Verschijnt iaplijb,- jitiniiM EMails. Donderdag 1 Juni. A0. 1873. M 3153. BUITE^L&WDSOHE BSRIGHTEfl. K c M 11 i s e v i n SMEHLAftQSGHE BERICHTEN. Vyw-»..- yr ABONNEMENT; Abonnementsprijs, per Drie Mnmicnf 1.85. Franco per Post, door liet gelicele Kijk2 50. n i De Burgemeester en "Wethouders van Schiedam, Doen te weten: Dat, op Zondag den 23 «funtj e.k.naliet ein digen der Voormiddag-Godsdienstoefeningen, aan de huizen der Ingezetenen, eene algemeene Collecte zal geschieden ten behoeve van het Fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van de Gewapende Dienst In de Nederlanden} met uitnoodiging om, naar vermogen, daartoe bij te dragen en al zoo mede te werken aan de verzorging van verminkte krijgs lieden en de tegemootkomiug in de behoeften der be trekkingen van hen, die in den strijd voor het Vader land gesneuveld zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18 Junij 1873. Burgemeester en tVclhouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. Reeds sinds geruimeu tijd is er sprake geweest van een internationaal congres, hetwelk te Berlijn zou worden bijeengeroepen, tot het oprichten van een uitgebreiden internationalen postdienst. Thans verneemt men dat de rijkskanselier reeds van verschillende zijden aanzoek zou gekregen hebben dit congres nog in den loop van dit jaar te doen plaats hebben. Hoewel er totnogtoe nog niets be kend is omtrent het tijdstip der bijeenkomst, zijn echter inmiddels de noodige voorstellen gereed gemaakt om aan de beoordeeling van het congres te worden onderworpen. Daarin wordt in overweging gegeven een postverbond op te richten, bestaande uit alle Europeesche staten, de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, Egypte, Algiers, Russisch Azië, Turksch Azië, de Spaansche bezittingen en de Britsche bezittingen in Noord-Amerika, en binnen het geheele gebied van het verbond een uniform porto voor brieven, couranten, drukwerken, monsters, enz. in te voeren. Die staten, welke in het verbond zullen worden opgenomen en reeds een laag tarief hebben, zullen het tot nader order voor hunne binuenlandsche verzending kunnen behouden. Men begint reeds van eventueele wijzigingen in bet Fransche kabinet te gewagen. Zoo bestaat er volslagen oneenigheid tusschen de ministers Batbie en Ernoul in zake het onderwijs. De eerste is steeds voor het verplicht onder- wys geweest, de tweede heeft dat beginsel voortdurend met alle kracht bestreden. Een der meest gecompromitteer de leden evenwel is de minister van binuenlandsche zaken Beulë, die door zijn partij zelve in den steek is gelaten bij de stemming over de urgentie omtrent het ontwerp over het regeeringstelsel in Algerie. Hij had die urgentie voor gestaan, en zijn zedelijk gezag is alzoo door de vei werping er van geknakt. "Watzijn positie bovendien nog ondermijnt, is dat de Bonapartisten hem een hardnek kigen oorlog aandoen, endaardeze machtiger zijn geworden te Versailles, moet men rekening met hen houden, De schade, gedurende de regeering der Commune te Parijs, aan de eigendommen van particulieren, maat schappijen, ondernemingen enz. toegebracht, bedraagt fr. 73,473,152. Het bedrag der schade aan staats-en ge meente-eigendommen is in dit cijfer niet begrepen. Op advies van den Duitschen consul-generaal te Alexandrie, den heer vou Jasmund, heeft de onderkoning van Egypte besloten, om een expeditie naar de Lybische woestijn te zenden en de kosfen voor eigen rekening te nemen. De expeditie zal onder de leiding staan van Gerhard Rohlfs, die derwaarts door eeuige andere Duitsche geleer den zal vergezeld worden. Een Amerikaansch blad zegtDames die chignons dragen, zoowel