Donderdag 2D Heir A®. 1873. M 3138, Kennisgeving. BUjTEWLAHDSCHE BERICHTEN. A B ONOTEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Post, door het gehoole Dijk f 1.85. 150. (Brieven Franco.) ADVEBTENTIENs Prijs, van 1 tot 10 gewone regels fi 00; iedere regel meer /"0.10, Vuur don werkenden st md en voor weldadigheidde helft van don prijs. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bjj deie ter kennis van de IngezetenenDat liet Kohier van liet Palentrcgt no. 10 dezer Gemeente over hol Dienstjaar 1872/3 door den Heer Provincialen Inspecteur in deze Provinno, op den 26 Mei 1873 executoir verklaard cn op lieden am den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is overgemaakt. Wotdende voorts hij dozo herinnerd, dat een ieder vcrpligt is zijnen aanslag op den bij de wel bcjiaaldcn voet, te voldoen; alsmede, dal, van heden af, do termijn van drie maanden ingaat, Iniinon welken de reclames togen dezen aanslag liehnoien le worden ingediend. Ën is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28 Mei 1873. De Burgemeester voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. In de kamerzitting van Maandag heeft de heer de Broglie, in zijnqualiteitvan presidentvan den ministerraad, een boodschap van maarschalk Mac-Mahon voorgelezen, ■waarin de opvolger van Thiers aankondigt dat hij de tolk en de uitvoerder der beschikkingen van de Kamer wil zijn. Deze boodschap bevat tegelijkertijd het programma van de nieuwe regeering, en wat hierbij zeer opmerkelijk is, is dat in dit programma, wat liet wetgevend gedeelte aangaat, slechts door den heer Thiers voorgestelde wetten zonder de minste verandering vervat zijn, Men wist overigens ook wel dat het deze monarchale coalitie niet te doen was om tegen den heer Thiers op wet gevend gebied strijd te voeren. Het doel der aan valleis was, zich vóór alles van de administratie meester te maken in al hare vertakkingen en graden, om dan op die wijze invloed te kunnen uitoefenen en, evenals onder het keizerrijk, zich meester te maken van de stemmen der te weinig op de hoogte zijnde bevolking. Maarschalk Mac-Mahon wijst in zijn boodschap op de twee groote taken die de Nationale Vergadering gehad heeft: de bevrijding van het grondgebied, en het herstel der orde die door den revolutionairen geest verontrust is. Het eerste werk, zegt hij, is volbracht en wij kunnen met fierheid zeggen, metalgemeene instemming is dit volbracht door een man, die de Kamer met meesterlijken tact leidde, doch waarvan de Kamer zich, om verschil van gevoelens op het gebied van binnenlandsche politiek, moest ontdoen. Ik hoop'nu de man te zijn die het laatste gedeelte dezer taak met uwe medewerking zal volbrengen. Wat de buiten- landsche politiek betreft, zullen wij, om de goede betrek kingen die het vorige gouvernement met de vreemde hoven aangeknoopt heeft, dezelfde gedragslijn volgen. Wij willen den vrede blijven handhaven. Ik zal voortgaan met de re organisatie van het leger, ten einde Frankrijk zijn kracht weder te geven en het zijn rang onder de natiën van Europa tè doen hernemen. De binnenlandsche politiek zal een con servatief karakter hebben en de regeering zal streng con servatief zijn, daarom zal de conservatieve geest meer moeten doordringen in de administratie en in de organen. De regeering'zal hiervoor waken en zal ais het ware een schildwacht zijn voor de onschendbaarheid uwersouve- reine macht. De President der Fransche republiek, maarschalk „Mac-Mahon, hertog van Magenta, werd 13 Juli 1808 te Sully geboren uit een oude Iersche familie, aanhangers der Stuarts. In '25 werd hij in de militaire school te Saint-Cyr opgenomen, en deed voor het eerst dienst in den oorlog tegen Algiers. Bij het beleg der citadel van