«in, teliiit tapiyts, mtpaM DWap. n Zaterdag 16 Augustus. A» 1873. M 3195. BU1TENLANDSCHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het geheele Rijk2 50. CBrlcvcm Vraneo.) In Engeland en Amerika organiseert men van tijd tot tijd tentoonstellingen, die om hare excentiiciteit het publiek trekken. Honden, katten, kindei en, buffet-juf- fi ouwen hebben een beurt gehad en 't wordt moeilijk iets te vinden dat nog door nieuwheid aanliekt. 't Gelukte echter dezer dagen een speculant een baardententoonstel- ling tot staud te brengen. Niet minder dan 30 candidaten dongen naar den uitgeloofden prijs. Een der liefhebbers droeg een baard van 40 duim lengte, terwijl een ander een paar knevels kon vertoonen, die te zamen 32 duim lang waren. Dezer dagen werden door de Parijsche politie, in den omtrek van het park van Chaumont, een vijftal alge- meene bekende gauwdieven gesnapt, op het oogenblik dat zij, uit de opbrengst hunner rooftochten, een soort beurs hielden, oin de verschillende gestolen goederen onder elkander te verruilen, een middel waartoe zij veelal de toevlucht nemen »het geld schaarsch onder hen zijnde," zegt het Parijsche blad, waaraan wij dit bericht ontleenen. x>Wie heeft er schoanennoodig? Vier paar bottines voor een liter brandewijn 1" veilde de een. «Twee vesten en zes petten voor een ham 1" riep een ander. nTwee stooven, drie roskammen en een viool, voor twee hemden en een blouse 1" liet zich een derde hooreu. Een suikerbrood, twee handen vol pruimen en een meloen voor een paletot 1' schreeuwde een vierde. Daar verschijnen opeens de agenten van politie, die zich verscholen hadden en maken niet alleen een einde aan den handel maar pakken ook de kooplieden en de waren in, en brengen ze naar de pre fectuur waar de zaken nu verder zullen worden afgedaan en vereffend. Volgens Figaro is dezer dagen te Parijs gearresteerd een zeker Nederlandsche doctor, van den Eican uit Maastricht afkomstig, en die, vurig aanhanger van Lavater en Gall, zich onledig hield met door allerlei middelen bij de dieren de knobbels van het vernuft tot grootere ontwik keling te brengen. Vroeger te "Waals gevestigd, had hij die plaats moeten verlaten, omdat hem door den burgemeester zijn proefnemingen vei boden werden, tengevolge van de klachten der buren, die het gekerm der arme dieren niet langer konden aanhooren, De sgeleerde" begaf zich daarop naar Parijs, waar hij eveneens den dood van menig dier veroorzaakte. Zijn vermogen slonk echter hoe langer zoo meer, zoodat hij zich genoodzaakt zag zijne proefnemingen toe te passen op de dieren, die hij op den openbaren weg ontmoette. Zoo kwam hij dezer dagen een hazewindhond tegen, die hem bijzonder geschikt voor zijn doel voorkwamhij wierp het dier zijn vloeiende chemische samenstelling op het lijf, het verschrikte, zette het op een loopen, de pioefnemer h»t na, maar de eigenaar van het beest kwam er bijer ontstond een twist, en de politie arresteerde den ijverigen navorscher om hem echter spoedig weer vrij te laten, daar zijn papieren volkomen in orde waien. Maria Leonard, jonge dochter, behoorende tot een arme familie van Coninxheim bij Tongeren, vertrok op het einde der vorige eeuw uit haar dorp en ging te Leuven als dienstmeid wonen bij den advocaat Vandermieren. Deze laatste trouwde inet haar en bij zijn dood maakte hij haar erfgename van zijn gansch fortuin. De wed. Vandermieren, die sedert haar vertrek slechts weinig tijdingen van haar gegeven had, is jl. Zaterdag te Leuven gestorven, in den ouderdom van ruim 80 jaren, een fortuin nalatende van meer dan 300,000 fr. Zij heeft 60,000 fr. vermaakt aan het armbestuur en 40,000 fr. aan het kerkbestuur van Coninxheim, en heeft daarenboven verscheiden