N I Een wonrfl tot He literate in ons h i 2* ml m Vrijdag SO J n n i. H F W A". 1873. M MM, SlflTEMLAHDSCHE BERICHTEN. i BISNEHLANDSGHE BERICHTEN. i!M tl fel $1 tr (Brieven Franco. Aanstaanden Dinsdag herstemming. Doet de libe rale partij haar plicht? Wij gelooven, dat er liberalen genoeg gevonden wor den, die er wel eenige moeite voor over hebben om hun candidatuur ingang te doen vinden. Toch twijfelen wij of er genoeg gedaan wordt. De een is zeer gemakzuchtig, de andere weer is te bang zich al te zeer op den voorgrond te plaatsen, een derde wil niets doen of het moet voor een can- didaat zijn, die zelfs in de kleinste onderdeelen aan zijn ideaal* beantwoordt. Daar komt nog dit bij: Men gelooft, dat al die moeite toch niet helpen zal. W'y' goven toe, dat bij de groote getalsterkte der ultramontanen in ons distiict de heer Nierstrasz, meer kans heeft, dan zijn tegenstander, maar dat neemt niet weg, dat de liberalen het zeer ver brengen kunnen, als zij het ernstig willen. 900 kiezers ongeveer zijn weg gebleven. Zou men gelooven, dat het grootste gedeelte van die kiezers, als zij ijverig genoeg geweest waren om op te komen, den heer Nierstras/, zou gestemd hebben? Geenszins. De heer Nieistrasz kan er niet komen of hij moet door lieden gestemd worden, die op liooger be vel naar de stembus gaan. Nu is het niet waarschijn lijk, dat de bevelvoerende officieren aan vele soldaten zullen hebben toegestaan achter te blijven. Als dus velen van de 900 achterblijvers opkomen, heeft men groote kans, dat verreweg het grootste gedeelte van lien dr. Yaillant stemmen zal. Op stemmen van anti-revolutionairen verder behoeft de heer Nierstiasz wel niet te rekenen. Een waar anti-revolutionair stemt op geen Bagblad- raan Anti-revolutionairen onthouden zich, of stemmen dr. Yaillant. Daarom, als de liberalen alle pogingen in het werk stellen om hunne min ijverige medeburgers te over tuigen, dat het noodig is voor de publieke zaak op te komen, is het zeer goed denkbaar, dat hun moeite door een schitterende overwinning beloond wordt. Door groote veerkracht kunnen de liberalen het kiesdistrict Delft, voor het eerst na vele jaren, weder eens door een liberaal lid doen vei tegenwoordigen. Maar ook al behaalt men geen overwinning, dan toch is groote krachtsinspanning van het hoogste beiang. De eervolle nederlaag van heden kan de voorlooper zijn van een schitterende overwinning in de toekomst. Door flink voor zijn beginselen op te komen doet men die wortel vatten in de harten van velen. Een partij, die zich aan den verkiezingsstrijd onttrekt, teekent haar eigen doodvonnis. Wie zal u voor levend houden, als gij het zelf niet doet? De anti-revolutionairen zijn een machtige partij geworden, door overal, al was het ook met nog zoo weinig hoop, krachtig voor eigen candi- daten op te komen. Strijd voor oen beginsel, ook daar ■waar zij niet veel anders is dan getuigenis afleggen van z'y'n gezindheid, doet de zedelijke kracht van een partij toenemen en baant tevens den weg ook voor menig materieele overwinning in de toekomst. In een onlangs in Engeland uitgekomen levensschets van kapitein Marryat, door zijne dochter, verhaalt deze eenige guitenstreken door Marryat bedreven toen hij nog ter school ging. De jongen leerde gemakkelijk, doch ver gat even spoedig het geleerde, hield oneindig meer van 't spel dan van de studie ea moest gedurig met de plak kennis maken. Herhaaldelijk liep hij uit de kostschool weg, dwaalde dan hier dan ginds om, ea maakte het op den duur zoo bont, dat zijn vader, ten einde raad, den wensch van den kleinen deugniet, die maar altijd sprak van naar zee gtan, inwilligde. Marryat was zeer tenger van lichaams bouw, zoodat zijn hoofd bij het overige veel te groot scheen. Eens vond zijn niet weinig verbaasde ondenv'yzer, de heer Freeman, bestuurder der school te Pondersend, waai'de toekomstige geestige schrijver vau Jacob Lerlijk, Lictor Simpel enz., zijn opleiding ontving, hem, met een boek in de hand, onderstboven staan. Nog meer verbaasd werd meester Freeman, toen luj op zijne vraag, waarom hij zóó zijne les leerde, ten antwoord kreeg: Weldrie uren lang heb ik beproefd, ze op de voeten te leereu, maar het ging niet, en daarom probeer ik het nu maar eens op mijn kop 1" Als rede van de in beslagneming van de Wespen wordt aangegeven dat in de rebus van het bijblad de beel tenis van den Keizer was opgeuomen. In