X r ij d a g 2 e i. b, JA». 1873. M 3120. 1 BUITEMUMDSgHE BEHICHTEhT^ BiaWEMLAIDSCHË BERicWËf. franco per Poft, door het gclicele Rijk S 50. (Brieven Franco.) lADVSBïEBTIEï: lie KAMER DER STATEN-GENERAAL. Bij de voortzittiug der discussie over Atsjin op gisteren heeft de minister van buitenlandsche zaken nader aange toond, ■waarom ten laatste de oorlog moest verklaard wor den, na het verraderlijk gedrag van Atsjin. Met nadruk heeft hy de leden aangeraden om zich niet te veel bezig te hou den met onze besprekingen met buitenlandsche mogend heden of af te keuren wat daaromtrent reeds geschied is. De minister van koloniën heeft gerepliceerd op de sprekers en mededeeliugen gedaan nopens de strijdmacht en de marine in Indië en van de reeds tot een begin van uitvoe ring gekomen maatregelen tot versterking en aanvulling van een en ander, waarvoor spoedig gelden zullen aange vraagd worden. Ofschoon hij de quaestie van wantrouwen niet had gesteld, maar geantwoord had op de beschuldigin gen wegens lichtzinnigheid en roekeloosheid, zoo zou, bij laatstgenoemd ontwerp ieder in de gelegenheid zijn van vertrouwen of wantrouwen te doen blijken. Nadat nog eenige sprekers geantwoord hadden, zeide de heer van Lijnden geen motie te zullen voorstellen over het gebrek aan voldoende inlichtingen, terwijl de heer de Roo meende, dat de gelden voor de tweede expeditie wel met algemeene stemmen zullen worden goedgekeurd, latende bij dit aan 't eigen oordeel der regeei ing over of zij genoegzame kracht gevoelt tot voortzetting van het regeeringsbeleid. De minister van buitenlandsche zaken had daarna het laatste woord, waarop de discussie over Atsjin gesloten werd. De groote vraag op dit oogenblik te Parijs is, hoe danig is de indruk dien de uitslag der verkiezingen op den heer Thiers gemaakt heeft? Zou de heer Thiers zich dezen uitslag zóó aantrekken, dat hij zich geheel en al aan de reactie zal overgeven en haar de teugels der regeering in handen brengen Het gerucht, betrekkelijk het ontslag der ministers de Rémusat en J. Simon, zou een oplossing in dien zin doen vreezen. Maar de president der republiek, hoewel ten volle overtuigd dat de laatste verkiezingen en vooral die van Parijs, zijn werk aan zeer groot gevaar bloot stellen, hem op nieuw in verlegenheid kunnen brengen en hem groote moeilijkheden in den weg zullen leggen, heeft het wezenlijk karakter der stemming zeer handig gegist. Reeds beeft hij (zooals reeds is medegedeeld) aan enkele leden van het comité Carnot verklaard, dat hij niet ont- -moedigd was en dat hij volstrekt niet van plan was zich vair de republikeinSche linkerzijde af te scheiden, die, gedurende dezen geheelen strijd bewezen had, dat zij alle qualiteiten voor een regeeringspartij ia zich vereeuigde. In een minis terraad moet de heer Thiers aangedrongen hebben op de noodzakelijkheid om het streven en de strekkingen der publieke opinie, zooals zij zich* nu in de stembussen van de hoofdstad en de departementen geopenbaard hebben, zoo min mogelijk te miskennen. Hij heeft vooral bij zijn minis ters aangedrongen om spoed te maken met het in orde brengen der wetsontwerpen, waarmede het gouvernement belast is voor den dag te komen, met het oog op de aan staande ontbinding der Nationale Vergadering, en die den heer Thiers den 20 Mei wilde indienen. Men ziet dus dat hij er verre van df is zich aan de reactie over te geven en haar vrij spel te laten, zooals reeds algemeen vermoed werd. Er zal dus ook geeu ministerieele crisis plaats hebben, en het gerucht betreffende het aftreden van de Rémusat en _J, Simon wordt eveneens tegen gesproken. De heer de Rémusat is, evenmin als de heer Thiers, ontmoedigd over zijn niet slagen bij deze verkiezingenhij zal dus zijn post niet verlaten, dan alleen voor een bepaald votum der Natio nale Vergadering. De heer Barodet heeft een brief geschreven, waar bij hij de kiezers van