Woensdag 7 SmeSlaIdsShI BERlCHim A0. 1873.. M 3123. aUlTEnfLAHDSOHE BERICHTE^ ei. Men heeft het wrak de Atlantic doen springen. Driehonderd negon en veettig lijken en velerlei voorwer pen zijn aan land gebracht. Het Britsche comité van houders van schuldbrieven op Nicuw-Grenada heeft een rapport uitgebracht, waarin wordt geconstateerd, dat de regeering dier republiek een conventie heeft bekrachtigd, houdende de bepaling, dat de opbrengst der inkomende rechten speciaal voor een nieuwe uitgifte van 2 millioen p. st. in bonds zal bestemd worden. De onder hypothecair verband uit te geven bouds zullen tot '1878 pCt. rente en, zoodra de opbrengst der inko mende rechten 3 millioen dollars beloopt, 5 pCt. rente af werpen. De coupons worden geregeld elke drie maanden betaald. Voorts zal er een amortisatie-fonds worden aan gelegd, waai uit de regeeriug van Nieuw-Gienada, te be ginnen met 1878, de bonds h pari zal aflossen. Twee millioen hectaren land worden bestemd, om als schadeloos stelling voor de conversie der oude honds te dienen. De/.e uitgestrektheid lands zal ter bebouwing aan eeu cultuur maatschappij worden gegeven, welke werken zal met een kapitaal, gevormd uit de nieuw uit te geven bonds. Er zal tegen 7 dezer een algemeeue vergadering van houders van schuldbrieven op Nieuw-Grenada belegd worden, ten einde de bepalingen dezer coilveutie goed te keuren. Het Koninklijk Landbouwkundig Gezelschap van Engeland zal te Hull in Juli a. s. een groote tentoonstelling houden van vee, paarden, schapen en varkens en alle soor ten van landbouwkundige werktuigen en stoomtuigen, bevattende de nieuwste ontdekkingen op dit gebied. De uitgeloofde prijzen bedragen meer dan 4000 p. sterl. De keuring zal geschieden van den 7 tot den 1'2 Juli, met het op proef stellen van de landbouwkundige werktuigen, be staande uit ploegen, harken, rollen, stroo- en koren opstapel-machines, maaiers enz, enz., en de tentoonstelling van vee- en werktuigen zal geopend zijn tot en met den 18 Juli. Te Harrisburg, in het zuiden, der Vereenigde Staten, kwam onlangs.een zevenjarig knaapje aan, dat de verre reis van het noordelijk gelegen Texas zonder eenig geleide ge maakt had. De moeder van het knaapje was gestorven en de vader, die het aan de bescherming van bloedverwanten in Harrisburg wilde toevertrouwen, was niet bij machte, om die reis met hem te maken. Hij kocht daarom een spoorwegbriefje, naaide het op den rug van den knaap vast en beval dezen in de zorg van alle goede menschen aan, De conducteurs interesseerden zich vooi' het kind, gaven het van den een tot den ander over, zorgden voor zijn stof felijke behoeften en brachten hem op die wijze in welstand op de plaats zijner bestemming aan. Uit nadere berichten betreffende de aardbeving te San-Salvador blijkt, dat de hoofdstad van Salvador geheel is vernield en een bevolking van 40,000 zielen tot den bedelstaf is gebracht. De eerste schok werd gevoeld den 4 Maart 's morgens ten vijf ure en vernielde veel huizen. De schokken duurden voort tot den 19 's morgens. Toen werden te twee uren twee lichte trillingen door een schok gevolgd die zoo hevig was, dat hij de geheele stad ver woestte. "Was men niet door de vooiafgnande schokken ge waarschuwd geweest, dan zou't aantal slachtoffers ontel baar geweest zijn; thans kampeeren zij, die de stad nog niet verlaten hadden, reeds sinds eenige dagen in de open lucht. Alleen 'tgerechtshof, 't regeeringsbomv cnhetCol- legioTridentino zijnstnandegebleven. De regeeri ngspreidde een zeldzame veerkracht ton toon. De President heeft zijn gezin naar Santa Tecla gezonden en zich op de markt in een tent geïnstalleerd. De orde werd niet verstoord. Di 'ven zyn vogelvrij verklaard. Men heeft besloten de stad, die thans voor de 8e maal iu 40 jaar wordt verwoest, op