YerscïUnt iaplüb, litpzoiM Dmlais. Maandag SO Juni. A". 1873. 3161. BUITEÜIUHQSGHE BERICHTEN. ^m¥iLAil^É"lËRICHTEiy."~ '/i ra*» v j COURANT. AB OKSlHSSl! Abonnementsprijs, per Drie Maanden f 1.85. Franco per Post, door het gelicele Rijk2 50. CBricTcn Franco.} AB VSflTEHTIEHi Prijs: van 1 tot 10 gewono rcgeis fi 00; iedere regel moer 0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Sedert het vertrek uit zijn land heeft de Schah van Perziëeennieuwe orde, uitsluitend voor vrouwen, ingesteld, genaamd: »Orde van de Zon." Tot dusver zijn daarmede begiftigd de gemalin vau den Russischeu troonopvolger, de Keizerin en de Kroonprinses van Duitschland, de Koningin en de Kroonpiinses van Engeland. Als een bijzonder blijk van welwillendheid heeft de Perzische Vorst de Koningin en den Prins van Wales zijn portret in diamanten gezet geschonken. Het Britsch bijbelgenootschap zal den Schab een prach tig gebonden bijbel in de Perzische taal aanbieden. In Parijs heeft men een lonmot bedachtmaar aanleiding van het feit dat de Schah zijne vrouwen thuis liet toen hij te Moskou het ballet ging zien. De dames hebben zicli schadeloos gesteld, denkende aan het spreekwoord TsQuand le Schah est als ent, les houris dansent." Reeds sedert lang was er te Lyon sprake aldaar een nieuwe geneeskundige school op te richten, doch het bleef bij plannen, hoewel de stedelijke bevolking meermalen ernstig blijk gaf deze instelling vurig te wenschen. Einde lijk heeft de gemeenteraad aan een zijner leden opgedragen een rapport over deze jjuaestie in te dienen. Dit rapport nu is in de laatste zitting voorgelezen en goedgekeurd. De stad heeft zich verbonden om een terrein van 13,000 vierkante meters, dat haar in eigendom behoort, daartoe af te staan voorts om een som van vier millioen, te voldoen in vier jaarlijksche termijnen, als subsidie te verstrekken. De ge meenteraad heeft beloofd de vier millioenen te zullen vin den uit de gewone inkomsten, en alzoo de stad niet te bezwaren met de rente eener nieuwe leening. Aan de ge neeskundige school is eindelijk, gedurende vijfjaren het evenwicht tusschen de ontvangstenen uitgaven gewaar borgd. Van dit besluit zal aan de regeering mededeeling worden gedaan. Le Droit verhaalt het volgende: Zondag avond half elf komt de heer A., een koopman uit de rue Turbigo, uit de voorstelling van het cirque der Champs-Elysées en vroeg aan een welgekleed heer om zijn sigaar aan te steken. In plaats van te antwoorden, haalt deze een pistool uit zijn zak en richt dit op de borst van den koopman. Een voorbijganger wendt het wapen af. Andere personen komen erbij en ook de politie, die den^onderling medenemen. Deze verklaart nu Keizer Napoleon te zijn en A. met zijn pistool te hebben gedreigd, omdat hij in hem den overweldiger van zijn troon herkend heeft. De ongelukkige had een portefeuille met bankbiljetten bij zich en een gouden horloge, zoodat men vermoedt dat hij tot den gegoeden stand behooit. Te Parijs is dezer dagen een drenkeling gered, ouder zeer zeldzame omstandigheden. Een bejaarde tooneel- kunstenares, Mme. Jeanne Vinpon, was, na eenuitvoerigen brief aan een geestelijke te hebben achtei gelaten, uit hare woning verdwenen en niet teruggekeerd. Toen de mede bewoners van het huis haar voortduiende afwezigheid be merkten, hadden zij ernstige vermoedens opgevat, en vreesden dat de ongelukkige den dood in de armen zou ge sneld zijn. - Vrijdag avond 11. kwam de ontknooping van dit treurig levensdrama. Jeanne Vinpon bad sedert Woensdag rondgezworven. Ilare geestvermogens waren gekrenkt door armoede en leed over ondervonden ondankbaarheid. Vrijdag avond stond, zij wanhopig bij de brug van Austerlitz, liep in zich zelf sprekende heen en weer, blikte van de brug in de Seine, verwijderde zich, keerde