legaten in gesteld voor weldadigheidsgestichten te Leuven, hetgeen niet belet dat er n'og een goed sommetje voor de familie overblijft. Volgens haar verlangen is zij te Coninxheim be graven. Herhaaldelijk worden op de Wcener-tento mistelling pogingen aangewend om voorwerpen te stelen, meestal echter met slecht gevolg. Onlangs eriiler werd uit de Duitsclie tentoonstelling, afd. onderwijs, een microscoop gestolen ter waarde van f300. De goede uitslag gaf den vermoedelijken dader moed een tweede exemplaar, dat f 100 waard is, weg te nemen. Do politie had ditmaal scherper oogen en er bestaat nu vooruitzicht dat zij van den ge vangene vernemen zal waar de eerste gebleven is. Op het rooken in overdekte gebouwen is een geldboete van f5 gesteld, 't Schijnt de rookers niet af te schrikken. Het bedrag der ontvangen boeten bedraagt reeds f4300. tEindelyk, den 40 Aug. heeft de ontvangst van entree gelden het cyfer van een millioen gulden bereikt. Aan vankelijk had'men gedacht reeds in Mei tot dit cijfer te- komen. Onder de titel: de schuld van Florida, bevat Sar- pers WeeMy van 26 Juli het volgende artikel »Indien iedere noodlijdende zuidelijke Staat het voor- beeld, van Florida zou navolgen, dan zou er ten minste geen twy'fel bestaan aangaande den toestand zjjner finan "V-ciSn. ^Florida gemaakt. Wij ondei stellen, dat deze volkomen juist is, en daaruit blijkt, dat de geheele verbintenis van den Staat onder 5,000,000 d. blijft. Van dit bediag zijn 3,000,000 d, gegai andeerd voor spoorweg-aangelegenheden. Indien de spool weg-ondernemingen gelukken, dan zal de Staat niet verplicht zijn de ïente te betalen. Mitsdien is de wezenlijke schuld minder dan 2,000,000 d., terwijl de waarde van den Staat op zijn minst genomen 30,000,000 bedraagt. De uitkomst is niet ontmoedigend voor een Staat, die voor tien jaar verwoest is geworden, door een hevig oproer en langen tijd heeft blootgestaan aan de aanvallen der Klu-Klux en aan de overrnoeide pogingen van de democia- tische partij, oin de eputatie en den voorspoed van den Staat ten onder te brengen. Nergens waren de hande lingen dier democratische partyschappen lager en nergens hebben zij meer bloed doen vergieten dan in Florida. Overal zal de menschelijke natuur blozen over de onge hoorde onzedelijkheden en gruweldaden van velen harer aanhangers. Wij gelooven echter, dat dit tijdperk van wanorde voorbij is, dat zelfs de meest verdorvenen van de leiders der oppositie door eenig gevoel van schaamte zijn bezield, en dat een immigratie an verstandiger en beter lieden eindelijk industi ie en zedelijkheid en menschelijkheid in den Staat zullen aanbicngen. De grond van Florida schijnt hoofdzakelijk geschikt tot aankweeking van vruch ten en groenten van de noordelijke markten en des winters tot een verblijfplaats voor kranken uit het Noorden. Ook heeft hij, waarschijnlijk tot wering der onophoudelijke beroeringen, reeds een groot aantal van immigianten ver kregen en mocht hij zijn rijke landstreek methalftropische vooitbrengselen zien bevruchten. Er is indeidaad geen streekdie meer waarde bezit voor winterverblijfplaatsen en voor landbouw en industrie, dan de geheele kust van de Savannali-moerassen af tot aan Florida. De trage bevol king zal er niet meer zetelen. Nergens toch vindt de ver kwister en luiaard een vaste rustplaats. Maai* het is waar schijnlijk, dat niet vele jaren zullen verloopenof de kleine bevolking, die nu zoo langzaam zijn vruchtbaren grond bebouwt, zal zich verliezen onder een stroom van land verhuizers en door vreemde elementen hervormd zijn. Hoe spoediger deze verandering zal plaats vinden, des te beter zal dit voor de welvaart van de geheele bevolking zijn en het Gouvernement van Florida heeft