11 a a n d a g 26 llel. 'A"l 1873. ..W 313(>. BU1TEMLAMDSSHE BEBICHTEK. B1MHEHLAWDSCHE BERICHTEN A B ONNEMENTï Abonnementsprijs, per Drie M,mulei Franco per Post, door liet gcliecle Kijf Ken telegram uit St. Petersburg méldt, dat de heer de Lesseps tnet generaal ïgnatieff, Russisch gezant te Kon- stantinppel, onderhandelt over het bekomen van concessie tot den aanleg van een spoorweg van Rusland naar Indië, die van Orenbuig uit door Centraal-Azië tot bij Peschawer loopen zal, De voorloopig daarover gevoerde onder handelingen zijn van gunstigen aard, zoodat de heer de Lesseps binnenkort zijne voorstellen dienbeti effende aan de Russische regeering officieel zal voorleggen. De kosten van dien spoorweg zijn op drie miliioen geraamd. Op den Koln-MiDdener spoorweg worden tegen woordig erge schanddaden bedreven. Tweemalen is be proefd de treinen te doen derailleeren, telkens door zware rails op het spdor te leggen, doch beide keeren'zijn de treinen, dank zij den wegruimers aan de locomotief ver bonden, het gevaar ontsnapt. Het schijnt dat een bende van plan is de tieinen, als zij ontspoord zijn, te plunderen. In de nabijheid van hun verfoeilijken aanslag zijn dezer dagen een schuur en stalling afgebrandallerwaarschijn lijkst was de brand door dezelfde personen veroorzaakt. In de kamerzitting van Woensdag is de heer Martel tot vice-president verkozen met 7 stemmen meerderheid boven zijn tegenstander, den heer de Larcymen kan hier wel eenigermate uit afleiden, dat het gouvernement, wan neer de quaestie van vertrouwen gesteld zal worden, de meerderheid zal verwerven. Volgens een onpartijdige be rekening zal de meerderheid vóór het gouvernement een 35 tal stemmen bedragen. Na afloop van bovengemelde stemming, waaraan de heei Thiers deelgenomen had, heeft de president Bullet de Kamer voor het wederom in hem gesteld vertrouwen dank gezegdhij beloofde van zijn kant trouw aan zijn pogranyna te zullen blijven, en de onpartijdigheid en standvastigheid, die de Kamer van hem venvacht, te zullen betraehten, mits zijn ambtgenooten hem slechts hun hulp verleenden. De Kamer is hierop overgegaan tot de derde beraadslaging omtrent de administratieve commissiën o ver de inrieh tingen van weldadigheid en nog enkele andere kleine wetsont werpen. Aangaande het overlijden van den Heer John. Stuart Mill wordt nog gemeld, dat de ziekte, die hem zoo schielijk ten grave sleepte, de roos, in de lage kleistreken in den omtrek van Avignon heerschend is. De heer Mill wist, dat de streek ongezond was, maar kocht het huis met toe behoorenden grond alleen, omdat het dicht bij het kerkhof was, waar hij voor j 5 jaar zijne gade begroef. Hij wenschte zooveel hij kon in de nabijheid van het graf te vertoeven. Om het huis stonden daarenboven een aantal boomen, welkehij onaangeroerd wilde laten, opdat de talrijke nachte galen, die er in huisden, niet zouden verjaagd worden. De laan, in welks schaduw hij studeerde en schreef, was vol van "deze zangers van 't woud, die zoo tam waren dat zij den bezoeker Volgden van boom tot boom. De begrafenis was, volgens des overleden wijsgeers uit- gedrukten wil, zoo eenvoudig mogelijk: de familie, de Fransche doctor en-de predikant waren de eenige aan wezigen. Aan 't graf bad de predikant en hield eene roe rende toespraak. Vervolgens plaatste men den overledene naast haar, die hy zoo teeder bemind had. Volgens F Opinions heeft er een bijeenkomst van kardinalen op het Vaticaan plaats gehad, om te beraad slagen over de houding die de Heilige Stoel moet aannemen ten opzichte van het wetsontwerp nopens de godsdienstige corporatiën. Men is nu" overeengekomen dat de Heilige Stoel iedere subsidie die haar mocht worden aangeboden, ten einde zijn betrekkingen met de vreemde huizen der godsdienstige