De Burgemeester en Wethouders van Schiedam Maandag 4 2 M e i. lit A".' 1873. M 3127. Kennisgeving. K emit s g e v i n g. BU1TENLANDSGKE BERICHTEN. BMENUNDSGHE BERICHTEN. (Brieven Franco.} Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Op de vergadering vau houders van schuldbrieven op Nieuw-Grennda, die Donderdag te Londen plaats had, is liet voorstel aangenomen, om het comité te machtigen tot de bekrachtiging der overeenkomst nopens de conversie der oude schuld in een nieuwe buitenlandsche, en tot op richting van een maatschappij tot landontginning. Men verwachtte Berlijn, dat generaal von Manteuffel, thans opperbevelhebber van het bezettingsleger in Frank rijk, bij zijn tenigkomst van daar, d. i. na de ontruiming van het Fransche grondgebied door de Duitsche troepen, tot gouverneur van Berlijn zal benoemd worden.Voor noemde generaal is in Duitschlaud zeer impopulair, doch een intieme vriend van Keizer Willem, waartoe zijn zooge naamde vroomheid veel bijdraagt. Velen vreezen zelfs, dat het nu plaats hebbend bezoek des Keizers aan het hoog- conservatief Russisch hof hem voor een later ministerie- Manteuifel gunstig zal stemmen. Nabij Mainz is door de ryksregeeiingvoordesom van 200,000 fl. de noodige grond gekocht, tot de oprichting eener fabriek van verduurzaamde levensmiddelen, en wel op een zoodanig uitgebreide schaal, dat zij in oorlogstijd in de voeding eener gelieele armee, niet alleen wat de man schappen, maar ook wat de paarden betreft, lean voorzien. Voorloopig zal door de regeering bij den Rijksdag een krediet van een half millioen thlr. worden aangevraagd, ten einde de eerste kosten van aanleg te kunnen dekken. In de nabijheid van Pesth is Woensdag op den staats spoorweg een trein gederailleerd, ten gevoige waarvan 6 waggons vernield, 21 personen gedood en ICbanderen ge- woud werden. Aan de Weeuer Deutsche Zoit. is thans per telegraaf uit Konstantinopel mede bericht, dat-Saïd-eflendi aldaar als buiteugewoon gezant van den Sultan van Atsjin is aan gekomen, om de bemiddeling der Porte in den strijd met Nederland in te roepen. De Sultan van Turkije zou dat ver zoek ingewilligd en zyn goede diensten bij de Nederl. re geering toegezegd hebben. Aan het manifest van de Spaansche regeering be tredende de aanstaande verkiezingen ontleenen wij het volgende sWat het gouvernement verlangt is, dat al de partijen in de Vergadering vertegenwoordigd worden in dezelfde evenredigheid waarin zy in het land bestaan. Het kan zich wel niet tot de onderscheiden partijen wenden welke de natie uitmaken"; maar het kan zich tot de kiezers individueel richten en aan dezen zegt hetkomt met bezadigdheid te zanten; beraadslaagd in vrijheid; tracht de quaesliën welke de moderne maatschappij in beweging brengen goed te doorgronden. Verkiest de mannen wie u door de zuiver heid hunner bedoelingen en de warmte van hunne vader landsliefde het meeste vertrouwen inboezemen. Vau de floor u uit te brengen stem hangt de beslissing af. Indien gij uit spijt of uit vrees verzuimt in te stemmen, wijt dan de gevolgen, welke deze zedelijke zelfmoord voorultebbeu kan, aan niemand anders, maar alleen aan uw eigen schuld. sDe regeering vertrouwt op het doorzicht en het gezonde oordeel van het Spaansche volk en hoopt dat het, alleen aan de ingeving van zijn eigen vet stand en aan de stem van zijn geweten gehoorgevend, zich er, op toe zal leggen om de groote beginselen der moderne beschaving te bestudeeren en te formuleeren en daaraan de overwinning zal weten te verschaffen, ter verzekering van liet recht en van de grootheid onzes dierbaren vaderlands." SCHIEDAM, 10 Mei 1873, Donderdag 15 Mei a. s. zal de zomerdienst langs* den Hollandschen spoorweg aanvangen; de treinen komen als dan aan te Schiedam Naar Amsterdam: 6.31; 8.39'; '11. '12.51; 2.34'; 3.4G; 6.54'; 7.41 en 9.24'. Naar don Helder: 8.39'; 11, 2,34* ëa 6,54*. Naar'silage: 10.49. Naar Rotterdam: 7.32; 8.37'; 9.48'; '11.27*; 1.52; 4.38'5.53; 6,597.4710. 