n li! MerM of het Ultramontaaisme A0. 1873. •A*"»3I56. ifaandag 25 Juni. ijlt Dr. C. J. VAILLAiT. Ir (Brieven Franco.) Schutterij, K e ii u i s g e v i n Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat de Alphabetische Naamlijst van ingeschrevenen voor de Schutterij, te rekenen van heden, ter inzage zal liggen op de Secretarie dezer Gemeente dat DE LOTING voor de Schutterij tussehen de inge schrevenen van dezen jare zal plaats hebben ten Raadhuize op Maandag 29 Juni daaraanvolgende des voormiddags ten half Tien tere-, En dat eindelijk bij de Loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de redenen van vrijstelling op te geven, alsmede om de bewijzen tot staving dier vrijstelling over te leggen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. Wij willen niet veel meer van onzen candidaat zeggen, Wij gelooven zijn beeld naar waarheid, geschetst te hebben: mannen zóó eerlijk en onafhankelijk als doc tor Vaillant, mannen zóó onvatbaar voor alle moge lijk parlementair kabaal, zijn een behoefte voor onze Tweede Kamer. Daarover dan ook geen woord meer. Alleen wenschen wij onze lezers er nog eens aandach tig op te maken, wat voor een soort van candidatuur zij eigenlijk in die van den heer Nierstrasz voor zich hebben. Onze zoogenaamde conservatieven, het werd reeds meermalen opgemerkt, hebben op het oogenblik geen enkelen steun meer, behalve de ultramontanen. De Christelijk-historischen hebben al lang ingezien, dat het verkeerd was zich door een beginsellooze politieke bent op sleeptouw te laten nemen; vele eerlijke conservatie ven, d. w. z. gematigde stilstaande liberalen, zooals bijv. de Amsterdamsehe conservatieve kiesvereeniging, heb ben thans ook begrepen, dat de staatkunde van een Heemskerk of Nierstrasz in geen enkel opzicht waarlijk behoudend was; er blijven dus alleen over de ultra montanen. Arme DayóJaif-nationalennergens vindt gij eenige toevlucht dan in de schaduw van Syllabus en Encycliék. Wie ontfermt zich over u dan de Maasbode, de Tijd, het Huisgezin, het Dompertje Nu moet, men evenwel niet meenen, dat het zuiver mededoogen van de zwarte heeren iswanneer zij zich over de conservatieven ontfermen. Het is dus duidelijk, dat de ultramontanen een bepaald doel hebben met hunne hartélijkheid. Er heeft een ge rucht geloopen, dat de Syllabus een eigen candidaat wilde stellen. Wij weten niet wat daarvan aan is, maar wel, dat in kiesdistricten als het onze een der- gelyke candidatuur, zoolang er eenige waakzaamheid heerscht bij'liberalen en anti-revolutionairen, onmogelijk slagen kan. Dit nu schijnen de ultramontanen zeiven in te zien. Gelukkig daarom voor hen, dat er mannen ge vonden worden, die zoo goed willen zijn als ultra- montaansch" candidaat op te treden, tot tijd en wijle, dat het zijn principalen gelukken zal, bijv. dooreen verrassing op een verkiezingsmorgen, een ultra- montaan van het zuiverste water in zijn plaats te stellen. De conservatieve candidaturen zijn doorgaans niet veel andersdan bedekte ultramontaausche candidaturen en de dus verkozen afgevaardigden hebben in de Kamer geen grond van bestaan als deze, aanhangsel te zijn van de ultramontaansche partij. Het is nu zeer goed te begrijpen, dat de ultramontanen do vriendschap met de conservatieven aanhouden. Op plaatsen waar zij anders niets vermogen, kunnen zij nu een afgevaar digde verkozen krijgen, die zij in hun macht hebben, omdat hij aan hen alles te danken heeft. Laten de kiezers van het kiesdistrict Delft, die geen ultramontaan hebben willen, ook geen ultramon- taan-plaatsvervanger voor de Tweede Kamer afvaardigen. Men, moet blind ziju, wanneer men do ultramontanen niet met hand en tand bestrijdt. Het ultramontauisuie ?Aymnt - als het ware een "groot© saTnenzweeiing -over geheel Europa tegen ontwikkeling en beschaving, tegen vrijheid des geestes en vrijheid van geweten. Veel, waar de menschheid roem op draagt, is doemwaar dig in de oogen diei uit haar graf herrezen middel eeuwen. De schoonste herinneringen uit de volkshistorie, die een natie leveuskracht voor het lieden geven kunnen, moeten uit den boezem worden losgerukt, omdat een volk, met de bezieling der vadeilandsliefde, geen doodsch werktuig meer wezen kan voor eenc alle edele nei gingen vernietigende priesterheerschappij. Vooral in de laatste tien jaren heeft dat ultramontanisme zijn krachten vei bazend ingespannen. Meer dan ooit moet het thans door alle waarachtige Nederlanders bestreden worden. Niets zouden wij liever zien, dan dat zich ten onzent een waarlijk conservatieve partij vormde. De tegenwoordige Dagilad-paitij echter is een beginselloos aanhangsel, sti