TerscMjit üaielijis, litpzoiiieri linsflais r. 1873, M 3175. Zaterdag IO Juli. TülTEiÜ'iioSGHS BERiGHTET BMEijLAjOSCHE BERICHTEN. (Brieven Franco.]) conservatief zijn. Ik lieb geen audernoodig; en zeg aan inv Gouvernement, dat ik op goeden voet er mede blijven wil. Ik voel geen neiging voor oen bondgenootschap met Duitschland en er bestaat geen tractaat tusschen Keizer Wilhelm en mij. Maar vestig de aandacht van uw Gouver nement op de houding der eleiiealo partij in Fiaukrijk. Die houding is ecu vooitduiende uittaiting. De leus: sSauvez Rome et la France," is een oorlogskreet tegen Ratio's eenheid. Zoo de icgeeiing van maarschalk Mae- Mahon er niet in slaagt die gisting te bedai en, welke zich mededeelt aan het geheele clericale Europa, dan zal ik vei - plicht zijn mij in de armen van Duitschland te werpen; en ik zal dit doen ook. Thans vei tegenwoordig ik den vrede tusschen Frankrijk en Duitschland. Vergeet dit niet. Laat de oorlog tegen mij verklaard worden ea dit zal genoeg voor mij zijn om een 'cgerkorps naar uwe grenzen te zenden, ten einde een groot deel der krachten van Fran- kiijk te verlammen en eeu inval te weeg te brengen met verlies van provinciën en een schadeloosstelling, vreeselijker dan iu 1870." Abonnementsprijspor Drie Maanden1 85. Franco per Post, door liet gchcele Rijlc2 50. De aanzienlijke faillissementen, die verleden week te Liverpool plaats grepen, zullen, naar men onderstelt, de voorboden zijn van andere. De handel staat letterlijk stil. Zaterdag deed zich het feit voor dat een schip van 1000 ton in ballast werd uitgeklaardde stoomvaart is zeer gedrukt niet alleen ten gevolge van gebiek aan lading, maar mede door de voortdurend hooge prijzen der steenkolen, levens middelen en loonen van allerlei aard, terwijl de vrachten dalende zijn met de Trans-Atlantische Stoomboot-Maat schappijen, wier kolossale schepen vertrekkeu met een halve of nog minder dan een halve lading, terwijl de ruimte wordt opgevuld met steenkolen als ballast. Met de stoom- booten die op de Middellandsche Zee en andere havens varen is het niet beter gesteldzij maken zeer gaarne een omweg om eenige tonnen lading te verkrijgen. De reedei s van zeilschepen maakten in den laatsten tijd nog de beste zaken; er was veel vraag voorhouten schepen, maarzij zijn niet te krijgen. De handel in katoen, graan en provi- sién staat stil en het gaat van kwaad tot erger. De impor teurs dringen bij de makelaars aan om te verkoopen en laatstgenoemden kunnen geen koopers vinden. Er schijnt geen kans te bestaan dat de toestand spoedig zal verbeteren. Uit Bonn wordt aan het Frankforter Journal bericht dat het geheele personeel van de redactie der Deutsche Heichs-Zeit. in hechtenis genomen is, omdat de redactie geen gevolg had gegeven aan de dagvaarding om voor de rechtbank te verschijnen, ten einde zich omtrent een ar tikel tegenden nieuw benoemden oud-Katholieken bisschop dr. Remlcens te verantwoorden. Men schrijft uit Parijs: Dinsdag der vorige week was het hier zoo heet, dat de thermometer des middags ten 12 ure 32 graden (Celsius) in de schaduw teekende. Deze brandende hitte deed onderscheiden personen op de straat in onmacht vallen. Onder anderen was dit het geval met den rijken Engelschman Henry Seymour, die te Parijs was om de feesten bij te wonen welke bij gelegenheid van het bezoek van den Schah gegeven worden. Op de plaats de la Concorde viel hij in zwijm, werd naar het Hotel de France et i Angleterre gebracht, waar hij zijn intrek genomen had, en gaf daar spoedig den geest. Maandagavond, ongeveer 11 ure, brakineeagrooten modewinkel in de rue Monge te Parijs een hevige brand uit. Daar het langen tijd duurde voor er hulp kwam (een der stoombrandspuiten had toen zij aankwam geen stoom in) zoo stond weldra het geheele huis in lichterlaaie vlam. Om 4 ure wasemen den brand