at Prijzen ir 55 aan de Ben te Amsterdam. Wc Prijzea Ér Effecten aai Beurs te Rotterdam. Dinsdag 15 Juli. !t 1873. 317?. BUITEMLANDSSHE BERICHTEN BERICHTE». «,v V. grt-U- (Brieven Franco.]) Op de Staatsspoorwegen in Duitschland zal een goede verbeteringingevoerd worden. Aan elk station zal een pomp worden aangelegd, opdat de onbemiddelde reizigers met helder water hun dorst zouden kunnen lesschen. Het hof van assises der Loire te Lion heeft uitspraak gedaan in de zaak der ^geheimzinnige branden". Onlangs ontstond in de woning van den heer Fonteret veertien maal brand, op allerlei plaatsen, soms zelfs in bed, zonder dat men kon ontdekken, waaraan dit verschijnsel was toe te schrijven. Eindelijk bemoeide de politie er zich mede en het gevolg was, dat mevrouw Fonteret en hare dienstbode in hechtenis werden genomen. Deze wilde haar man op die wijze bekeeren, en nopen om zijn kerkelijke plichten waar tenernen. De heer Fonteret heeft in het getuigenverhoor verklaard, dat hij wel niet begreep hoe er telkens brand ontstond, maar dat hij zich daarover weinig bekommerde hij was geassureerd. Het hof heeft de brandstichtsters vrijgesteld. Te recht heeft het begrepen, dat de zaak op zichzelve meereen godsdienstige aardigheid was, die echter nu ze aan het licht was gebracht, niet meer zou worden gepleegd. De brandstichtsters waren genoeg gestraft door hare voor- loopige gevangenschap en de ontraadseling van het won der ter bekeering. Men weet dat de internationale commissie tot vast stelling der lengte van den meter verleden jaar in de maand October te Parijs is vergaderd geweest, en dat daarin toen 28 Staten der beide werelddeelen werden vertegen woordigd. Er werd toen onder meer vastgesteld de vorm en de wijze van uitvoering. De stof zou bestaan uit platina en een tiende iridium, een metaal dat het minst smeltbaar en het meest vast of hard is ouder alle metalen. Dat mengsel is onlang3 gesmolten in de werkplaats van den bekenden Sainte-Clair Deville. In drie kwartier was er 9 kilogram platina en 1 kilogram iridium, onder de werking van een oxygeen- en hydrogeenvlam, gesmolten. Men ziet hieruit over welk een verbazende hitte de mensch thans weet te beschikken. De gieting heeft plaats gehad in een vorm die uit dezelfde stof bestond als de oven zelf, dat is uit een blok van koolzure kalk, welks wanden, door de ver schrikkelijke hitte, na het gieten waren veranderd in bij tende kalk. De vloed van het metaal was volkomen helder, en in den vloed afgehaald zijnde, behield de staaf hare blinkende oppervlakte. In dezen toestand zal zij nu aan smeden, walsen of pletten en trekken worden onder worpen, om den aangenomen vorm des peters te ont vangen. De gieting zai nu met 200 kilogram van het me taalmengsel worden herhaald. Dat zal een voorbeeldelooze gieting zijn; de moeilijkste die tot hiertoe in de metaal bewerking der meest weerstand biedende metalen is geschied en die aan de verschillende natiën de meest onveranderlijke maateenheid zal verschaffen. Uit Eecloo schrijft men: De geheele week was er veel drukte op het land uithoofde den verkoop van vlas, zoowel uit de hand als iu het openbaar. Men bemerkt hier thans in dit artikel veel concurrentie tusschen Neder landers en Belgen. Zoo koopt men invonze polders thans veel vlas voor rekening van handelshuizen uit de omstreken van Rotterdam. Zaterdag 28 Juni werd er in het openbaar vlas verkocht te Watervliet voor 600 tot 625 fr. en hooger per 44 aren 22 c. Zondag avond had het nogal fel ge regend, veel vlas lag gedeeltelijk plat, gedeeltelijk gedreven, hetgeen veel invloed op den verkoopprijs uitoefende. Dins dag 1 Juli werd er in het openbaar vlas verkocht in den Jeronimus-polder te Waterland voor 495 tot 540 fr. per 44 aren 22 c. Zonder dien tegenspoed wals hefcgemiddeld voor 500 fr, verkocht. Verleden jaar gold het staande vlas in dienzelfden polder 516 tot 574 fr. In onze polders, St.