1 w s oensdag 20 t\ ugiistu s. f !i Av 1873. JV? 3197. BUiTERIL&KDSQHE BERICHTEN. BÏNNEMLM i Abaitnementsprijsper Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het geheele Rijk2 50. Er is eeu oogeublik van stilstand gekomen in de po gingen ten gunste der monarchie. Men heeft gemerkt dat men een weinig te snel te werk ging en dat men eerst •van een behoorlijke meerderheid zeker moest zijn, die men nog niet heeft. In de Orleanistische kringen ti eft men zelfs onderscheidene invloedrijke hoofden aan, die weigeren lmn handteekening te stellen op een fusiouistisch manifest van de hand van deii heer de Falloux of den bisschop van Orleans, hetwelk zou moeten dienen als introductie aan het voorstel tot herstel der monarchie, dat, zoo men steeds beweert, aan de Nationale Vergadering, bij hare hervatting der zittingen, zal worden ingediend Men hoort de fusio- nisten dan ook niet meer spreken om het land goedschiks of kwaadschiks de uitroeping der monarchie op te leggen. In de rangen van het linker-centrum voorts heeft het ge drag van den graaf van Parijs een aantal weifelaars tot de politiek van den heerThiet s doen terugkeeren. Zij beginnen in tc zien dat de beweerde tegenstand tegen het radicalisme,- waarbij men hou had uitgeuoodigd zich aan te sluiten, niets was dan het masker eener intrige, bestemd om het koning schap, en wel juist dat waarvan Frankrijk bet minst wil. gediend zijn, te herstellen. Van daar dan ook reden om te hopen dat, in plaats van de'hand te leenen tot het ver lengen van het gezag van maarschalk Mac-Mahon voor den tijd van diie jaren-een -plan dat de reactie zou willen ten uitvoer leggen indien zij Hendrik V niet on middellijk kon uitroepen die fractie, welke de toekomst in hare handen houdt, zich niet zal afscheiden van de an dere elementen der linkerzijde en van den doorluchtigen man, die er het natuurlijk hoofd van is, wanneer na de va- cantie de kwestie der ontbinding van de Kamer zich op nieuw aan alle gemoederen zal opdringen. Te dien aanzien constateert de Bien public, welk blad met den heer Thiers in betrekking staat, dat bij het gebrek pan een meerderheid in het parlement om een monarchie in het leven te roepen en de onmogelijkheid eener staatsgreep buiten het parle ment, er slechts een middel is om het woord aan Frankrijk te geven, namelijk algemeene verkiezingen uit te schrijven en het land niet over formules maar over denkbeelden uit spraak te laten doen. Luideus den Evenement zou de bisschop van Orleans naar Weenen vertrokken zijn, waar zich ook een zeker aantal leden der rechterzijde en van het rechter-centrum bevindt, ten einde met den graaf van Chambord te onder handelen over de politieke kwestiën, die tijdens het onder houd met de prinsen van Orleans ter zijde gelaten zijn en o. a zijne hevelen te vernemen omtrent de constitutie. Vol gens anderen evenwel is niet mgr. Dupanloup, maar de hertog d'Audriflet-Pasquier met die taak belast, omdat eerstgenoemde niet goed te Frohsdorff gezien is. De sedei t lang aanhangige kwestie tusschen de Decn- sche en Zweedsche loodsen is eindelijk in dier voege beslist, dat de Deensche loodsen bet uitsluitend recht hebben, om schepen door den zoogenoemdeh Drogden te loodsen, ter wijl de loodsen van beide landen vrij hun beroep in die ge deelten van den Sond kunnen uitoefenen, door de Deensche wateren aan de eece en de Zweedsche aan de andere zijde begrensd. In de Vereeniging van ingenieurs te Londen is door Yarley een mededeeling gedaan omtrent de proeven, die genomen' zijn om de reizigers van een spoortrein in de ge legenheid te stellen, den hoofdcondncteur en den machinist te waarschuwen, zoo zij meenen dat er gevaar is. s Van verschillende inrichtingen, die op eenige spoor wegen beproefd zijn was die van Varley het beste bevonden. De inrichting komt hierop nederElke afdeeliug van een personenrijtuig bevat