V r ij d a g S 5 Juni. t A». 1873. M 3149. BUITESILAMDSCHE BERICHTEN. BMEWLAHDSCH| BERICHTEN. i x AB ONNESMENT: Abonnementsprijs, por Drio Maanden Franco per Post, door hcl gelicelo flijk f 1.85. 2 50. (Brieven Franco.) ADVBBTENTIBNs Prijs: van 1 tot 10 gcvvonu regels ƒ1.00; iedere regel meer f0.\0> Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. Het prachtig Alexaader-paleis, op Muswell-Hill nabij Londen, dat tot hetzelfde doel als het Kristallen-paleis te Sydenham bestemd en eerst dezer dagen voor hot publiek geopend was, is thans, met het grootste gedeelte der zich daarin bevindende kunstschatten, totaal afgebrand. De kosten van den opbouw vau het Alexandcr-paleis bedroegen tusschen de 500 en 000 duizend p. st. Men verzekert dat, ten gevolge van den sedert eenige dagen minder gunstigen gezondheidstoestand van Keizer "Wilhelm, zijn bezoek aan de internationale tentoonstelling te Weenen, voorloopig is uitgesteld. Bij den Bondsraad te Berlijn is thans een ontwerp ingekomen, het-,volk strekt tot wijziging der wet op de in dustrie. Daarin wordt o. a. voorgesteld, om art. -108 in dien zin te formuleeren, dat geschillen tusschen patroons en werklieden over de vaststelling, voortzetting of opheffing van een werk-overeenkomst door de daartoe aangewezen bijzondere comité's moeten beslist worden, en ingeval deze, ter plaatse waar het geschil zich voordoet, niet mochten bestaan, zal de beslissing aan de gemeentelijke autoriteit, of aan een op last der regeering benoemde commissie of wel aan een industrieel scheidsrechterlijk college worden op gedragen. Voorts worden ia bewust ontwerp straf bepalingen op deelneming aan, of opruiing tot werk stakingen voorgesteld, zoowel als op het uitoefenen van dwang, om anderen daaraan te doen deelnemen. Ter eore van den hoogen Perzischcn gast hebben dezer dagen te Berlijn groote exercities der brandweer plaats gehad. Toen de Schah van een voorstelling in den schouwburg naar zijn verblijf was teruggekeerd, klonk plotseling brandalarm. Binnen drie minuten reeds werden de signalen met de klokken gegeven en renden de eerste spuiten met razenden spoed naar het plein van het konink lijk paleis. Van alle zijden klonk een oorverdoovend gelui; tien minuten later stonden een 30tal spuiten en slangen wagens op hun post. Het flikkei end schijnsel der talloozo fakkels wierp een tooverachtig licht op de bluschmiddelcn en de talrijke heen en weer snellende beambten. Van zijn balkon staarde de Schah het tooneel op zijn ge mak aan. Tegen kwart over tien uren werd het signaal klein vuur" gegeven. Vijfspuiten werden in een oogwenk voortgerold, een fluitje liet zich hooren, en uit al de brand spuiten steeg een breede waterstraal bjjna loodrecht om hoog. "Wederom door fluitsignalen werd te kennen gegeven dat men het vuur meester was, waarop de spuiten even snel als zij gekomen waren, weder terugtrokken. Geen twee minuten later klonk het signaal »groot vuur". Nu ontstond een oorverdoovende drukte. Wagens rolden, klokken luiden, bevelen klonken, het plein van het paleis bevatte een schijnbaar verwarden chaos van wagens, spui ten, paarden en manschappen, doch een fluitsignaal bracht de schoonste orde in de massa. liet bleek slechts een valsch alarm te zijn geweest, want de spuiten rukten niet op, maar manoeuvreerden slechts-op het plan en renden in snellen spoed weg. De fakkeldragers groeLten tot afscheid met hunne fakkels, en alles was weg. Ten 10 ure 40 min. was het plein zoo stil en somber als ooit, Een onverklaarbaar voorval had dezer dagen in Berlijn plaats, zoo onverklaarbaar dat men zelfs geen gissing kan wagen. In de Schönhausen Allee ontmoette een heer een grenadier van het Alexanderregiment en verzocht dezen tegen eene belooning een brief in de Fried- richstrasse te bezorgen. Tegelijkertijd gaf hij-hem een ledig couvert, 't welk de soldaat iu de eerste brievenbus de beste moest