TKnuwdsche berichten. Verschijnt flapüjfa, tfpatei Binsiap i 5v«.' 1873. V r ij d a-g 6 Juni. BUiTEHLAWDSGHE BERICHTEN. JVi 3144. tfx £fK-\ t- A Y-^f 'f •■•- 'O am naken n, on i dii zijnei in de 'fti het ABOHNIIMBHT: Abonnementsprijs, per Drie Maandeni.85. Franco per Post, door het gehecte Rijk2.50. De proclamatie van Mac Mahon worrlt druk be sproken. Wanöeer het bloot een redevoering was, door den generaal tot zijne troepen gerichtzou waarschijnlijk niemand er iets op aan te mei leen hebben; maar als oen manifestatie van den President der republiek aan het leger, moet de Kamer wel gaan bedenken dat liet jammer is dat hare keuzo, voor de bekleeding van de hoogste waardigheid van Frankrijk, op een militair gevallen is, die als het ware een appèl doet op de geestkracht van het leger om de orde en den eerbied voor de wetten te handhaven. In ieder geval, en misschien zonder het te willen, loopt Mac Mahon op die manier gevaar, Frankrijk te doen denken dat het, ten gevolge der omwenteling van den 24 blei, die uitnaam van het zuivere parlementarisme gebeurd is, van het burgerlijke tot het militaire stelsel overgegaan is. De minister van binnenlandsche zaken, Beulé, heeft aan de prefecten een circulaire gei icht, waarvan de strekkiug en de daaiin aangeslagen toon lang geen gunstigen indruk en tevredenheid zullen veroorzaken. Hij verkondigt daarin nogmaals, dat de voornaamste taak der nieuwe regeering zal beslaan in liet samenstellen van een administiatiof per soneel, dat zich llinkweg aan het hoofd eener partij, men weet van welke, stellen kan. Al diegenen, zegt de minister verder, die het land willen reorgamseeren oudei het piesi- dentschap van den beroemden maarschalk, kunnen er op rekenen steeds door ons ondersteund en verdedigd te zullen worden. Dit is dus mot andere woorden niets anders dan: alle prefecten die een anderen president, b. v. den heer Thieis, zouden wenschen, zullen als misdadigeis buiten do wet gesteld worden, Niettemin hebben twee nieuw benoemde prefecten, die van Yonne en die van de Oostelijke Pyrenueên, een pro clamatie liet licht doen zien, waarin zij zich vóór de con servatieve republiek verklaren. De heer Target zou tot onder-secretaris van staat be- noemd worden bij, het ministerie van financiën, doch do Bonapartisten hebben er zich tegen verzet, omdat hij de man was die indertijd te Bordeaux een voorstel had iugo- diend om het keizerrijk voor vervallen te verklaren. Do bladen van die kleur deelen dan ook thans mede dat de heer Magne, minister van financiën, om hoogst gewichtige redenen besloten heeft den heer Target niet tot diemang te benoemen. Men kan hieruit weder zien hoe groot de eendracht is die er in de gelederen der coalitie bestaat. In de algemeene conferentie der zoogenaamde bis schopscommissie en afgevaardigden uit de oud-Katholieke gemeenten en vereenigingen, aie morgen te Keulen zal gehouden worden, zal tot de verkiezing van een oud- Katholieken missie-bisschop voor geheel Duitschland wor den overgegaan. De daartoe verkozene zal, op een nader te bepalen tijd en plaats, door mgr. Loos, aartsbisschop der oud-bisschoppelijke Clerezy in Nederland, gewijd worden. In die conferentie zal tevens over het onderwerp: een ont werp eener kerkelijke grondwet voor de oud-Katholieken, worden beraadslaagd. Volgens een brief in de Augshwgsche Allgemeine Zeitung heeft de gezant van den Sultan van Atsjia den 19 Meijl. zijn geloofsbrieven aan don Sultan van Turkije over handigd. Zooals men weet is het doel der reis van dezen gezant om de Turksche regeering over te halen, dat zij bij deNederlandsche tusscheu beide kome in den oorlog tegen Atsjin. De correspondent voegt er bij, dat de gezant van AtsjinteKonstantiuopel, beweert, dat Atsjin reeds in 1516 eu laatst in 1851 zich voor een provincie-van het Turksche rijk heeft verklaard en de Sultan van Turkije derhalve als souvereine vorst en als geestelijk opperhoofd van den Islam "verplichtistogenNederlandcrstehulptekomen. Genoemde correspondent gelooft niet, dat de Turksche regeering zich aan de zaak zal laten gelegen liggen, al zijn de oud-Turksche bladen zeer tegen Nederland ingenomen om den oorlog met Atsjin1. SCHIEDAM, 5 Juni 1S73. 