een kastje met een knop, de goede renwagen een electrisch signaaltoestel en een batterij van Leclancher '"de locomotief een electrische bel, en de ge heele trein is door een geleider aaneen verbonden. Zoodia een der reizigers nan den knop trekt, gaan de bellen cn springt boven den wagen een rood signaalbordje te voorschijn. Bij gelegenheid van den 15 Augustus heeft de zoon van Napoleon III op Chiselhurst een groote receptie ge houden, waaraan, zoo men verneemt, een 2000tal personen hebben deelgenomen. Hij heeft, de aanwezigen daarbij be dankt, dat zij hunne gebeden met die van zijn moeder en van hom waren komen vereenigen. Hij voor zich voorts overpeinsde in de ballingschap, bij het graf van den ex- Keizer, de leeringen die deze hem had nagelaten. In het vaderlijk erfdeel vindt hij liet beginsel der nationale souve- reiuiteit en in de vaan die haar huldigt, een beginsel dat de stichter zyuer dynastie, gelijk hij zeide, samengevat heeft in een woord, waaraan hij altijd zou getrouw blijven: Alles voor het volk en door het volk. Keizer "Wilhelm, die den gevolmachtigde der Evan gelische alliantie, dr. Schaff van New-York, te Gastein ont ving,, droeg dezen op, om aan de weldra aldaar te houden algemeene vergadering1 der alliantie zijn hartelijken groet enjzegenwensch over, te brengen, met de uitdrukkelijke verzekering, dat hy het met de beginselen en het streven (Brieven Franco.") Prijs: van i tot 10 gewone regels ƒ1.00; iedere regel.meer (0 10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den pr\js. hJ naar eenheid der alliantie eens was. De Keizer achtte de samenwerking van alle Evangelische Christenen tegen on geloof en bijgeloof tegenwoordig hoog noodig. Het blijkt, dat ziclt thans ook bij de leeraars van Mennonitische gemeenten verzet tegen de kei kehjkc wetten begint voor te doon. Naar men aan de Nat. Zeit. bericht, moet dan ook reeds tegen drie dier lecraats een klacht bij de overheid ingediend zijn, en wel omdat zij zoodanige jongelieden, welke zich aan de wettig van hen gceiscliten militairen dienst niet wilden, onttrekken, uit de gemeente uitgesloten eu hun uitsluiting'in de gemeente-vergadering voorgelezen hadden. De cholera breidt zich langzaam in Duitschland uit. Ook daar leeit (je ondervinding weder, dat geen ziekte meer luistert naar hygiënische maatregelen dan de ge vreesde aziatische bezoekster. Zuiver water en zindelijkheid zijn de bijna "zekere behoedmiddelen tegen de verbreiding der ziekte. Bij do laatste epidemie in Londen kon men in een buurt waar die hevig woedde, aan't getal zieken en dooden in Je huizen, weten door welke waterleiding't wafer werd geleverd. In de prov. Pruisen is een riddergoed Waar 149 personen op werken. Van dit getal zijn er teeds 31 aan de cholera gestorven en de overige op A na ziek. De eigenaar, zijn op zichter en een. paar ondergeschikten moeten al het vee ver zorgen, daar men geen hulppersoneel kan krijgen. De oogst bederft op 't veld en duizenden schapen loopen onver zorgd rond. Dij onderzoek zal hoogstwaarschijnlijk blijken, dat ook hier bedorven water een hoofdrol speelt. "Waar de cholera als epidemie groote verwoestingen aan richt, mag men aannemen, dat de betrokken besturen niet behoorlijk zorg hebben gedragen den vijand te bestrijden. Individueel kan echter reeds veel worden gedaan. Te Dusseldorf heeft een ongeluk plaats gehad, dat zeker tot de grootste zeldzaamheden behoort. Ziehier hoe een van hen, die er het meest bij betrokken waren, de eige naar van een meubelmagazijn, Arnold, het voorval in een brief aan zijn broedermededeelt. - Het was 's morgens half acht, ik zat met mijn geheele gezin aan de ontbijttafel, toen ik toevallij!; een blik door het venster werpende eeu spoot trein in volle vaartopmijn huis zie afkomen. Ik begreep terstond den geheelen omvang der ramp en riep den mijnen toewij zijn aften verloren S de