dezelfde plaats te herbouwen. Sinds de ondergaug van Mendoza is inSpaansch Amerika niet zoo'n hevige aardbeving geweest, 'tGetal dooden en gekwetsten is zeer aanzienlijk. SCHIEDAM, G Mei 1873. Ook Schiedam werd door de dames Mina Krusemati en Betsy Perk bezocht, die zich jl. Zaterdag avond in Musis Sacrum deden hooren. Ilct eerste trad mej. Betsy Perk op en gaf een sprookje ten beste, dat zij op een niet geheel onverdienstelijke wijze voorlas. Mej. Kruscman schetste in een onderhoudende en boeiende novelle, op levendige eu dramatische wijze voorgedragen, detekoitkoiningen inde opvoeding der vrouw, aan welke voordracht du onverdeelde bijval van het, hoewel niet talrijk opgekomen publiek ten deel viel. Wij geloovcn ons van een lirecdere uiteenzetting van het gehoorde te kunnen onthouden, daar reeds zoovele dagbladen zich van die taak, ofschoon dan ook. op dikwijls zoo uiteenloopende wijze, hebben gekweten. Het zij vol doende te constateeren, dat de toehoorders, zoowol vrouwc- liikeals mannelijke, over een groot gedeelte van den in Musis Sacrum doorgcbrachten avond tevreden schenen. Aan het acte-examen, gisteren te'sllage voorde Engelscho taal gehouden, is o a. mot gunstig gevolg deel genomen door mejuffrouw S. DelBaere, van Schiedam. -Door het departement van financiën is mededeeliug gedaan van de volgende opgave der op 30 April 1873 m de onderstaande euti epots aanwezige hoeveelheid i uwesuikei Amsterdam44 041). 105 kilogr. Rotterdam17,808,391 Schiedam80,410 a Dordrecht420.810 a Middelburg447,430 a Totaal 62,815,146 kilogr. De Eerste Kamer dor Staten Generaal is bijoen ge roepen tot hervatting vau hare werkzaamheden, tegen Dinsdag '13 Mei, des avonds ten 8 ure. De minister van binuenl. zaken Brengt aan de ge meentebesturen, alsmede aan genees- en heelkundigen iu herinnering, dat de gelegenheid tot verkrijging vau koe pokstof aan de volgende door dei egearing erkende bureaux van vaccinatie is opengesteld: het genootschap ter be- vorderiug der koepokinenting voor minvermogenden te Amsterdam;, het genootschap ter bevordering dei koe pokinenting, onder de zinspreuk Ne peslis inlrct vigiïate Rotterdam; de 'sGravenliaagsche Veieeuiging voor koe pokinenting; het bureau van vaccinatie en revacciuatie te Middelburg; het ziekenhuis Calvaiiënberg te Maastricht; de inrichting van retrovaccinalie, verzameling en voort planting van koepokstof te Stad Ommen (Ommerschans) de bureaux voor vaccinatie te Leiden, Utrecht, Groningen, Leeuwarden, den Bosch, Dordrecht, Arnhem, Harlingen en Franelter, Voor de aanvragen eu verzendingen van koepokstof is bij kon. besluit vau 13 Maart 18o8 vrijstelling van briefport verleend, met inachtneming der gewone be palingen van kruisband en contraseign, tusscheu boven vermelde vaecinatiebureaux ter eenre, en alle bevoegd erkende genees- en heelkundigen ter andere zijde, met bepaling, dat het onderwerp der briefwisseling door de woorden versterking van koepokstof" op het adres der brieven zal worden aangeduid. De aflevering der koepok stof geschiedt kosteloos door de bureaux te Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Middelburg. Arnhem, den Bosch, Utrecht, Stad Ommen en Maastricht. Vermoedelijk even zeer door de overige. Over generaal Köliler schrijft de heer Rooi'da van Eysinga in 't Vaderl. sliet zij mij vergund een zwakke hulde te brengen aan het edelste slachtoffer vau den oorlog tegen Atsjin, om daarmede openlijk mij van een plicht der dankbaarheid te kwijten. Kohier kwam als gewoon soldaat uaar Indië en klom, zonder andere bescherming daq zijn aanleg, zijn volharding en zyn plichtbesef, tot den rang vau generaal-majoor op. Nooit heeft hij iemand gevleid. Altijd vermeed hij, zooveelinogelijk, uauweaanrakiugmetde machthebbenden. Juist daardoor bleef zijn karakter zoo