Parijs bedankt en waarbij hij aan dringt op gematigdheid en tucht bij de republikeinscho partij, welker groote vorderingen hij constateert. Ilij zegt daarin voorts: mijn umdidatuur is geen candidatuur van strijd. Parijs heeft niets anders gewild dan voorlichten, ik zal mij aan de regeering hechten en ik zal bij elke gelegen heid bewyzen, dat de geest van eendracht en samenwerking in mij een vertegenwoordiger te meer zal vinden. Het centraal comité der Pruisische bank, vernomen /hebbende dat eenige Parijsche bankiershuizen aan de in- richtingen van dien aard te Berlijn de uitnoodiging hebben gericht om, hij de wissel-tiansactiën in verband met de af doening der Fransche oorlogsschadevergoeding, hun de behulpzame hand te bieden heeft thans besloten, om niet slechts de bedoelde wissels, maar ook andere wissels van die bankiershuizen van disconteering uit te sluiten. Aan de munt te Berlijn zijn 17,000 pas gemunte Thalers op geheimzinnige wijze spoorloos verdwenen. Niet het minste spoor van braak was te bemerken en alle sleutels waren behoorlijk op hun plaats. Een onderzoek bij de ambtenaren heeft tot niets geleid. Het plan om eén kanaal van de Noordzee met de Oostzee te verbinden, zal eindelyk tot uitvoering komen. Een tak zal tot Kiel loopen, 't Kanaal zal te St Margaretha beginnen en langs Rendsburg in de baai van Eckernfjörd uitloopen. De zijtak haar Kiel zal gedeeltelijk doorliet oude Eider-kanaal worden gevormd en bij dewijk-baai eindigen. De diepte zal dertig voet bedrageu. In 1875 zal men met giaveu beginuen en men hoopt in acht jaien het werk voltooid te hebben. Ook zal men do havens van Swinemunde en Dantzig verbeteren en op een diepte van 20 voet brengen. Door den krijgsraad te Munchen is dezer dagen een merkwaardig vonnis uitgesproken. Iu de maand December jl, ging een tiansporttiein van het 12de Beiersche in- fanterie-regiment van Olm naar Sédan, waarhij zich onder meer officieien ook de kapitein Karl Betz en de luitenant Rebay von Ehremdiesen bevonden. Gedurende de reis kwam het gesprek op Fransche jachthonden en de kapitein gaf den wenscli te kennen om zulk een hond te bezitten. Te Sédan gekomen, bood zich de gelegenheid daartoe aan. De hond van "den luitenant kwam zekeren dag tehuis, gevolgd van een bruinen jachthond, welks waarde op 10 thaler geschat werd. Daar deze hond geeu halsband droeg en niemand als eigenaar zich aanmeldde, bood de luitenant hem den kapitein aan en deze keerde nog denzelfden dag met den hond naar Ulm terug. Hij liet echter den last achter om, wanneer de eigenaar zich nog mocht aanmelden, daarvan bericht te zenden naar Ulm. De eigenaar kwam werkelijk opdagen en kapitein Betz zond den hond terug met 105 francs ter vergoeding van*kosten, die de eigenaar beweerde gemaakt te hebben. Hoewel de zaak hiermede geëindigd scheen, werden de kapitein en de luitenant toch voor den krijgsraad geroepen, beschuldigd de eerste van diefstal en de tweede van medeplichtigheid daaraan. De twee officieren ontkenden ten sterkste met eenig hoos opzet gehandeld te hebben en hun verdediger voerde aan, dat sedert September 1870 te Sédan zooveel aan niemand toebehoorende honden rondliepen, dat de schildwachten last hadden ontvangen om zoodanige honden dood te schieten. De krijgsraad echter heeft beide officieren wegens het hun ten laste gelegde veroordeeld, den kapitein tot een maand, den luitenant tot 8 dagen gevangenisstraf en beiden tot ontslag uit den krijgsdienst. Een depöche uit Konstantinopel bevat, dat de heer de Lesseps een schrijven aan den grootvizier heeft gericht, waarin hij, ten einde tot de oplossing der quaestie betrek kelijk de rechten van het Suez-kanaal te geraken, het be noemen eener commissie voorstelt. De Zwitsersche commissie voor de tentoonstelling van "Weeneu heeft een krediet van 400,000 fr. Van die som zijn 50,000 fr. behouden voor het onderhoud van 400 werklieden, die