aks werktuig van het ultramontanisme en moet daarom, tegelijk met dien vijand van alle nationaal leven, voor het Nederlandsehe volk onschadelijk gemaakt worden. Wij bevelen allen, die Nederland boven het ultra montanisme stellen, ten zeerste aan hunne stemmen uit te brengen op BUITEiLAMDSGHE BERICHTEN. ^É3; "Ah 1 Volgens een bericht uit Ierland, hebben vijf visschers van Sherk-eiland hun leven verloren door de jacht op een zoogenaamden zonvisch, een naam ontleend uit de om standigheid, dat de visch op een grooten afstand zichtbaar is, terwijl hij zich in de zon op de oppervlakte der zee koestel t. Somtijds woi dthij met een hoek en aas gevangen, doch meestal met een harpoen zooals de wal visch. De traan van een zonvisch wordt op een waarde van f240 geschat, en verlokte negen visschers om op den zonvisch jacht te maken. Zij slaagden in het spiesen van den visch, doch moesten wegens de grootte en zwaarte van het dier de lijn laten spelen om den visch af te matten, alvorens hem aan boord te kunnen halen. Dit duurde drie of vier uren, go- duiende welke de visch de boot mede sleepte. Eindelijk haalden zij hem op en joegen hem een tweedon harpoen in het lijf. De visch bezigde, denkelijk door de pijn tot een uiterste poging getli even, zulk een kracht, dat hij den haak van den eersten harpoen biak en de nieuwe lijn zoo snel deed afloopen, dat er een groeve van twee duim op den kant der boot ontstond. De lijn wond zich om het been van een der visschers die over boord werd gesleept. Zijn med- gezollcn schoten toe om hem te redden en deden de boot omkantelen, zoodat alle negen in het water geraakten en vljfer van verdronken. De vier geredden haalden de lijn in en daarmede liet lijk van den man die er mede omwikkeld was. De nablijvenden der vijf omgekomen visscheis zijn meest alleu hulpbehoevend, en de opziener der lerscho viaschcrijen, de heer Brady roept den bijstand van menscli- lievenden in. Van wege het bestuur van den Anglo Belgian Prize Bund is mededeeling ontvangen, dat, te beginnen met 6 Juli a. s., te Wimbledon een internationale schietwed strijd zal worden gehóuden, tot deelneming waaraan leden van Nederlandsehe schutterijen en weerbaarheids-ver- eenigingen, ten getale gezamenlijk van minstens dertig man, worden uitgenoodigd. De vorige week is te Londen een bibliotheek van niet meei dan 865 boeken, toebehoorende aan den heer Perkins, verkocht voor de ontzaglijke som van 26,000 f 313,000). O. a. gold een bijbel van Gutenberg, op perkament gedrukt, f 40,800, en een op papier den in vergelijking vee! hoogeren prijs vau f32,280. Vooral merk waardig was bij deze veiling de waardevermeerdering die een boek tijdens een menschenleven kan ondergaan. Er was bijv. een Biblia Latiua, welke den eigenaar slechts een paar shillings had gekost en nu voor f960 werd geveild. Een Latynsehe bijbel van het jaar 1462, gekocht voor ruim f 2000, bracht nu f9300 op. Eenige Fransche werken, die den eigenaar ongeveer f 880 hadden gekost, keerden nu naar hun land terug ten koste van f7800. Lydgates beleg van Troye spande echter op dit punt de kroonhet wei k was door den heer Perkins met nog geen f1200 betaald, toch bracht thans f 15,840 op. Andere werken waren weer eenigszias in waarde gedaald, doch zij vormden de minderheid. De Fransche Kamerzitting ving Woensdag aan met de 'discussiën over de wet op de indirecte belastingen. Daarna heeft de heer Baragnon te midden van de diepste stilte zijn rapport voorgelezen, waarbij de vervolgingen tegen den heer Ranc goedgekeurd worden, Het stuk luidt ongeveer aldus: »IIet verzoek om machtiging is gebaseerd, op ernstige zakende vervolging heeft een wettig doel ep het publiek belang eischt een volkomen gelijk recht voor iedereeu. De soldaten van den opstand ziju gestrafthet is dus billijk dat ook hunne aanvoerders, die waarschijnlijk nog meer schuld hebben, rekenschap van hunne daden moeten geven" De discussie over het, ïappovt werd op Donderdag bepaald. De heer Ranc heeft zicli intusschen naar Londen begeven, om een preventieve gevangenschap te ontgaan. Een later bericht behelst hieromtrent het volgende: De discussie over het al of niet in staal van beschuldiging stellen van den heer Ranc, die Donderdag in de Nationale Vergadering aan de orde was, heeft niet die belangrijkheid opgeleverd die wij er van gewacht hadden. De politieke quacstie, dat is te zeggen de quaestie van de tusschenkomst, hetzij van de vorige hetzij van deze regcering, in de hande lingen der militah e justitie, is door den heer Cazot, een lid van de radicale linkei zijde, aangevoerd, maar hij heeft niet veel ondersteuning