vlekkeloos en was hij een der hoogstzehlzame uitzoiuleriugen, die niet in zede lijke waarde daten, naarmate zij in eeu maatschappelijke!! rangstijgen. Hij heeft geheel alleen zichzelf gevormd. Zijn leven laug bleef hij zicii oefenen om meer kundigheden op te doen en zichzelf te bohecischon. Geen valsche schaamte hield tiem terug. Zoo kwam hij als kapitein bij eeu joug 2eu luitenant les nemen in de geschiedenis en liet Engelsch. Ilij was een Wellington in plichtsbeti achting. »Zóó was zijn loven, zóó was ook zijn dood. Hij alleen was meer waard dan het geheele rijk van Atsjin, Altijd ging hij zijn onderhoorigen voor. Aan dat verleden getrouw, sneuvelde hij bij een bestorming aan de spits zijner soldaten. sllij stond hooger dan de meeste krijgshelden, want hij bezat ook zedelij ken moed. Toen de Indische regeering en de liberale partij een sonuitwischbaren smet" (woorden van Keuchenius eu Stieltjes) op zich wierpen, door mij te ontslaan en te verbannen, was Kohier, als overste, op in spectie-reis in Djogjokarta. Onmiddellijk reed hij naar Kalitan en, ondanks zijn afhankelijkheid als landsdienaar in een autocratischon staat, verlangde hij dringend, dat ik bij niemand auders huisvesting zou zoeken dan bij hem. Zulk een zeldzame zedelijke moed kon slechts het deel zijn van eeu man, die zich bewust was van zijn onkwetsbare waarde, »Ik zou do schim van don eenvoudigen, edelen held, die de grootste zege behaalde door zichzelf te overwinnen, beleedigen door lütbundigen lof. sZijn verlies" is te onherstelbaarder, omdat onder eeu •oellendig" stolsel, dat reeds sinds veertig jaren voortkan- kert en slechts gehandhaafd blijft, omdat het ingevoerd werd op nhoog gezag,'" de vlekkelooze karakters noodwen dig uitsterven." 1Bij den jongsteu wedstrijd, door liet Crystai-Palace te Londen uitgeschreven, zijuo. a. bekroond: voor historie stukken met de gouden medaille de heer J. PauwelS, te Gent (als wij ons niet vergissen oorspronkelijk onze land genoot), met de zilveren medaille de heer J. II. van Ilove, te 's Gravenhnge. Dedeoluemingbij den kolonialen dienst is zeer groot, althans wat betreft liet regiment grenadiers en jagers. Bijna elk uur vau deu dag ziet men troepjes soldaten naar het garnizoenshospitaal marcheeren, om daar aan de keuring te worden onderwoi pen. "Velen van het regiment zijn reeds voor den dienst aangenomen en iu de afgeloopen week is er een aanzienlijk transport naai' Harderwijk ver trokken. dat tegen het midden dezer week door een ander zal worden gevolgd. Ook niet-militairen hebben zich tot den kolonialen dienst verbonden. Naar men verzekert, is de instructie iu zake de Jong. c. s. bijaa afgeloopen. Men wil weten, dat de verdachten alle schuld aan den dubbelen moord blijven-ontkennen, niettegenstaande de meest stellige verklaringen van ge tuigen, die hen op den noodlottigen avond iu of uit de, be kende woning hebben zien gaan, of lien in den omtrek iiebben outmoet. Die ontkeutenis van alle omstandigheden., gaat zelfs zoo ver, dat de pertiueute verklaring van een der getuigen, dat de Jong een dolkmes bij zich droeg en daar mede bij getuige een touw heeft doorgesneden, door.de Jong al mede-geheel verdicht wordt verklaard Voorwerpen, die zich in het huis der vermoorden zouden hebben be-, vonden, moeten niet ontdekt zijn, behalve de vroeger ver-" melde leekening. De tweede openbare vergadering van de Haagsche, afdeeling van het Ned. Sigarenmakersverbond, Zondag aldaar gehouden, was weder diuk bezocht. Uit eenige gegeven inlichtingen bleek, dat dc bijdragen voor het bond gedurende de afgeloopen week f 105 hadden uitgemaakt, ofschoon er nog zeer veel noodig was om vele monden te vullen Uit de gevoerde debatten vernam men o. a., dat het bestuur der Haagsche Werklieden-vereeniging als in termediair of