als kaalhoofdige heeren, zullen zeker met vreugde vernemen, dat er een middel gevonden is om haar, even goed als peen en knollen, in den tuin te laten groeien en het op het hoofd over te planten. liet schijnt namelijk, dat de Laarstengcls, evenals gera- niumstekken, het vermogen bezitten om wortel te schieten, en een geleerde uit Kentucky is lot do ontdekking gekomen, dat een haarlok, met het afgesneden einde in een soort deeg van plantaardige stoffen, vermengd met zeker chemisch praeparnat gezet, niet alleen groeit, maar ook later met be houd der groeikracht, op oen menschclijk hoofd kan wor den overgeplant. Voor deze laatste bewerking behoeft men slechts een soort kammetje met zeer scherpe punten, om daarmede lichte voren of insnijdingen in do huid te maken on de lmren er onmiddellijk in te steken, liet spreekt van .zelf, dat deze bewerking zich niet alleen tot den schedel be hoeft te bepalen, maar dat men zich op deze wijze ook baard en knevels kan sinpotcn", in een woord, haar kan laten ï.v/groeien waar men maar verkiest of meent dat liet nmooi" JajLstaan. j Verliefden,voegt het blad er by, behoeven zich ifiilSietvlanger, tê. vergenoegen .met haarlokken! in1 een (Itiicvcn Franco.} tgagpaeaiacsaMeaaiagsMmilio: medaillon op het hart te dragen, maar kunnen thans vveder- Iceei'ig elkanders haar op eigen hoofd laten groeien. De uit vinding is dus, al zullen kappers en pruikvnakers er niet bijzonder mede zijn ingenomen, om verschillende redenen, van groot gewicht. In Kentucky, zoo besluit het blad, zijn reeds vele »haar- kweelcerijen" ten behoeve van den uitvoerhandel naar Europa. COURANT. I'rijs ADVEBTENTIEN; v.in 1 lol 10 gewone regels f\ 00; icdeie regel meer f010 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. SCHIEDAM, 18 Juni 1873. Heden wordt alhier de 58ste verjaardag van den slag van Waterloo op de gebruikelijke wijze hot dacht. Maandag jl. is een tuinman, Cornelis Korpol ge naamd, van hier naar Delft gegaan om run te laden aan den molen Windlust, Terwijl hij daarmede bezig was gevoelde hij zich ongesteld, zoodat hij besloot met den spoortrein van '1*1 ure huiswaaits te keeren. Toen hij zich in de wachtkamer van het station bevond nam zijn ongesteldheid echter zoodanig toe, dat hij binnen korte oogenblikken een lijk was. Gistei en avond, circa zeven ure, speelden eeuige kin deren verstoppertje in den gewezen wnterkorcnmolen, aan de Vlaardingorstraat alhier, toen op eens een kind riep dat haar zusje, een negenjarig meisje, door het luik van den waterloop was gevallen. Men kon hel eerst nauwlijks ge- looven daar het gat zoo nauw is dat er zelfs geen kind van dien leeftijd scheen door te kunnentoen men echter het luik begon op te winden zag men de voetjes van het kind dat er weidia als lijk werd uitgehaald. Aan de Staten van de provincie Zuidholland zijn de volgende stukken gezonden, voor do zomervergadering van 1873. 1. De rekening wegens de enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven van de p;<r«. Zuidholland over '1871, met het daartoe betrekkelijk verslag van de Ged. Staten. 2. Begrooting der kosten van het provinciaal bestuur van Zuidholland, voor zooveel het rijksbestuur is, voor 1874, met memorie van toelichting. Ten deze valt op te merken, dat het verminderd aantal ambtenaren van zelf langer werktijd vordert, zoodat ook de bureau's des avonds bezocht worden. Van daar meer kosten voor licht en, om werk uit te lmlen, meer drukkosten. 