V r ij d a g 2'$ Jul i A0. 1873. M 3179. BUrraUiDSCHE 8ERICHTE8. BIBII8EHLAIBPSCHE BERICHTEH. ABONNEMENT! Abonnementsprijs, per Drie Manmicnf 1.85. Franco per Post, door bet geheele RijkS 50 In den grooten vijver van het Victoria-park te Bath zijn duizenden visschen door het ouweder getroffen en ten gevolge van dien overleden terwijl anderen daardoor in staat van verdooving werden gebracht. De bekende Johan Hofl, te Berlijn, heeft zijn be talingen gestaakt, vermoedelijk een gevolg van speculatie De fabrieken en gronden van deu heer Hoffziju tot onder pand gesteld voor de schuldeischers die een bedrag van 700,000 thaler vertegenwoordigen. Men gelooil dat zij geen merkbaar verlies zullen lijdende vervaardiging der Malz-preparaten zal ongestoord worden voortgezet. In liet officieuse blad le Francais wordt medegedeeld, dat Maandag een Engolsch kabinet-koerier aan den En- gelschen gezant te Parijs een exemplaar heeft overgcbi acht van de onlangs gesloten overeenkomst omtrent het handels- tractaat, zoo ah het door de Eugclsche regeering was goed gekeurd en onderteekend. Volgens den Éoniteur wordt bij die ovei eenkoinst het traclaat van I860 met eenige wijzi gingen voor vier jaren gehandhaafd, en aan Engeland ge durende die jaien de behandeling op den voet der meest begunstigde natie toegestaan. Eerstgenoemd blad voegt er bij dat lord Lyons reeds Dinsdag dat stuk aan den minister van buitcnlandsche zaken overhandigen zou en tevens den wensch zijner re geering te kennen geven, dat het nog vóór het reces aan de goedkeuring der Nationale Vergadering mocht onder worpen wot den. Bij zijn vertrek uit Parijs heeft de Shah van Perzie van alles medegenomenedelgesteenten en potten en pannen; laarzentrekkers en schildetijen, melkkommetjes en fijn aardewerk, koffiemolens en kostbare manuscripten, mode-artikelenen kanarievogels, scheermessen en muziek instrumenten, kuiken en prachtig ivoorwerk, horloges en poppen, kangaroes, gazellen enz. De barbier van den Shah is intendant over al dien rommel. Aan de bedienden van Mac-Mahon heeft de Shah'12,000 francs gegeven en naar men zegt heeft hij voor 800,000 francs iukoopen gedaan. Met de buste van den Shall is't ongelukkig afgeloopen. Toen do werklieden ze van 't piëdestal in 't nij vet hei l-paleis wilden afnemen is zij gevallen en verbrijzeld. Francis, de vervaardiger, die er bij stond, viel iu onmacht. In een deu '15 Juli te Parijs gehouden vergadering der aandeelhcbbers in de Suez-kanaahnaatschappij heeft de heer Ferdinand de Lesseps, uit naam van den mad van administratie, een verslag uitgebracht, waaruit blijkt dat de dienst van '1872 een batig saldo van ruim 2 millioen francs heeft opgeleveid, waardoor het voordeclig verschil tusschen het actief cu passief der maatschappij tot op na genoeg 5 millioen ft aucs is geslegen. Gedurende de eerste zes maanden van 1873 is het kanaal door 652 vaartuigen gepasseerd, waarvan de inhoud gemiddeld bedragen heeft 1655 ton, terwijl de gemiddelde inhoud der schepen, die het kauaal doorvoeren, in 1870 slechts'1338 ton beliep. Met de grootte en het aantal der schepen nam ook bestendig liet aantal doorkomende reiziger j toe. In '1870 bedroeg dit 26,758, in 1871 48,421, in '1872 67,640. Het rapport be helst een bestrijding der klachten en grieven, dooi het be stuur der Fransche Messageiies maritimes in een geschrift, getiteldLitige avcc la Compagnie du Canal de Suez tegen die maatschappij over de wijze van heffing der kanaal rechten ingebracht. De Constilut ionnel schrijft woordelijk: Een accident, dat de ernstigste gevolgen had kunnen hebben, bracht gisteren het Quartier Latin in opschudding. Een leidekker, die het evenwicht verloorstortte van de zesde verdieping van een huis naar benedeu. Gelukkig viel hij op het hoofd van twee vrouwen, die op het trottoir met elkander ston den te pi aten, zoodat