werpen als de geadresseerde niet thuis was, ia welk geval hij den eersten brief moest verscheuren. De grenadier was blijde een thaler te verdienen en gaf ge volg san de opdracht. De geadresseerde was niet thuis, zoodat hij het ledige couvert in een brievenbus wierp; de zoon van Mars was evenwel te nieuwsgierig van aard om den brief zoo maar dadelijk te verscheuren en besloot hem vooraf te openen. Tot zijn overgroote verbazing vond hij er een waarde van 4900 thaler in. De eerlijke man heeft er zijn kapitein en deze de politie kennis van gegeven, maar't mysterie geval is nog niet opgehelderd. Een petitie van Leipziger dames, onlangs aan den Rijksdag toegezonden, verzoekt 100 millioen thaler van de 5 milliarden voor verbetering der sociale ellende op hel ge bied der onzedelijkheid, en op dat van het onderwijs be schikbaar te stellen, daar hiervoor totnogtoe bijna niets gedaan werd. De meeste phüanthropische vereenigingen hebben zich hierbij aangesloten, nie; re sonde voorde hilariteit, die dergelijke petitiën iudei.lt-jksdag gewoon lijk opwekken. Zij wijzen voornamelijk op de behoeften van het onderwijs, doch vergeten dat zulke idealen in het rijk der luchtkasteelen te huis belmoren. Bestaat er dan geen vestingwet, geen marine, geen verhooging der kosten voor de armee? Zulke wetten zijn tastbaar. Ten gevolge van de meerdere bedrevenheid, welke de werklieden nu gekregen hebben iu de behandeling der machines welke voor de boriug van den St. Gothard- tunnel gebezigd worden, zjjn de werken bij Goescheun in' den laatsten tijd veel sneller gevorderd. Gedurende April vorderde men dagelijks niet meer dau 1 meter, maar nu heeft men zelfs dagen van 2 meter. De graniet die bij Goeschenn moet doorgeboord worden, behoort dan ook tot de meest harde waardoor de tuimel gaat. De totale door boorde lengte was op 4 Mei 330 meter. Aan don kant van Airoio is men hot verst gevorderd. De correctioneele rechtbank te Brussel heeft de echt genoot van den drogist Koekelberg tot drie maanden ge vangenisstraf en 50 IV. boete veroordeeld wegens manslag door onvoorzichtigheid. Zij had nl. acide. oxaliitm voor Engelseh zout vei kocht en daardoor onwetend den dood van oen knecht veroorzaakt. De heer de Gioof zou Zondag te Brussel proeven geven van zijn vaardigheid in het vliegen en hij heeft vol komen fiasco gemaakt. Men behoeft niet meer te vragen of de vliegende man in de lucht kan blijven of zich richten, en ofzijn toestel althans zoodanig is samengesteld, dat er geen gevaar bestaat om van oen hoogte van 300 el te dalen. De heer de Groof is er zelfs niet in geslaagd om met zijn ballon op te stijgen. Op eenige duimen boven den grond brak bet koord, dat zijn toestel aan den ballon verbond ou de vliegende man, in zijn staarten de koorden om zijn machine te bewegen verward, is op den grond gevallen, gelukkig zonder zicli te bezeeren. Hij is niet hoog genoeg gevallenin dat opzicht heeft zijn uitvinding volkomen aan de verwachting beantwoord. Zij voorkomt zelfs den val nog vóór de opstijging, en behoedt den luchtreiziger te vallen vóór hij den grond verlaten heeft. Er waren een honderd duizend menscheu op het exercitieveld. Velen hadden geresei veerde plaatseD en er waren tallooze equipages, terwijl buiten het afgezette terrein een dichte menigte nieuwsgierigen was samen gepakt, die met ongeduld het groote oogenblik verbeidde. Dit was op drie uren gesteld, maar het werd vijf uren. Men betreurt het zeer dat de vliegende man zoolang heeft ge wacht met zijn bewijs, dat hij niet vliegen kon. Hoe vernuftig het toestel ook zij uitgedacht, de heer dt Groof heeft betvezen, dat hij niet eens de sterkte rist te berekenen van een koord, dat een mensch moet opheffen. In het gedrang bij het heengaan zijn vele personen ge kwetst. Ook zijn er eenigen in arrest genomen, bij wie de teleurstelling op rustverstorende wijze zich uitte. Men heeft den