meester, slechts de muren alleen hadden het vuur weerstand kunnen bieden, overigens was alles door de vlammen verteerd. "Vier personen verloren het leven bij dit ongeval. Drie jongelieden die op de be nedenste verdieping sliepen en hun kamer niet konden ver laten, daar deze op slot was, stikten, terwijl prof. Gaulier, van het college Rollin, die op een der bovenverdiepingen woonde en zich door middel van aaneengeknoopte bedden lakens uit het raam wilde laten zakken, naar beneden viel en zich de hersenen verbrijzelde. De overige 60 familiën die dit gebouw bewoonden, heeft rnen allen kunnen redden. Zij hebben echter alles verloren wat zij bezaten. In den tuin van den toren St. Jacques te Parijs had verleden Zaterdag een ontzettend voorval plaats. Ten 4 ure, toen de tuin vol met wandelaars was, hoorde men eensklaps een verschrikkelijk geschreeuw uit de menigte opgaan. Een man, die voorgaf het monument'te willen be zichtigen en daartoe met den portier naar boven was ge gaan, sprong over de balustrade van den toren af. Het geschreeuw verdubbelde toen men het hoofd van den on gelukkige tegen het eerste balkon, dat zich 20 meters boven de grond bevind, zag verpletteren en het lichaam op het plat van de eerste verdieping nedervallen, waar het tegen een lange ijzeren stang zoodanig terechtkwam, dat het rechterbeen zich losscheurde en voor de voeten van een 5iarig meisje nederviel. In tegenwoordigheid van den commissaris van politie had dadelijk de lijkschouwing plaats, waarbij men echter de identiteit van den persoon niet kon uitvinden. Hij droeg 6611 wit overhemd, een grove broek en pet. De portier heeft verklaard dat de ongelukkige hem zeer beleefd heeft ge daagd hem tot boven in den toren te geleiden en eenmaal dear gekomen, hem een hevigen stoot heeft gegeven en zich daarna naar beneden heeft gestort. -—De Globe meldt: Sedert eenige dagen worden de Pendelaars te Weeneu geplaagd door een vreemdsoortig j®ect, welks steek veel overeenkomst heeft met,die eener doch minder pijnlijk is. Bij onderzoek is gebleken, dat dit insect in Perzie thuis behoort en men vermoedt, dat ur eieren aanwezig waren in denaar de tentoonstelling ge zonde Perzische goederen en hun emballage en dat die ®ieren in den zonneschijn zijn uitgebroeid. CT Volgens den Romeinschen correspondent van het <wnal de Bnrxelleseen zeer clericaal blad, zou de ijjp1van Italië de volgende woorden hebben toegevoegd heer Fournier, den Franschen gezant, bij gelegen- 'gSlgtofdiei» afscheidsgehoor: nMynheer Founder, gij »et een'gerust hart.verlaten.-Mijn ministerie'znl a»»»» w»-rs'-rzniTfinsri' nofc ADVEBTBNTIEN: Pnjivan l lot 10 gewone regel* f\ 00; iedere regel meer 0.10. Voor den werkenden shnd en voor weldadigheidde helft van den prijs. SCHIEDAM, 18 Juli 1873. Door het depaitement van financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgave der op 15 Juli 1873 inde onderstaande catiepots aanwezigehoeveelheid i uwesuiket Amsterdam40,354,996 kilogr. Rotterdam17,417,117 s Schiedam. 80,410 n Dordrecht'148,675 Middelburg1,181,137 Totaal 59,182,335 kilogr. Uit goede bron vernemen wij, dat generaal van Swieten onder do volgende voorwaarden naar Indié is ge zonden. Ilij ontvangt: '1. een gratificatie van f40,000; 2. van den 11 Juni afhet activiteits-U acternent van luitenant- generaal van het Indische leger a f30,0003. van den dag van vertrek uit Europa tot dien van terugkeer in Europa een toelage van f 100 per dag, dus per jaar f36,500; 4. vrijen overtocht naar en van Indiu. Ingeval van overlijden blijven zijn kindereu het volle pensioen van luitenant-gene raal genieten, totdat het jongste meerderjarig is. De lezing van het Bijblad verdient nog in een ander opzicht te worden aanbevolen, dan wegens de voortrefielij k- heid van de redevoeringen der ngeachte" leden. Wij be doelen niet de meer of min bedekte