hij ongedeerd bleef. Men siddert bij de gedachte, dat zonder dit gelukkig toeval de leidekker het leven zou hebben verloren. De beide vrouwenwaarop hij neerkwambleven op de plaats dood. De beroemde violist Ferdinand David, leerling en later evenknie van Spohr. is in Zwitserland plotseling over leden. Hij was sedert 1836 concertmeester te Leipzig, waar bij in verecniging met zijn vriend Mendelssohn ontzaglijk veel ten bate der kunst heeft verricht. Behalve door ver schillende fraaie composities van zijn hand, heelt bij zich ook naam gemaakt door zijn voot treffelijke «études" voor viool. liet officieel orgaan der Ilongaarsclte regeering maakt thans, geheel onverwachts, de zeven eerste artikelen van het ontwerp cener kieswet openbaar. In dat ontwei p wordt het aantal leden van het Lagerhuis desRijksdags, thans ruim 400, verminderd op 296. De steden, die als zoodanig recht hebben, van ieder een bijzouderen vertegenwoordi ger bij vrije wijze van verkiezing te benoemen, zullen dat recht verliezen. Daarentegenzullcn niet alleen in deze, maar ook in alle overige steden des rijks de rechtstrcek- sche veikieziugen worden ingevoerd terwijl voor de platte- lands-bevolking de verkiezingen in den tweeden graad -behouden blijven. Benoembaar tot afgevaardigde zal ieder belastingplichtig ingezetene zijn, die den ouderdom van 21 jaren bereikt heeft, in het genot zijner burgen echten is en kan lezen en schrijven. Een staats- of gemeente lijk ambtenaar, rechter, of iemand betrokken bij onderne mingen, schriftelijk met den Slaat gesloten, isuiet benoem baar. De ziuings-periode zal 4 jaren duren. In de Chineeschc afdeeling der Wecnertentoonstel- ling komen eenige op Chineesclie wijze geconserveerde levensmiddelen voor. Er zijn sommige bij, o. a. de gcmbcr- vrucliten, die zeer smakelijk zijn en dan ook in Europa veel gebruikt worden. Atidcte echter hebben een zoo eigenaardigeu smaak, dat men Chinees moet zijn om er van te houden. Daaronder behooren de geconserveerde hoen der- en eendeneieren; deze wotden gehuld in een deeg, ge vormd door het koken van een mengsel van thee, ge- bluschle kalk, zeezout en asch van eikenhout, daatna wor den zij in stroohaksel geworpen, er weer uitgenomen en drie maanden lang iu kaf bewaard, waarna zij volgens Chineesclie begrippen voor liet gebruik geschikt zijn. De Europeanen echter, ziende dat de dooier oen groenachtige zvvaite kleur heeft aangenomen en bemerkende dat uit liet ei pen respectabel getal zwavelwatei stofdampen ontwik kelen, oordcelen dat zij juist geschikt zijn om weggeworpen te worden. Zonderling, maar wellicht doeltreffend, is de Chineesclie wijze om aardappelen te verduurzamen. Zij worden in zui ver water govvasschen en van alle vuile of beschadigde plekken gezuiverd, vervolgens op een vaststaand mes in een aantal schijven gesneden, en eindelijk op eeu bamboes- rek twaalf uren lang aan den wind en de zon blootgesteld en zoodoende gedroogd. De zoo toebereide schijven moeten jaren lang den smaak van versche aardappelen bewaren. Men heeft den Paus verzocht zich iu de zaken van Spanje te mengen, zooals men hem verzocht had in Fiank- ï'ijk tusschenbeide te komen; hetzij door mede te helpen, dat de twee takken der Bourbons -zich met elkaar verzoen den, hetzij door meer gezag toe te kennen aan de zaak van don Carlos. De moeite hiervoor is echter te vergeefs geweest, Pius heeft zijn medewerking hiertoe niet willen geven. Te Carthagena heeft de afgevaardigde Galvez aan het hoofd der iutransigeuten seen comité ter bevordering van het algemeen welzijn" gevormd, dat onmiddellijk den gemeenteraad heeft afgezet. Generaal Controras is uit Madrid vertiokken, openlijk verklarende dat hij zich naar Carthagena begaf. In den ministerraad werd besloten de civiele gouverneurs van Albacette en Mureia te seinen om dadelijk Controras in hechtenis te