II aan dag IQ Hei A". 1873. ,W 3132, K BUIT EN L A N DS GHËBËRICH TËW7 SINNENLAHOSCHE BERICHTE*. e n n i sü; c v ui g. De Burgemeester van Schiedam, De Russische Invalide deelt mede, dat de laatst van den chef van het Krasnowodskisch detachement der Chiwa- expeditie ontvangen berichten bevatten; dat de kolonne deu 29 April te Igda is aangekomen. De Russische cavale rie was tot het Turkomanische dorp Atabajeff doorgedron gen en had in de nabijheid daarvan een schermutseling met de Turkoinanen gehad. De laatstgenoemden .telden 22 doodenvan de Russen werd slechts dén officier gewond. Zij maakten -1000 kameelen buit eu namen vele Turko- manen gevangen. De kolonne dacht den 13 Mei Ismayschir te bereiken, dat 60 wersten van Chiwa verwijderd is. Wat, bij het bespreken van de werkstakingen der mijnwerkers in Essen, in de toekomst gesteld werdde poging om werktuigen te bezigen in plaats van menschen- krachten is thans verwezenlyKt. Dat bij de aanwending van dergelijke werktuigen indien zij aan de verwachting beantwoorden het "getal mijnwerkers nog veel grooter zal worden dan het thans is, laten wij voor rekening van de theorie. De eigenaars van de Hetton-kolenmijn hebben besloten, de bewerking hunner mijnen door werktuigen in plaats van door mijnwerkers te doen geschieden. Zij hebben ver schillende werktuigen beproefd, en als het best geschikt dat van de heeren Baird gekozen. Deze machine werkt reeds meer dan een jaar in de kolenmijnen van Gartsberrie, waar zij de aandacht van vele bezoekers heeft getrokken. Dit werktuig kan in acht uren 350 voet kool hakken, en levert dus een productie van 70 h 75 ton, waarvoor anders 40 mijnwerkers noodig waren, terwijl het door drie, hoog stens vier, man wordt bediend. De negen hakkers worden door kettingen zonder einde in beweging gebracht en het geheele werktuig beweegt zich regelmatig vooruit. De kracht wordt geleverd door samengeperste lucht, die door geslagen ijzeren pijpen wordt aangevoerd. .Tusschen Thiers en den oppersten krijgsraad is een conflict ontstaan. Hij verzet zich tegen het stelsel van verdediging, dat door de meeste leden wordt voorgestaan, en dat bestaat in liet bouwen van gedetacheerde forten en het aanleggen van verschanste legerkampen. Mac-Mahon, de hertog van Aumale en anderen lieten zich in de jongste zitting zeer ter gunste van dat stelsel uit, ondanks den tegenstand van den president der republiek, die ten slotte een weinig verstoord de vergadering sloot. Men weet nog niet hoe dit conflict uit den weg zal te ruimen zijn. Men herinnere zich, dat de heer Thiers gaarne voor een mili taire specialiteit wil doorgaan. De laatste dagen kenmerken zich te Parijs meer door negatieve dan wel door positieve feilen. Ontelbare tegen- strijdige geruchten, het een al ongeloofelijker dan het andere, worden hier verspreidom een voorbeeld te geven Woensdag vertelde men dat er een ministerie uit het recli- ter-centram "zou gekozen worden, waaronder de heer d'Audiffret-Pasquier, en tegelijkertijd liep het gerucht dat aan den heer Thiers het presidentschap voor zijn leven zou opgedragen worden en dat alle constitutioneele, ja zelfs de politieke quaestiën verdaagd zouden worden tot na de al- geheele bevrijding ,van het grondgebied. Of dit alles waar heid bevat is zeer te betwijfelen; wateenigszins meer ge loof verdient is het gerucht, dat do minister J. Simon en de Goulard gelijktijdig hun ontslag ingediend hadden, omdat geen -van beiden in qüaiiteit van minister, meer voor de Nationale Vergadering wilde verschijnen, noch in deu ministerraad langer peinzen wilde over de maatregelen, die meq, ten opzichte der Kamer moest nemen. De heer Thiers zou natuurlijk dit verzoek om ontslag niet ingewil ligd hebben. Het blad V Univers beweert dat de Zwitsersche re geering aan de Katholieke kerkzooveel bezwareninden weg legt, dat de bisschoppen van dat land het