terug, en stortte zich eindelijk in den stroom. Een ander krankzinnige, die wellicht met dezelfde jam merlijke bedoeling daar ronddwaalde, zag het, sprong haar onmiddellijk na, redde haar. en geleidde haar naar den naast - bijzijnden politiepost, boulevard Mazas. Men oordeele over de verbazing der daar aanwezige beambten, toen de redder de door hem geredde aldaar volgendenvijze introduceerde: «Deze vrouw", riep hij, sheb ik daar zooevc-n uit den Styx gehaald. Zjj wilde zich verdrinken uit jaloerschhéid tegen Proserpina. Als Orpheus ben ik afgedaald, en breng haar terug." De politie heoft beide krankzinnigen onder hare hoede genomen. Vrjjdag der vorige week kregen twee werklieden, die 'óp een steiger voor een gebouw in de rue Hazinelle te Luik werkzaam waren, zoo hevig twist, dat zij weldra hand gemeen werden. Men verbeelde zich den angst van lien die op straat getuigen waren van dit tooneel eu die ieder oogen- blik verwachtten, dat de beide vechtenden van de ruim zes meter hooge stelling zouden rollen, te meer daar men t duidelyk opmeikte, dat een hunner zijn tegenstander van de bekrompen en gevaarlijke strijdplaats trachtte te werpen, j Gelukkig verscheen een agent van politie, die langs een ^jder steigerpalen naar boven klauterde en, na do véchten- \den gescheiden te hebben, een hunner dwong zich mqt hem fcaarbenedenté begeven,- tót groof'genoegen^dèr ver- zamelde menigte, die de moedige daad van don politieagent met gejuich begroette. In de Italiaansche Kamer heeft do president-minister gezegd, dat de Koning het ontslag van het kabinet had aangenomen, maar het verzocht had op zijn post te blijven tot nadere beschikking. De intiansigenten te Madrid hebben barricades op gericht. Men hoopt dat zij door de vrijwilligers, die trouw aan de regeeiing zijn gebleven, tot hun plicht zullen wor den gebracht Den 21 dezer is er nabij Bayonne een ernstig gevecht geleverd, tusschen de republikeinschc troepen, aangevoeld door de generaals Pastilla en Castanon, en de bende van Dorregaray. Het vuur werd geopend's morgens tegen 10 ure en duurde tot laat in den namiddag. Uit het geluid van de geweerschoten kon men opmaken dat de republi- keinsche troepen al vechtende achteruit trokken op Santa- Cruz de Campozo, om zich van daar naar Villarcal de Alava te begeven. Men heeft nog geen volkomen juiste opgaven over deze ontmoeting, maar de verliezen schijnen aan beide zijden zeer aanzienlijk te zijn. De jongste firman van den Sultan van Turkije, waar bij aan den Ithediv van Egypte diens rechten en pi ivileges worden gewaarborgd, behelst o. a. ook nog gelijk nu blijkt de belangrijke bepaling, dat de Onderkoning ver plicht zal wezen, ingeval Turkije in oorlog geraakt, de helft van zijn leger onvoorwaaideltjk ter beschikking van dén Sultan te stellen, 't Mag iu elk geval nooit minder wezen dan 15000 man. Wordt liet Ottomanische Rijk bedreigd met een invasie, dan moet het gehecle Egyptische leger te hulp te komen. In Pensylvanie is een moderne sDiana" ontdekt. Het is een dertigjarige schoone, die, gewapend met jacht mes en geweer, de bosschen bewoont, in grotten en onder de boomen slaapt en leeft van het wild dat zij schiet. Zij vermijdt zorgvuldig den omgang met menschelijke wezens en kleedt zich met beestenvellen Deze hartstochtelijke jageres, die reeds als kind blijken gaf een bijzondere voor liefde voor de eenzaamheid en de jacht te hebben, verliet op twaalfjarigen leeftijd het ouderlijk huis en wijdt zich nu reeds sedert achttien jaren aan haar geliefkoosd bedrijf. SCHIEDAM, 28 Juni 1873. De Gemeenteraad alhier zal Dinsdag, den 1 Juli, des namiddags ten half twee ure, een openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken, deliberatie over de al of niet toewijzing der aanbesteding van de