nomen. Maar deze tele grammen kwamen eerst drie uren nadat de generaal te Cat thagena was aangekomen, aan. Hij heeft de regeering verwittigd, dat hij tot president was benoemd van de provincie Mureia, wier onafhankelijkheid plechtig was geproclameerd. De opstandelingen zijn meester van de stadvan het arsenaalvan de forten en van het geheele eskader, dat voor Cai thagena ligt. De inarinc-ofïicieien en de soldaten van het bataljon Aft ika hebben zich niet bij de beweging aangesloten, maar zijn, na hunne wapenen afgegeven te hebbennaar Madrid gegaan. De minister van marine, wiens broeder een der aanvoerders der op standelingen is, vei trok naar Cai thagena, maar aan boord van het fregat AJmansa, dat voor eeuige maanden onder zijne bevelen stond, werd hij met revolverschoten ontvan gen. Hij moest onverrichter zake terugkeeren. Cartkageua is niet alleen als versterkte stad en oorlogshaven van be lang er zijn rijke mijnen in den omtrekwaarin 8 a 10,000 mannen wei k vinden. Men zegt, dat deze naar Carthagena oprukken, om de muiters, die hen van hun brood borooveu, weg te jagen. Als tegenwoordig iemand honderd jaar of ouder wordt is dit wel een zeldzaam maar toch geen ongehooid feit. Zeldzamer nog is het dat, volgens den Neio-York Herald, de. heer John Ou ons den leeftijd van honderd veer tien jaar en zes maanden bereikte, en wat dit vooral merk waardig maakt, is zijn levenswijze. Algemeen toch wordt beweerd, dat de bezigheid van den geest het leven verlengt en luiheid, met al de gevolgen van de rust nadeclig werkt. De heer Owens nu heeft zijn leven lang niets uitgevoerd met zijn hoofd, want de man had volstrekt geen opleiding ontvangen. Voorts beweert men, dat gebruik van sterken drank het lichaam sloopt; Owens was wel geen dronkaard, maar een vriend van een glas whiskey, en gebruikte dien drank in groole hoeveelheid. Tabak in eiken vorm is ver gift, zegt mendeze honderdjarige rookte of pi uimdo deu geheelen dag. De man, die zulk eeu zichzelf verwoestend leven leidde, heeft nooit een dokter geraadpleegd, omdat hij nooit ziek was. Bovendien was hij zeer gezien en ge acht bij allen die hem kenden en de New-York Herald verzekert, dat «engelen zijn ziel begeleiden naar de vreed zame oorden der gelukzaligheid". COURANT. CRrlevcn Franco.) SCHIEDAM, 24 Juli -1873. Gisteren legen den nvoud woedde ook alhier een fel en aanhoudend onwedcr, dat op verschillende plaatsen, zij het ADVEBTENTIBNi Prijs: van 1 tol tO gewone regels f 1 00; iedere regel meer ƒ0.10; Vuur den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. dan ook, voor zoover wij weten,-geen belangrijke schade heeft aangericht. Zoo sloeg o. a. de bliksem in de mouterij Ystadt", van den heer B. J. A. Wittkampf, staande aan de Nieuwe Haven. Hij baande zich een weg door bet dal:, is naar buiten gegaan en beeft een gat in den muur slaande een stuk uit het plafond van den eest genomen; buiten gekomen is de bliksem vervolgens langs den muur ge- loopen, door een ruit bovendo deur ingeslagen, heefteen gedeelte van het houtwerk boven het vuur verbrijzelden is eindelijk door het venster weder naar buiten gegaau, zon der ergens zelfs een begin van brand te veroorzaken. In het land van don heer F. W. Buschmami, onder deze gemeente, heeft de bliksem een hoop hooi in brand ge stoken. Door 11. en W. van Spijkenisse is, in overleg met den schoolopziener, na vergelijkend examen voor de betrekking van hoofdondeivvijz.er aldaar, de volgende voordracht op gemaakt de heeicn II. Hagen, hulponderwijzer te Dordrecht, B J. Groeneveld, id. te Sliedrecht; D. A. K. van der Zande, id. te Nijmegen, J. A. II. Braakman, id. te Rhenen, A. Docleman, id. te Schiedam, en II. J. Garvelink, id. te Rotterdam Ter waarschuwing doelen wij mede dat eergisteren te Rotterdam een jongmenseh van '20 jaren, die onmid dellijk na het middagmaal een bad nam, plotseling