ballon in flarden gescheurd en daarop zocht men de Groof, die zich intusschen uit de voeten had gemaakt met de oveiblijfsclen van zijn machine. De straat jongens spreken nu niet meer van l'homme volant, maar V homme-volcur. De Weener tentoonstelling is op den eei sten Pink sterdag bezocht door 34,548 personen, waarvan 23,937 betalende, en den tweeden dag door 85,577 personen, waarvan 72,883 betalende. Gedurende de maand Mei heb ben 581,325 personen, waarvan 295,093 betalende, de ten toonstelling bezocht. De directeur-generaal heeft op een gemiddeld bezoek van 50,000 personen daags gedurende de zomermaanden gerekend. In het tentooustellingspaleis te "Weenen trekt vooral een schaakspel de aandacht, waarvan dc ivoren figuren van beide partijen dezelfde kleur hebben, maar die door hun vorm in twee vijandelijke legers zijn verdeeld. De Koningen stellen Keizer Wilhelm en den ex-Keizer Napoleon voor, de Koninginnen vertegenwoordigen de Keizerinnen Augusta en Eugenie. Als paarden ziet men aan dc eene zijde de beeltenissen van Kroonprins Friedrich Wilhelm en van Prins Friedrich Carl en aan de andere zijde die van Thiers en Gambetta. "Von Bismarck en von Moltlce trekken tegen Mac-Mahon en Chanzy te velde, en Mainz en Rastadt staan tegenover Straatsburg en het maagdelijk Motz Vertegen woordigers van alle troepenafdcelbgen van de Duitsche en Fransche legers openen als pionnen den strijd. Alle figuren zijn zeer kunstig bewerkt en de gelijkenissen der beelden met het oorspronkelijke wordt als uitstekend geroemd. Dezer dagen zijn verschillende samenstellingen van een definitieve Spaansche regeering opgegeven; de laatste berichten daaromtrent luiden nu weder: Ten gevolge van onecnigheden over finaucieele quaestiën is het kabinet af getreden. De Cortes hebben daarop in een avondzitting van 9 dezer besloten aan de crisis een einde te maken. Men gelooft dat liet nieuwe ministerie, met Figueras als presi dent, zal bestaan uit de lieeren Cala, Beuot, Niaz, Quintero, Estavanez, Ccrveia, Fernanda en Gonzales. Van Wichiia, een stad in Sedgwick-County (Kansas) werd voor drie jaren, 42 April, het eerste huis gebouwd. Tegenwoordig telt die stad 3500 inwoners, heeft scholen en kerkeD, 454 handelshuizen en industriëele onderne mingen, onderscheiden logementen enrestauratics, banken, enz. Wichita is dc hoofdplaats, naar welke hot vee uit Texas gedreven wordt, om van daar langs den sWichita- Stouthern spoorweg" naar de groote markten van St. Louis on Chicago getransporteerd te worden. In 't vorig jaar werd niet minder dan 80,000 stuks slachtvee langs dien weg vervoerd. Jü' SCHIEDAM, 42 Juni 4873. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij cir culaire van 27 Maart jl. eenige voorschriften gegeven om trent het dagelijksch onderzoek van het van longziekte verdacht vee, dat van den stal naar de weide was vervoerd. Ofschoon daarin uitdrukkelijk bepaald is, dat die voor schriften ook van toepassing zijn op het vee, dat later in de weide in verdachten toestand geraakt, spreekt liet evenwel vanzelf dat, zal die maatregel eenig nut hebben, hij op al liet veidachtc vee behoort te worden toegepast Volstrekte afzondering van verdacht vee is een van de krachtigste middelen tot beteugeling der longziekte. Met mededeeling van het bovenstaaudc beveelt de commissaris des Koniugs in dc provincie Zuidhollaud bij vernieuwing do stipte naleving van dc gegeven voorschriften aan. Hot is mogelijk, dat Nassr-ed-Din, de Sohnh van Perzië, die, zooais men weet, een rondreis door Europa maakt, ook Nederland zal komen bezoeken. Een vast plan bestaat daartoe niet, maar dc vorst moet reeus neiging aan don dag gelegd hfebben, dtn eenige dagen in ons land door tc brengen, voornamelijk om onze waterstaatswerken in oogenscbouw tc nemen en te bestudeeren, Dinsdag namiddag, omstreeks een ure, wandelden langs de Boommarkt te Leiden langs de woning van