3. Begrooting wegens de enkel provinciale en huishou- lijke inkomstenen uitgaven door de provincie Zuidholland voor 1874, met memorie van toelichting en bijlagen. De inkomsten worden daai bij geraamd op f516,659,44, en de uitgaven op gelijk bedrag, zonder een post voor onvoorziene uitgaven. IJiei bij valt het volgende op te merken Wat beticft de inkomsten. Deze openen met een batig saldo van f 14,755,07. De opcenten op belasting, gebouwde en ongebouwde eigendommen zijn verhoogd tot 7, en die op peisoneel toL 4, te zamen bedragende f 220,885, tegen over f 137,770 bij de vorige bcgrooling. Verder vinden wij opbrengst der verliuuuie gronden beoosten Rotterdam f21,250, verkoop van gronden of van ingeschreven kapi talen f 234,000. Tegenover deze inkomsten vinden wij, behalve de oude bekende, de volgeude.nieuwe uitgaven. Do post jaarwedden van opzichters lij wegen cn andere werken is van f2600 op f 6800 gebracht," met bet oog op moor geregeld toezicht en uitbreiding van personeel, waartoe een afzonderlijk voor stel aan de Staten is ingediend. De post zeewerken is van f 27,300 op f 47,000 gebracht, deels ten gevolge van meerdere duurte der materialen, deels door buitengewone voorzieningen aan zeewerken. Onder den postrivienoerken is f45,000 uitgetrokken voor een nieuwe dubbele draai brug aan het Rabat te Gouda (waarvoor afzonderlijke schetsteekening De post rente wegens provinciale leening bedraagt f65,525, die van aflossing f95,000. Voor tegemoetkoming aan gemeenten in de kosten lager onderwijs is f 25,000, dus f 10,000 meer dau vroeger geraamd. Daarentegen is de post sulsidie voor ceredienst vooi me morie uitgetrokken, en wel, omclat nu ook de meerderheid van Gedep. Slatin is gaan overhellen tot het jaren achter een door de minderheid der Prov. Stalen volgehouden sustenu, dat opbouw van kerken cn pastoriën niet behoort beschouwd to worden iu het belang der provincie, en dus subsidie uit provinciale fondsen niet te pas komt, Ouder de subsidiên voor onderwijs is een nieuwe post van f2000 uitgetrokken voor de Ambachtsschool te'sGia- venhnge. Voor tegemoetkoming voor verbetering van wegen was bij vorige begroolingcn een zeker cijfer uitgetrokken, ter beschikking van Gedep. Staten. Deze post is nu uitgelrok ken voor memorie, omdat Gedep. Staten liever elke aan vraag om subsidie aan liet oordeel der Staten onderworpen willen zien, Ter zake der droogmaking van de plassen beoosten Rot terdam wordt g^mMM|fiÉMA&^gnvoor afkoop bij trans actie van het aandeel der provincie in het tiendrecht van den polder Pi ins Alexander, aan jhr. J. N. J. Jantzon van Erffrenten van Babylonienbroek, woidt f 10,000 uitge trokken. De verdere stukken, ter behandeling in de zomerver gadering, betreffen: a. Wijziging of vaststelling van eeuige bijzondere pol der-reglementen, waaronder die van den Prins Alexander polder. h. Aanvraag der gemeenten Lekkerkerk, Goriuchem en Hei kingen, om subsidie in de gewone kosten van lager onderwijs. Omtrent de eerste gemeente adviseeren Ged. Stalen gunstig, op de beide anderen afwijzend. e. Voorstel van Gedep. Staten, tot machtiging wegens het aangaan eeuer geldleening van f 270,000 voor de plas sen en zeewerken te Goedereede, wanneer namelijk de in schrijvingen, spruitende uit de afkoopkassen, niet tijdig mochten binnenkomen, of met te groot nadeel te gelde ge maakt mochten kunnen worden. Eu eindelijk eeuige verdere punten van ondergeschikt belang. Bij de Hervormde Gemeente te Vlaardingen is be roepen Ds. N. Osti, predikant bij die gemeente te Warmond. Tot predikant bij de Hervormde Gemeente te Maas sluis is beroepen de heer J. W. Geselschap, predikant te Dclfsliaven. Naar het TJtr, D. verneemt, zijn de inschrijvingen bij de verschillende bankiers voor den spoorweg Woerden Leiden van dien aard, dat men verwachten mag, dat de •zaak voldoende gesteund zal