7 en li. 3* Op de n:el een aangehaalde uren loopen sneltreinen 'lste, 2de en 3de klasse. liet getal der doorloopende snel treinen, die Schiedam aandoen, is 10. Ook bij don zomerdienst zijn alle retourbiljetten op den dag volgende op dien der afgifte geldig, ook op de snel treinen. Op de heenreis mag men echter daarvan alleen van den trein gebruik maken waarvoor het is afgegeven, doch op de terugreis mag men op de tusschcngolegen stations vertoeven. Wij ontvingen liefeerste notnmer van de Talaks- Courant, weekblad voor Tabakshandelaren, Fabrikanten en Planters, onder redactie van J. M. Ileugeveld, tabaks- makelaar te Amsterdam. Voor zoover zich uit dit eerste nommer iets omtrent deze nieuwe onderneming zeggen laat, gelooven wij dat de redactie in goede handen is, die met een woord aan den lezer deze courant bij het daarbij betrokken publiek in leidt en waaraan wij het volgende ontleenen Meermalen werd de wenscli te kennen gegeven dat het Tabaksartikel hier te lande een eigen orgaan mocht be zitten, waarin niet alleen het meldenswaardige, dat op zijn veelzijdig gebied voorvalt, op min of meer uitvoerige wijze ter aigemeene kennis werd gebrachf, maar ook de onderscheidene berichten over tabak, zoowel handel, als cultuur en fabrikaat betreffende, zooveel mogelijk als één geheel onder het oog van den belangstellenden lezer kon den verschijnen. Vele dier handelsberichten toch komen slechts tot een beperkten kring van lezers, en zal de mede- deeltng daarvan op ruimere schaal gewis menig handelaar en fabrikant in tabak niet onwelkom zijn. Naar onze be- scheidone mecning zal dus deze Tabakscourant gaarne gelezen worden in een land als het onze, waar de tabaks- handel op uitgebreide schaal wordt gedreven, het tabaks en sigarenfabrikant aan duizenden handenarbeid verschaft, en de tabakscultuur, zoo op eigen bodem als op dien onzer overzeesche bezittingen, een ruim, en in sommige soorten uitstekend gewas oplevert; dat, zoo voor binuen- als buitenlaudsch gebruik, in toenemende mate wordt gekend en gewaardeerd. Naar wij uit goede bron vernemen, zegt het Vader land, zal de wereldtentoonstelling van kunstwerken te Weenon op den '15 dezer geopend worden en zal, voor zoo ver meu hu reeds oordeelen kan, de Nedcrlandsche kunst een zeer goed figuur maken, zooals nog nooit op een wereld tentoonstelling het geval was. liet eigendommelijk karakter en de ernstige opvatting van onze Nederlandsche kunstenaren zal, dit vertrouwen wij, naar waarde geschat worden, en zeer zeker zullen zij toonen, dat Nederland immer een zeer waardige plaats inneemt in de kunstscholen der beschaafde wereld. Met betoog op de groote Nederlandsche vraag, of Neder land op dit gebied al of niet sViel leistet", zoo gelooven wij, dat de Nederlandsche commissaris, met de plaatsing der kunstwerken belast, zooveel mogelijk elk individueel belang behartigende, toch zal trachten de hoofdzaak in het oog te houden, om namelijk aan de Nederlandsche kunst school dat relief te geven, noodig om haar op het voor- deeligst te doen uitkomen en daardoor feitelijk te doen constateeron, dat zij verre van ontaard is. Hoewel de Nederlandsche expositie op den bepaalden t'yd, tot de opening gesteld, in orde zal zijn, zoo is het bijna als zeker te beschouwen, dat dit slechts met enkele het ge val zal zijn; en derhalve de opening evenals „het met de industrie het ge\al was, slechts als pro forma kan worden beschouwd. De