ziaar Weenen zullen worden gezonden, in een zeker getal voor ieder bedrijf. Iedeie groep zal 14 dagen verblijven om de tentoonstelling en de stad te be zichtigen. De werklieden zullen opvolgelijk gehuisvest worden in twee nhargién" van Ulm, op den Donau- Die bargiën hebben elk 40 »kabinen", die goede woonplaatsen zijn, inaar alhoewel op het water, zeer duur. Op het Stadt-Theater te Weenen is onder den titel Junge Leiden een blijspel van A. Mels opgevoerd, waarvan de hoofdpersoon Heiurich Heine is. De inhoud van dit stuk vormt Heines leven in den winkel van zijn oom Salomon, waarin hij als bediende was geplaatst, maar voor welke be trekking hij volstrekt niet geschikt was. Het waagstuk om den dichter op het toonee! te brengen is bijzonder goed ge lukt, daar de auteur zeer goed geslaagd is om de gevoel volle Wettschmertz van den jeugdigen Heine met vroolijke tafereelen te doorvlechten, die door de voortreffelijke uit voering der hoofdrollen, den indruk van waven humor, lachen en weenen te weeg bracht. Hemes broeder, Guslaaf, de bekende oprichter van het JPremdenblatt, woonde de voorstelling bij, die luiden bijval verwierf, terwijl de schrijver herhaaldelijk werd teruggeroepen. De Yereenigde Staten handhaven hunne treurige vermaardheid wat bedrog betreft ook weder te Weenen. De officieele N. Amerikoansche commissie voor de ten toonstelling aldaar, is op telegrafisch bevel van den presi dent Grant aan den gezant te Weenen en corps geschorst, wegens gebleken omkooperij reeds in New-York gepleegd. De zaak baart te Weenen groot opzien. SCHIEDAM, I Mei 1873. Ten gevolge van het eind-examen der burgerscholen voor middelbaar onderwijs, dat overeenkomstig art. 56 der wet op het middelbaar onderwijs op 28, 29 en 30 April alhier werd gehouden, i3 liet getuigschrift, wegens vol doend afleggen van gemeld examen uitgereikt aan G. J. J. Bruineman, A. Bubb A. ■Bosselaar en A. G. Mont- foort, allen leerlingen van Je burger-avondschool alhier. Uit de aan de leden der Provinciale Staten van Zuid- hollandrondgezondenstukken ter behandeling in de buiten gewone vergadering van dat college op 6 Mei e.k., blijkt thans nader, dat onder de verschillende werken, welke bij Kon. besluit van 17 December 1819 aan de provincie Zuid holland in beheer en onderhoud zijn overgedragenook behoort de Oudelandsche Zeedyk op Goedereede. Sedert •1819 hebben herhaaldelijk vallen in dien dyk plaats gehad en wel in 1822,'4837,1855 en 1870, welker heistelling een totaal bedrag vhn p. m. f 46,800 vorderde. Op 28 Februari 11. liad'oeu nieuwe val plaats ter lengte van 150 ellen, ter wijl o^or 40 ellen het dijkslichaam totp. m. 3 el binnen de birinenkruiulijn wegzonk. Onmiddellijk is deachter- gelegennoordkade versterkt, evenals het bedreigd gedeelte van den dijk aan de achterzijde, tei wijl plannen werden ontworpen, om de aangevallen plaats op deugdzame wijze te versterken. Daarmede is men nu gereed en nu wordt de medewei'king der Provinciale Staten ingeroepen,; tot het sluiten' eener leening van f80,000, om daaruit het gevor derde Voor een on ander met mogelijke tegenvallen te viudeu. Tot zoover het eerste punt vim behandeling. Het tweede punt betreft den post tegemoetkoming van gemeenten in de kosten voor behoorlijk lager onderwijs. Deze was uitgetrokken op f15000, on blijken nu uog voor buitengewone tegemoetkomingen noodig te zijnp. -rb. f41,000. Gedeputeerde Staten stellen alstiu voor diön'póst met f 43,500 to verhoogen en die verhooging te vinden door een beschikking van gelijk bedrag uit het batig saldo van 1871, waartoe daksaldo ruimschoots gelegenheid aanbiedt. De belasting op sterke dranken in ons land heeft in 1872 bedrageu zestien millioen honderd-negen1 en-negentig duizend drie honderd twaalf gulden. De Levant Herald bericht, dat te Konstantinopel een gezant van den Sultan van Atsjin is aangekomen, om voor dezen de goede diensten van den Sultan van Turkije in den strijd met Nederland in te roepen. Naar het Ü7. Z>. uit zekere bronnen verneemt, heeft de werving voor het leger in Oost-Indië zulke gunstige resultaten, dat men vertrouwt een voldoende versterking van het O.