orden te kunnen onderhouden, moet weige ren; dat de generaals dezer orden partij moeten trekken van het recht van vrije vereeniging; in 'tkort, dat de Katholieke paitij zich in Italië stevig moet organiseeren, - ten einde de vorderingen van het liberalisme te kunnen bestrijden. Op den 5 Mei vangt voor de Japanners het lentefeest aandagen achtereen is geheel het land dan in feestdos ge tooid; overal heerscht de grootste vreugde. De Japanners in Weenen wilden dien dag niet ongemerkt laten voorbij gaan," en om dien zoo feestelijk mogelijk te vieren besloten z\j te zorgen, op dien dag met huu gebouw op het terrein der tentoonstelling gereed te zijn, en verzochten den Keizer hen alsdan een bezoek te willen brengen, waarin zij een gunstig voorteeken zouden zien. De Keizer voldeed aan dit verzoek en kwam dien dog met de Keizerin en den Kroon prins. Voor dendngang van hun klein park hadden de Japanners een paar groote vanen opgericht, terwijl er ver scheidene op het gebouw waren geplaatst; zijzeiven waren in schitterend feestgewaad getooid. De toegang tot de brug, die nog door geen vreemdeling betreden'was, wa§ afge sloten; de Keizerin moest haar inwijden. De Japansche ge zant Sano sprak den Keizer aan, waarop door dezen werd ^geantwoord;, nu werd de toegang tot de biuggeopend en de Keizerin verzocht het eerst er over te gaan. De Keizerin, die de beteekenis van dezen dag voor de Japanners waar schijnlijk niet begreep, aarzelde en wilde den Keizer laten voorgaan, doch deze verzocht haar aan het vei zoek van den gezant tc voldoen, en toen zij het eeiste over de biug was gegaan, gevolgd door deu Keizer, den Kroonpi ius en ver scheidene autoriteiten, kou men de tevredenheid en vol doening op de aangezichten der gelukkige Japanneis lezen. SCHIEDAÜÏI, 24 Mei '1873. Het hoofdbestuur der Nederlandscliö vereeniging tot bevordering der koepokinenting heeft aan verschillende geneeskundigen iu ons land een cii culaii e toegezonden met verzoek om in hunne gemeente te helpen tot stand brengen een afdeeling of correspondentschap der vereeniging, ten einde de bureaux van kostelooze vaccinatie, welke volgens de wet van 1872 in elke gemeente behooi en opgericht te worden, door een innigen band verbonden zouden zijn. Zij zouden, meent het hoofdbestuur terecht, door weder- zijdsche hulp en voorlichting, op krachtiger en gemakke lijker wijze in het belang der vacciue werkzaam kunnen zijn, en daardoor zou tevens de taak der gemeentebesturen, die voor de oprichting bobooien zorg te dragen, kunnen verlicht worden. De circulaire bevelen wij dringend in de aandacht van belanghebbenden aan. Blijkens de Nieuwe Bijdragen voor April jl., waren in ons vaderland 26 vacatures voor hoofdonderwijzer, als Noordbrabant 7Friesland 5; Overijsel 4; Gelderland en Limburg 3Drenthe 2Noordholland en Utrecht 1Zuid- holland, Zeeland en Groningen geene. In Noordbrabant en iu Gelderland was een vacature voor hoofdonderwijzeres. Het aantal vacante hulponderwijzersbetrekkiugen klom tot 111, als :inOverijsel25;NoordbrabantenNoordholland21 Zeeland 14; Groningen '10; Gelderland 8; Limburg 6; Zuidbolland 4; Utrecht 2Friesland en Drenthe geen. Iu Overijsel werden 5in Noofdbrabant 2en in Zuidholland 1 huiponderwijzeresseu gevraagd. De dagen der verkiezingen naderen, zegt Oostergo, en de arsenalen worden reeds geledigd, om de krijgers zoo goed mogelijk uit te rusten. ï>e Wekker heeft een strijd- artikel geleverd, waarin de schoolquaestie weer op deu voorgrond wordt geplaatst, eu dit als de leus van anti-i e- volutionairen ultramontaan wordt voorgesteldx>De open bare school moet vernietigd worden." Is het werkelijk waar, dat de schoolquaestie al weer op den voorgrond moet worden geplaatst? Gaan we dan nooit een stap verder? Er zijn ook1 