voetbrug over de Nieuwe Havende Rekeningen der Gasfabriek, der Schutterij en van het Vrij-Entrepót over 1872 en rap- poiten van de finaucieele commissie; adres II. van der Hoeven om ontslag als hulponderwijzer aan de 2de open bare armenschool en rapport der plaatselijke Schoolcom missie; vooislel regeling verhooging der jaai wedden van de hulpondei wijzeis bij gewoon lager onderwijs enz.be noeming Leeraar in Staatswetenschappen aan de openbare middelbare school; adressen van W. Ghislain enS. van West om levering' van zeetijdingen, en rapporten der Kamer van Koophandel. En verdere voorstellen en mededeelingen. Bij gunstig weder, zal morgen avond ten 6'A ure, een muziekuitvoering in de Plantage plaats hebben van het korps muzikanten der dd. schutterij alhier, onder directie van den kapelmeester B. L. L. J. Gores. Door den kommandant van het Oost-Indische leger is o. a. overgeplaatst bij het milit. hosp. te Samarang, de mil. apotheker 2de kl. J. A. R Ei kelens, van het garnizoen te Salatiga. De classicale vergadering van Rotterdam werd bijge woond door 69 leden. Gekozen zijn in het provinciaal kerkbestuur de heeren L. Doedes Dz., tot secundus E. H. van Leeuwen. In het classicale bestuur werden benoemd,-de heeren A. H. C. van Senus, secundus Ph. J. Iloedemaker, scriba P. G. te Winkel, secundus Ch. Knap; als onderling B. H. Metzuij, secundus G. B. van Duijl, en als secundus van W. Francken Az., M. A. Gooszen. Met 55 tegen '13 stemmen heeft de vergadering als haar gevoelen uitgesproken, dat zij de Synode onbevoegd acht tot bet voorstellen, dor verandering in art. 11 van het Algem. Rcgl., waarom zij geweigcul heeft hare consideration be trekkelijk die voorgestelde wijziging te geven. De met genoemd ait. samenhangende voorstellen sub. "VII, "VIII en IX zijn evenzeer afgekeurd. Voorts is besloten aan de Synode het dringend verzoek te richten om, op de wijzo door de Synodale Commissie aangegeven, een commissie te benoemen uit de verschil lende richtingen, in de Ned. Herv. Kerk bestaande, aan welke zal worden opgedragen de spoedige indiening van eed ontwei p tot reorganisatie der Ned. Ilcrv. Kerk. yolgens berichten uit New-Yorlc zijn van daar 31 kisten Bostonsche telegrafische nachtsignalen naar Rotter dam verscheept op eene bestelling van onze Regeering, die ze wil gebruiken op onze vloot bij de blokkade-operatie tegenAtsjin. Uit dezelfde bron wordt bericht, dat de peper plantages in het Noorden van Sumatra verloopen, daar alle arbeiders bij het Atsjinecscho leger dienst nemen. De Amei ikaansche bladen zijn van meening, dat wij in het na jaar een hevigen tegenstand zuilen ontmoeten. Voor de zomervergadering der Provinciale Staten is, behalve het reeds vroeger medegedeelde, nog het volgende tor behandeling door Gedep, Staten ingezonden Nader verslag en voorstel omtrent den toestand van den inlaagdijk op de noodkade, achter den Oudelandschen zeedijk op Goedereede. Met terzijdestelling van de dooreen lid in de buitengewone vergadering voorgestelde middelen, die tonnen schats zouden kosten, zonder dijkvallen te voor komen, willen Gedep. Staten, op advies vau haar deskun digen, die noodkade van 3,50 tot 5,25 boven laag water verhoogen en deze verleugen tot bij de haven van Ouddorp, mits belanghebbenden en het rijk tegemoetkomen in de kos ten der verlenging, begroot op f35,000; een ontwerp-besluit tot ruiling van 116 centiaren grond tegen 340 centiaren van den heer Kleiweg, en zulks met het oog op beteren uitweg van den Prins Alexander-Polder een ontwerp-besluit tot verkoop van het aandeel der provincie in de afkoop-en waai borgkassen, bestaande in 2'i pöts, inschrijving, volgens de laatste rekening over 1871 bedragende f 1,147,800 nominaal, waarbij nu nog komt de rente voor 1872, en waaruit, bij