ïeript iaplijts, litpnM Hap. Woensdag SO April. A0. 1873. M 3118. BUITENLANDSCHE BERIGHTE9I. ~~BÏWW^Ï^rgÖ^H^"MRÏCHTE W STEDELIJK NIEUWS. ABONNEMKBTï Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het geheole (Brieven Franco.) ABVEBTIKïUBi Prijs: van I tot 10 gewone regels /M 00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor den werkenden stand en «oor weldadigheid, de helft tin den prijs. Zondag heeft de stemming plaats gehad voor het kiezen van een afgevaardigde ter Nationale Vergadering voor de stad Parijs. Zij is echter geheel anders uitgeloopen dan men over het algemeen dachtde candidaat der regee ring, de heer de Rémusat, heeft het verloren, hij verkreeg 135,467 stemmen; de heer Carodet verwierf de zegepraal, daar hij 180,146 stemmen op zich heeft weten te veree nigen; de derde candidaat, een Bonapartist, met name Stoffel, heeft het cij fer zijner voorstandei s slechts tot 27,088 weten op te voeren. De heer Barodet is dus met een meer derheid van 45,000 stemmen gekozen. Volgens menschen geheugenis is er te Parijs nog nimmer zoo ijverig gestemd dan hij deze verkiezing. De strijd dien men de laatste dagen gevoerd heeft was dan ook hevig. Parijs scheen aan een verkiezingskoorts ten prooi. Alle muren en heiningen waren als het ware overdekt met pro- clamatién, waarschuwingen en aanbevelingen van allerlei soort en de dagbladen waren overstelpt met ellenlange artikelen ter aanbeveling van dezen of genen candidaat. ."Wanneer men de Spaansche dagbladen nagaat, dan komt men tot de conclusie dat de toestand daar met den dag treuriger wordt. Verhalen van de meest wreedaardige feiten, die er ongestraft blijven, vullen de kolommen dier bladen. Te midden van al die betreurenswaardige buiten sporigheden op dat schiereiland is er een feit, dat bovenal treurig is: de onmacht van het gouvernement om de regeeringloosheid te onderdrukken. Reeds begint men te Barcelona, ten gevolge van al de ongelukken die Catalonié treffen, te spreken om deze provinciën bij Frankrijk te voe gen. De Madridsche bladen zeggen, dat het denkbeeld dezer annexatie uitgegaan is van enkele zeer invloedrijke per sonen, en dat zijzelve zeer ernstig besproken is door eer biedwaardige corporatiën. Dit is weliswaar een zeer onbe kookt plan, en dat bovendien niet van veel vaderlandsliefde bij het hoofd der regeering getuigt, doch het is in ieder ge val een bewijs dat de toestand op dit oogenblik zoodanig is, dat men zelfs aan de meest wanhopige middelen begint te denken. SCHIEDAM, 29 April 1873. Heden morgen, ten WA ure, heeft Abraham van Dijk, brandersknecht in de branderij van de heeren S. Rijnbende en Zonen, aan 'tGroeneweegje alhier, zich met het afslaan van den helm van den ketel zoo deerlijk gebrand, dat zijn toestand hopeloos schijnt te zijn. De min. van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dat het toelatings-examen, bedoeld bij art. 21 van de voorwaarden om als kweekeling aan 's rijks veeartsenij school te Utrecht te worden opgenomen, zal plaats hebben op Maandag 7 Juli e. ken volgende dagen, des voormid dags ,ten 8 ure. De verdere voorwaarden bevat de St.-Ct. van Zondag. De minister van oorlog heeft, onder dagteekening van 26 April jl., de volgende circulaire aan alle militaire autoriteiten bij het leger gericht; Ten einde, met het oog op de tegenwoordige gebeurte nissen in Nederlandsch-Indië, spoedig te kunnen voorzien in een eventueel^ noodzakelijke buitengewone uitzending van suppletief-tróepen voor het leger aldaar, heb ik, in over leg met den minister van koloniën, goedgevonden '1. Punt '1 der aanschrijving van 16 Jan..1869, no. 53 P (Ree. Mil. blz. 4) tijdelijk buiten werking te stellen, voor zooveel milicien-plaatsvervangers betreft, die bij de kolo niale