1 L 1873. JVJ 3196. llaandag III Augustus. 8UITEi8UNÖ$eHE BERICHTEN. BIMNENLANDSCHE BERICHTEN. (Brieven Franco.^ De Schotsche Staatskerk ontving onlangs, ten be hoeve van godsdienstige doeleinden dier Kerk, vaneen schatrijk ijzerfabrikant, den Heer James Baird, te Auch- jneddin, een gift van 6 millioengulden. De indruk, dien het eerste proces Tichborne op het pukliek gemaakt heeft, is van dien aard, dat men in het tweede weinig of geen belang meer stelt. De «pretendent", gelijk hij genoemd wordt, is, volgens hetgevoelen der over- groote meerderheid, een bedrieger en men heeft daarvoor te vele bewijze om nog met belangstelling het rechts geding te volgen, waarvan de uitslag maar al te zeer voor zien wordt, In Engeland intusschen zijn nog velen, die aan de ge grondheid van zijn beweren gelooven. Dit bleek weder 11. Zaterdag, toen de pretendent een uitstapje maakte naar Tunbridge Wells, waar hij aan het station door een talrijke meaigte met hartelijkheid werd ontvangen. Hij kwam daar om twee conferentiën te houden en deze werden doos- zulk een groot gehoor bijgewoond, dat hij zeer goede zaken maakte. Bij die gelegenheid heeft hij onder anderen ver- klaard, dat hij nog niet minder dan 200 getuigen zal op roepen en dat het honorarium zijner advocaten betaald zal worden door zijn vriend, lord Rivers. Te Hambui-g heeft een man van ruim 50 jaren om 400 tb. gewed, dat hij in vier dagen van Hamburg naar Berlijn zou loopen. Hij heeft de weddenschap gewonnen. Laatstleden Vrijdag moest hij ten 7 ure des morgens te Ber- lijn zijn. Reeds ten 614 uur stapte hij de Branderbui-ger poort binnen en onmiddellijk werd daarvan per telegraaf naar Hamburg bericht gegeven. De klachten over het slechte bier dat tegenwoordig in Duitschland wordt gebrouwen, zijn algemeen. Het ge meentebestuur van Turgau wil daaraan in die gesueente een einde maken. De brouwerijen zijn voortaan onder het opzicht der gezondheidscommissie geplaatst en op zware geldboete is het voortaan verboden, zuur, dun of versch bier te verkoopen. Onlangs werden in Frankfort eenige telegrafisten veroordeeld wegens verregaand misbruik van vertrouwen. De echtgenoot van een hunner is bijna het slachtoffer ge worden van hare poging, om vermindering van sti af voor haar man te krijgen. Toen de Keizer van Duitschland in Homburg vertoefde, begaf zij er zich heen, om persoonlijk een vei zoek om gratie in te dienen. Toen de Keizer weg reed, naderde zij het rijtuig, om het adres er in te werpen, doch zij kwam te dicht bij den wagen en werd tegen den grond geworpen. De Keizer deed onmiddellijk het rijtuig stilstaan en reed eerst verder toen de rekwestrante werd bijgestaan en 't bleek dat zij geen ernstige verwondingen had bekomen, Intusschen kan dit ongeval haar doel bevor derlijk zijn, want aan 'tstation gekomen, liet de Keizer baar weten, dat hij, zoo 'teenigszins mogelijk was, aan ham- verzoek zou voldoen. In Munsterberg, Pruisen, gaf de mechanicus Schor ree druk bezochte voorstellingen. Een mei hanisch hoofd dat sprak, dronk enz: ves-baasde dagelijks de toeschouwers. Eenigen echter meenden dat 't kunstwerk verdacht was en veel van een ziekelijk meisjes gezicht had. Men maakte de politie op de zaak opmerkzaam en nu werd een eigendom- melijke manier van menschenmarleling geconstateerd. Een kleedermaker, die een naaimachine bij Schorrer had gekocht, stond als betaling zijn dei-tienjarige dochter voor het boerenbedrog af. Van 9 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds werd het kind in een klein driekant kastje ge plaatst, waar het op de knieën en het hoofd door een ronde opening gestoken in elkander werd geduwd. In die hou ding moest het kind op commando van haren beul zingen, spreken, rooken, sterken drank drinken enz. Meer