de oplossing vau het raadsel komt nl het wooid Wilhelmshaven" voor. De redacteur der Berliner Wespen liet nu een nieuwe oplaag gereedmaken met weglating van den bewusten rebus, en toen de drukker vau het blad, de heer Gensch, aan den president van politie, den heer v. Madai de nieuwe uitgave voorlegde gaf deze volgens de Yoss. Ztg. zijn leedwezen te kennen over het gebeurde. Had hij ge weten dat het slechts om het woord Wilhelmshaven" te doen was geweest, dan zou hij het blad niet in beslag hebben laten nemen. Het mooiste vau de zaak is echter dat door de onbekwaamheid der politie om een icbus op te lossen, de eigenaar van de Berliner Wespen 200 thh'. kon betalen. SCHIEDAM, 19 Juni 1873. De openbare fitting van den Gemeentel aad, gisteren alhier gehouden, werd door 15 leden bijgewoond. Afwezig waren de heeren J. O. F. Nolet, ten gevolge van voort durende ongesteldheid, en van der Schalk. '1. De notulen vau het verhandelde iu de zitting van Woensdag, 29 Mei jl., worden gelezen en goedgekeurd. 2. Is ontvangen een resolutie van Gedep. Staten, hou dende goedkeuring va' raadsbesluit tot verhooging der jaarwedde vau den eer- .en en tweeden hulponderwijzer aan de openbare school voor jongens. Aangenomen voor ken nisgeving. 3. Aanbeveling door Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een leeraar iu de staatswetenschappen bij het middelbaar ouderwijs. Daarop is geplaatst mr. A. D. H. Heringa, te Delft, de eenige sollicitant, die zich heeft aangemeld, Ter inzage, om in een volgende vergade ring tot de benoeming over te gaan. ■4. Adres van mr. B. C. J. Loder, te Rotterdam, na de vaststelling der aanbeveling ingekomen, om bij die benoe ming in aanmerking te komen. Ter inzage, om bij liet doen der benoeming daarop, zoo veel noodig, te letten. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, omtrent de regeling der jaarwedden van de hulponderwijzers. Ter inzage en aangehouden. 6. Rapport van de Financieele Commissie over de reke ning der Gasfabriek over 4872, 7. Idem over de rekening van de Bank van Leening over 1872. 8. Idem over de rekening der Schutterij over 1872. 9. Idem over do rekening vau het Vnj-IIandelsentrepót over 1872. 10. Rapport van de Plaatselijke Schoolcommissie over het adres van H. vau der Hoeven, die zijn eervol ontslag verzoekt. Al deze stukken (6—10) worden ter inzage nedergelegd en de behandeling aangehouden. 11. Missive van de Plaatselijke Schoolcommissie, nopens de tijdsbepaling der school-examens. 12. Missive van den directeur der Hoogere Burgerschool, nopens de tijdsbepaling van de overgangs- en admissie- examens. 11 en 12 worden voor kennisgeving aangenomen. 13. Rapport van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, op het adres van J. van West, die zich aanbiedt tot de levering van zeetijdingen uit Maassluis. Ter inzage en aangehouden. 14 Adres van A. Penders, eclitgenoot van J. Kleijheeg, die demping van een sloot verzoekt.Verzonden aan de Commissie van Fabricage ten fiue van bericht en raad. '15. Missive van T. C. Melchers, houdende meededeeling, dat hy niet aanneemt den grond, die hem iu de vorige zitting tegen een toen vastgestelden prijs werd afgestaan. Aangenomen voor kennisgeving. 16. Rapport van den heer Fynje over de verlenging van de Westerhaven. Zal worden gedrukt en rondgedeeld. 17. Voorstellen tot het doen van eenige af- en over schrijvingen op de begrooting van 1872 en 1873, Aan genomen met algemeene stemmen. 18. Idem tot liet doen eener af- en overschrijving op de begrooting van het burgerlijk Armbestuur en het Stads ziekenhuis over '1872. Aangenomen met algemeene stemmen. 19. Met algemeene stemmen vastgesteld den legger der wegen en voetpaden. 20. Adies van A. Koper en Zoon en het rapport van de i Gascommissie daarover. Na discussie met 14 stemmen tegen 1 (den heer Roelants) besloten deze zaak aan te houden tot een volgende vergadei ing, 21. Adres van N. P. J. Woensdregt, om verhooging van jaarwedde. Aangenomen voor kennisgeving, daar deze zaak in de volgende vergadering vanzelve zal ter sprake komen bij de behandeling van liet ingediend voorstel nopens de regeling van de jaarwedden der onderwijzers. 22. Tot regent van het St. Jacobs Gasthuis wordt be noemd de heer C. J. P. vau der Schalk. Er was 1 blanco briefje in de bus. 23. Tot hulponderwijzer aan de openbare school voor jongens, tegen een jaarwedde van f650, wordt benoemd E. üragt, met 9 stemmen. J. Lohr verkrijgt 2 stemmen, P. van Ouwerkerk 1 en 1 blanco biljet. 