Donderdag 1 Mei M SI 19. A". Ih73. Franco per Post, door het gehcele Itijk ne KAMER DER STATEN-GENERAAL. Bij de voortzetting op gisteren der discussion over de nota betreffende Atsjin, heeft de minister van koloniën de volle verantwoordelijkheid voor de oorlogsverklaring op zich genomen, onvoorwaardelijk. Daarna heeft, hij zeer breedvoerig de noodzakelijkheid van dien maatregel ver dedigd, na al den hoon en vernedering, van Atsjiu onder vonden. De regeering wilde niets liever dan een vreedzame oplossing. Maar na de verraderlijke handelwijze moesten wij opheldering en anders genoegdoening erlangen. Ook de minister is met smart vervuld over het aanvankelijk échec. Maar hij is toch niet ontmoedigd en herinnert aan Palembang, Bali en Boni enz. De expeditie was goed inge richt, doch over de uitvoering kan nu nog niet geoordeeld worden. Hij is het eens met den heer de Roo, dat het lot van het ministerie hier een ondergeschikte zaak is en wanneer die spreker meent dat de regeering tekort ge schoten is, dat hij dan een votum van de Kamer uitlokke. Hij roept hem daartoe op in naam van het land en van het kabinet. De heer Nierstrasz zegt, dat uit de rede van den minis ter de ware redenen der oorlogsverklaring niet gebleken zijn. Hij critiseert wijders den onvoldoenden toestand on zer land- en zeemacht voor deze expeditie en daarom noemt hij de oorlogsverklaring lichtvaardig en roekeloos. De heer Heemskerk, na mede gewezen te hebben op onze onvoldoende voorbereiding en op de niet genoegzame uitvaardiging der oorlogsverklaring, vraagt of wij in staat zijn tien duizend man naar Indië te kunnen zenden, be nevens een voldoende scheepsmacht en het verder be- noodigde, zoo niet, dan moet het bewind de vaderlands liefde hebben af te treden. De heer Stieltjes vraagt inlichtingen nopens den toe stand van de land- en zeemacht, het geschut, de Beaumont- geweren enz. De expeditie moet doorgezet worden; maar alles hangtaf van de beantwoording zijner vragen en daarvan zal ook afhangen of hij den minister in het vervolg kan blij ven steunen. - De heer van Lijnden, repliceerende, bluft van oordeel dat de oorlog niet gerechtvaardigd is. De heer Hctffmam oordeelt dat de minister de aanleiding tot de oorlogsverklaring is, door een van hem gezonden telegram, inhoudende dat langer dralen ongeoorloofd was. De heer de Boo heeft nader volgehouden dat diploma tieke en militaire voorbereiding aan de expeditie ontbroken heeft. Hij vreest dat de gevolgen van dezen oorlog stagna tie zullen brengen in de ontwikkeling van Indië; deuit- noodiging van den minister om een motie van wantrouwen voor te stellen, beantwoordt hij met het verzoek aan den minister, om door een zijner vrienden een motie van ver trouwen voor te stellen. De minister van buitenlandsche zaken antwoordt aan den heer de Roo, dat diplomatieke voorbereiding en in menging onstaatkundig zou zijn geweest, daar, waar ons standpunt in den Archipel steeds zelfstandig en vrij van inmenging was. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. (Brieven Franco.! De uitslag der verkiezingen voor leden van de Natio nale Vergadering in Frankrijk, die bij lange na niet zóó werd verwacht, heeft daar, en vooral in Parijs, een diepen indruk gemaakt. Het gouvernement ziet zich hierdoor in een zeer delicaten toestand gebracht. Het zal moeten kiezen tussclien den zoo duidelijk geopenbaardea wil van het land, en de neigingen van de meerderheid der Nationale Ver gadering. In Parijs treft de geleden nederlaagmiet zoo zeer het gouvernement in zijn geheel, als wel in den persoon van zijn minister van buitenlandsche zaken. Bovendien komt het gebeurde op 11. Zaterdag in de permanente commissie de crisis vergrooten, waar de minister de Goulard den minister