troepenwillen overgaan 2. eveneens tijdelijk buiten werking te stellen de aan schrijving van 7 Juli '1868, no. 56 P (Ree. Mil. blz. 202), betreffende het niet toelaten tot een koloniaal engagement van militairen, die den dienst wegens lichaamsgebreken hebben moeten verlaten; 3. te bepalen, dat zonder certificaat van goed gedrag gepasporteerde militairen, die voor den kolonialen dienst ge schikt en in hunne woonplaats gunstig bekend zijn, tijdelijk met afwijking van het bepaalde bij punt X van het voor schrift op het aannemen van rekruten voor gezegden dienst (Ree. Mil. van *1864) blz. 23, voor dien dienst kunnen wor den aangenomen; 4. te bepalen dat zij, die vroeger in Indië hebben gediend, met afwijking van den inhoud der dispositie vau 26 Jan. 1871, no. 34 P (Ree. Mil blz. 5) tijdelijk tot hun 44ste jaar voor de koloniale troepen kunnen worden aangenomen; 5. den duur der verbintenis voor het Indische leger, voor gewezen militairen van dat leger, die zulks verlangen, te verminderen tot op 2 jaren, onder bepaling, dat die verbin tenis zal ingaan met den dag van ontscheping in Indië en alzoo in die gewesten ten volle zal moeten worden vol bracht, en voorts, dat daaraan zal verbonden zijn een hand geld (of voor hen die van het leger bier te lande overgaan, - een gratificatie) van f220. waarvan f120 dadelijk b\j het engagement aan den belanghebbende zullen worden uitbe taald, en f 100 na expiratie van den diensttijd, hetzij aan den belanghebbende zelf, hetzij, bij zijn ovei lijden, aan de vooraf door hem aan te wijzen betrekkingen 6. liet thans, bij een koloniaal engagement voor den tijd van 6 jaren uitbetaald wordende handgeld, zoowel als het bedrag der gratificatie voor militairen, die met dusdanige verbintenis bij het Indische leger overgaan, voor Neder landers zoowel als voor vreemdelingen, tijdelijk te ver- hoogen tot f200; 7. te bepalen, dat gewezen militairen, die zonder certifi caat van goed gedrag of wegens lichaamsgebreken, gepas- porteei'd zijn geworden, in geen geval tot een koloniaal engagement voor langer dan twee jaren op den voet van het hierboven sub 5 omschvevene, doch alleen tegen een handgeld van f120 zullen worden toegelaten. De discussie in de Tweede Kamer over de nota be treffende Atsjin heeft zeer breede proportiën aangenomen. De heer van Lyuden was de eerste spreker. Het resumé zijner rede is, dat" de verantwoordelijkheid van de oor logsverklaring en van den toestand, waarin wij verkee- ren, ten laste komt van het opperbestuur, dat is de regeering hier te lande; dat, behoudens nadere inlich tingen, de oorlog niet is gerechtvaardigd; dat vooralsnog ook niet bewezen is de noodzakelijkheid der expe ditie, en dat hij wijders verlangt te weten, wat nu verder gedaan zal worden. De heer Haiïmans meent, dat de noodige inlichtingen omtrent de aanleiding tot den oorlog en de inrichting der expeditie, zoomede de gevoerde corres- pondentiën, ontbrekende nota van den minister geeft veel wat niet noodig is, maar liet noodige wordt gemist. Hij dringt aan op overlegging van nadere stukken. De heer de Roo waarschuwt tegen partijdige oordeelvelling. Hij meent, dat onze politiek medebracht Atsjin te annexeeren, maar oordeelt dat de zaak nog diplomatiek noch militair behooilyk was voorbereidbij zulk een gewichtig vraagstuk vervallen parlementaire consideration en is het lot van het Kabinet voor hem van ondergeschikt belang; hij hoopt op voldoende inlichting. De heer van Rees betoogt breed voerig, dat de oorlog ontwijfelbaar is gerechtvaardigd. Het échec ontmoedigt hem niet. Nederland is krachtig genoeg om de geleden nederlaag te herstellen. Over de uitvoering van den oorlog behoudt hij zich zijn oordeel voor daaromtrent ontbreekt nog de noodige kennis. De heer