-Mar- garite, Waterland, Watervliet enz. is het vlas goed gelukt. Iu de Zeeuwsche voorpolders echter valt het zeer teg"n. In een dorp in België is voor een paar dagen een ver schrikkelijke misdaad gepleegd. Een meisje, dat te Brussel in dienst was en door goed gedrag en zuinigheid 1800 fr. bespaard had werd door haar moeder, die zwak en ziekelijk was, uit haar dienst teruggeroepen. Zij vertrok eenige dagen later naar de ouderlijke woning, doch de trein kon haar niet verder dan tot op 2 uren afstands van haar huis voeren. Om naar huis te gaan moest zij, terwijl het reeds nacht was, het bosch door, waar zij zeer tegen op zag uit bezorgdheid voor harespaarpenuingen. Doch eensklaps be denkt zij, dat niet ver van het station haar oom woonde. Zy begeeft er zich dadelijk heen en vroeg of men haar kon logeeren. Zij werd goed ontvangen en vertelde wat haar had doen besluiten hem om de gastvrijheid te verzoeken. Men wijst haar de slaapkamer van haai* nichtje aan, die den geheelen dag uit werken ging en somtijds den nacht bij een harer klanten doorbracht. Zij sliep, doch onrustig. Weldra ontwaakte zij door het geluid van twee stemmen en hoorde dat haar oom en tante over de 1800 fr. spraken en haar dood wenschten om zich van diq som te kunnen meester maken. Een oogenblik later hoorde zy, dat beiden zich ver aderen.); Christine Duquesnoy. dat is de naam van het meisje, vloog bijna krankzinnig van schrik het bed uit. Zonder zich den tijd te gunnen eenig kleedstuk aan te trek ken spoedde zij zich het huis uit, en liep geruhnen tij dal tijd recht door liet veld in, tot dat zij meer dood dan levend midden op het land neerviel. Op dat oogenblik passeerden twee gendarmen te paard, die haar in dien deerniswaar- digen toestand zagen. Nadat zij hun het gebeurde veihaald haü, bood zij aan haar naar liet buis van baar oom te breu- gen. De gendarmen volgden haar en nauwlijks aan den in gang van den tuin gekomen, zagen zij bij het zwakke licht eener kaars iu een verwijderd gedeelte van don tuin twee personen, die bezig waren een lijk te begraven, dat in een bebloed laken was gewikkeld. In een oogenblik vielen de gendarmen op de schuldigen aan, arresteerden hen, en na dat zij het laken van het aangezicht van het slachtoffer hadden verwijderd, slaakten de moordeuaars een vreese- lijkeu kreet. De vrouw viel als door den bliksem getroffen, de man stiet zich het mes in de borst en was een lijk. De monsters, die hun nichtje dachten te vermoei den hadden hun eigen dochter om het leven gebracht, die later dan ge woonlijk thuis was gekomen en op hetzelfde oogenblik, dat Christine den dood die haar bedreigde ontvluchtte, haar kamer stil was binnen gekomen en zich te bed had begeven. De onmenschelijke tante werd krankzinnigen opdenzelfden dag, dat haar man en dochter aan den schoot der aarde wer den toe vertrouwd, in het krankzinnigen gesticht opgesloten. De directie der Weener Tentoonstelling heeft geld gebrek. De 17 millioen, door den Rijksraad voor de ten toonstelling toegestaan, zijn uitgegeven en nog zeer vele rekeningen onbetaald, terwijl bovendien in verscheiden dagelij ksche uitgaven voorzien moet worden. De opbrengst der entrée-gelden moet dienen tot dekking der genoemde 17 millioen en mag derhalve voor het oogenblik niet dienen om hulp