bezweek. Men ga niet te water voor dat er minstens een paar uur na liet eten zijn voorbijgegaan. Uit de residentie meldt men sliet kan niemand verwonderen, dat de ministerraad over de vraag: ïBUjveii of heengaan9" niet eenstemmig denkt. liet is evenzeer verklaai baar, dat mannen als Geertsema eu do Vries, om vau van Stirum niet te spiekeu, tot heengaan adviseeren, als dat mannen als van de Putte en Gericke, die meer in het bijzonder in de zaak van Atsjin zijn betrokken, meenen dat het onverantwoordelijk is, het bewind neer te leggen, alvorens do Sultan tot onderwerping is gebracht, "Wat nu het eind-resultaat van de overwegiu- geu zal zijn, is nog eeu raadsel, maar onwaarschijnlijk acht ik het niet, dat in elk geval, van do Putte zijne portefeuille niet ter beschikking van Z. M. den Koning stelt. «Bij herhaling heeft hij de Kamer gesommeerd, om hem een votum van wantrouwen te geven, indien zij meende dat in deze kritieke omstandigheden het beheer onzer koloniën niet met gerustheid aati zijne handen kon worden toevertrouwd, en nu de Kamer daaraan niet voldaan heeft, heeft hijzelf geen recht vrijwillig iiet bestuur neer te leggen. Uit goede bron verneem ik dan ook, dat hij zich nog voor eenige dagen in dien geest heeft uitgelaten, dat hij in de gegeven omstandigheden op zijn post zal blijven, 'zoolang hij door de oppositie niet persoonlijk tot heengaan wordt gedwongen. «Ik voor mij zie dan ook in het aftreden van dit minis terie volstrekt geen heil. Er zijn zeer zeker alle termen aanwezig, om in gewone omstandigheden een demissie te wettigen, maar de politieke toestand is nu eenmaal op dit oogenblik niet normaal. Bij de tegenwoordige partijver houding in de Kamer is geen ministerie, van welke rich ting ook, in staat hervormingen tot stand te brengen. Aan belasting-, census-, leger- of rechtshcrvorming valt in den eersten tijd niet te denkeneen ministerie dat zich op dat tencin waagt, zal telkens worden geslagen en zil, wil het blijven leven, zich tot de bescheiden rol van ecouomischeu administrateur moeten bepalen. Voor die rol nu is dit ministerie zeker volstrekt niet minder geschikt dau'eenig ander. Hit ministerie is daarenboven geroepen om den oor log met Atsjin tot een goed einde te brengendit ministerie is niet ongelukkig iu z'jn pogingen om de materiëele wel vaart te bevorderen door den aauleg van communicatie middelen te steunen, de tarieven te verlagen, enz." Dc Zutph. Gt. waaraan dat interessant schrijven is ontleent vervolgt aldus «Tot welke oplossing het echter ook moge komen, de politieke geestverwauten van dit ministerie, die dezen ge spannen toestand in het leven hebben geroepen, hebbeu daardoor een groote verantwoording op zich geladen. Het valt niet te loochenen, dat de liberale zaak in Nederland door de houding der liberale anti-ministerieelen bij velen in discrcdict is geraakt, eu dat de laatste verkiezingen daarvan reeds den invloed hebben doen gevoelen. De houding der Arnhemsche Gt. bij de jongste verkiezingen te Deventer heeft de kroon op het werk gezet. Die artikels va mie liberale Arnhemsche tegen \au der Kaaij hebben der liberale zaak meer kwaad gedaan dan een geheele jaargang vau liet Dagblad. Het Dagblad begreep dat zeer goed, en bleef niet iu gebreke, de artikels met groote letters in exteuso over te drukken. Nu de Arnh. Gt. hetenfant- terriblo van de liberalen is geworden, is zij op eens de lieveling van het Haagsehe Dagblad. De Haagsehe Niemcsbode ontvangt van twee ver schillende, beide in den regel wél ingelichte zijden, be richten omtrent de ministeriecle crisis, berichten die evenwel zoo geheel van elkander afwijken dat het blad ze niet dan ouder reserve mededeelt. Volgens het eerste bericht, zouden met den minister van oorlog, ook die van marine, van binnenlandsche zakep

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1