van Zuijlen is, evenals de heer van Lynden, van oordeel, dat de regeering moet aantoonen, dat de oorlog was ge rechtvaardigd en dat zij met beleid heeft gehandeld. Hij ontkent een en ander. De heer Gratama betoogt1dat de overgelegde nota onwederlegbaar het bewijs levert van de groote lankmoedigheid en bedachtzaamheid derNeder- landsche en Indische regeering2. dat het zoover gekomen is door de beleedigingen van Atsjin, dat het Nederlandsch Indische gouvernement niet anders kon dan -den oorlog verklaren, wilde'tons gezag en prestige bewaren en hand haven; 3. zelfs zij, die met spreker tegen de uitbreiding van ous gezag zijn, moeten, na het gebeurde, de regeering in hare moeilijke taak steunen, omdat het geldt de onder drukking van menschenroof, strandroof en slavernij, waarbij de gansche menschheid belang heeft; hij vermaant tot eendracht. Do lieer Cremers wederlegt de oppositie tegen de regeeringterwijl men erkent nog niet genoeg op de hoogte te zijn. Hij had gehoopt, dat men zich om de re geering had geschaard. Zijn rede bepaalt zich hoofd zakelijk tot de oorlogsverklaring, daar nopens de expeditie zelve enz. de berichten ontbreken. Naar men uit particuliere berichten verneemt, is ge heel het reëmbarkement der Atsjineesehe troepen zonder verdere ongelukken afgeloopen. Er is reeds veel gesproken over het al of niet ver tegenwoordigen van ons onderwijs op de "Weener tentoon stelling. Het H. N. verneemt daaromtrent met genoegen, dat de heer Steyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs, zich, op aanzoek der regeering, welwillend met de gansch niet lichte en zeker veel omvattende taak heeft belast, om een bundel samen te stellen, houdende een vol ledig overzicht en alle opgaven omtrent de verschillende takken van onderwijs in Nederland. Dat boek zal door de regeering zelve naar de wereldtentoonstelling worden ge zonden. In Friesland lag Zaterdag morgen meer dan een half voet hoog sneeuw. De arrondissements-rechtbank te Arnhem heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak van den vader, die de nietigverklaring van het huwelijk zijner dochter eischte, (van welke zaak wij vroeger melding maakten.) De rechtbank heeft in deze aangenomen het middel van metontvankelijkheid door de. gedaagden opgeworpen, dat nl. in deze niet goed zou zijn gedagvaard, omdat de ge huwde vrouw was gedagvaard eu niet haar man om haar in rechten bijstand te verleenen, maar wel haar voormalige voogd, ten einde de uitspraak der rechtbank te gehengen en te gedoogen. De rechtbank overwoog te dien aanzien, dat de gedaagden belang hadden bij het opwerpen dezer exceptie en dat deze tërecht was voorgesteld, omdat de tweede gedaagde (de vrouw) in staat moet zijn zich be hoorlijk te verdedigen, hetgeen zij niet kon doen zonder bjjstand van haren mandaar ingevolge art. 140 B. W. het huwelijk, eens gesloten zijnde, moet geacht worden te blij ven bestaan, totdat de rechtbank de nietigheid heeft uitge sproken en een getrouwde vrouw niet in rechten kan ver- schijuen zonder den bijstand haars man. De dagvaarding vau den gewezen voogd was volgens de rechtbank in iedèr geval verkeerd, daar, al aangenomen dat het huwelijk moest geacht worden niet te bestaan, dan de'vrouw, die slechts 20 jaar is, minderjarig was en dus niet z'y en haar voogd, maar deze alleen had moeten zijn gedagvaard. De eischer (de vader) werd dus nietontvankelyk ver klaard iu zijn eisch. Men schrijft aan het HM. het volgende uit den Helder Het zal zeer moeilijk zijn thans scheepsvolk voor onze marine te werven. Bij de koopvaardij vloot wordt reeds tot f 60 maandgeld voor een bevaren matroos betaald. Het Engelsche schip Bucephalus, dat hier verscheidene dagen uit gebrek aan scheepsvolk op de reede moest blyven