J. Simon aan zijn lot overgelaten heeft. In een ministerraad, dienzelfden avond gehouden, was nog over eengekomen dat de vertegenwoordigers der regeering zich in de discussiën van de permanente commissie zouden hou den aan de verklaring van het gouvernement, om slechts de verantwoordelijkheid op zich te nemen van hetgeen in het Journal Ojjiciel over de redevoering van den minister J. Simon gezegd was, zonder verder te gaan^In plaats van aan dezen last te voldoen, is de minister de Goulard zoover gegaan, dat hij alle solidariteit aan de redevoering in 'quaestie van zich afwierp, en hij is dus als zoodanig zijn mandaat te buiten gegaan. In dezen toestand is het zeer moeilijk voor den heer Thiers zijn minister van binnenlandsche zaken te houden, indien hij ten minste niet met de meerderheid der Natio nale Vergadering wil breken. Zoo hij geen van beiden doet. 2al de rechterzijde de eerste schrede doen, en zoodra de Kamer weder bijeenkomt zeker den minister Jules Simon in staat van beschuldiging stellen voor zijn redevoering en den minister de Rémusat voor zijn verkiezings-circulaire en zijn verklaringen ten gunste van het algemeen stemrecht, In een bijeenkomst met afgevaardigden heeft de heer Thiers Maandag herhaald, dat hij door het resultaat der •kiezingen vau Zondag niet bevreesd was voor de toe komst. Er loopt oen gerucht dat de vriendschappelijke be trekkingen tussclien Thiers on v. Manteuflel, hetgeen den president door de bladen zijner tegenpartij wordt verweten, de voorbode zouden zijn vau een nieuwe verzachting in de door Duitschland gestelde voonvnaulen Men wil zelfs weten dat Verdun vóór den bepaalden tijd door de troepen zou verlaten worden. Uit welke bron dat gerucht is, is onbekend. liet stadhuis te Parijs zal wederom opgebouwd worden, voor een som van 13,884,830 francs. Het aan genomen plan is van MM. Ballu en Doperthes. Te Autetiil is ceu schilderij van Raphael, de Eeuwige vader, verkocht voor 207,500 francs. Woensdag had te Vermondsey een vteeselijke brand plaats. Tegen twee ure des nachts sloegen de vlammen uit <lc welbekende beschuitfabriek van Peek, Frean Co. een gebouw, acht verdiepingen hoog, 1200 voet lang en 70 voet breed. Hoewel de brandweer spoedig en degelijk werkte en het water uit de Theems, waaraan de fabriek grenst, dadelijk te hulp kou worden gebracht, werd men den brand eerst na eenige uren meestor en nadat aan het gebouw, met den voorraad graan, meel en beschuit, een schade van wel 100,000 pd. st. was toegebracht. Daar enboven werden een aaugrenzende korenmolen, een lijst en oliemolen en een in de rivier liggend schip zeer be schadigd. Hot vuur was van dien aard, dat de prins van Wales, met den hertog van Sutherland, zich naar het tooneel van de ramp begeven hadden en zelfs behulpzaam waren bij het blusschen. Uit het verslag van de Berlijnsche makelaars blijkt, dat tegenwoordig niet minder dan 1100 verschillende ef fecten op de beurs verhandeld worden. Voor driejaren bedroeg dit aantal nog slechts '150 a 200. Sedert hot begin van dit jaar was de vermeerdering alleen reeds 9 pCt. of 95 soorten, waarvan, waarvan 79 van nijverheids maatschappijen op aandeelon, 11 van nieuw opgerichte banken en 4 spoorwegactiën. De Weener Tentoonstelling heeft een grootë teleurstel ling opgeleverd, in zooverre men meende do plechtigheid der opening en dergelijke gebeurtenissen door muziek te kunnen opluisteren. Bij het stemmen der instrumenten gaven deze een zuiveren toon, maar bij ensemble stukken was er geen plek in de rotonde te vinden, waar zij voldeed Er was óf een echo óf de tonen rammelden. Alleen op de galerij was er een enkel punt, waar de muziek, maar dau zwak, zuiver vernomen werd. Men leest in de ItaliaaJuit onze inlichtingen