te verschaffen. Het lot dat de ontvluchte ballon captif der Weener tentoonstelling bij zijn nederdaling ondervond, herinnert eenigszins aan de eerste tijden der luchtvaart, toen het meermalen gebeurde dat de boeren met hooivorken ge wapend het uit den hemel gevallen monster" geweldig toetakelden. Ook nu was dat het geval, doch niet uit bijge loof, maar uit baatzucht. Zekere Buda, herbergier te Alten burg, ontdekte den ballon, ontdeed dien met behulp van een aantal arbeiders van hel netwerk, sneed hem in twin tig stukken om hem gemakkelijker te vervoeren, vernielde de kleppen, verbrijzelde den dynanometer en hakte het schuitje in stukken. Deze barbaarsehe handelwijze zal waarschijnlijk streng gestraft wordenhet voornaamste is echter dat de ballon waarschijnlijk nog te herstellen zal zijn, waarmede echter twee maanden zullen vertoopen. Het maken van een nieu wen zou niet meer geschieden binnen den tentoonstellings termijn; de herstelling zal ongeveer 20,000 francs kosten. Uit Lissabon wordt gemeld dat door het bestuur dei- douane, de kapitein van de stoomboot Murillo, verdacht van de Northfieet in den grond te hebben gevaren, tot een boete van 200,000 reis is veroordeeld (f1000) alsmedèilfe verschuldigde scheepvaartrechten, omdat hij op zijn reis van Londen de Taag is binnengeloopen en (lie wetfc^oift plotseling verlaten heeft, na verklaard te hebben, dat jfctjj slechts de orders kwam halen van de agenten zijner reeders, terwijl hij een lading voor Lissabon aan boord had. SCHIEDAM, 14 Juli 1873. Gisteren namiddag, omstreeks drie ure, ontstond er brand in de handschoenenkraam van den heer Wimpissin- ger, geplaatst tegen het Stadhuis. In een oogenblik stond de kraam in vollen brand en blakerden de vlammen de be lendende kramen aan weerszijden, alsook de vensters en kozijnen van het Stadhuis, dat groot gevaar liep. Weldra waren de verschillende autoriteiten, brandweer, politie en schutterij op de plaats des gevaars tegenwoordig en mocht het door de doeltreffend genomen maatregelen gelukken den brand bij die eene kraam te bepalen. De schade, den heer Wimpissinger berokkend, moet vrij aanzienlijk zijn, terwijl ook de eigenaars der beide belendende kramen nog al eenig nadeel lijden door het breken en beschadigen van voor werpen, dat bij de oveihaaste berging in de nabijzijnde huizen, plaats greep. De oorzaak van den brand is onbekend. De goederen van de heeren Wimpissinger en Bies zijn geassureerd, terwijl die van den heer Hamers, schier allen bedorven of defect geworden, niet verzekerd zijn, waar door hij dan ook nagenoeg geruïneerd is, wanneer hem geen hulp wordt verleend. Behalve eenige lichte brandwonden, hebben er verder geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. In de voormiddag godsdienstoefening bij de Remon- stransch Gereformeerde Gemeente te Rotterdam, gisteren gehouden, had de bevestiging plaats van haren nieuwen leeraar Dr. I. Hooykaas, vroeger predikant bij de Her vormde Gemeente alhier, door zijn ambtgenoot, de heer O. W. van der Pot, die by deze gelegenheid eene rede hield naar aanleiding van II Cor. 5 veis 20. Des avonds hield Dr. Hooykaas zijn intrec-rede naar aanleiding van II Cor. 4 vers 1*3. Bij beide plechtigheden was eene talrijke schare belangstellenden opgekomen, waaronder ook vele leden van de Hervormde Gemeente alhier. Het visscherslevea is voorzeker niet een van de minst afmattende broodwinningen, en toch vindt men opUrk een voorbeeld van kmehtigen hoogen ouderdom, zooals in Nederland zeker geen tweede aan te wijzen is. De visschers Kla is Rornkes, oud 82, Jurnen Kramer, oud 79 eu Hendrik Kramer, oud 80 jaren, bevaren nog even flink als menig jong zeeheld de zee entrotseeren degolven. En daarbij is nog opmerkelijk dat zij juist met hun drieën op een vaartuig vareu en alzoo de geheele bemanning daar van uitmaken. Ieder visschersvnartuig is gewoonlijk met drie personen bemand. Het Provinciaal Gerechtshof te Amsterdam heeft bij arrest van 3 Juli 11., met vernietiging van een in tegenover gestelden zin door de correctioneele Kamer van de Arrond.