hatelijkheden, waar mede in den laatsten tijd de beraadslagingen worden door weven, maar een reden van meer vermakelij ken aard. Geen drukwerk één dagblad wellicht uitgezonderd is zoo vol fouten als de verzameling, waai in het volk de wijsheid zijner 80-j-39 uitverkoi enen kan lezen. Die correctiefouten zijn soms uiterst koddig, vooral waar het woorden uit vreemde talen betreft. Een paar voorbeelden uit de laatste vellen. Bij de behandeling van het ontwerp over de afschaffing der plaatsvervanging liield de heer Godefroi eene i ede- voering, waarin hij de speech van den Belgischen oud minister Frère-Orban aanhaalde. Die aanhaling luidde in het Bijblad (vel 471, blz. 1780) aldusnCombien de ci- toyenssefontremplacer? 3000 sur 12,000, et sur ces 3000 hommes 78 p. c. se composent de journalistes, de dome- stiques,degensdetravail,d'ouvriersde toutespèce, 78p. c." De verbaasde lezers vragen natuurlijk: hoe komen hier journalisten in gezelschap van knechts en handwerks lieden? De eersten werken wel gewoonlijk voor één dag, maar toch niet als de laatsten bij den dag. De oplossing van het raadsel vindt men eenige regels later. Daar worden dezelfde personen opgesomd, doch daar ingeleid door het woord journaiiers (daglooners). De bekwame Staats- corrector schijnt het verschil tusschen beide woorden niet precies begrepen te hebben. Dezelfde of een ander corrector heeft den onvermoei- baren Atsjin-interpellant Nierstrasz bij zijn jongste ont- boezemingeennogvermakelijkcrwoordin den mond gelegd. DegeachteDelftscheafgevaardigdezeide volgens \iciBijblad (vel 484, bl. 1831) o. a. het volgende, om te bewijzen, dat de blokkade van Atsjin niet veel te beteekenen heeft: »Ja, er was zoo weinig maritime hulp, dat men gedurende het gevecht, toen de troepen aan den wal waren en de schepen de forten beschoten, vrouwen uit de rivier van Atsjin zag gaan om waarschijnlijk te Singapore ammunitie te halen, wat de vlootvoogd niet kon beletten." Enz. Ieder is zeker verlangend wat meer te vernemen van die Atsjineesche Jeanne d'Arc's en Kenau Hassclaer's, die uit mie rivier gaan" om mylen ver te Singapore ammunitie te halen I Menigeen zal zeker denken dat de vlootvoogd ga lanter dan de heer Nierstrasz, die dames niet heeft willen lastig vallen 1 Leest men echter voor x> vrouwen" pro uwen" of nprauwen" (inlandsche vaartuigen), dan wordt liet in eens helder, wat de heer Nierstrasz bedoeld heeft. Wy geven dor commissie voor het Bijblad in bedenking aan de correctors' een cursus in de Frauschc taal en in de. land- on volkenkunde van Indië le geven. Wellicht kon een of ander lid der Kamer, die lessen dan ook met vrucht bijwonen. Door den inspecteur van het lager onderwijs in Zuid- holland /iju de ouderwijzers uitgenoodigd vóór 5 Aug. a. s. de twee volgende vragen te beantwoordens. Door welke maatregelen wordt voor weeskinderen in uwe gemeente, hetzij zij bij particulieien uitbesteed, of geplaatst zijn in een werk- of armenhuis, degelijk onderwijs en het behoorlijk loeren van een ambacht verzekerd b Hoe is liet bij die kinderen met het schoolverzuim gesteld? Blijkens het op dc jaarvergadering van het Ned. Zendelinggenootschap te Rotterdam uitgebracht verslag over de lekeniug van liet jaar 1872, hadden de uitgaven hier te lande f 27,929, die iuludië f66,650, in't geheel f 94,579 bedragen, terwijl de inkomsten slechts f76,319 beliepen, waaruit ten duidelijkste bleek, dat het genoot schap, zonder aanmoi kelijke vermeerdering van inkomsten onmogelijkopdenbestaanden voet kon blijven voortwerken. Uit Maassluis schrijft men dd. 43 JuliDe haring- visscherij, dit jaar, voor zoover de jagerij aangaat, in ver- eeniging met Vlaai'dingen en Scheveningen uitgeoefend, is zeer ten voordeele on/er visschers uitgevallen. Aan de 3 eeiste jageis, bereids aangekomen, levouleu do Maas- sluische visschers ruim 2 3 en