den horlogemaker van der Togt, twee mannon, naar het bleek niet vrij van den lust naar liet bezit van eens anders eigen dom. Uitlokkend waren daar voor de glasruiten in een han dig kastje tal van zakuurwerken tentoongesteld en de deur die tot het voorhuis en het magazijn toegang verschafte, stond wagenwijd open. In een oogWenk waren de wande laars naar binnen geslopen en hadden zich meester gemaakt van de kast, die 46 gouden en 32 zilveren uurwerken inhield. Ongelukkig echter voor hen bemerkte de eigenaar van dit alles door een glasruit de ongewenschte kunstbe werking, waaraan zijn horloges werden onderworpen, en zette de brutale dieven onmiddellijk na, die zich zoo snel mogelij k naar elders wenschten te begeven. Een hunner, de drager van de kast met uurwerken, wierp die, waarschijn lijk om niet in zijn vlucht belemmerd te worden, tegen den grond en was in een oogwenk verdwenen. De ander, geluk kig minder snel ter been, werd door den heer van der Togt gegrepen en aan een dienaar der gerechtigheid over geleverd, die hem geboeid naar de plaats zijner bestemming, het commissariaat van politie, overbracht. Maandag avond tusschen 8 en 9 ure is de aak de Goede Verwachtingschipper L. Fondse, van Dordrecht naar Moerdijk bestemd, bij het passeereu der spoorweg brug aldaar, tegen de pijlers gekomen en wel met zulk een kracht dat het schi p, hoezeer het debrug nog is doorgekomen, aan de benedenzijde van deze is gezonken en gebroken. Het vaartuig zit namelijk ten deele op de steenen bestorting tegen de pijler en is totaal weg. De schipper, zijn vrouw en 4 kinderen, waarvan het oudste ruim 3 jaar is, benevens de knecht, zijn met de grootste inspanning gered. Een drietal der kinderen lag reeds ter ruste en om bij hen te komen moest de schipper in het achteronder tenhalven lijve door liet waterbaden. De opvarenden hebben dau ook niets kunnen redden dan de kleederen, die zij aan het lijf hadden. Zij hebben een welwillend onderkomen gevonden bij een der brugbeamblen in de keet nabij de spoorwegbrug. Op de correctioneele terechtzitting van de Arr.- rechtbank te Arnhem van den 40 Juni jl., deed zich het zeker hoogst zeldzame geval voor, dal een charge gedag vaarde getuige niet kon worden gehoord, omdat zjj zoo doof was, dat geen enkel woord voor liaar koft worden duidelijk gemaakt. Daar zij bovendien slecht van gezicht was en niet lezen kon, was het niet mogelijk haar den eed te doen afleggen, terwijl na eenige onvruchtbare pogingen, de officier afstand deed van het hooren van die getuige en de vrijspraak requi- reerde van den beklaagde omdat door de overige getuigen het bewijs van het ten laste gelegde misdrijf niet kon wor den geleverd. Volgens het BataviaascTi Handelsblad zou onze re geering tot het nemen van spoedige maatregelen tegen Atsjin aangespoord zijn door het Engelseh gouvernement, daar men wist dat, waarschijnlijk ten gevolge van een be- lecdiging, een Arnerikaansch schip aangedaan, de Ameri- kaansche regeering het voornemen had een sterke expeditie naar Atsjin te dirigeeren. Het was daardoor noodzakelijk geen zes maanden (namelijk tot de droge moesson op de Noordkust van Sumatra weder invalt) te laten verloopen. Het Eng. gouvernement zou zich, gebonden door de trac- taten met onze regeering, niet tegen de Amerikoanscbe ex- póditie hebben kunnen verzetten, dat daarenboven een oorlog tusschen die twee rijken ten gevolge zou hebben. Hot was dus zaak zeer spoedig te handelen en zoo mogelijk voorloopig een versterking aam den Atsjineeschen wal te bezitten, waar do Nederl. vlag wapperde, welk doel onge lukkig is mislukt. De blokkade, die door onze oorlog schepen wordt voortgezet totdat een tweede expeditie den oorlog kan hervatten, heeft dan ook, volgens het blad, on getwijfeld alleen ten doel om den staat van oorlog feitelijk"s 1 01] R AIT. MA 4 K

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1