'j Sedert cenigen tijd bestaat te dezer stede het plan om "een Protestantsclie Yereeniging tot ondcilinge onder steuning van weduwen alhier op te richten. Nadat een commissie, waarin de verschillende godsdienstige rich tingen vertegenwoordigd waren, was uitgenoodigd do al of met uitvoerbaarheid daarvan te overwegen, cu deze do mogelijkheid van zoodanige oprichting had bewezen, is dezer dagen besloten uitvoering aan dat plan te geven, Naar wij met zekerheid vernemen, is aan het lidmaatschap slechts een geringe contributie verbonden en zal bij het '«overlijden van een lid dadelijk aan diens wedu we f400 en voorts gedurende 10 jaren f52 per jaar worden uitgekeerd, Eerstdaags zullen circulaires, houdende verzoek tot deel neming, met bijvoeging van eenige bepalingen van het ^reeds vastgesteld reglement, worden rondgezonden. r~Aan het verslag van de Tweede Algemeene Vergade (Brieven Franco.]) ing der Algemeene Nederlandsche Vrouwenvercenigiug sTesselschade", geplaatst in no. 22 van Ons Streven, out- leenen wij het volgende: Uit de rekening der penningmeesteres blijkt, dat den 20 Mei 1873 f427.90 in kas was. Verdei bleek uit hare mededeeliugen omtrent don toe stand van liet. hoofddepot—dardci ckenihg gimstig-staat;- het debiet in elke maand is toegenomen en de waaide der aanwezige gocdei endesom doropgenoinongeldeuovcrtreft. Tesselschade, den 8 Apiil 1872, met 7 afdeeliugen cu 3 correspondentschappen gesticht, telde op deu 22 October 10 afdeeüngen, 5 correspondentschappen en 976 leden Nu bestaat de vereeniging uit 15 afdeelingon en 8 corres pondentschappen, tezamen 1340 leden tellende. Schiedam komt onder de afdeelingon voor met 91 leden. Aan werkloon werd ruim f 12000, aan grondstof f8002 26 uitgegeven. Den 22 October bedroeg het cijfer der werksters 215, tegenwoordig 367, zij die niet tot kunst- of bij/onder fijne handwerken in staat zijn, verdienen gemiddeld f 1 per dag. De vei koop der goedeien gaat naar wenscli, al zou nog grooter debiet wolkom zijn. Behalve het hoofddepot zijn er depots te Amsterdam, Rotterdam, Middelburg en Zutfen. De minister van financiën brengt ter keunis van be langhebbenden, dat op liet njkstelegraafkantoor te Am sterdam behoofiebestaataanadsisteulen. Zij. die daarvoor in aanmeiking wenschen te komen, moeten daarvan doen blijken door inzending aan liet dep. van financien van een eigenhandig geschreven adres, met opgaaf van naam, voor namen en woonplaats. Blijkeushet vei slag der Tweede Kamer over het wets ontwerp lot liPiziening vau de belastbare opbi engst van de gebouwde eigendommen, werd de hoofdgedachte van het ontwerp wegneming van bestaande oneven) ediglieden, metonvei andord behoud van het totaal bedrag der belasting voor liet gelieele rijk te zamen door de meeste leden met bijval ontvangen. Wel vond het denkbeeld, om het bedrag der belasting voor een nieuw tijdperk, dat 20 jaren duren kon, te bestendigen, bestrijding en wilde men van deze ge legenheid gebruik gemaakt zien om tevens, in het belang der schatkist, do belasting zelve te herzien, ten einde, langs dien weg tot liet begin van partiecle verbeteringen in liet be lastingstelsel te gei aken, maar de meerderheid verzette zich tcgeu dat denkbeeld, omdat dit niet in de bedoeling des wetgevers van 1870 heeft gelegen, toen hij de ver schillende belastingverordeningen op dit stuk codificeerde bij oen wet,waarvan de tegenwoordige voordracht liet di recte uitvloeisel is. Sterk weid, ook bij de behandeling der onderdeelen, gehecht