Antwerpen in '31 was hij aide-de-camp van generaalAchard engingin'33 als kapitein naar Afrika. Hier maakte hij door groote dap perheid snel promotie, zoodat hij reeds in '48 brigade-ge neraal werd. Den Krimoorlog woonde hij als divisie-ge neraal bij, en de verovering van den Malakof-toren ver schafte hem het Grootkruis van het Legioen van Eer en een zetel in den Senaat. In'57 stond hij tegen de Kabylen. in'59 in Italië. Bij de overwinning te Magenta, den 4'Juni van dat jaar, werd hij op het slagveld tot hertog van Ma gentaen maarschalk van Frankrijk verheven. In'61 volgde h\j 'maarschalk Canrobert als bevelhebber van het derde legerkorps op en werd 1 September'64 tot gouverneur- generaal van Algiers benoemd. Zijn ongelukkig aandeel in den Fransch-Duitschen oorlog is algemeen bekend. De nieuwe president is dus van top tot teen een militair, dienietterugzal deinzen, zoö het noodig wordt, het dictator schap op zich te nemen. Wanneer men een te Parijs verspreid gerucht m'ag gelooven, zou er door den hertog de Broglie en zijne vriedden nog een andere voldoening aan het hof van Cliisle burst gegeven worden; de maarschalkBaznine zou name lijk in vryheid gesteld worden en de capitul' tie van Metz zou straffeloos en zonder rechters blijven. De tegenwoordigheid van den heer Magne in het nieuwe kabinet, bewijst wel dat de Bonapartisten veel civerwïcht hebben gekregen op de rechterzijde. De aan staande komst t van" prins Napdeon te Parijs, zal, uit dit oogpunt, den toestand geheel duidelijk maken. Een zijner vrienden heeft den prins" geseind, datFrankrijk's grond- gebiéd voor hem openstond. u Een depêche uit Berlijn bevat, dat de avondbladen i te brengen. Men verzekert namelijk, dat de Paus indebin- het gevoelen 'e kennen geven, dat de Duitscho belangen, nenkort uit te vaardigen encyclica den grooten ban zal uit doen- hetgeen thans in Frankriik Is rrp.Keiml. nief. lüimnrW spreken over de leden van het rninisterie-Zanza en over al degenen, die in de Italiaansche kamers vóór de bedoelde wet gestemd of tot de uitvoering daarvan zullen medege werkt hebben. Voorts zal de wet zelve in de encyclica voor nietig en krachteloos verklaard en aan alle Katholieken ten strengste verboden worden, om zich naar die wet te ge dragen, kloostergoederen te kuopen of aan den verkoop daarvan deel te nemen. door hetgeen thans in Frankrijk is gebeurd, niet bijzonder worden getroffen. De bladen zijn eenparig van meening, dat de optreding van den maarschalk Mac-Mahon als pre sident der Fransche republiek geen roden tot bezorgdheid geeft. Zij spreken allen met erkenning van de groote ver diensten van den heer Thiers. Betreffende de gebeurtenissen in Frankrijk- houdt men zich te Berlijn algemeen overtuigd, dat de mogend heden zich met de aangelegenheden aldaar niet zullen in laten, zoolang Frankrijk zich van inmenging in Spanje en Italië onthoudt, Uit Weenen wordt aan de Bohemia geschreven, dat er geen afspraak tusschen Duitschland, Rusland en Oosten rijk bestaat, voor het geval dat de Paus overleed. Tegen over de eventualiteit van een conclave nemen do mogend heden zulk een voorzichtige houding iu acht, dal het moei lijk is om daaromtrent iets te vcrncmeu. Blijkbaar wil men alles vermijden, dat in cenig opzicht wantrouwen kan ver wekken. Men wil waarschijnlijk afwachten, wat er bij 's Pausen dood gebeuren zal en volstrekt niet doen, als ware men op alles voorbereid. Blijkens een schrijven uit Weenen, heeft kardinaal Rauscher, aartsbisschop dier hoofstad, dezer dagen, bij gelegenheid van het,2ojarig feest der Severinus-vereeni- ging, een politieke reds gehouden, die algemeen de aan dacht heeft getrokken. Hij verklaarde o. a. daarin de grond wet, al is zij niet zooals hij haar wenschte, te