dan twee maanden hield het kind de marteling reeds uit, maai de goneesheeren verklaarden dat zij, zonder de tijdige ont dekking, spoedig bezweken zou zijn. Scliorrer is gevangen genomen. Terwijl men hier te lande met moeite een twaalftal stenografen bijeen zou kunnen brengen, wordt die kunst iu Duitschland door zeer velen beoefend. Sedert 1849 is dan ook het onderwijs in de stenographie op de middel bare scholen in Oostenrijk ingevoerd en gedurende het laatste schooljaar werden op de 91 gymnasiën 2,054jonge lieden in de stenograpliie onderwezenop de 17 rnaZ-gym- nasiën 484, op de31 reaZ-scholen 1,322tezamen op de 139 middelbare scholen 3,860 leerlingen. Wat betreft het totaal cijfer der leerlingen aan wie onderwijs in de stenograpliie is gegeven, in Oostenrijk en Hongarije, bedroeg dit in het laatste jaar 7,255, in Beieren 2,618, in Saksen 892, in Pruisen 341, in Italië 320. Bij vele instellingen in Duitschland is dan ook de stenographie in practijk gebracht, zelfs by administraties, handels kantoren enz. Men ziet steeds tal van geruchten, in verband met het jongste onderhoud te Frohsdorff geboren worden en daaronder niet zeer aangename voor de republikeinen. Deze party vooral zou liet mikpunt zyn van do fusionisten, indien hunne plannen tot herstel van den troon en het altaar eens doorgingen. De voornaamste republikciusche hoofden zouden reeds worden gesurveilleerd, om op het beslissend oogenblik te worden gevangen genomen Ande ren zou men trachten in politieke piocesseu te wikkelen; de verkiezingen zouden door bedt iegelijke handelingen vcr- vahcht en de pers het stilzwijgen opgelegd worden, koi torn, met behulp der regeering zou rncu alles voorbereiden voor een staatsgreep, die, in naam.de republiek liet voortbestaan, maar onder liareu dekmantel een waar schrikbewind zou organiseeren, tot den dag waarop bet land, beangstigd en tot zwijgen gebtaclit, zonder tegenstand de kroning van Hendrik V zouden laten volbrengen. Andeien bcwei en weder, dat het gouvernement al les be halve voldaan is over de 10I, die de aanhaligere der uiterste rechterzijde het in al hare combinatiën laten speleu, en dat het in overeenstemming met de Bonapartisten zich des noods, door een vei tenging van het gezag van maarschalk Mac-Mahon, zou voorbehouden een conservatieve republiek in liet leven te roepen, waai in laatstgenoemde de hoofdrol zou blijven vervullen en daardoor aan do hoop van het kleine hof van Fi ohsdorff denbodorn zou wordeaingeslagen. Wij geven die geruchten voor wat zij zijn, maar iiet is ge makkelijk te bevroedea dat zij niet bij diagen tot herstel der kalmte en rust in een land dat daaraan zulke gioote behoefte heeft. Dat de graaf van Chambord reeds de bekende conccssiën zou hebbeu gedaan in zake de di iekleurige vlag, is nog vene van een feit. Men verwerpt het echter niet dat dit zich nader zoude kunnen bevestigen. Daarentegen logen straft men het gerucht, dat degraafin September Frohsdorff zou vei laten, om alsdan het kasteel Chambord te gaan betrekken. Hij blijft vooreerst in eerstgenoemde plaats. Het Romeinsche blad Voce della Vcrita beweci t dat het bezoek van den graaf van Parijs aan den graaf van Chambord ten doel had te voorkomeu, dat deze gevolg gaf aau zijn plan om den zoon van Keizer Napoleon III als zijn opvolger aan te wijzen. Aan dit, nu verijdelde, voor nemen zou de ijver zijn toe te schrijven, waarmede de Bonapartisten de legitimisten hebben gesteund. De bewe ring vindt intusschen weinig geloof, en wordt reeds daar door zeer in twijfel gesteld, dat de Paus het Bonapartisme heeft veroordeeld als een-vrucht van de revolutie en Napo leon III beschouwt als de oorzaak van het verlies zijner wereldlijke macht. Eenjoug man, Joseph Wa mei-, te Clichy in Frankrijk