blijkt, dat de Duitsche regeering aan de zeemogendheden heeft voorgesteld een congres te beleggen met 't doel om te generaliseeren het stelsel van scheepsmeting, eerst door Engeland, later door Italië en Nederland aangenomen. »Bat congres, waartoe reeds talrijke mogeudheden zijn toegetreden, zal te Londen bijeenkomen," De president der Vcreenigde Stalen heeft '15 ge leerden en kunstenaars benoemd om op Staatskosten de wereldtentoonstelling te Weenen te bezoeken en daarvan een verslag op te maken, elk voor ziju bijzonder vak Ieder ontvangt voor reiskosten '1000 dollars vergoeding. De Japanners hebben, nu zij het jaar iu 52 weken hebben ingedeeld, ook namen aan do dagen gegeven. Deze heetonlicht, maan, vuur, water, hout, metaal, aarde. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. t, SCHIEDAM, 30 April 1873. Met gunstig gevolg hebben voor do commissie te 's Uage examen afgelegd in de wiskunde, de heeren II. vau der Hoeven en P. IC. Magielse alhier, waarvoor lnm acte is verleend, Met machtiging des IConings heeft de commissaris des Koniugs in de provincie Zuid-lloll. de Staten van dit gewest bijeengeroepen in buitengewone vergadering, op Dinsdag den 6 Mei o. k,, ten einde te besluitena. tot het nemen van voorzieningen ter buitengewone herstelling van den Oudelandschen Zeedijk, en h. tot wijziging der Prov. Huishoudelijke Begrooting voor 1873. Door de hoofdcommissie voor het standbeeld te Brielle is voorloopig besloten de onthulling van de Nimf.in het begin van September te doen plaatst hebben, Aan den heer Mulder Bosgoed, bibliothecaris van het Rotterdamsehe Leeskabinet, is de zilveren herinneriugs- medaille toegekend voor de inzending op de tentoon stelling van de'Deutsche Fischerci-Verem te Berlijn, van het laatste gedeelte zijner Bibliotheca Ichthyologica et Pkcatoria en van zijn Proeve van Icldhyologische Biblio grafie. Door de afdeeling 's Gravenhage van het Neder landsch Sigarenmakers-Verbond was op Zondag in den Haag een openbare vergadering belegd in het lokaal van den Hoogduitschen schouwburg, die zeer druk bezocht was, ook door afgevaardigden uit andere steden. De houding der sigarenfabrikanten, die niet aan het verzoek hunner werklieden om lotsverbetering wilden toegeven, word door verschillende spiekers natuurlijk sterk gegispt ett de mogelijkheid vau coöperatie besproken, waarop de afgevaardigde uit Amsterdam wees op de moeilijkheid, die zich o. a. te dien aanzien in zijn woonplaats voordeed, doordien daar de makelaars geweigerd hadden tabak aan werklieden te verïcoopen. Deze zaak zou bet bestuur der Haagsche afdeeling nader onderzoeken. Alvorens was bij acclamatie een motie aangenomen, waarbij 4. de ver-* gadering, gehoord de inlichtingen van de afdeelingen Gravenhage, Amsterdam en Delft, de handelingen van do sigarenfabrikanten ten sterkste afkeurt eu verklaart, dat zij daaj door de orde en do rust in het vaderland hebben bedreigdom bij de fabrikanten, die de sigarenmakers hebben verwijderd, sgeen coat meer te besteden."-De ver gadering heeft zich, "daargelaten de vraag of men op den goeden weg is, door orde en kalmte gekenmerkt. Mot zekerheid wordt bericht, dat de hoogste premie, een boerderij ter waarde van f 120,000, deropjl. gehouden verloting der Maatschappij van Landontginning, is gevallen op de door don heer Feith, kassier te Groningen, geplaatste obligatie no. 2094. In het Noorden van ons land ligt de sneeuw hier en daar ecu halve voet hoog, maar het is toch niet zoo erg als in het buitenland. De sneltrein van Keulen naar Berlijn werd Vrijdag tusschea Hannover eu Maagdenburg opge houden door de massa sneeuw; hetzelfde komt vooriu Engeland, terwijl in sommige deelen van Frankrijk het verkeer ten gevolge van de sneeuw zoodanig is