Het slachtoffer ontvangt eerst een rechte diepe snede over de kruin van het hoofd tot aan het middenlijf, en wordt vervolgens, terwijl twee of drie sterke kerels hem vasthouden, door midden gehakt. De zooge naamde ju-ju-man van Koning Ia Ia nam de eene helft van het lichaam en wierp het in den afloopenden stroom, waarna de ju-ju-man van Bonny hetzelfde deed met de andere helft. Koning George van Bonny ti achtte den gruwel te ont duiken door koeien of geiten aan te bieden, doch het bij geloof behield de oveihand. Als een staaltje van dit bij geloof wordt gemeld, dat de slaaf, welke gedood moest worden, geduiende diie of vier dagen door Bonny wandel de, volkomen bewust van zijn lot, doch onverschillig er over, en zich troostende met het denkbeeld, dat, wanneer hij de personen, welke hem dooden moesten, weder ont moeten zou, hij dan hetzelfde aan hen doen zal." Het Britsche comité der maatschappij, welke een onderzeeschen tunnel tusschen Dover en Calais wil aan leggen, heeft dezer dagen een gehoor bij denFianschen minister van openbaie werken gehad. Laatstgenoemde verklaarde, dat hij in beginsel de zienswijze der Kanaal tunnel-maatschappij deelt, doch dat, de belangrijkheid van zulk een intei nationaal werk in aanmerking genomen, ook de ministers van koophandel en van buitenlandsche zaken daaromtient in den ministerraad behoorden geraadpleegd te worden, vóórdat hij zijn toestemming tot het doen van het verlangd onderzoek op de plaats zelve kon geven. De laatste dagen had men zeer in twijfel getrokken, of de heer Grévy, ex-president der nationale vergadering, een openlijk bewijs van adhaesie had gegeven, ten opzichte van de kandidatuur van den heer de Rémusat. Deze twijfel heeft nu opgehouden, want de heer Grévy heeft heden een open brief aan het dagblad le Soir gezonder waarin hij de republikeinschgezinde kiezers toch vooral aanraadt, hunne stem op den minister van buitenlandsche zaken nit te brengen. En wat nog meer zegt, de heer Grévy heeft zich Maandagnamiddag naar een zitting van het comité Camot begeven *en heeft daar ongeveer de volgende rede voering ten gunste van den heer de Rémusat uitgesproken ïüit het standpunt van de vestiging der republiek, is de candidatuur van den lieer Barodet een misslag. In de leeds zoo moeilijke positie, wa/irin de ïegeeiing door de ver schillende partijen in deNationale Vergadering gebracht is, heeft deze vooral kracht noodig tegen de vijanden der re publiek, en voistiekt geen onstuimige waarschuwingen, die voor haar slechts als een échec zouden zijn en een ge vaarlijke verzwakking. Overigens is liet zeer onstaatkundig om, wanneer het land, zich ontdoende van langdurige voor- oordeelen, eindelijk tot den goedgekeurden regeeringsi orm en tot haar socialen toestand komt, en een einde maakt aan het tijdpei k van revolutidn, waardoor het weder kan komen tot orde, vrede, vrijheid en voorspoed, dan nog voorwendsels te geven aan lien, die de regeering zoeken bang te maken, ten einde haar nog eenmaal omver te werpen." De heer Grévy eindigde met allen aan te iaden hun stem uit te brengen op den heer de Rémusat, die zich door zijn houding en verklaringen openlijk bij de republiek heeft aangesloten. Deze brief en deze redevoeiing zullen wel den genade slag aan de candidatuur van den heer de Barodet toe brengen en de republiek kan geruster dan ooit zijn op den goeden uitslag der stemming op aanstaanden