woonachtig, verstond, naar hij zeide, de kunst om zelfs de gevaarlijkste slangen te bezweten. In tegenwoordigheid van eenige vrienden nam hij een keine zvvai te adder in de hand, liet haar om zijn arm slingerenen wierp haar toen op den grond. Daarna nam hij een rottïngje en sloeg het dier zoolang tot het woedend werd. Toen nam hij het weer op, en mot de woorden«Kom kus mij nu," stak hij den kop van de slang in zijn mond. Uet dier beet hem even wel bij die gelegenheid in de tong, en na verschrikkelijke pijnen geleden te hebben is de ongelukkige bezweken. Toen de schilder Anastasi plotseling door blindheid werd getroffen, hebben zijn kimstbroedcis /icli vereonigd on door den verkoop \an schilde)stukken een som bijten gebracht van '120,000 francs. Anastasi heeft het gi ootste gedeelte daarvan, 100,000 francs, aan den staat gegeven, zichzelven slechts levenslang het vruchtgebruik voorbe houdende, on bepaald dat later de rente zal strekken ten behoeve van arme Fransche schilders of beeldhouwers. Dit fonds draagt den naam vanAnastasi-stichtiug, iu her innering aan do mildheid zijner kunstbroeders. Niet minder dan 30,000 bekroningen zullen den 18 dezer te "Wecnen worden toegekend. De diploma's en me dailles zijn nog niet gereed, zoodat de plechtigheid zich tot het voorlezen der namen zal bepalen. Een vijftigtal Duitscheis, die te Malaga zijn geves tigd, brengen in een advertentie in de Kaïn. Zeit. hulde en dank aan den kommandant van AeFricdrich Carl, '-apitein Werner, voor hetgeen hij den 23 Juli 11. gedaan heeft. Zy verklaren dat, zonder zijn krachtig handelen, waardoor de plannen van de vloot dor insurgenten onder Óoiitreras ver ijdeld werden, Malaga hetzelfde lot zou hebben ondergaan als Alcoy en Seville, terwijl thans de partij dor orde instaat werd gesteld om de stad te behoeden. SCHIEDAM, 16 Augustus 1873. Naar wij vernemen zal den 24 Augustus e. k. een schiet wedstrijd worden gehouden door het korps Schiedamsche scherpschutters, op de schietbaan der KK. scherpschutters van Rotterdam. Reeds zouden er eenige prijzen zijn ingekomen bij den kapitein-kommandant vau het korps. Met leedwezen vernemen wij, dat II, M. de Koningin ten gevolge van gevatte koude, nu on dan aan lichte on gesteldheid lydenue is, die wy hopen dat spoedig ten beste moge keeren. sl De heer E. B. Gunning, piedikantby de Hervormde gemeente te Nunspeet, heeft voor de beroeping naar die gemeente te Vlaardiugen bedankt. Het aanstaande feest te Briefte zal opgeluisterd wor den door de tegenwoordigheid van het sehroefstoomschip liet Loo, de monitors Heilig erlee, Tijger eu Krokodileu het iustructievnartuig Ternate. Ter gelegenheid van de viering van het 25jarig be slaan der afdeeiing Gorinchem der Iloll. Maatsch. van Landbouw, zal aldaar een tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens, pluimgedieite, boter en kaas worden gehouden op Doiulerdag28Aug. aanst. Op Vrijdag 29 Aug. een harddraverij van paarden van zesseklaar; 1ste prijs f200, 2de prijs f75. Het- Prov. Hof iu Zuidhoftand heeft gisteren uit spraak gedaan in zake den kindermoord te Meerkerk. Uit het onderzoek op do terechtzitting zegt het arrestis liet rechtsgeldig bewijs niet gebleken dat de beschuldigden te zamen en iu veieeniging ofeen hunner het kind opzet telijk hebben om het leven gebracht. Beiden zijn van dit punt vrijgesproken, docli F. B. is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en f 100 boete wegens het onwet tig begraven van bedoeld kind. Op een stuk land, onder de gemeente Wijk aan Zee en Duin, is een prachtige zwemvogel gevangen, bekend ouder den naam «Jan van Gent". Het dier is geschonken aau het genootschap Natura Artis Magistra. Waarschijn lijk is de vogel door het stormachtige weder op ons strand geiaakt. Hij verdedigde zich verwoed tegen zijn aanvallers, en is niet zonder veel moeite gevangen. Zaterdagstonden voor de Arrond.