Standaard meent, dat de anti-revolutionairen in Juni moeten beproeven of zij den heer Heemskerk Az. te Gorkum niet door een geestverwant kunnen vervangen. De schets, die liet blad van den Gorkummer afgevaardigde geeft is niet zeer vleiend voor zijn eigenliefde. »Een staatsman, die als partij aanvoerder gekozen, door geen bijzondere banden met het kiesdistrict verbonden is. »Een staatsman, wiens houding in het kabinet van 1866 elks tegenzin, behalve dien der conservatieven, had opge wekt, en die thans, als commissaris' van liet iLaagsche Dagllad, ook door de Algemeeuc kiesvereeniging op weinig eervolle wyze bejegend werd. t-,-, *- sEen staatsman, die als leider der oppositie zich"slechts korten tijd kon staande houden en nu reeds de teugels aan zijn haud ontglippen zag. »Een staatsman, dien men allengs moede is geworden in een politiek legerkamp." De Haagsche anti-revolutionairen wordt de raad gegeven ook niet met den heer van Sypesteyn te vredente zijn. Den heer van Sypesteyn bfestrijdt de Standaard echter niet om zijn persoon, maar om liet beginsel. De rij ksveldwachter van IJselrnuiden bekwam Maan dagavond de mededeeling per in het geheim bezorgd briefje, dat dien nacht cenige lieden opgravingen zouden doen op het kerkhof. Veigezeld van zijn Kamper collega E., veld wachter, surveilleerden zij den aangeduiden alsook den daarop volgenden nacht, toen werkelijk drie personen, met schoppen gewapend, kwamen aanzetten cn, dicht bij het kerkhof op deu zandberg gekomen, een fluisterend gesprek hielden, waarop de rijksdienaars op hen afkwamen; maar onze lui kozen het hazenpad. Behoorlijk nagezet, werden er twee gearresteerd; bij onderzoek bleek (getuigenis der gearresteerden) dat zij een door het spiritisme geopen baarde schat wilden gaan zoeken. Zekere v. d. B., uit Amsterdam, was sedert eenige dagen bij een der drie personen gelogeerd en had daar zoo veel van mngueslisme enz., gesproken, dat tot deu gemol- deu nachtelijken opgraaftochl werd besloten. Velen die aan die getuigenis niet veel waarde hechten, meenen dat hier meer aan korkhofroof moet gedacht worden. Jammer dat de rijksveldwachters wat vlug in het gevangen nemen waren en niet eerst hebben gewacht toat er verricht zou worden. Bij den aanleg van de nieuwe Hezenberger schutsluis, ten behoeve vau het kauaal Dieren-Apeldoorn-IIattem, kwain men in het vorige jaar, tengevolge van de menig vuldige wellen, tot het besluit om, in plaats van een hei fundering, een betonfundering te maken. Men maakte een betonnen bak van p. m. 35 meters lang, '12 meters breed, van behoorlijke diepte en 1 meter dik onder het water, om die, na behoorlijk bestorven en met metselsteenen belast te zyn, in '1873 weder droog te malen. Dit is nu geschied en het werk is in zoodanigen staat, dat onmiddellijk met het metselwerk is aangevangen. In Juli hoopt men gereed te zijn. Gedurende de maanden Juli en Augustus a. s. zullen, tot liet houden van pmctische oefeningen in een legerplaats aan de rivier de Rijn, bij Rlienen, worden vereenigd '<et korps pontonniers, benevens de daarbij te detacheeren of ficieren. Dit kamp zal den 4 Juli betrokken en den 2 Augustus worden opgebroken. Een detachement zal reeds den 26 Juni de legerplaats betrekken, tot het in orde brengen van liet kamp. Dien dag zullen de noodige kampbehoeften, als tenten, kookgereedsehappen, enz. in het kamp opgeleverd - worden. Van 22 tot 31 Juli zullen drie bespanningen, ieder, van zes paarden met hunne berijders en geleiders, vau het re- gement veld-artillerie uit Arnhem te Rhenen worden gedetacheerd en tor beschikking van den kommandant van het korps pontonniers gesteld tot het houden van veld dienstoefeningen, Gedurende deu