aan den 4n jager, den 30 der vorige maand met 400 ton van de visschery ver trokken, ieveiden onzen visschers mede het grootste ge deelte. Zooals overeengekomen was, wei d alle jagerharing te "Vlaardiugen aan de Markt gebracht en had dit ook plaats 11. Vrijdag, met do haring van den3njager, tezamen 316% ton, en werd er hij afslag f64 per ton voor den maatjesharing en f78 per ton voor den vollen betaald. Bij dezen openbaren vei koop hebben twee zaken de opmerk zaamheid getrokkende eei ste is dat een paar ton haring, door een hoeker aan den jager overgegeven, denhoogsten prijs hebben opgebracht, waardoor de oudé roem van hoekerharing werd gehandhaafd, niettegenstaande deze vaartuigen bijna geheel door de loggerschepen zijn ver drongen, en het tweede feit is, dat bij den verkoop, die in het openbaar geschiedde, geenerlei onderscheid is gemaakt tusschen den verschillenden loggerharing. Trouwens van allen was de qualiteit overvoldoende en puik te noemen en reeds sedert geruimen tijd lieijbeu de feiten de bewering gelogenstraft, dat door onze loggers met nauwere mazen gevischt werd, waardoor wel veel, maar klein goed gevangen werd, en alzoo de benaming van loggerharing-door mededinging is in de wereld ge bracht. Alle visschersplaatsen zijn de nieuwe wijze van visschen toegedaan, en zoowel te Vlaardingen als elders zijn de loggerschepen als de meest dienstige vaartuigen ei kend en zijn ook daar tal van loggers in de vaart gebracht, daar of elders gebouwd, en wat de netten betreft, zoo hebben wij ons overtuigd, dat nergens met beter en wijder want gevischt wordt, dan met de loggers van déze ge meente Mogen wij ons hier verheugen in het voorloopig wel gelukken van den nieuwen waterweg, waardoor alle Maas steden in het algemeen en Maassluis in het bijzonder ge baat worden, en een schoone toekomst te gemoet gaan, niet minder mogen wy er roem op dragen, dat door den heer Maas, van Scheveningen, hier de stoot is gegeven om de visschertj uit haar verval op te heffen; op zijn voor beeld toch zyn tal van mededingers met sloepen en loggers opgestaan, werven, zeilmakerijen, blokmakerijen, kuiperyen en dergelijken zijn sedert opgericht en uitgebreid, en waar voor een lOtal jaren vele woningen hier ledig stonden, is thans alles verhuurd niet alleen, maar de vele huizen, laatstelijk hier gebouwd, zijn ter nauwemood gereed of ze worden reeds betrokken. Zoo bloeit het eertijds ver maarde Maassluis weder als weleer, ten tijde van Govert van Wijn, en de visscherij, lang in verval, zal ook op de buitenlandsche markten weder haar ouden roem hand haven, en niet alleen kroonbrandfust, maar goeden kroon- brandharing leveren. Eergisteren stierf te Heerenveen Jetsen Blinksma, nagenoeg70jaaroud. Hij was een allerzonderlingst mensch. Hoewel goéd bemiddeld, leefde hij als een kluizenaar en als een bedelaar. Ilij was steeds buitengewoon slordig ge kleed; geen mensch betrad ooit zijne woning. Eethuis, dat voor jaren een knap gebouw was, is nu geschikt voor afbraak Hij beredderde alles zelf, tot zelfs de wascli en het koken van zijn eten. Eergisterenmiddag vond de weinige familie, die hij had, hem, nadat ze de deur hadden open gebroken, dood. In zijn huis was het steeds wonderlijk gesteld. Geen mensch zou gaarne bij hem in hebben gewoond. Als vetweider liield hy koeien en schapen. De laatste bewoonden met hem het huis en logeerden in den winter in het voorvertrek. Hij bezat sclioone stukken wei land, en men gelooft algemeen, dat er ook op verborgen plaatsen veel geld voor den dag zal komen. Meestal was zijn buis bij dag en nacht gesloten en waakte hij by nacht, terwijl hij een groot gedeelte van den dagsliep. De heer Noorbeek, te Oldqboorn, deed jl. Zaterdag een merkwaardigen vond. Uit den steel van een bloemkool, ÖÜBAJT. ABONNEMENT:

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1