liggen, heeft niet dan tegen genoemd maangeld hare bemanning kunnen voltallig maken. Naar wij vernemen is onder anderen te Hellevoetsluis een oproeping gedaan voor ma trozen, om de daar uitgerust wordende oorlogschepen naar Indië te brengen, tegen een maandgeld van f40 en twee maanden gage afstappersgeld by aankomst in Oost-Indië. Maar de daarbij gestelde voorwaarde,-dat zij aanboord komende een niet onbelangrijke schuld voop hun uitrusting zouden moeten aanvaarden, heeft allen, zooals men ver zekert, den lust tot een verbintenis henomen. Te Amsterdam trachten thans de ontslagen sigaren makers op andere wijze aan den kost te komen. Enkelen maken, gesteund door de goed voorziene diamantslijpers- kas, aan huis sigaren en brengen die op straat aan den man. Anderen trachten het zich gemakkelijk te maken, ze koopen de sigaren gemaakt bij een grössier en zetten ze met een klein winstje af. Tegen de laatst genoemde spe culatie wordt echter door de patroons, meestal tevens grossiers, zooveel mogelijk gewaakt. Men meldt uit Maastricht, dd. 25 April Heden morgen ten 8 ure werd door den machinist en stoker, voerende den goederentrein van Aken naar Maas tricht, nabij het dorp Simpelveld, een voorwerp op de rails ontdekt. Daar men het reeds op geruimen afstand konde zien, liet men den trein tijdig stil staan, en bleek het het lijk van een man te zijn, waarvan het aangezicht door een aantal sneden onkenbaar was. Het is wel niet anders denkbaar, dan dat dit lijk op de rails is gelegd, om zoo doende een misdaad te bedekken. In Arabië groeit een plant, die by de inboorlingen bekend staat onder den naam van lachende plant. Zij wordt ongeveer zes duim hoog, en draagt gele bloemen," die twee of drie zwarte zaadjes voortbrengen, -welke, als zij tot poeder gestampt en ingenomen zijn, een zonderling effect te weeg brengen. De persoon, die dat poeder inneemt, lacht, zingt, danst, kortom is uitgelaten vroolyk gedurende minstens een uur, waarna hij uit de onnatuurlijke'op gewektheid in een zwaren slaap vervalt. Bij het ontwaken weet hij niet meer wat met hem is voorgevallen. B U R 6 E R L IJ K'E STAND. Geboren25 April. Johannes Cornells, zoon van J.A, Smits en J. M. Baumhöer, Singel. 26. Neeltje, dochter van L. Pronk en M. van der Gaag, Hoofdstraat. Pieter, zoon van P. van der Gaag en F. Beukers, Hoofdstraat. Joba Wilhelmina, dochter van K. Ph. Annokkée en J. M. Plant, Singel. Petrus Jacobus, zoon van P. Groenendaal en J. Boer, HoofdstraatAnna Mariadochter van J. Te we en A. van der Heyden, Broersteld. 28. Maria" Christina, dochter van J. H. P. Schliiter en A. Schippers, Laurensstraat. Overleden: 25 April. Joanna Gertrud Pechold, oud, 62 jaren, echtgenoot van L. J. Voogt, Teerstoof. 26.' Maria d'Haene, oud 13 maanden, Laan. Michiel George van der Most, oud 2 maanden, Meuwsticht. Mattheus Hendricus Hulscher, oud 4 maanden, Hoogstraat. Ondertrouwd: 26 April. C. van der Knaap en P. Wit-' kamp. W. F. Groeneveld en E. van Efferen. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 28 en 29 April 1873. Roggeper 2100 kilo's Windau f218 Ct.f220 6/w.; Libau f215 Ct.217 6/w.Fransche f204 Ct206 6/w. Gerst: per 1950 kilo's Windau f213 Ct, Libau f203 Ct, f205 6/w. Moutwyn: ïWA per Vat Ct. Jenever: Amsterd. Proef, f iVA k f 18'/* per heet Ct zondei fusten zonder belasting. - Spoeling: 28 AprH. f 1.40; 29. f 1.60 per ketel. By do Schiedamsche Spoeling-Vereeniging: 28 April fl.50; 29. f 1.80 per ketel. GHVHILÜB B\ VBilKüWiÏMimË liORUEKKMU SCI1IHDAV. Verkucht tien 26 April 1873 Ebu VViiuuliiusbenevens l.ouds Kr ten en Uleekvolcil.i.irikad.ister I), nis. 2176, 643 en 2160, ui veiling, f 3000bij f afslag f f.0 j üairliovcn opgehouden. COURANT. - f

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1