andere vraagstukken die beslist moeten worden. De partij van 't behoud in al haar nuauceeringen zegt het telkens zoo duidelijkhet punt in quaestie isde oude wereld of de nieuwehet verzet tegen vooruitgang of het gehoorzamen aan de eeuwig goddelijke wetten van ont wikkeling en veredeling; het geloof in nimmer eindigende ontwikkeling of't ongeloof op dit gebied; liefde voor meer vrijheid of meer ongebondenheid, beter onderwijs of meer domheid. Zoo diep ingrijpend zijn de quaesties die heden aan de orde zijn gesteld. "We mogen om één onderwerp al het andere niet voorbijzien. Hoe sclierper we de grenzen tusselien de onderscheidene richtingen afbakenen, hoe zuiverder onze toestand zal worden. En wat deze vraag stukken betreft, er zijn maar twee dingen mogelijkof het een of het ander; meer dan twee geestesrichtingen zijn er niet. De weifelenden zullen ten slotte een van beiden moeten kiezen. Laten we dit bedenken, waar we eerst daags ter stembus zullen moeten komen en laat dit ten minste allen hiervan overtuigen, dat lijdelijk toezien, wa nende dat men zich met deze dingen niet behoeft te be moeien, onvergeeflijk is. Uit Maassluis wordt van 20 dezer gemeld, dat, tot predikant bij de Hervormde gemeente aldaar is beroepen, de heer E. J. van Wisseliugh, predikant tyj die gemeente te Antwerpen. Evenals te Utrecht hebben ook te Rotterdam de si garenfabrikantenbij missive geweigerd gehoor te geven aan de uitnoodiging van het Sigarenmakersbond tot bijwoning eener vergadering door dit bond Woensdag gehouden, ten einde middelen to beramen om tot de oplossing der be staande quaestie te geraken. De fabrikanten verklaarden tevens de door hen génomen bekende maatregelen tc blijven handhaven. Het Bestuurdersbond zou zich thans tot de kamer van koophandel te Rotterdam wenden, om in deze moeilijke quaestie als volstrekt onpartijdige uitspraak te doen, na wederzydsche partijen te hebben gehoord. Opde Woensdag te Groningengehoudenharddravorij, die door Z. M. den Koning en gedeeltelijk door Z. li. H. prins Frederik werd bijgewoond, was de winner van den eersten prijs, f300, de heer J. van der Linde, uit Maasdam, met het paard Gravinen de winner van do premie de heer Krol, te Noordwolde, met het paard Wilhelmina. 1 De afdeeliugïLeeuwarden van het Nederlandsch Schoolverbond heeft' één adres aan deu gemeenteraad van Leeuwarden, een tweede aan de Tweede Kamer der Staten Generaal gericht. Zy verdienen, schryft ons een correspon- f 1.85 8.50 (Brieven Franco.*) ADVEETEHTÏESi Prijt>' vin 1 tui (0 gewone regels f 1 OU; leüeie regel meer ƒ010. Vuur den werkenden sland en voor weldadigheid, de hein van den prijs. dent, ernstige overweging en zullen zeker door velen van gauscher harte worden toegejuicht. Mocht elke gemeente- ïaad besluiten tot wat hier aan dien van Leeuwarden ge vraagd wordt, een groote weldaad zou daarmede aan ons volk bewezen worden. De overbieuging van het leervak viouwelijke handwerken" tot de verplichte leervakken is zoo belangrijk, dat dit de moeite eener wetswijziging dub bel waard zou ziju. Algemeen toch is het bekend, dat vooial ten plattenlande de meisjes nog veel vroeger de" scholen verlaten, soms op 9 a 'lOjarigen leeftijd, om geheele dagen onderwijs in de vrouwelijke handwerken, ten koste van het schoolonderwijs, te ontvangen, Hoe ontwikkeld onze meisjes, die eenmaal de voornaamste opvoedsters van kin deren iu den huiselykeu kring zullen worden, de maat schappij inticcfen, zal niet gezegd behoeven te worden. Ook het tweede adres zal, hopen wij, navolging vinden. Den heer van Houten komt dank toe, dat hij de regeling van den arbeid der kinderen heeft voorgesteld en al moge zijn voordracht, voor velen, al niet onberispelijk zijn'wij ziging is dan toch mogelijk. Dat de vijanden van kinder