druk hebben met het beramen van middelen om aan dezen toestand te gemoet te komen. Daarvoor zijn zij jl. Zaterdag te Freiburg bij elkaar gekomen, met nog enkele deputatiën van ver schillende Katholieke vereenigingen. De ex-bisschop van Lilchat zegende de kudde, hij kwam ziju voormalige colle ga's, dePreux, bisschop van Sion en Bagnoud/Rpschop van Bethlehem, nog eens opzoeken. Misschien zouhet hem ge lukken het middoi daarin te vinden, waarin mgr. Mermiliod liet naar zijn meening had gevonden, namelijk in een beroep op de wapenen, indien namelyk de kleine Katholieke kan- (Brfcvcn Franco.) tons van zins waren hem hierin te volgen. Volgens hen zou de tijd eenmaal komen dat de Katholieken hun geloof j moesten wetea te bevestigen. Het woi dt nu eindelijk eens tijd dat de Katholieken toonen, dat zij zich niet langer- willen laten leiden; een noodzakelijk en vast aaneenge sloten Verbond is noodig, indien zij zich ten minste niet aan deze tyrannie willen onderwerpen. De -werkzaamheden aan den Gotthard-tunnel gaan in den laatsten tijd goed vooruit, niettegenstaande de rots bij Cos'chenen waarschijnlijk tot het moeilijkst te dooi boren gedeelte van don geheelen tunnel behoort fn liet begin van April vorderde men dagelijks slechts 1 meter, thans l1', a 2 meters, hetgeen voornamelijk moet worden toege schreven aan de meerdere oefening der werklieden. Deu 4 Mei was men aan de zijde van Coschonen tot 124 meteis, aan die van Airoio tot '180 meters gekomen. Totnogtoe werd het signaal totsluiting der Weeuer tentoonstelling gegeven door het luiden van klokken, doch het is gebleken, dat dit niet voldoende werd gehoord, zoo dat men op een andere wijze om dat teeken te geven be dacht is geweest. Eerst wilde men op de tamtams slaan, doch than is besloten, dat op een grooten hoorn zal wor den geblazen, die voor het gebruik op schepen bij mistig weer bestemd is en dien men op zee 10 kilometers ver kan hooren; het geluid wordt door stoom verkregen; men vleit zich dat het krachtig geeoeg zal zijn, maar onderstelt, dat het trommelvlies van hen die zich inde nabijheid van liet instrument beviudea niet aangenaam zal worden aan gedaan. De tijdingen uit Rome, waarin gemeld werd over de manifestatie die aldaar tegen het wetsontwerp omtrent de godsdienstige corporation heeft ulaats gehad, blijken zeer overdreven te zijn geweest. Een blad uit die stad geeft een relaas van de gebeurtenissen, dat in 't geheel niet overeen stemt met de vorige, langs telegraphischen weg ontvangen. Het aantal der deelnemers aau de manifestatie was zeer ge ring; geen losbranding van wapenen heeft er plaatsgehad, behalve één revolverschot, dat midden uit de gemeente afging en waardoor slechts één enkel persoon getroffen is. Het geld is te Rome zoo schaarsch, dat thans ook het koper op zijn beurt de kostbare eei bewijzingen van liet agio eisclit. Honderd fr. aan Icopei en specie kosten lü5 fr. aan bankpapier. Die toestand brengt de kleine kooplieden tot wanhoopzij weten niet meer hoe aan kopergeld te komen. In sommige café's betaalt men de bezoekers met postzegels, in andere geeft men bons af voor oen of meer dere verteringen. Het kopergeld wordt door speculauten opgekocht, die het, gelijk men vooronderstelt, naar den vreemde exporteeren. Uit Barcelona wordt van den 13 dezer het volgende gemeld De calecilla Moret is te Calaf verschenen, twee kinderen geboeid met zicli voerende, die hij in 't midden der stad wilde fusilleeren. De burgemeester, de pastoor en eenige vrouwen kwamen ten guuste der kinderen tusschen beiden. Maar al wat zij van den Carlistischen aanvoerder konden verkrijgen, was, dat de kinderen buiten de stad gefusilleerd zouden worden. Deze droegen op de borst een papier, waarop te lezen stond»Gefusilleerd wegens liet over brengen eener depêche tegen de Carlisteu." De calecilla heeft voorts den gemeenteraad, die zijn ontslag had ge nomen, met den dood gedreigd, Do inwoners hadden bij massa's de stad verlaten. Den '18 April werd te Albany een plechtigheid" ge vierd, gewijd aan de nagedachtenis van William Henry Sewai'd, den grooten Amerikaanschen staatsman, die, den 9 October van 't vorig jaar te Auburn overleed. 