reeds een nuttig voorbeeld gegeven aan andere Staten in de openbaarma king van zijn schuld en zijn vooruitzichten. Wij zouden ons verheugen, indien wij meer met zijn bronnen bekend werden. Voor het geheele volk zou het een voldoening zijn om te vernemen, welke spoorwegen Florida bezit, welke de voortbrengselen van zijn landbouw zijnin hoeverre de goede orde in zijn midden wordt gehandhaafd, of de op roerlingen, die weleer zijn staatkunde omverwierpen, ge straft en onderdrukt zijn, in hoeverre eerlijkheid en zui nigheid in zijn financien zijn ingevoerd en of het land nu voldoende tot rust gekomen is, om de teiugkomst van vreedzame burgeis met vreugde te begroeten. Er bestaat zonder twijfel een behoefte aan een strenge hervorming van de zeden en opvoeding in de meeste derzuidelyke Staten, alvorens zij vei trouwen kunnen inboezemen. SCHIEDAM, 45 Augustus 4873. Door het kiescollege bij de Hervormde gemeente alhier is, voor de vacature, ontstaau door het vei trek van den heer dr. I. Hooykaas, het volgende zestal predikanten gekozen P. J. Roseam Abbing, te Ginneken; G. II. Bleeker, te TjamswcerD. P. M. Iluet, te DirkslandJ. C. Montyn, te Sprang; B. Mossel, te Renkum; II. W. A. Verhoeff, te Charlois. De Nederlandsche Handelmaatschappij vraagt scheepsgelegenheid voor den overvoer naar Soerabaija van den ïomp met toebehooren van een ijzeren stoomschip. De bonoodigde scheepsruimte en ook het totaal gewicht be draagt ongeveer 440 tonnenhet aantal stukken, bestaande uit piaat- en hoekijzer zoowel los als verbonden, benevens eenige kisten, beloopt omstreeks 1000 stuks. De grootste stukken hebben een lengte van p. m. 5 meter en een breedte vau p. m. 2 meter. Aanbiedingen met opgaaf van de gevraagd wordende viacht in eens en van den tijd waarop het schip ter inname gereed ligt, worden ingewacht tot Donderdag 21 Augustus a. s., des voormiddags ten elf ure. Dat het aantal gevraagde akten voor hulponder wijzer sedert 1867 stei k afneemt, bewijst het volgende 4857 voorjaars-exam. 507, najaars-exam. 443. 4868 483, x> 396. 4869 384, 398. 4870 365, 304. 4874 voor een geheel jaar'487. 4872 voorjaars-exam. 340, t> 264. 4873 277. Delfsh a ven, 44 Augustus. In de FT. 22. öt. van 9 Augus- ADVEïTEHTIÏHi Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer /"O.IO, Voor den werkenden stonden voor weldadigheid, de helft van den prijs. de Schiedamche Courant weid opgezonden en daarin ge plaatst is in het nr. van 44 dezer, waarin o. n. op de min- deic geschiktheid wordt gewezen van den tegenwoordigen Burgemeester, voor die betrekking, vooral met het oog op de aanstaande groote fiuancieele verplichtingenwelke de gemeente tegemoet gaat; daarop volgden in deiV". lc. Cou rant vau 40 dezer twee insinuationwaarin de kiesver- eenigitig Burgerplicht aldaar betrokken werd door den heer J. II. Henkes en den pi edikaut J. Eigeman, terwijl de oud-Burgemeester L. A. Bruyn eenvoudig een krach tig piotest tegen dat bericht inzond. De lieer Henkes zeido o. a.dat die berichten blijkbaar afkomstig zijn van een coterie, die het zich ten taak heeft gestelden daarvoor ook rond durft uitkomender. tegen- woordigen Burgemeester door allerlei middelen te nood zaken ais zoodanig zijn ontslag te nemen. »Die coterie vindt haar uitdrukking in de Kiesvereeni- ging Burgerplicht, die in stede van bevorderlijk te zijn aan de uitbreiding van libeiale principes, integendeel voor de eensgezindheid der liberale partij alhier, waartoe ook ik de eer heb te behooienallerverderfelijkst is." iDc heer Eigemansclinjft het bericht toe aan pai tijschap, die zich, gelijk ook niet zelden op kerkelijk gebied, ineen hooge mate van deze gemeente heeft meester gemaakt, en den bei ichtgever dit alles in de pen