gevondeD. Spreker verzocht dat de vorige ministers en de thans in functie zijnde gehoed zou den worden, ten einde ieder zijne redenen op zou geven, waarom de een den heer Ranc had laten loopen, de ander hem had doen vervolgen. Maar dit verzoek vond geen weerklank. De minister van justitie heeft bovendien de aldus gestelde quaestie niet geheel opgelost. Hij heeft al léén erkend, dat de verkiezing van den heer Ranc te Lyon het gevolg heeft gehad dat het oog der justitie, waaraan hij totnogtoe ontsnapt was, op hem is gevallen, hetgeen dus hierop neerkomt, dat de heer Ranc aan de 90,000 kiezers, die hem tot hun zaakgelastigde verkozen hadden, zijn ver volging te danken heeft. Hoezeer de minister van justitie wel beloofde dat de heer Ranc onpartijdige rechters zou krijgen, heeft hij evenwel niet geantwoord op de vraag van den heer Duvergier de Hautanne, die van hem een verklaring op zijn woord als eerlijk man eischte, dat er door het gouvernement in 't ge heel geen pressie was uitgeoefend op de militaire justitie. Ten slotte zijn de conclusién van het rapport, dat mach- - tiging gaf tot zijn vervolging, met 485 tegen 137 stemmen' aangenomen. Het tegenvoorstel van den heer Cazot was met 450 tegen 200 stemmen verworpen. De heer Thiers heeft de zitting niet bijgewoond. Donderdag der vorige week is te Parijs, aan liet sta tion du Nord, een geheele trein van waggons met ijs gevuld uit Noorwegen aangekomen. De waggons waren allen zorg vuldig metstroo omwoeld en het ijs, hetwelk in betrekkelijk kleine stukken was ingeladen, had zich, niettegenstaande de lauge reis, niet alleen goed gehouden, maar was als één klomp aan elkander gevroren. Het schijnt, dat men, door den zachten winter, geen genoegzame hoeveelheid ijs'voor de consumtie van Parijs die jaarlijks ongeveer twee millioen kilo bedraagt -beeft kunnen opleggen, zoodat men zich thans tot bet buitenland moet wenden. Dezer dagen werd uit Rouaan aan Pig aro geschreven, dat aldaar een onbekende dame, men meende een Engel- sche, met een knaapje, in liet hótel Victoria was afgestapt.1 Zij was den volgenden dag uitgegaan, doch niet terug gekeerd, en men had later in een kast op de door haar be woonde kamer het lijk van bet kind, naar men vhrmoedde door vergif gestorven, gevonden. Onder dagteekening van den 12 dezer is tlmus uit Rouaan aan hetzdlfde blad te dezer zake bericht, dat de naam der dame is jMaria Anderson," en dat een Engelsch reiziger heeft verklaard den dag voor dien, waarop bedoelde dame te Rouaan is aangekomen," met haar den overtocht van New-haven naar Dieppe en' vervolgens de reis van daar naar Rouaan te hebben af gelegd, en dat hij haar later weder had ontmoet, ver-" gezeld van den kleinen jongen, .die zoo kort daarop haar slachtoffer werd. i Of dit dezelfde jongen is wiens geboorte door jhr. Hartsen in der tijd in de Mauri. Ot. werd aangekondigd wordt niet gemeld, voegt de Groninger Courant hierbij. De commissién by den Bondsraad te Berlijn, belast met liet voorloopig onderzoek van het ontwerp tot wijziging' der wet op de industrie, hebben thans gezamenlijk advies uitgebi acht. Hare conclusie strekt tot aanneming van het ontwerp, doch met twee veranderingen, t, w. 1. dat tegen» de scheidsrechterlijke uitspraken in conflicten tussehen patroons en werklieden geen hooger beroep zal toegelaten worden, en 2. dat de straffen'op het wederrechtelijk ver-* breken, van werkovereenkomsten enz. zullen verzwaard worden. Onder anderen stellen de commission voor, om de, gevangenisstraf op het uitoefenen van dwang tot deel neming aan werkstakingen te bepalen op één jaar. Uit Baden-Baden schrijft men aan de Koln. Ztgmet» betrekking tot de reis van de ex-Keizeriu van Frankrijk.! naar Arenenberg: nZoo heeft dan het aan Napoleontische herinneringen zoo rijke Arenenberg, weder de familie van Napoleon bixmen- zijne muren. De ex-Keizerin en prins Louis Napoleon zijn, den '14den dezer per gewonen trein te Constanz aange-i komen en van daar met een gevolg van drie heeren en drie dames in twee, open rijtuigen naar Arenenberg gereden. De Keizerin was dicht gesluierd, zoodat het publiek htan gelaatniet kon, ontwar em Da aanwezigen begroetten.hön 1 met het afnemen der i hoeden. ;t De, prins is een jongëUn^ yi m Cf COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drio Maanden Franco per Post, door het gehcele Rijk. f 1.85. 250. ADVERTENTIE N: Prijs van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; icdeie regel meer f 0 10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijv i J- jr. 3 H t\H «M "ié "V*vx f "—j 4 -iQ- #4

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1