'Alle auto riteiten van den staat New-York benevens vele betrek kingen en vrienden waren daarbij tegenwoordig. Na een buitengewone godsdienstoetening nam de gouverneur Dix het woord en leidde den feestredenaar, Charles Franss Adams, bij de vergadering in rnet de herinnering, dat een kwart eeuw geleden in dezelfde maanden op dezelfde plaats William Henry Seward een redevoering uitsprak ter eere van het karakter en de bewezen diensten van John Quiucy Adams. Heden zou. diens zoon een soortgelijke rede ter cere van mr. Seward uitspreken. Daarop trad de redenaar voorwaarts en hield een lofrede die zeven kwartier duurde. "Met talent gaf hij een breed voerig overzicht van de politieke geschiedenis van het land gedurende de loopbaan van Seward. Met warmte schetste hij de voornaamste gedeelten van Scwards leven. AVeg- sleepend was zijn taal, en meermalen had zijn auditorium moeite het handgeklap te bedwingen. Toen Adarns had uitgesproken, werd een quartet uitge voerd, en de plechtigheid met den bisschoppelij ken zegen gesloten, Zichtbaar getroffen verlieten daarop allen bet kerkgebouw. Zooals men weet, heeft de hongersnood in Perzië op gehouden. Toch lieerscht er nog groote duurte. Men kan geen boom- en veldgewas te koop krijgen; verscheiden groothandelaren koopen al liet nog voorbanden koren op, en houden het zoolang terug tot men hun liet tienvou dige vau den prijs er voor geeft. Ook een der gouverneurs koopt al wat slechts te krijgen is op, ten einde zoodoende zich te verrijken. Het meest echter koopen de geestelijken, zoddat het te vreezen is, dat dit jaar de gevolgen van den hoi gefsnood zich nog op schrikbaremler wijze zullen doen gevoelen. Ten vorigen jare hield menigeen nog wat koren over; dit jaar is echter alles uitgeput en in banden van eenige groothandelaren gekomen. Veel boeren, die ten vorigen jare schulden hebben gemaakt, om in het leven te blijven, moeten thans al hun koren verkoopen, om hunne schulden te delgen In oen district van Perzië heeft men maatregelen getroffen, om do/.en woekerhandel te fnuiken. De gouverneur van Hamadan, een der edelste mannen in Perzië, zag iü, dat indien deze duurte aanhoudt r— niet tegenstaande de oogst wél gelukt is, de hongersnood in dit jaar nog erger moest worden. Hij zond naar het opper hoofd der Perzische geestelijkheid en naar de hoogere geestelijken, en onderwierp hun do vraag: Welke straf verdient bij. die veel koren opstapelt in een tijd, dat zijn broeders van honger omkomen?" süen dood," ant woordde de hoogste geestelijke. Het vonnis werd nu ook zoo geveld, en vele geestelijken werden ter dood gjbracht. Onmiddellijk zijn de graanprijzen aanmerkelijk gedaald, en daardoor is de dreigende hongersnood voorkomen SCHIEDAM, 17 Mei 1873. In het verslag der commissie van rapporteurs van de Tweede Kamer, over het ontwerp tot verhooging der be grooting van Ned. Indië voor '1873, betreffende Atsjin, wordt eeuerzijds klachten gedaan over niet genoegzame voorbereiding der militaire expeditie tegen dat land. Ander zijds verdediging van de ten aanzien van Atsjin gevolgde staatkunde. De groote meerderheid was an gevoelen dat het nog voorbarig zou zijn overliet gevolgd regeeringsbe- leid een bepaald oordeel te vellen. Het vraagstuk van ver trouwen of wantrouwen in den minister van koloniën moest bij de behandeling van dit ontwerp niet op den voorgrond worden gesteld. De commissie van rapporteurs vereenigde zich nagenoeg eenparig met dat gevoelen. Naar haar inzien eischt het algemeen belang het toestaan, zoo spoedig moge lijk, van de aangevraagde geldsommen. Nagenoeg