erkennen als rechtens bestaande en de krachtens haar uitgevaardigde wetten en besluiten als verbindend. Hiermede nam hij dus een geheel ander standpunt iu dan de overige Oostenrijlc- sche bisschoppen, die de grondwet ten eenenmale verwer pen. Ook geheel in strijd met het gevoelen dor laatstge noemden, wekte voornoemde kardinaal in zijn rede al de Katholieken op, om aan de verkiezingen en de parlementaire werkzaamheden, voor zoover zij tot afgevaardigden van den Rijksdag mochten verkozen worden, ijverig en overeen komstig hun geweten en hun overtuiging deel te nemen. Ter Weener tentoonstelling wordt eerstdaags een persoon verwacht, die zich zelf zal ton toon stellen. De man, een groot, breedgeschouderd burger der Vereeuigde Staten, bezit namelijk een baard, die volgens geloofwaardige be richten, 10 voet 3 duim lang moet zijn. Op photographieën, die hij hij zich heeft, kan men den man rechtop zien staan, de baard hangt tot op den grond, loopt dan onder den rechtervoet weder omhoog, is vóór de borst om den rechter arm geslagen en hangt dan nog ter grootte van een buiten gewoon langen baard naar beneden. Verscheiden dagbladen hebben zich over de prijzen der woningen en der levensmiddelen te Weenen uitgelaten op een zoo onnauwkeurige wij/e, dat de gemeenteraad van Weenen het noodzakelijk heeft geacht, een onderzoekin de negen afdeelingen der stad te doen instellen, eensdeels om de bestaande prijzen te kennen, anderdeels om daar, waar de prijzen te hoog zijn, volgens het tarief te verminderen. Deze enquête heeft ten gevolge gehad, te constateeren dat in de meest bezochte restauralies in de stad, de prijzen van een gewoon middagmaal 64 kreutzer tot (1. '1.07 (70 cents tot f 1.15), in de voorsteden 70 cents zijn. Wel is waar, dat in eenige restauraties in de tentoonstelling zeer hooge prijzen verlangd zijn geworden, maar daaraan is ook een einde gemaakt door de oprichting van tent-restauraties, waarin de gewone tariefsprijzen bestaan moeten. Betreffende de prijzen der woningen, maakt men de ten- toonstelling-bezoekers opmerkzaam dat nog duizenden niet dure woningen voorhanden zijn, als men zich slechts wil wenden tot de bureaux, die in elke stadsafdeeüngen be staan, en waarvan de adressen in de spoorwegwaggons aan geplakt zijn. Overigens zijn door de bemoeiingen van den gemeenteraad de prijzen in de hotels tot op de helft ver minderd. De door dien raad vastgestelde tarieven liggen in de hotels ter inzage voor'ieder bezoeker. Bovendien is ieder agent gehouden van alle klachten en misbruiken kenuis te nemen en tegen herhaling te waken. Op het centraal bureau (Lichtenstein Gasse, no. 9) zijn ongeveer 5000 privaat woningen' als ook kamers voor den prijs van 11. 1.50 tot fl. 8 per dag en van 11. 30totfl. 200 per maand aangemeld. Vdor minder gegoede bezoekers zijn er gemeenschappe lijke woningen waar men 20 cents tot fl. 1 per dag en zelfs voor fi. 1.50 per week huisvesting vinden kan. Uit Weenen wordt gemeld, dat in den loop van den zomer nog verscheiden vorsten van Europa een bezoek aan de internationale tentoonstelling en het keizerlijk Oosten- rijksch hof zullen brengen. Verder moet het thans zeker zijn, buitengewone omstandigheden uitgesloten, dat ook de Koning van Italië, vergezeld van zijn minister van buitea landsche zaken, naar Weenen ikl komen. In de politieke kringen aldaar wordt dan ook aan de komst van Koning Victor Emanuel gèjaynindere beteekenis dan aan die van Keizer Alexander Iljen jvan Keizer Wilhelm toegeschreven Een telegram/ uit Rome aan de Ncu» Broie Pr esse gericht, bevat, dat men op het Vaticaairzich gereed maakt, om een zwaren slag aan de wet op de kloostergoederen toe SMEMLAfilDSCHS BERICHTEN. SCHIEDAM, 28 Mei 1873, Do minister van