arbeid zijn goede bedoeling dankbaar erkennen t Hij worde dan in zijn pogen door adressen van verschillende zijden gesteundMoge de afdeeling Leeuwarden in haar loffelijk voorbeeld, voorbeide zaken gegeven, veel navolgers vinden! (Arnh. Ot.) De gecostumeerde potpourri-optocht, die Woensdag 28 Mei door studenten der Utrechtsche academie zal ge houden worden, bevat de volgende groepen a. Lodewijk XIII en de mousquetaires. I, Cervantes naar het leven. o. Koninklijke jachtpartij, gehouden op Hampton Court in 1692. d. De gewenschte opruiming. e. Don Carlos en het hof van Filips II. Overlieden der Utrechtsche weerbaarheid in 1473. g. De vijfNassaus. h. De Khan van Tartarije op weg naar de Weenep- Teutoonstelling. Bij gelegenheid van dezen optocht laatdeRhynspoorweg- maatschappij goedkoope volkstreinen loopen, zoodat duizenden vreemdelingen vernacht worden. Donderdag heeft te Amsterdam de vergadering plaats gehad der stoomvaartmaatschappij Nederland. Na herinne ring dat van de verleden jaar niet geheel volteekende leening nóg 5 h 6 ton in de kas aanwezig zijn, welke ontoe reikend zijn om een vijfde stoomschip te bouwen, deelde de voorzitter mede, dat Z. K. H. prins Hendrik'op zeer gun stige voorwaarden het ontbrekende als voorschot wil ver strekken. Z. K. Hdie de vergadering bijwoonde, drukte den wensch uit, dat het overig gedeelte der leening tus- schentijds werd geplaatst, in welk geval hij bereid was voor het zesde stoomschip le doen, wat hij thans voor het vijfde deed. Tot mededirecteur is, in de plaats van den heer van Asperen, benoemd de heer Tegelberg. Gehoor gevende aan de uitnoodiging eener vergade ring van ruim 400 leden der verschillende te Amsterdam bestaande afdeelingen van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, alsmede aan die van de afdeeling Zutfen en in aanmerking nemende de verschillende stemmen welke in andere afdeeÜDgen reeds zijn opgegaan en eindelijk, gehoor gevende aan zijn eigen stem, bréngt het centraal bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond het volgende ter kennis van het publiek: Dat het in naam der vrijheid, door onze voorouders, met opoffering van goed en bloed verworven, en ter verdere ont wikkeling ons in erve achtergelaten in naam der Nederlandsche wetgeving, die het recht van vereenigen en vergaderen ons zoo ruimschoots schenkt en die vereenigingen zelf in bescherming neemt in naam der orde en vrede, welke wij voor den vooruit gang, bloei en beschaving der maatschappij in 't algemeen, van ons land in 't bijzonder bedoelenprotesteert tegen het besluit der sigarenmakerspatroons,- die den oorlog hebben verklaard aan het Sigarenmakersbond, door de leden van dat bond arbeid te weigeren, hetwelk met de vernietiging van dat bond in verband staat, omdat de armoede en de nooddruft der gezinnen 'dén werkman dwingt zijn over tuiging prijs te geven; dat het eveneens protesteert tegen een ander besluit, be vattende het invoeren van livretten, waardoor de werkman zijn vrijheid wordt ontnomen, elk pogen tot verbetering wordt onmogelijk gemaakt en eindelijk een moderne slavernij wordt ingevoerd, waarvan in de toekomst de, schromely kste gevolgen te wachten zijn dat hoewel zij billijken het recht van de patroonsom zich te vereeuigen, toch moeten afkeuren hunne houding; ter wijl de patroons zich vereenigen tot verzet, en de werk lieden steeds bij hun aandrongen op samenwerking in 't belang van beiden. Met het oog op een en ander door ons aangehaald, roepen wij u allen op tot medewerking, hulp en leniging der broeders, die door hunue patroons tot werkeloosheid zijn gedoemd en wien het thans onmogelijk is, de hun dierbaar, door God toevertrouwde pauden te verzorgen en te voeden, f* COURANT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1