gestremd, dat de boeren do marktplaatsen niet kunnen bezoeken. De wijnoogst, zoowel aan den Rijn als in Frankrijk, isgrooten- deels verloren. Vele wijnbouwers vervallen' daartoe tot armoede. Aan het einde van April zijn wij nog midden in den winter. - Uit Deventer wordt gemeldDezer dagen werd aan de vischmarkt alhier een elft verkocht, waarin door den kooper, bij het schoonmaken, een gouden ring gevouden werd. Zou dit misschien weer de beroemde ring van den Doge van Venetië of een duplicaat daarvan zgnï Men deelt ons de volgende opmerking mede; Men spreekt er van voor den generaal Kohier etsn monu- ment op te richten en de weduwe Kohier ondersteuning te bezorgen, aangezien haar pensioen niet voldoende is.* Ik ben er zeer voor dat verdienstelijke mannen door het vaderland worden geëerd, maar dan ook op waardige en wezenlij k aesthetische wijze. Zal hot monument door onzen genialen professor Stracké vervaardigd worden, dan juich ik dat denkbeeld van gan- scher harte toe, en wil er gaarne mijn penningske toe bij dragen. Zal het echter weer aan een ander worden opge dragen, dan zal Nederland waarschijnlijk weer nverrijkt" worden met een product, waarvan men in buitenlandsche bladen en werken over aesthetiek leest: iln Holland vindt men verscheiden monumenten, welke, op enkele loffelijke uitzonderingen na, allen uit die ateliers schijnen voort gekomen te zijn, waar men de Utrechtsche theerandjes en de Nijmcegsche moppen boetseert I" en helaas 1 het is maar al te waar. Mocht tnoti das weer besluiten den eenigen kunstenaar in Holland voor dergelijke kunstwer ken voorbij te gaan, dan stel ik voor den kraton van Atsjin, die wij nu toch in het najaar, of mogelijk wat later, zullen nemen en dit zal gebeuren, daarvoor blijft ons de brave Indische armee voldoende borg evenals op Palembang en andere plaatsen, tot onze hoofdvesting te maken en daaraan den naam te geven van: sfort Kohier", met een marmeren plaat boven de poort, waarop te lezen staan alle namen der gevallen helden. Dat is toch een waarlijk schoon monument voor ieder verdienstelijk soldaat. "Wat nu die tegemoetkoming voor de nagelaten weduwe' en kinderen betreft, dit heeft mijns inziens tegen zich, dat' er mogelijk'door deze catastrophe wel meer weduwen en weezen zullen zijn achtergebleven, wier echtgenooten en. vaders toch even verdienstelijk waren. Doch prjjzenswaar-; dig vind ik het voorstel in hetNieuws van den Lag, te dezer' zake geopperd, onder de voorwaarde, dat die tegemoet koming dan ook uit 's lands kas geschiede, b. v. het generaal-majoors-pensioen wat haar echtgenoot zou genoten hebben, indien hij dit had gevraagd, want een beroep op de natie, zooals in Indië eens voor de weduwe Poland is gedaan, zou voor een beschaafde vrouw toch wezenlijk al te pijnlijk zijn. Was dit mogelijk ook de bedoeling van het Nieuws van den Lag? ArnhOt.) Men deelt aan het W. v. d. L. mede, dat Z. M. de Koning f 500 heeft ingeschreven voor een gèdenkteeken ter nagedachtenis aan generaal Kohier en verdere ge sneuvelden voor Atsjin. Zeker hebben die dapperen ver diend dat een gedenkteeken aan het nageslacht hun heldendood herinnert, maar er rust wellicht ook nog een andere plicht op Nederland, zegt het blad, en er op wijzende dat de generaal-majoor Kohier een weduwe heeft nagelaten en zes onverzorgde kinderen, waarvan de oudste idioot geboren, terwijl het pensioen niet te groot is werpthetdenkbeeldop, dat Nederland voor het gezin zorge. COURANT. AB ONNEMEWT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden w i ADVIBTBSIlEJIl f'rtjss.iii 1 tot 10 gewone regels f 100; icilore regel meer /"O.IOj Voor Oen werkenden stand cn vooi weldadigheidde helft van den prijs. 4 I

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1