heeft gegeven.Het is een partijschap, die het in dien zin op heeft met al wat Burgerplicht heet, dat ze gaarne regeert, maar ongaarne geregeerd wordt." Het was onder meer, ook voornamelijk met het oog op deze insinuatien, dat het bestuur van de Kiesvereeniging Burgerplicht tegen heden avond een vergadering in Ami- citia alhier had uitgeschreven, welke vergadering, die ook voor geintroduceerden was opengesteld, door byna al de leden en eenige genoodigden werd bijgewoondde tegen partij, ofschoon ook daartoe uitgeaoodigd, heeft gemeend aan die uitnoodiging niette moeten ofte kunnen voldoen; de heer Eigeman vond het niet raadzaam, na zyn ongesteld heid veel te spreken, deheer Henkes bleef eenvoudig zonder eenig antwoord weg, terwijl de oud-Burgemeester een brief had ingezonden, waarin hij het Bestuur ^informeerde", dat hij niet zou komen. Nog waren er eenige andere missives ingekomen. Nadat de Voorzitter de bovengenoemde stukken had doen voorlezen, stelde hij de beschuldiging van den heer Henkes in 't licht, en vraagt 4. waarom de heer Henkes die halve modedeelingen en sclieeve voorstellingen niet heeft geiectificeerd; 2. dat men het den Burgemeester moeilijk gemaakt had om hem te noodzaken zijn ontslag te nemen; waar is dit ooit in gebleken? 3. Dat Burgerplicht niet bevorderlijk zou zyn aan de verbreiding van liberale principes. Ter weerlegging hiervan wees de Voorzitter op het reglement. Omtrent dq^insinuatie van den heer Eigeman vraagt niemand het woord. Door een der leden werd de opmerking gemaakt, waarom de heer Henkes, die aan Burgerplicht slechts een vijfde der liberale kiezers toerekent, niet toetreedt tot die Vereeniging, om haar zoo "ejidig te hervormen, en waarom hij anders geen andere kiesvereeuiging opricht Een ander lid wijst op de tegenstrijdigheid in de beide insinuatien, daar de heer Henkes spreekt van halve mede- deeUngen en scheeve voorstellingen, en de heer Eigeman verklaart dat een en ander, naar waarheid medegedeeld, zeker niet strekt tot eer der burgerlijke gemeente. Vervolgens stelde de Voorzitter een motie voor, tot strek king hebbende om, uit aanmerking van den gevorderden leeftijd van den heer Henkes en de betrekking die de heer Eigeman bekleedt, hun insinuatiën, onder nadrukkelijk protest, te passeei en en over te gaan tot de verdere werk zaamheden. Een der leden wenschte dat er nadrukkelijk en duidelyk op gewezen werd, dat Burgerplicht met het bericht in de N. B. Ot. volstrekt niet in eenige betrekking stond, en het stolde in dien geest een motie voor, ten einde op krachtige wijze haar afkeuring te kennen te geven. Na een korte discussie werd die motie met een gedeelte van die des Voorzitters vereenigd, en luidde toen als volgt »De kiesvereeniging Burgerplicht, te Delfsliaven, ver klaart, noch middellijk noch onmiddellijk de hand te heb ben gehad in het plaatsen van het bericht in de N, B. Ot, van 9 dezer en vereenigt zich geheel met het protest daar tegen in diezelfde courant van 10 dezer, door den geachten heer oud-Burgemeester L. A. Bruyn. »De Kiesvereeniging Burgerplicht geeft hare ver ontwaardiging te kennen over de lasterlijke en valsche be- bescbulaigingen door den heer J. H. Henkes en ds. Eigeman tegen haar gericht in de iV. B, Ot, van 40 dezer. In hoe ver laatstgenoemde wèl doet zich met zaken in te laten, die geheel buiten zijn kerkelijk en predikambt liggen, laat. zij gaarne aan de publieke opinie over. DÜe kiesvereeniging zal getrouw aan hare beginselen (omschreven in ai'Lt 4 en 3) blij ven voortgaan op den door haar ingeslagen weg en gaat over de tot de,verdere werk zaamheden." 1 Die motie werd bij acclamatie aangenomen. COURANT. ABONNEMENT;

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1