trein gaat door het huis. Alles uit de kamer en naar achteren 1 Vóór wij echter de kamerdeur bereikt hadden, binnen 15 of 20 seconden, was alles al gebeurd. Dc loco motief was door het magazijn gegaan, had den voor- en middenmuur gebroken en stond met het voorgedeelte tegen den trap in den gang van het huis. Het huis stoi tte, Goddank, niet in, maar myn eerste vrees was nu dat er brand ontstaan zou. De trap kon ik niet af, want stoom en rook maakten de passage onmogelijk. Ik klom nu over een dak en kwam met behulp van een ladder op de plaats waar ik de kraan der waterleiding wilde openen. De buis was echter door de locomotief platgedrukt en kon geen dienst doen. Ia liet terstond ladders tegen den achtergevel zetten, ten einde mijn gezin te redden. Mijn werklieden en een dertigtal metselaars en timmei lieden, die in de buurt aau het werk waren, snelden toe en hierdoor werden nog grooter ongelukken voorkomen. Ik liet terstond de muren schoren, om te vet hoeden dat zij ineenstortten, wat dan ook geen plaats had. De locomotief bleef dampen en stam- ppn tot half twaalf. Zij staat nog in huis en het kan nog eenige dagen duren eer zij er is uitgehaald, want het gewelf van den kelder is ingestort en liet zal niet gemakkelijk zyn haar uit den kuil te halen, daar zij 700 centenaars weegt. De politie gelastte teistond do ontruiming van het huis en thans woon ik sedert twee dagen in het hotel. Iloe lang dit nog duren zal, weet ik niet. De schade is zeer groot en myn zaak staat geheel eu al stil, daapniemand het huis durft naderen, Naar uit "Weenen wordt gemeld, zal de officieele lijst van de Nederlaudsche bekroonden op de tentoonstelling aldaar, het eerst in de Ned. Staats- Cour. worden openbaar gemaakt. Volgens een mededeeling in das Neue Kremdenblatt van Weenen, zijn voor de machinerie 40 ëere-diploma's toege kend en 1051 andere onderscheidingen. België verkreeg 2 eere-diploma's: voor John Cockerill, teSerang, en voor Biede Co. te Verviers. Voorts 20 medailles en 15 eervolle vermeldingen. i Engeland verkreeg 5 eere-diploma'svoor Galloway Sons te Manchester, Sharp Steward Co. te Manchester, Flatt Brothers Co. te Oldeuham, Combe Barbour te Bel fast en Lawson Sons te Leeds, voorts 82 medailles en 41 eervolle vermeldiugen. De Vereenigde Staten verkregen 2 eere-diploma's: voor Corlited te New-York, en Seelers William Co. te Phila delphia. Voorts 45 medailles en 18 eervolle vermeldingen. Met ij ver wordt thans gewerkt aan den grooten ballon die bestemd is om professor Wise in ongeveer 60 uren van Amerika naar Europa te brengen. Het groote vraagstuk is of er, een ballon kan gemaakt jworden' die zoo lahg gas houdt. Men heeft'den luchtreiziger aangeraden eerst dë proef over land te nemen, doch hij beweert dat de Ooste- iijke luchtstroom boven den Oceaan vaster is dan boven het land. De heer Wise meent dat de ballon 10 dagen zwevende k.m blij ven en hij rekent er twee of drie noodig te hebben om den tocht te volbrengen. J Do heer Schliemanu, onderzoeker van de ruinen van Troje, heeft een gedeelte van den schat van Koning Pria- mus ontdekt. Verschillende sporen doen hem onderstellen, dat de merkwaardige voorwerpen, die hij onder een hoop asch en kalkovetblijfselen gevonden heeft, hij de inneming der stad in der haast in een dier groote houten kisten geworpen zijn, die volgens den Ilias onder de meubelen van het paleis van Priamus stondenmaar zij, die deze voorwerpen wilden reddeu, waren door den voortgang van den brand genood- 1 zaalct alles in den steek te laten. Onder de oudheden van onschatbare waarde bevinden zich drie prachtige zilveren vazen, twee op meesterlijke wijze gedreven gouden dia demen, zes armbanden, 50 oorhangers eu een duizendtal ringen en andere kleine tooisels, alles van goud. Twee gouden bekers, wegende gezamenlijk 826 gram men en een andere beker, waarvan de grondstof een