realisatie, degeld- leeuing van f270,000 zat kunnen gevonden worden, waar van het plan aan de Staten ter realisatie is aangeboden; twee nader ingekomen adressen van Pijnacker en 's Gra- vesande, betreffende den buurtspoorweg in het Westland. Gedep. Staten adviseeren daarbij in gelijken zin als op de adressen van Naaldwijk en de Lier. De inspecteur van den geneeskundigen dienst der land macht verwittigt alle artsen, Nederlanders van geboorte, ongehuwden en gehuwden (met of zonder kinderen), die geneigd zijn om zich als officier van gezondheid der 2ae kl. voor den militairen geneeskundigen dienst der landmacht in Oost-Indie te verhinden, dat zij zich bij verzoekschrift, op zegel geschreven en portvrij in te zenden, aan zijn bureau, te 's Hage, Plein no. 5, behooren te melden, met overleg ging der bewijzen, in de Staats-Courant vermeld. Tot ver der naricht dient, dat de belanghebbenden zonder examen tot officier van gezondheid der 2de kl. worden benoemd, aan welke betrekking is verbondena. een gratificatie van f4500 en een voorschot van f562.50, waarover men vóór de afreis kan beschikken; l. een tractement van f 1200 'sjaars gedurende hun oponthoud hier te lande; c, een jaar- lijksch tractement van f2250, benevens vrije woning of schadeloostelling voor huishuur en indemniteit voor four- rage voor vier paarden; d. de rang van 1 en luitenant bij den staf van het leger in Indie. Het schijnt dat de heer Heemskerk toch zitting zal nemen in de Tweede Kamer al werd hij niet gekozen. Al thans de Ilaagsche correspondent der (oude) Botierdanuche Gourant schrijft«wanneer zij (N. B. O. en Ril.) meenen den heer Heemskerk met September niet weder op de groene banken zitting te zullen zien nemen, dan konden zij zich wel eens ook hierin bedrogen zien." Zal Deventer den heer Heemskerk moeten kiezen, of zal een der conservatieven zijn zetel ruimen, met de zekerheid, dat aan den gevallen candidaat vau Gorinchem het neer gelegde mandaat zal worden gegeven? Er zijn slechts zeer enkele districten, waar de conservatieven eenige zekerheid hebben voor hunne candidaten en, ofschoon het niet vol strekt onmogelijk is, wat de B, Ct. voorspelt, zijn wij met de Arnli. Ct, toch nieuwsgierig, welk middel zal worden aangewend om die^voorspelling te verwezenlijken. Voor eenigen tjjd vernam men in den Haag aller hande aantijgingen tegen den heer dr. J. C. Zaalberg Pzn. o. a. dat bij zich zou hebben schuldig gemaakt aan gelde lijke benadeeling van mej. Bulsink en den heer Brandes en zelfs door een nachtelijke samenkomst de grens van het geoorloofde zou hebben overschreden. De heer Zaalberg oordeelde het toen in zjjn belang noodig een eere-jury, samengesteld uit mannen van velschillende godsdienstige richting in de Ned. Herv. kerk, uit te noodigen de gegrond-' heid der bewuste aantijgingen te onderzoeken en uitspraak te doen. Deze juri heeft thans rapport uitgebracht en ver klaart daarin, dat die aantijgingen onwaar zijnen dr. Zaal berg zich aan geen onwaardige handelingen heeft schuldig gemaakt. Met zekerheid kan het Vad. mededeelen, dat de heeren, welke op het einde der vergadering over de Ameri- kaansche spoorwegwaarden in het comité zjjn benoemd, geweigerd hebben die benoeming zich te laten welgevallen. Jl. Maandag avond had men in het gezin van M.te Stolwijk, melkpap gebruikt, waarin zich vergiftigde be- stauddeelen schijnen bevonden te hebben. Al de huisge- nooten zijn na het gebruik ernstig ongesteld geworden. Reeds is een tienjarige knaap daaraan overleden, terwijl de toestand van een ander kind gevaarlijk is. By de overigen bestaat hoop op herstel. Uit Schaarsbergen wordt van 26 dezer* gemeld; jac* t»r a Hip Té ;-V wf-K?!'5ï 'fy. ■MC "v t 73 3-i-s As vyi>v"- --

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1