financiën maakt bekend, dat tenge volge van het dagelijks toenemen van klachten over niet behoorlijke bezorging vau telegrammen, die bij'onderzoek blijken ongegrond te zijn. voortaan streng de hand zal worden gehouden aan de bepaling van art. 49 van het regie- meat voor den dienst van de rijkstelegraaf, Stallvan 1872 no. 79), volgens welke aanvragen om terugbetaling van seinkosten wegens niet-bezorging van telegrammen, ver gezeld moeten zijn van een daarop betrekkelijke brief wisseling of dergelijk bewijs, dat het telegram werkelijk zijne bestemming niet heeft bereikt. De NederlandscheHandelmaatschappij vraagtscheeps- gelegenheiiTvoor het transport van ongeveer 5650 Eng. tons steenkolen naar Onrust, 1750 Eng. tons steenkolen naar Soerabaja, 1500 Eng. tons steenkolen naar Amboina, 2000 Eng. tons steenkolen naar Deli. Aanbiedingen met opgaaf vap. de gevraagde vracht in eens per in te nemen last, en vau den tijd, waarop de schepen tot vertrek naar Engeland gereed zullen liggen, worden ingewacht tot Woensdag4 Juni a. s., des voormiddags ten 11 ure. Zoodra mogelijk wordt de uitslag ter kennis van belanghebbenden gebi acht. De steenkolen worden ingenomen te New-Castle uponTyne. Nog vraagt genoemde Maatschappij scheepsgelegenheid voor den overvoer naar Soerabaya van stoomwerktuigen enz. voor een ijzeren stoomschip, globaal wegende 138 ton nen. De goederen zijn te bezichtigen aan deNederl. Stoom boot-Maatschappij te Fijenoord. Zij worden langs boord geleverd te Amsterdam of te Rotterdam. Aanbiedingen worden ingewacht tot Donderdag 5 Juni as., des voor middags 11 ure. De Qro'n. Gt. bevat de volgende dichtregelen van den lieer Goeverneur. 'S KONINGS BEZOEK BIJ DEN OUDEN HEER H. KöHLER. Dat heeft een God u ingegeven,- O Koning Willem, onze vorstI Dat is een glanspunt in uw leven, Dat hecht één ster meer op uw borst. Dat ge in 't klein huis ver aan de wallen Den braven grijsaard die daar treurt Om 't kind, voor Atsjius wal gevallen, Mot hartlijk woord hebt opgebeurd. En oude! doe 't al tot uw waarde Als krijgsman en als mensch niet af, Dat een grootmachtige der aarde U zulk een blijk van achting gaf, Toch moet 't u op uw hooge jaren Een troost zijn, 't vorstelijk eerbetoon, Eert kroon op uwe zilveren haren. Braaf vader van dien braven zoon! Woensdagmorgen werd door den landbouwer J. R. een koe ter levering aan een slachter te Goes afgezonden met een zijner knechts In de stad komende, juist ter tijd wanneer de schooljeugd op weg is, werd het beest dooreen paar brutale jongens geplaagd en gesard, ontstak in woede en rende in dolle vaart voort; in welke het onderscheidene omverwierp, die met schrik of lichte kwetsuren er af kwamen, doch een jongentje werd, daar het niet spoedig genoeg uit den weg was, door het dier neder geworpen en zoodanig gewond, dat men voor het leven van het kind vreest Men schrijft uit Oostburg van 26 dezer a Voor de tentoonstelling vanwege de Zeeuwsche maat schappij van landbouw, op 10, '11 en 12 Juni a. s. te Schoon- dijke te houden, is men ijverig bezig met toebereidselen te maken. Het tentoonstellingsterrein is afgebakend, en van eenvoldoendetoegangbrugvoorzien. Deloodseu tot berging van werktuigen zijn aanbesteed en zullen een lengte hebben van 80 meter bij een diepte van ruim 6 Va meter. Met het opslaan daarvan denkt men de volgende week aan te vangen. iiTot veraangenaming van het bezoek is voor de van elders komende leden door het afdeeliugsbestuur een rijtoer ingericht, terwijl vanwege eene te Schoondijke bestaande feestcommie is gezorgd voor muziek, illuminatie en vuur- iwerk, alsmede voor een gemeeuschappelyken maaltijd. sMen verwacht ruime inzending van werktuigen en vee.'' COURANT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1