ver menging van goud en zilver is, nog een andere in zilver,' 6 soorten van staafjes goud en zilver, waarschijnlijk bewerkt door Trojaansche kunstenaars. Vervolgens 23 lanspunten van koper, 7 groote dolkmessen, een schild eveneens in gesmeed koper, eindelijk een steen met een inscriptie waarvan de karakters of letters volgens den heer Emile Burnouf, directeur van de Atheensche school, niet onder de tot hiertoe bekende behooren. Men kent de geschiedenis van Schliemann. Een lezing van den Ilias, op tienjarigen leeftijd, deed het besluit in hem rijpen om naar de vlakte van Troje te gaan, de ruïnen van de oude stad op te sporen en deze zoo volledig mogelijk te onderzoeken. Arm als hij was, moest hij geheel door eigen vlijt de Latijnsche en Grieksche talen leeren en door den handel een klein fortuin verkrijgen; toen eerst kon hij de nasporingen beginnen, waaraan hij zijn leven gewijd had, en die hem eindelijk tot zulke schitterende uitkomsten zouden leiden. Te Vicksburg in Amerika heeft zich een voor crimi- 1 nalisten hoogst merkwaardig geval voorgedaan. Een zes- jarige knaap was de lieveling zijner ouders, toen er nog een broertje kwam Hij verbeeldde zich dat hij bij dezen werd achtergesteld en dit vervulde hem met wangunst jegens- den kleine. Op een namiddag, dat zijn ouders van huis waren en hij met eenige knapen op straat speelde, raapte hij een tichelsteen op en verwijderde zich. Met dien steen sloeg hij zijn broertje de hersens in, droeg het lijkje in een kreupelbosch en keerde toen naar zijn makkers terug, wien htj vertelde wat hij gedaan had en, tot overtuiging, zijn doode broertje zien liet De ouders, eerlijke lieden, zijn diep getroffen en weten niet wat zij met den kleinen moorde naar zullen doen. De vraag of deze daad, die geheel en al het karakter heeft van een moord met voorbedachten rade, als zoodauig te beschouwen is, houdt de justitie bezig; maar er kan natuurlijk geen kwestie wezen van de gerech- telijke vervolging van een zesjarig kind. In Japan heeft de eerste minister, om de door twee ontslagen beambten van het departement van financiën ongunstig verspreide geruchten, omtrent 's rijks geldmid delen, te logenstraffen, dezer dagen een financieel verslag openbaar gemaakt. Daaruit blijkt hoofdzakelijk," dat voor het loopend jaar de gewone inkomsten op 9,400,000 p. st. en de buitengewone op 350,000 p. st geraamd zijn," terwijl"' de uitgaven, waaronder 536,000 p. st. voor den dienst der binnenlandsche enbuitenlandsche schuld, alsmede 500,000 p. st. voor onvoorziene uitgaven, op 9,820,000 p.st. zijn be groot, waardoor eeu batig saldo van 430,000 p. st. zou ver kregen worden. Tevens is een verslag van den toestand der staatsschuld van Japan openbaar gemaakt, volgens het welk de binnenlandsche schuld 5,140,000 p.st en de buiten- landsche, een in Januari 11. te Londen gesloten leening van 2,400,000 p. st. niet mede gerekend, 4,100,000 p. st. bedraagt. - - S C HIE D A M19 Augustus 1873. Met groot genoegen kunnen wij mededeelen, dat .de Stearine Kaarsenfabriek»JLpo llo'1alhier, op deWeener- tentoonstelling voor al hare ingezonden artikelen bekroond is met de medaille van verdienste, de hoogste onder scheiding die haar te beurt kon vallen. De Gemeenteraad alhier zal Donderdag, den 21 dezer, - des namiddags ten twee ure, een openbare vergadering houden;, de alsdan ter behandeling, aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken. Onderzoek geloofsbrieven der .benoemde raadsleden. Deliberatie over: Adres M. "Wouterlood, om afstand;,yan grond aan de "Warande, tegen f4 per centiare. JSn verdere voorstellen.,., enmededeèlingen.' 3pp.j j Naar wy nader vernemen zal erbjj den huiphoude- 1 'V. j -vi 'tfslïè f 'ft •SP- u' - COURANT. ABONNEMENT: e—«m« i 11aa ui niirtwn" a aidjpsSSSw^wi^SiS ADVEETMTIBIl! i I f I v\ xA "i

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1