aan de fixiteit der belasting. Oostergo meent dat, nu aan een rechterlijke inrichting vooreerst niet weer te denken valt, 'dit toch misschien één voordeel heeft. Er bestaat nu minder kans, dat voorstellen tot partieele herziening van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering in de Kamer zullen worden ontvangen met de dilatoire exceptiewijzig eerst de rechterlijke in richting. En wei pt men deze exceptie niet op, wil men goede ontwerpen, de rechtsvordering betredende, onder zoeken en aannemen, dan kunnen hierdoor velen, wellicht zelfs de meeste bezwaien tegen onze rechtspleging worden weggenomen. Ook zonder eenige wijziging der wet zijn groote verbe teringen te verkrijgen. De kostbaarheid en de langdurig heid der processen moeten voor een deel op rekening wor den gesteld van misbruiken, welker wegneming bijna ge heel in do macht der justitiabelen ligt. Het behoort tot de roeping der pers, op die misbruiken te wijzen. Wie onze burgerlijke rechtspleging alleen uit de wet kent, staat ver stomd, wanneer hij die pas in praktijk ziet. Zoo hij oen terechtzitting bijwoont, waar hij conclusion en pleidooien dacht te hooren, hoort hij soms niet veel meer dan het vragen en verleenen van uitstel; waar hij dacht en recht had te deuken aau termijnen van eenige dagen, ziet hij die aangroeien tot weken, soms tot maanden. De schuld daar van ligt óf bij de rcchtzoekcuden zelveu, die hun raads lieden niet met den noodigen spoedde vereischteinlich tingen verschaffen, óf bij de advocaten en procureuis, die, hetzij wegens andere minder geldige en eervolle redenen, niet tydig hun conclusien en pleidooien gereed hebben. Wil men dus spoedig recht, men zoelte een advocaat, die niet alleen kundig is, maar ook deu tijd heeft en gewoon is de zaken spoedig tot een einde te bi engen. Kiest mon een advocaat, dien men voor den bekwaamsteu houdt, zonder te vragen naar de uitgebreidheid zijner praktijk en de mate zijner activiteit, men beklage zich niet over den langen duur van zijn proces, en ook over het totaal der proces kosten beklage men zich niet bij deu wetgever. Men be denke, dat ieder uitstel ter terechtzitting die kosten met eeue niet onbelangrijke som verhoogt. Nog een ander middel om zich tegen de booge proceskosten te vrijwaren staat partijen open in de waardeering der rekeningen van advocaten en procureurs. Men kan volgens de wet taxatie dier tekeningen vragen. Verder wil Oostergo 4. afschaffing der procureurs. liet vervallen der talrijke conferentiën tusschen den advocaat AIVBETIHflXEN: Prijs: van 1 lot 10 gewono regels f\ 00; iedere regel meer 10. Voor den werkenden sland en voor weldadigheiddo helft van den prijs. en procureur moet eene vermindering der kosLn mee brengen, en de advocaat zal minder spoedig tot het vragen van uitstel besluiten, wanneer hij het verzoek daartoe zelf moet doen. 2, in het belang eener snelle procedure moet den gedaagde do gelegenheid worden ontnomen, door het vooi'3tellenvan een teeks van exceptiën de uitspraak te ver schuiven. 3. Uitbreiding van de macht des kantonrechters, mits tevens gewijzigd worde de proces-orde bij het kanton- gei echt. In het Algemeen Dagblad van JSederlaiulscli-Indi'è ouder radactie van den lieer Busken Iïuel wordt in een artikel ade generaal Kolder gesneuveld" do vraag geopperd naar het recht van Nedeiland in dezen oorlog. Die vraag dringt zich op met dubbele kracht, wanneer mannen als Kohier vallen. Maar wij hebben recht tot dezen oorlog. In Europa heeft Nederland zijn taak vol bracht. Voor vrijheid, voor wetenschap, voor kunst, voor godsdienst, -voor verspreiding van stoffelijke welvaart hebben wij, naar de onwraakbare getuigenis der historie, alles gedaan wat de menschheid recht heeft te verwachten van een volk. In Indié daarentegen nog niet. Hier doet ou/e heerschappij, als weldaad