-Ind, leger hier te lande te kunnen Vinden, zoodat men niet tot het buitenland zijn toevlucht zou behoeven te nemen. Van officieren is het aanbod zelfs zóó groot, dat niet allen, die wenschen, zullen kunnen overgeplaatst wor den. Bij de marine is het echter, wat de mariniers en matrozen betreft, minder gunstig gesteld, daar, niettegen staande het verhoogd handgeld, nagenoeg niemand zich aanmeldt. Zaterdag hebben de Belgischs Koning en Koningin de tentoonstelling bezocht, wfelRé gedrganiseérd'isjdödr de Nederla'adsche Maatschappij van Weldadigheid te Brussel. Zij werden ontvangen door onzen gezant den heer van Lansberghe, tevens voorzitter derregelingscommissie, door den heer Maurits van Lee, secretaris, den lieer van Vollen hoven, president der Maatschappij, en anderen. Herhaal delijk betuigden HH. MM. hunne bewondering voor de schoone werken daar tentoongesteld. De Graaf en Gravin van Vlaanderen hebben haar eveneens bezochten voor 200 loten ten behoeve van de tombola ingeteekend. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat de vijf zonen van een predikant op Texel, die allen in ons leger dienen (twee als officier en drie als onder-officier), zich hebben aangeboden om deel te nemen aan de expeditie tegen Atsjin. Dezer dagen werd te Amsterdam ten overstaan van notaris Wertheim, de acte verleden der naaralooze ven nootschap Bouwmaatschappij Scheveningen. Blijkens de statuten stelt zij zich ten doel de exploitatie eener concessie, door den gemeenteraad van 's Gravenhage bij besluit van 16 Juli 1872 toegekend. »Deze concessie bevat de erfpacht van meer -dan 10 bunders duingrond, waarop voorloopig villa's zullen wor den opgericht. Reeds zijn 12 smaakvol gebouwde villa's gereed, die in het aanstaande seizoen gemeubileerd en van al het noodigo voorzien voor het publiek in huur verkrijgt baar zijn. Zij zien aan den eenen kant op de zee, aan den anderen kant op het dorp uit. Het kapitaal der Vennoot schap is f 1,800,000, sTot directeur is benoemd de barón Stein d' Altenstem, tot commissarissen de hh.dr. Mess (president), Eduar'd Rensburg (vice-president), mr. Th. Goudsmit (secrèlaris), jhr. Sypestein, Keurenner, A. C. Wertheim en Turk."' Men meldt uit Rozendaal van 28 AprilIn de vorige week heeft onder deze gemeente het volgende ergerlijke voorval plaats gehad De kapelaan Lambregts bracht bij een zieken arbeider, Bierstekers, een bezoek. De huis- genooten hielden het er voor dat de zieke betooverd was, en verlangden met aandrang dat degeestelyke her»zou onttooveren. Daar deze daaraan geen gevolg wilde geven, werden deuren en vensters gesloten, waarna de kapelaan bij de keel gegrepen, met een mes bedreigd en aan' een zijner handen verwond werd. Hierop wilde de geestelijke door een venster ontsnappen, hetgeen men belette;'steeds door de woedende huisgenooten achtervolgd en mishandeld, vluchtte hy in de schuur, cn ontkwam eindelijk doW een deur, deerlyk gehayend, met gescheurde kleederen, en met achterlating van hoofddeksel en gebedendoek. 'Bij een der buren binnengegaan, verkeerde de geestelijke in zulk een toestand, dat hij zich terstond te bed moest begeven. Later "per rijtuig huiswaarts gebracht, moest genees kundige hulp worden ingeroepen. De rust is op onze voormalige bezitting, de Kust van Guinea, nog niet hersteld. Volgens verklaring der Engel- sche regeering hadden de Ashantynen op een afstand van COURANT. A B O N N B M E D T:\ Abonnementsprijs) per Drie Maandenf 1.85. Prijs: van 1 tot 10 gewone rcgols 1 00iedere regel meer /"0.10J Voor den wei konden stand en voor weldadigheidde helft van den prij». r

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1