-rechtbank te Assen niet minder dan 40 personen terecht, wegens bedelarij. Het waren allen ontslagenen uit de bedelaarsgesticliten, die er maar zoo spoedig mogelijk wenschten terug te keeien en om daartoe te geraken aan het bedelen waren gegaan. De rechtbank heeft hun verlangen vervuld. Door den heer van Ei p Taalman Kip, administrateur van de gemeente-gasfabriek te Utrecht, is aan directeuren van gasfabrieken een outwerp-reglement toegezonden, opgemaakt ten gevolge van een besluit, genomen in een vergadering van den 14 Juli jl., door eenige directeuren van gemeentegasfabrieken in het gebouw van kunsten en wetenschappen te Utrecht, en waarin alstoen tot oprichting eener vereeniging van gasfabrikanten besloten is, waarvan genoemde heer lid van het bestuur uitmaakt Do Vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels hield Dinsdag jl. te Amsterdam, onder voor zitting van den heer J. H. Gebhard, hare jaarlij ksche al- gemeene vergadering. Ruim honderd boekhandelaren uit alle oorden des lands waren daartoe samen gekomen. In plaats \au de aftredende bestuursleden G. vau Kesteren en H. A. T|( mik Willink, zyn benoemd de hh. C. L. Brinkman en S. C. van Doesburgh. Tot eerelid der vereeniging werd benoemd dr. A. M. Ledeboer te Deventer, wegens zyn ver- dienstelij ke studiën betreffende de geschiedenis van den Ne- derl. boekhandel. Dezer dagen heeft zich te Amsterdam een vereeniging gevormd van onderwijzeis iu de zeevaartkunde en andere belangstellenden, onder de leus: Bevordering van hetzee- vaai tkuudig ouderwijs. In hare eerste vergadering, door 13 personen bijgewoond, heeft zij vastgesteld een proeve van verdeeling van het programma op de examens voor varenslieden, en een adres aan den minister van binnen- laudsclie zaken, om voortaan een rijkscommissie met het afnemen der examens te belasten. Van oen en ander zijn afschriften gezonden aan do verschillende corporatiën en personen, die direct of indirect met de zeevaart in betrek king staan. Op het adres wordt adhaesie verzocht. Van hoe groot belang zeevaai tkuudig ondcrwys voor Nederland geweest is eu nog is, zal wel geen betoog be hoeven. Bij gevolg moet elke poging om dit te bevorderen welkom zijn. Maar dan moet ook daarbij blijken, dat de goede weg is ingeslagen. Dit zal de inhoud der rondge zonden afschriften, nauwkeurig onderzocht door de corpo ratiën met de zeevaart in betrekking staande, het beste leeren. Omtrent het bericht van de N. li. Ct.dat de werk zaamheden aan den nieuwen spoorweg Tilburgden BoscliNijmegen dezer dagen gestaakt zyn, meldt de Nijm. Hiemsb.dat slechts voorloopig de aardewerken worden gestaakt, omdat het onmogelijk bleek de gronden, beuoodigd voor de baan, bij minnelijke schikking aan te koopen. Zoodra de onteigening bekrachtigd is, wordt dit werk hervat. De kunstwerken ondervinden geen oogen blik vertraging en worden geregeld voortgezet. De onder bouw der brug over de Maas bij Ravenstein, is reeds gereed en de bovenbouw daarvan moet, volgens contract met de kon. fabriek vau stoom- en andere werktuigen té Am-, sterdam, nog dit jaar gereed zynmen is daarmede druk bezig. Uit Oosterhout wordt van 12 dezer gemeldVoor de urrondissements-rechtbank te Breda stond gisteren terecht een onzer ingezetenen, beschuldigd van zyn huisvrouw te hebben mishandeld. De toedracht der zaak was dezeniet tegenstaande., het huwelijk nog geen jaar geleden is ge- COURANT. ABONNEMENT: Abonncraenlspnjsper Drie Maandenf 1.85. franco per Post, door het gchcele Rijk 2 50. ADVEBTENTIEN: Prijs: van 1 lot 10 gewone regels 00; leileio regel meer fO.IÜ. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1