worden. Uit Gorinehem wordt van den 17 dezer geschreven In een zeer bezochte vergadering van liberale kiezers uit verschillende oorden van dit district, gisteren alhier ge houden, werden o. a. belangrijke discussien gevoerd over de houding door de liberale kiezers aan te nemen, nu in de volgende week eeu keuze voor een volksvertegenwoor diger zal moeten gedaan worden uit twee mannen, die in beginsel zoo ver van hen verwijderd staan. Opmerkelijk was het, dat niemand een woord sprak ten gunste van mr. Heemskerk. Ware een ander conservatief met een anti-revolutionair in de herstemming, zeker zou den velen zich voor hem, boven den anti-revolutionairen candidaat,hebben partij gesteld. In het gegeven geval echter schijnen die liberalen, die zich verplicht gevoelen ook thans aan de stemming deel te nemen, algemeen te zullen stem men op mr. Teding van Berkhout. Door den commissaris van politie te Gorinehem is de aandacht gevestigd op den persoon van Hartog Salomon Noit, oud ongeveer 40 jaren, wonende te Delfzijl, die zich 4 en 5 Juni jl. te Gorinhem heeft opgehouden en onder bedriegelijke kunstgrepen ten huize van verschillende inge zetenen voor hoogen prijs, naar hij voorgaf, best laken heeft verkocht, heigeen bij onderzoek is gebleken voor het meerendeel uit katoen te bestaan, zijnde zoogenaamd ge goten laken. Vooial bij winkeliers wist hij door het aan bieden van verschillende waren enz., voor buitengewoon lage prijzen de hoop op ruime winsten op te wekken, zoo dat zij hem aanzienlijke bestellingen deden. Hij is blijkbaar zeer sluw, en uit den aard dor zaak geen gewoon bedrieger. -Ecu 14 dagen geleden arriveerde te Schoonhoven een vreemdeling, die zijn intrek nam in het logement de Druif, van mej. de wed. den Hoed, en daar enkele dogen wens elite te vertoeven. Het was de heer F. Schmidtz, uit Brussel een man van een ontzaglijk vermogen, overal zooals hij zelf natuurlijk zcide,wèl bekend. Hij kwam er voor zaken, want hij wenschte in dien omtrek vee te koopen voor zijn boerderijen. Twee dagen na mijnheer stapte ook mevrouw Schmidtz aan het hotel de Druif af. De zaken van mijnheer noodzaakten hem nu echter van tijd tot lijd op reis te gaan en bediende hij zich van den zoon van mej. d. II., die een stalhouderij heeft, om hem met rijtuig en paard op zijn tochten te vergezellen. Op die reizen werd op vee geboden en vee gekocht (om later te leveren), ja zelfs was onze mijnheer" in besprek om een hofstede onder Polsbroek te koopen. Nadat hij zoo onge veer *14 dagen hier en daar vertoefd had en in eenige win kels inkoopen had gedaan, moest hij even naar Emmerik, om weder vee to koopen, doch tot zijn leedwezen bemerkte hij, dat hij niets dan effecten bij zich had. Hjj verzocht daarom aan mej. d. II. liern het bagatel vanf400 te leenen, waaraan deze gereedelijk voldeed. De heer Schmidtz ver trok, maar keerde niet terug. Mej. d. II., die de zaak ging wantrouwen, sprak daarop mevrouw Schmidtz aan. Deze dame gaf daarop een wissel van f12000 op een bankiers kantoor te Amsterdam iu betaling, doch toen er naar dit kantoor getelegrafeerd werd, of een dergelijke wissel geho noreerd zou worden, bekwam men tot antwoord, dat'de trekker (Schmidtz) volstrekt niet bekend was. Natuurlijk kwam de politie bij de. zaak te pasdrie heeren van de Rot- terdamsclie rechtbank arriveerden en de dame werd in verhoor genomen. Thans kwam het uit, dat zij niet mevrouw S., maar irjejuflr. E. heette, en dat zij. zooals zij verzekerde, zelve door den zich noemenden Schmidtz, dien. zij pas kort geleden'had leeren kennen, was bedrogen.- -■( ivf -s j ;*\i

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1