Zondag. Hetblad le «Sièrioheeft nagegaan, dat er 40 dagbladen uit de provinciën zich voor do candidatuur van Barodet verklaard hebben, en dat er 56 ïepublikeinsche bladen zich voor de Rémusat hebben verklaard. De commissie van den Rijksdag te Berlijn, belast met het voorloopig onderzoek van het muntwetsontwerpheeft het voorstel met groote meerderheid aangenomen, luidens hetwelk, te lekenen van afl Januaii '1875, de banknoten en het verder staatspapierengeld zich zullen bepalen tot stukken van 100 mark en daarboven. De Antwerpsche Prêcurseur bevat een pai ticuliere .correspondentie uit "Weenen, dd. 13 dezer, volgens welke er volstrekt geen uitzicht zou zyn, dat de opening der tentoon stelling, ofschoon als ontwijfelbaar zeker tegen '1 Mei a. s. aangekondigd, op dien dag zou kunnen geschieden, maar het er mee gaan zal als met dio der Parijsche tentoonstel ling.'Niets is nog in volkomenheid afgewerkt, en de werk zaamheden,zelfs de gelijkmaking van het terrein, gaan zóó langzaam eh met zóó gering getal arbeiders, dater minstens nog wel een maand na 1 Mei moet verloopen, eer de zaken in eenigszins voegzamen staat toonbaar zullen zyn. De briefschrijver raadt dus de bezoekers zich niet te zeer te haasten, om op 1 Mei een quasi-opening bij te wonen, maar liever een poosje te wachten, om althans genot van hunne dure reis te hebben. Vnn zeer bevoegde zijde wordt daarentegen aan deAmt. Ot. medegedeeld, dat dit bericht ten eenenmale ongegrond is. De opening zal geschieden op het daai toe bepaalde tijd stip alles is gereed en de vooi bereidende maati egelen zijn van dien aai d, dat er hoegenaamd geen aanleiding bestaat om te veronderstellen, dat van het vastgestelde programma op eenigerlei wijze zal worden afgeweken. SCHIEDAM, 23 April 1873. In de heden namiddag gehouden raadsveigadering, waarvan wij in een volgend nommer, als naar gewoonte, een meer uitvoerig verslag zullen geven, zijn o. a. de vol gende punten behandeld. Eervol ontslag verleend aan den heer mr. J. G. Britten burg, als leeraar voor staathuishoudkunde, statistieken staatsinrichting van Nederland aan de Hoogere Burger school alhier; Idem aan den hulpondenvijzeithanswaarnemend hoofdonderwijzer, den heer K. M. Smith Idem aan den hulponderwijzer bij liet openb. gew. tevens meer uitgebr. lager ondei wijs, den heer A.van Ganswijk. Benoemd met 13 van de 15 stemmen, tot leeraar in de gymnastiek aan de Hoogere Buigerschool de heer A de Vletter; Aangenomen het vooistel van Burgemeester en Wet houders tot regeling van liet aantal scholen voor het lager ondeiwijs, verhooging der jaarwedden van het onder wijzend personeel en toelage aan de hoofdonderwijzers wegens het schoonhouden van de schoollokalen Besloten tot overbrugging van de Nieuwehaven tegen over den gewezen molen nde BrandersketeP', met een voetbi ug; Vastgesteld een verordening op het vervoer van lijders aan besmettelijke ziekten Ingekomen een mededeeling van de Plaatselijke School commissie, behelzende dat de lieer J J. G. Nolet zijn ontslag heeft genomen als lid van die commissie, met aanbeveling door de schoolcommissie van de heei en mi'. A. K. J. van der Drift en S. J. Zoetmulderter vervulling van deze vacature. Aan het slot der vergadeung wordt door den'burge meester mededeeling gedaan omtient een beperkte ver gunning van het hoogheemraadschap van Schieland, tot het inlaten van water; en een schrijven met bijlagen van Gedep. Staten der provi veie, omtrent het indertijd ingesteld plaatselijk onderzoek door dat college, welke stukken voor de leden van den Raad ter inzage zijn gelegd. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is in gekomen een wetsontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Door belastbare opbiengst wordt veistaan de jaaiiyksche onzuivere huur waarde, die ook in het dagelijksch leven als gemiddelde huui prijs bekend is. Bebelastbareopbrengstvangebouwen, gebezigd tot fabriek, trafiek of werkplaats, evenals voor woonhuizen, wordt alleen bepaald naar de huurwaarde van het gebouw, zonder de vaste of losse werktuigen, die daar van deel uitmaken, daarbij in aanmerking te nemen. De jaarlijksche huurwaarde der gebouwde eigendommen wordt in den regel bepaald naar de gemiddelde jaarlijksche huurprijzen, of bij vergelijking met gelijksoortige ge bouwen. Door de herziening wordt iu het totaal bedrag der belasting geep vei an dering gebracht. Het voornaamste doel is het bedróg der belasting meer gelijkmatig en in evemedigheid van de werkelijke huurwaarde der ge bouwde eigendommen om te slaan, en zulks over het geheele rijk met terzijdestelling van het tot dusver gevolgd stelsel der provinciale quota's. Volgens het ontwerp wordt voor het geheele vijken dus ook voor iedere gemeente een tarief vastgesteld, met geleidelijke opklimming. Door de kiezeis moet iu den loop van dit jaar voor zien worden in de vervulling der vacatures, ontstaande door de gewone aflieding van de helft der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van een derde der leden van de gemeenteraden. Op den tweeden Dinsdag van Juni (10 Juni) heeft de verkiezing plaats van leden van de Tweede Kamer, in welk college op den derden Maandag van September 1873 aftre den voor het hoofdkiesdistrict: Delft: J: L. Nierstrasz CJz. RotterdamF. W. C. Blom, W. A. Viruly Verbrugge. 's Gravenhagejhr. C. A. van Sijpesteijn. Leiden: jhr. mi*. J. L. van denBerch van Heemstede. Goudajhr. mr. W. M. de Brauw. Dordrecht: J. P. Bredius. Gorinchem: mr. J..Heemskerk Az. Amsterdam: T. J. Stieltjes, mr. M. J. de Lange, mr. J. A. Jolles. Haarlem; mr. C. J. F. Mirandolle. Alkmaar: jhr. mr. O. vanForeest. ADVBBM5II Dili Prijs: van t tot 10 gewone regels fi 00; iedere regel meer /0.1O Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft ran den prijs-, Hoornjhr. mr. D. van Akerlaken. Uticcht: mr. E. dn Marchie van Voorthuysen. Amersfoort: jhr. mr. J. W. van Loon. At nhemmr. W. H. Dullert. Nijmegen: mr. C. J. A. Heydenryck. Tielmr. C. T. baron van L'ynden van SanÜenburg. Zutphen: mr. L. E. Lenting. Zwollejhr. mr. J. A. Santberg Jr Almelomr. G. M. van der Linden. Deventer: mr. G. Dumbar. Assenmr. L. Üldenhuis Gratama. LeeuwardenS. Hiogst, Sneek: mr. S. Wijbenga, dr. W. H. Idzerda. i Dokkumjhr. mr. S. W. H. A. van Beijma thoe Kingma. Zuidhoramr. E. J. J. B. Cremers. Appingadamdr. R. Westeihoff. Winschoten: dr. W. J. A. Jonckbloet. Middelburgmr. D, van Eek. ZierikzeeJ. J. van Kerkwijk. Breda: rrfr. A. F. X. Luijben Tilburg: jhr. mr. J. B. A, J. M. Yerheijen. Eindhoven: mr. J. B. Bots. Maastricht: jhr. mr. P. T. van der Maesen de Sombrefl. RoermondW. H Pijls. Boxmeer: mr J. II. L, Haffmans. 