beschouwd, zich nog te nainvei nood gevoelen. Onze roeping in den Archipel heb ben wij nog op ver na niet vervuld. Een wijd veld strekt zich hier voor onze werkzaamheid uil, en de andere be schaafde volken hebben recht te dien aanzien veel van ons te venvachten. Geen Sultan van Atsjin mag ons die taak, welke de inspanning van al onze krachten eischt, komen verzwaren; mag de tractaten, die hij met ons sluit, in het geheim veriaden; mag zijn hoofdstad tegen ons, als waren wij ziju vijanden, in staat van tegenweer brengen. Wil hij onzen bondgenoot, niet zijn, dan zullen wij zonder hem en in zijne plaats hier ons werk verrichten. Wie in den Archipel niet voor ons is, is tegen ons; en wie tegen ons is, dien brengen wij ten onder. Een verheven wijding heeft de dood vau den man, die in zulk een strijd het leven liet en zich zeiven niet spaarde 1 In de Arnh. GA komt het volgende ingezonden stuk voor liet Dagblad voor Zuidholland en 's Qravcnkage deelde dezer dagen een bericht mede, dat ook door andere bladen werd overgenomen, betreffende een wijze van lichtgas bereiding, waarbij het gebruik van dure steenkolen kon worden vermeden, en noemde daarbij den heer Caudri te Doesburg als uitvinder van die methode. De toezending van een tal van brieven, zoowel van be langstellenden als van belanghebbenden, was daarvan het natuurlijk gevolg. De vraag evenwel of die wijze van licht gas-bereiding, in het groot toegepast, werkelijk ten voor- deelo der verbruikers komen zou, is vooralsnog moeilijk te beslissen. Voor dat doel zullen nog tal van proeven dienen gedaan te worden. "Wees zoo goed deze regelen in uw geacht blad op te nemen, opdat ze mogen dienen als antwoord op de vragen van vei scheiden zij den tot ons gericht. Blijkt het in werkelijkheid geschikt te zijn ter vervanging van uit steenkolen bereid lichtgas, dan zullen we in de eerste plaats aan u daarvan kennis geven. De verdere verspieiding van dit bericht aan redactiën van andere nieuwsbladen overlatende en u dankende voor de ruimte mij vergund, heb ik de eer te zijn Groningen, Mei '73. UEd. dw. dienaar, J. F. M. Caudri. De gymnastiek-onderwijzer S. Vestdijk te Haarlem deed dezer dagen voor een aantal geneeskundigen zeer be vredigende proeven met zijn medisch-orthopaedisch hijsch- toestel, welk werktuig hij sedert eenigen tijd met den besten u'tslag gebruikt voor kinderen van verschillenden leeftijd. Dit werktuig doet, door middel van gewichten, aan over katrollen loopende touwen bevestigd, tal van spierbewegin gen verrichten, en is geschikt tot oefening, zoowel voor hen, die slechts een geringe krachtsinpanning kunnen ver dragen, als voor hen, die zwaarder oefening noodig hebben. In ïuime mate vond daarbij de leer der antagonistische spierverriehtingen hare ruimste toepassing. Door langzame vermeerdering van de zwaarte der gewichten, worden de achterlijke spieren of spiergroepen op gemakkelijke wijze stelselmatig tot meer ontwikkeling gebracht. Het werk tuig is verder zoo ingericht, dat het weinig plaats inneemt, en dat tien of twaalf personen tegelijk zich daaraan kunnen oefenen, teiwijl een toezicht van een of twee personen daarbij voldoende is. Omtrent de bij den brand in het huis op den Nieuwen- dijk te Amsterdam omgekomen personen verneemt men thans nader, dat de naam der omgekomen vrouw is Sweer- man. De onderwijzer die verbrandde, is nietBrix maar "Wix, deze is omgekomen met zijn twee kinderen, een jongetje van 5 en een meisje van 7 jaren. De vrouw, die in het gasthuis opgenomen werd, is de echtgenoot van Wix. De 1'yken van Wix en zijne kinderen zijn op de hane- balken op de zoldering gevonden. Zoo 't schijnt heeft de vader een poging willen wagen, om door het dak aan den rook en de vlammen te ontkomen, doch óf de rook moet 1 f i J-* «Hf/ yf t \f COURANT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1