verzoeningsraad tusscheu patroon en werkman was opgetreden, om beider eischen en belangen te bespreken eu dan uitspraak te doen. Welke die uitspraak moge zijn, men was tot schikking bereid, maar liet bond te verlaten of liet livret te teekenen, daartoe zou nooit de hand worden verleend. Ook werd medegedeeld, dat liet, bestuur van het boud zich tot bestuurders van de meeste daar ter stede bestaande vereenigingen had gewend, met verzoek om ondersteuning in geld. Uit 's Gravesande meldt men als een bijzonderheid, dat bij den bouwman B. van den Endc aldaar, een koe, twee jaren oud, (vaars) drie kalveren heeft geworpen, levend en van het mannelijk geslacht. De rector der theologische school van de Chr. geref. gem. te Kampen heeft aan den burgemeester de dooi* dezen hem toegezonden invullingsstaten voor de lijst van plaats gehad hebbende koepokinenting teruggezonden,- met bericht, dat z, i. de theol. school niet tot de inrichtingen behoort, waarop de wet omtrent de besmettelijke ziekten toepasselijk is. Men schrijft aan de Standaard uit UtrechtDe siga renmakersbeweging schijnt grooteren omvang aan te nemen. Aan beide zijden wordt de roep van vrijheid ge hoord; de dadeu toonen echter dat de vrijheid slechts bij name bekend is. Te dezer stede heeft zich een "Vereeniging geconstitueerd van patroon-sigarenmakers, met den heer v. d. Arend, oud-sigarenhandelaar, thans rentenier, aan't hoofd. On- derliug zijn hare leden overeengekomen geen sigaren-' makers aan te nemen, die lid zijn van den Boud, op een boete van f500. Wat echter, indien, gelijk thans blijkt, de voorwaarden, waarop genoemde patroons knechts willen behouden of aannemen, eiken vrijen man onwaardig zyn? Ter bevestiging hiervan 't volgendeBij de heeren Peletier, wier personeel uit 125 man bestaat, zijn slechts 4of5 leden van den Sigarenmakersbond. Niet één enkele is be reid, door onderteekening blijk te geven van instemming met of aanvaarding van bovenbedoelde voorwaarden, ook niet na een overleg van omtrent 3 dagen tusschen patroons en knechts. En dat hier aan geen halstarrig verzet tc denken valt kan blijken nit 't onderhoud van een twaalftal knechts die te zamen 300 jaar bij die firma hadden ge- werkt en met betraande oogen him patroons bezwoeren van den voorgenomen maatregel af te zien want, hoewel 't hun niet onverschillig zijn kon met vrouw en, kroost., broodeloos gemaakt te worden, verbood hun echter het' gevoel van eigenwaarde voorwaarden aan te nemen,.stry-i dig met liet aangeboren vrijheidsgevoel. Men meldt uit Amersfoort: Donderdag avond, na afloop der voorstelling van het circus Myers, had het vol gende ongeluk plaats. Een der olifanten, uit de tent komende om naar ziju stal te worden gebracht, werd dooi' eenige baldadige jongens gesard. Ofschoon zich weinig daarom bekreunende, vond het reusachtige dier het toch een beetje lastig, en maakte eeu zywaartsche beweging. om met zijn log iichaam de brutale aanranders te ver drijven. Vol schrik stovcu niet alleen de jongens, maar ook al de omstanders uit elkaar, doch een kreupele mdn, niet zoo spoedig uit don wég kunnende komen, viel op de straat, met het noodlottig gevolg dat hij in onzachte aau- raking kwam met een der kolossale pooten van den olifant, die hem een rib verbrijzelde. ft T A A T S 0 T E 11 ABONNEMENT*. Abonnementsprijsper Di ic 85, Franco per Post, door het gcliede liijh2 50, (Brieven Franco.) ADVERTENTIE N: Prijs* vin 1 tot SO gewone regels f I 01); iedere regel nicer f 0 10, Voor den werkenden stand on \onr weid idigheidde helft van den prij«. I'iijien en pieuiien nin f 100 en ttatirboven. UKu lc'livkk ,5 Mei \'u. 9242. li i®2»n 19255 ieder f400,— Nu. Ii»87f3g0 N.1S 271,513,2009,80114,9320,9861, (5619,18097 Cu 19693 icllui flUU.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1