- rechtbank gewezen vonnis, beslist, dat een schepeling alle en dan kan worden schuldig verklaard aan desertie van boord gedurende de reis, als het opzet om niet terug te kee, en, is bewezen. Een zekere Van L. had zich te Fran cisco, zonder stellig verlof van den stuurman, van boord van het Nederlandsch Barkschip Vesta begeven, om een ouden kenuis op te zoeken. By die gelegenheid werd hem door een persoon een glas whisky geschonken met bedwel mende zelfstandigheden. Onder den invloed van een hier op gevolgden slaperigen toestand werd hij geronseld voor en aan boord gebracht van een Amerikaansch schip dat spoedig daarop naar Liverpool afvoer. Het openbaar ministerie bij rechtbank en bij hof was van oordeel,, dat het voor de vcroordeeling ter zake van desertie genoeg was, dat de beklaagde zich zonder verlof van boord verwijderd had, en dat al de gevolgen daarvan voor zijn rekening kwamen, terwijl bovendien het door hem opgegeven verhaal niet bewezen was. Vandaar een requi sitoir tegen hem tot veroordeeling tot een cellulaire gevan genisstraf vna 45 dagen. Gelijk boven gemeld is, sprak het hof hem vrij, en wel in hoofdzaak in overeenstemming met het door zijn verdediger rar. Ph. A. Haas gepleite. Het hof beslisteo.a. dat,terwijldewoordenderwct twijfel overlaten over de beteekenis van het woord desertie, de beraad slagingen in de Kamers gehouden over de wet, houdende bepaling op de huishouding en tucht op de koopvaardij schepen van 7 Mei 1856, duidelijk doen zien dat tot aan neming van desertie het bewijs van liet opzet om niet aan boord terug te keeren, wordt gevorderd. 7%. '1 f ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Masodcnf |,85. Frmo per Post, door hel geheele Rijk2 50. ADVEBTENTIBN: Prijs: van 1 tut 10 gewone regcla /"l.OO; iedere regel meer fO.IOj Vour den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prija. pCt.' Nedehi.. Werkelijke Schuld 2% Handel-Mnntscliappij Centrad-Spoorw Spanje, ftinnenlandsclie. 3 Dito, lluitoulandsche3 Portugal, 1867 .3 IUjsla.no, oude5 Dito, 6de serie. 5 llito, leeaing 1867 4 Spoorweg-Actiën 5 Poli Tiflis Spuorw. 5 Muskow-Jar 5 Nieuwe uoien 1864 Oostenrijk, Obl. konv. papier 5 zilver 5 Italië, Cert. Insclirijv. 6 Turkije, Dmnenlandsciie. 5 Griekenland» obl. 1825 5 Veiikenicde Staten 1882 6 Mexico, oude3 Dito, nieuwe 3 Venezuela 3 Nieuw Grenada Dito gest. uitgesteld 12 Juli. 95 15% 19% 41% 100% 77% 232% 258 60%, 65% 5IV., 15% 98%, 11% T*)*gr. 14 Juli 56% 141% 95% 15%, 19% 41% ""/i. 225% 60%, 65% 15% 98% U%. pCt Premie Leemiig Itutterdam S Neitehl. Wcikelijke Schuld 2% Spanje Obl. 3% nu2% llito limncnl.iiidsclie 3 Dito lluitcniandsche 1867 3 Portugal 1867 3 Rusland oude,5 1867 4 Spoorweg-Actiën5 Poti-Tiftis Spourwcg5 Jelei Orel Spoorweg 5 Nieuwe Loten 1864 Per Telecr. 14 Juli. 88 56% 15% 19% 41%, 77% 226 OostenrijkObl. konv. papier. zilver i .'k i' J Turkije, Rinneiilandsclie5 Egypt* 7 Veiikenigde Staten 1882 6 1885 6 Nieuw Grenada dito gesl. uitgesteld Mexico 18513 (864 Koer* op I.0NDEN e Parijs Antwerpen. 51% 100 12 01» 47.15 47-40 '&ÏS. :.;a Jti

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1