24. Tot hulponderwijzer aan de eerste openbare armen school, tegen een jaarwedde van f 400, wordt benoemd J. Beumer, met 12 stemmen. Er werden 2 uitgebracht op C. G. Wemmerslager en 1 blauco-biljet. 25. Adres van M. Wouterlood, om afstand van grond aan de Warande met rappoit van de Commissie van Fa bricage. Met 8 tegen 7 stemmen tot den afstand be sloten, tegen f 6 per centiare. 20. Adres van H. Leenders, om afstand van grond aan de Bokkinghang, met rapport van de Commissie van Fa bricage. Tot den afstand besloten. Over den prijs ont staat echter een discussie, waarvan de uitslag is, dat 1. eeu voorstel van den heer J. F. Legner, om den prijs te bepalen op f6, wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmenterwijl daarentegen 2. een voorstel van den heer J. B. Nolet, om den prijs te bepalen op f 10 per centiare, wordt aangenomen met 11 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Ris, L. W. Jansen, J. A. Nolet en J. Lechner. 27. Adres van de erven van mr. P. Loopuyt c. s., nopens de demping en ovarheuling van de sloot aan de Westvest, en afstand van grond. Na discussie aangehouden tot een volgende vergadering, 28. Voorstel tot het uitschrijven eener geldleening ten behoeve der Gasfabriek. Na discussie met algemeene, stemmen besloten, op voorstel van den heer J. L. J. Jansen, een geldleening uit te schrijven, tegen 5 pCt. en niet be neden pari. Daarna werd de openbare vergadering gesloten en ver anderd in een zitting met gesloten deuren. De Standaard, de herstemming iu het kiesdistrict Delft besprekende, zegt het volgende Te Delft is moeilijk in te zien, wat krachtens eiseh van beginselen tot ondersteuning van den heer Nierstrasz zou kunnen nopen. We hebben niets tegen zijn verkiezing, mits hij door de conservatieven zeiven gekozen worde. Hy is in merg en been een pleitbezorger der echt conservatieve party. Weet nu ieder, ook in het district Delft, hoe deze partij in het hoofdorgaan, het Dagblad, niet alleen ons blad en onze richting, maar ook onze uitstekendste mannen, zelfs den heer Groen van Prinsterer op de onedelste wys door het sly k heeft gesleurd, dan oordeele men zelf, ofge- voel van waardigheid onze party niet weerhouden moet, om zelve steenen aan te dragen, die men ons straks naar het hoofd zal werpen. We weten zeer goed, dat de kansen van dr. Vaillant hierdoor verbeteren, maar zy n daarbij indachtig aan wat Groen en da Costa ons leerdenLiberaal of con servatief^ is voor ons de vraag niet, schreef Groen in 1869. Misschien zou ik verder kunnen gaan en bewerenop omme keer van den Liberaal is wellicht de meest gunstige kans" En evenzoo da Gosta in 1854: Niet tot het Liberalisme maar tot liberale zaken en personen ligt een zeer bijzondere betrekking van toegenegenheid en hoop wij zijn geen anti liberalen, maar anti-liberalisten. Bit stemt overeen niet slechts met ons algemeen Christelijk, maar zeer bepaaldelijk met ons Oud-Nederlandsch-historiseh standpunt." Door het departement van financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op 15 Juni 1873 in de onderstaande entt epots aanwezige hoeveelheid ruwesuiker. Amsterdam43,699,433 kilogr. Rotterdam17,432,284 Schiedam.80,410 Dordrecht290,824 Middelburg270,805 Totaal 61,773,756 kilogr. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de stembriefjes ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het hoofdkiesdistrict Dokkum, op 24 Juni a. s. bij herstemming in te leveren, zullen geopend worden op 26 Juni daaraanvolgende. De minister van oorlog, ontvangen hebbende een aantal requesten, waarbij door often behoeve van milicien- verlofgangers, vr'ystelling wordt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden najanrsoefe- ningen, brengt ter kennis van de adressanten, dat de be langen van den dienst niet toelaten in hun verzoek .te Xt M ip'l If fall rip 'Hl - COURANT. A. B ONNEMENT: Abonnementsprijs per Drie Maandenf 1.85. Franco per Purl, door hel gehcele IlijL ABÏESTÏKÏIIH: I'njs \.in I tui 10 genone regels f\ 00; iedere regel neer f 010, Vuur den «erkenden slued cn voor weldadigheid, de hein viu den pryt. Men zie slechts onder ome berichten dat, wat wij uit de Standaard van heden hebben overgenomen. ■'VtF 'f ij lit v ft iS 'j? i IJ kW

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1