'sHertogenbosch: mr. F. J. E, van ZinmcqTBergmann. De commissie uit het prov. gerechtshof iu Zuid holland, tot het afnemen Van het examen voor het notaris ambt gevorderd, heeft de belanghebbenden verwittigd, dat zij tot voormeld einde zal vergaderen in het gebouw bij het hof in gebruik, op Dondèrdag den. 29 Mei a. s. eu zoo noodig Volgende dagen, en verlangt, dat"de aan haar toe te zendenstukken portvrij worden geadresseerd aan den griffier bij het pröv. gerechtshof in Zuidholland. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Maas sluis is beró'epen de heer.I. Eigeman, prèdikant te Delfshai'en. J.l. Zaterdag liep vah'de scheepstimmerwerf van den heer varó der Windt te Vlaardingea, met goed gevolg van stapel, t het nieuw gebouwd loggerschip, genaamd Wisselvalligheid, zullende gevoerd Worden door stuurman Jb. van Dorp, Aanstaanden Zaterdag zal van stapel loopen het nieirw gebouwd loggerschip, genaamd Margo van de scheeptfmmerwerf van den hêer Jb. Korver, beiden voor rekening van de reeders de'bóeren van Harwegen den Breems, aldaar. Bij Kon. besluit wordt het te Fijenoord aangebouwde sehroefstoomschip 4e kl Eiouw met den 26 dezer in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indié, en het bevel daarover opgedragen aan den luit. t./z. ie klasse-W. Steffens. Het gerechtelijk onderzoek in zake den dubbelèn moord te 's Hage is thansin zooverre vooruitgegaan, dat men uit goede bron verneemt, den gedetineerden de Jong en Behagel, weldra hunne verwijzing naar den procureur- generaal bij het prov. gerechtshof in Zuidholland le wachten staat. Men leest in de Standaard; Doré's Bijbelplaten, met keurige premieplaat en tekst der Staten-vertaling voor tien cent* per week, in vijfjaren uw eigendom, ziedoaar den zeldzaam goeden voorslag door den heer Thieme te Arnhem aan ons Bybel-minnend publiek gedaan Terecht had mén tegen Doré's platen het bezwaar, dat ze uit de Roomsche school voortgekomen onzen Gerefor meerden smaak vaak kwetsten. In deze uitgave is dit bezwaar weggenomen. Er is uit de vele platen eene keuze gedaan, en alle Roomsgezinde voor stellingen zijn verwijderd, Deze uitgave van Doré's Bijbel komt ons voor in elk opzicht aanbevelingswaardig te zijn. - Wij lezen in de Publisher't Circular het volgende, onuer het opschrift: EEN BUITENGEWONE INKTKOKER, Het huis Hachette Co. te Parys heeft dezer inktkoker ingevoerd, waarbij men waarlijk aan toovérkunst moet denkeu. Uitwendig schijnt hij een gewone intkoker van porcelein, metaal, of hout, met een breedere of smallere opening, maar van binnen bevat hy eenig verborgen en ge heimzinnig mengsel, dat zuiver water onmiddellijk in wat de uitgevers noemeu ^administratieve inkt" verandert, en van elke kleur welke men verlangt. Wij weten niets van het verborgen mengsel, dat natuurlijk een diep chemisch geheiip is, maar wij hebben den uitwendigen vorm gezien en zijn getuigen geweest van het resultaat; wij hebben zuiver water in de opening zien brengen, en wij hebben ge schreven met een fijne, vloeiende glansrijke inkt, welke onmiddellijk in de andere opening opwelde. Over de duur zaamheid van de inkt, over de onuitputtelijkheid van het toestel, welke beweerd wordt voor honderd jaren goed te zijn, kunnen we moeilijk oordeelen, de uitgever van the Publisher's Circular van 1973 wordt bij deze eerbiedig .verzocht dit op den 31 Maart van dat jaar te bewijzen; eên erfelijke inktkoker zal hem voor dat speciale doel ge worden. - (JN, v. d. Boekh.) - lid' COURANT. wiwwïiïniiiMiüi—-/■n-n-Mfi—ii iii,|B iiiif M

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1