kamptijd zal in den garnizoensdienst te Dordrecht worden voorzien door een detachement vesting artillerie. De minister van oorlog zal nader orde stellen op de op roeping der miliciens, bestemd om aan de oefeningen in dit kamp deel te nemen. In de maanden Augustus en September zullen in de legerplaats bij Zeist practische oefeningen worden ge houden, waartoe zullen worden vereenigd eenige compag- niën vestingartillerie, de artillerie instructie-compagnie, een halve compagnie van het bataljon mineurs en sappeurs, en de onderofficieren die bij het wapen der artillerie het wetenschappelijk onderwijs bijwonen. Voor den dienst bij die troepenvereenigingen zullen, boven en behalve de daar bij ingedeelde officieren, het vereischt aantal hoofd-en verdere officieren en mindere -militairen van de verschil lende korpsen, staven en diensten worden aangewezen. De miliciens-verlofgangers der lichting van 1869 van de drie regementen vesting-artillerie, die bestemd zijn om met de comp. van de le serie te kampeeren, worden tegen 2 Augustus a. s., eu de miliciens-verlofgangers, die met de artillerie-comp. van de 2e serie zullen kampeeren tegen 28 d. a. v., onder de wapenen geroepen en worden in het genot van groot verlof hersteld, zoodra zij uit het kamp terug- keeren, of gedut endc 30 dagen in activiteit zijn geweest De miliciens-verlofgangers der lichting van 1870 van de regementen Vest.-nrt. worden tegen 16 Juli onder de wape nen geroepen voor den t'yd van 6 weken. Het bevel over de kampeerende troepen is-opgedragen aan den luit»-kol. Fraukamp van het 3e reg. vest.-art., .terwijl met het speciaal bevel over de comp. artillerie van 4 tot 29 Augustus a. s. 'wordt belast de majoor van Ilaeften, van het 2e reg vèst.- art.", en vau 30 Aug. tot 24 Sept. d. a. v. de majoor Niuriber. van liet 3e reg. vest.-art. A B ONNEMENT; Ahonnementsprgs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door lie! geliccle Hijk2 50. O O Goiien Ait. 228 der Wet van don 29 Junij 185! (Staatsblad no 85), regelende de zamonstclling, inrigting on lievocgdlioid der Goinecnteliecturen Gelet op de bepalingen der Wet van den 8 November 1815 (Staatsblad no.51) Doen te welen: Dat alle schuldvorderingen ten lasto dezer Gemeente, bet dienstjaar 1872 betrcfTcnde, vóór den Eerden Julij aanstaande moeten zijn ingediend. Wordende mitsdien, wien zulks mogt aangaan, bij deze aangemaand, zich den liicrvoren gestelden termijn ten nutte te makenterwijl alle vorde ringen ten laste dezer Gemeente, over gemeld dienstjaar, welke binnen dien termijn met moglon zijn ingediend, zullen worden gehouden vooi verjaard. Enis biervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 9 Mei 1873 Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN Dl IK VAN MATENESSG. De Secretaris, A. W. MULDER. Drongen ter kennis van de ingezetenenDal liet Ecistc Voljajis-KoLar voor de Plaatselijke Dircclo Belasting dezer Gemeente, voor de dienst van bet jiar 1873, den 23 Aput jldoor den Gemeenteraad vastgesteld en den 5 Alm dan.ianvolgrnde door Hoeren Gedeputeerde Stalen dezer Provincie goedgekeurd aan den Ontvanger der Gemeente ter invordering is uitgemikt. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen lc voldoenop slialTe van vervolging volgons de Wol. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9 Mei 1873. Burgemeester oil Wethouders van Schiedam 1'. J. VAN DIJK VAN MATENESSG. De Sect elans, A. W. MULDER. COURANT. ADVERTENTIE TT: Prijs,: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer f0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, do helft van den prijs. 1i i-i -iMfnni'f Tmi-rTfTWrmiiMTTf nwiiiii n

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1