algemeen was men zeer ingenomen met het denkbeeld van de oprieh- ting van een vast korps militairen voor de koloniën bestemd. De voorstellen tot versterking der marine en de vestiging van een generalen staf in Indië werden algemeen toe gejuicht. Ter overvoer van producten van Java naarNederland, zijn gisteren bij de Nederlandsche Handelmaatschappij in geschreven 28 schepen, Voor 260 last werd het minst inge schreven door het schip Gerard Pieter Servatius, tot f88.98 per last en voor de geheele ruimte door het schip Socmlingtot f83.33 per last, beiden op Amsterdam. Op laatstgenoemde volgt het schip Dordrecht II, waarvoor tot f84.44, om te Rotterdam, Dordrecht of Schiedam telossen, werd ingeschreven. Blijkens liet overzicht van de opbrengst der rij lesmid delen over de vier afgèloopen maanden, wijst de opbrengst een vermeerdering aan van f459,695.57 'A boven het vorige jaar en van f'1,348,800.17 boven de ramiug. Deze uitkomst is des te gunstiger, omdat het recht van successie f 452,535.85 gebleven is beneden het vorige jaar en f291,906.97 beneden de raming Tot de verhoogde in komsten blijven voornamelijk bijdragen de in- en uitgaande rechten, de accijnsen op de suiker, het gedistilleerd en ge slacht en de registratie-rechten. De nieuwe brug te Deifshaven is jl. Donderdagavond beproefd en goedgekeurd, en gisteren morgen voor het publiek opengesteld. Zij bestaat uit een balans en een klep, is voor oog en gebruik veel doeltreffender en geheel van ijzer. Naar men verneemt heeft Ds. S. Kalma te Cubaard c. a., te kennen gegeven, dat hij een eventueel beroep bij de Ned. Herv. Gemeente te Vlaai-dingen niet zoude aannemen. Gisteren avond liepen te Ylaardingen metgoed gevolg van stapel drie loggerschepen gebouwd voor rekening der sEmdener Zee-visscherij Maatschappij", directeuren de hh. Krüthoffer Co.namelijk van de werf van den heer Kor- ver de schepen genaamd JEmden, stuurman J. Nelemaat, en Leer, stuurman J. van Ale wijn, en van de werf vau den heer van Duffelen Figée, het schip genaamd Nor den, stuur man A. Ommering. Uit Maassluis meldt men van 15 Mei: Gistereuna-* middag zijn van de werf sde Toekomst", vau de Maat schappij van dien naam tot exploitatie van Zeevisscherij, met het beste gevolg te water gelaten twee sloeploggers, bestemd ter liaring- en kabeljauwvisscherij nl.Getrouw heid, voor rekening van den keer P. Sonneveld aldaar, zul lende gevoerd worden doorP. Boon, en Bertha, voor reke ning vau den heer J. B. Heemskerk, te Rotterdam, zullende gevoerd worden door M. Kwakkelstein. De,marketentster Agatha Millerin, die zoo als vele dagbladen mededeelden, dezer dagen honderd jaar zou zijn geworden, was geen honderd jaar. Zij schijnt ook'zooveel sympathie niet waard te zyn, daar zy metknartleggen haar <36823332» ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie f 1.85. Franco per Poet, door liet pelirele Kijk2 50. Brengt bij deze tor kennis van do IngezetenenDat liet Kolnoi toor de Belasting op liet Personeel no. lt de/er ficniccntc over lie1 Dienstjaar 1872/3door den tleer Provincialen Inspecteur in deze Provincie, op den 15 Mei 187.1 executoir verklind en op lieden am den Ontvanger dei Diicete Belastingen, tei invordering, is ovoigoniiaU Wordende voorts bij deze herinnerd, dat een ieder veipligl is zijnen aanslag 'op den bij de wel liep,lilden voet, In voldoen: al-mede, dn, van lieden af, do termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de ipclairies tegen dezen aanslag belmoren te worden ingediend En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 17 Mei 1873. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN II1JK VAN MATRNESSË. COURANT. - ADVEKTENT1EN: Prijs: 4.UI I tol 10 gfrtoiio regels, /I 00; icilrio regel meer f0 10 Vimi iIimi ',L rilden sl nul en uwr \\clilidiplieid, de lielft van den prijs.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1