•ju 1873. •V 3198. öoiiderdag 21 t\ g*ustus. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BINMENLAHDSCHE BERICHTEN. CBrleven Franco.) Keizer Alexander II en ïID. gemalin hebben zich, vergezeld van de grootvorstin Maria, hun dochter, uit St. Petersburg naar Livadia, in de Krim, begeven. In Sep tember zal prins Albert van Engeland, hertog van Edin- burg, aldaar een bezoek aan zijn verloofde brengen en er tot October vertoeven. Voorts wordt voornoemde prins in December te St. Petersburg verwacht, waar zijn huwelijk in Januari 187-4 met de grootvorstin Maria zal voltiokken worden. De minister van justitie in Denemarken heeft bij be sluit van 14 Augustus het volgende besluit uitgevaardigd: ïKrachtensait. 87 der grondwet, gezien het arrest van den Hoogen Raad van 6 dezer, is de Internationale arbeiders- verceniging in Denemarken voorloopig verboden Dit be sluit treedt terstond in werking. De o vei heidspersonen zijn gehouden te waken over de uitvoering van dit besluit; onmiddellijk zullen er maatregelen worden genomen om het centraal-bestuur der vereeniging te Kopenhagen voor den rechter te dagen, ten einde door dezen de definitieve ontbinding van de vereeniging te doen uitspreken." Ten gevolge van dit besluit heeft de politie bezit ge nomen van het lokaai der Internationale, na den piesident en het bestuur gesommeerd te hebbeiizich te verwijderen. Met de lokalen in de provinciën zal hetzelfde plaats hebben. Voortaan zullen allen, die, ondanks het verbod, aan de vereeniging deelnemen, of op eenigerlei wijze in strijd han delen met het besluit, gestraft worden met een boete van 100 kroonen of een gevangenschap van een maand. De drie veroordeelde leiders der Internationale, Pio, Geleff en Brix, hebben gratie gevraagd, maar na den minis terraad gehoord te hebben, heeft de Koning dit verzoek af gewezen en bevolen, dat het arrest van den Hoogen Raad zou worden ten uitvoer gelegd. Van verschillende zijden bevestigt men thans, dat er een oogenbhk van stilstand gekomen is, zooal niet in de pogingen tot herstel der legitimistische monarchie, dan ten minste in de al te luidruchtige hoop, welke dat herstel als aanstaande en verzekerd voorstelde. Het wordt namelijk den fusionisten duidelijker dat een parlementaire staats greep, bestemd om al de organieke wetten des lands omver te werpen en den maarschalk Mac-Mahon te hervormen in een luitenant-generaal van Hendrik V, in afwachting dat deze zelf als souverein optreedt, een moeilijker werk is dan de omverwerping van een president als den heer Thiers. Het schijnt dan ook dat er last gegeven is aan de organen der fusionisten, om hare vreugde en vertrouwen in een aanstaand succes wat te temperen. Een nieuw bewijs, dat al de Oi leanisten niet zoo licht vaardig de vlag der revolutie voor die van hetHeilige-Hait zullen verwisselen, vindt men in den Courier de la Q-irotide, een belangrijk orgaan dezer partij. Dit blad bevat te dien aanzien een zeer categorische verklaring, en een brief, door een Protestantschen Orleanist, den heer de Gaspariu, aan al de bladen van het Zuiden gei icht, bevestigt wat wij reeds gezegd hebben omtrent de moeilijkheden, die de fusionisten nog langen tijd zullen ontmoeten, voor hunne plannen bij het gros der Orleamsten ingang vinden. Dr. Nelaton is overleden en heeft den ouderdom be reikt van 69 jaar. Ilij maakte zich in de geneeskundige wereld beroemd door het venvijdei en van den kogel uit het been van Garibaldi en door de uitvinding van de htlioti ilie, het verbrijzelen van den steen in de blaas. Ilij heeft ver scheidene geneeskundige werken geschreven. Eerstdaags zal de Fransche rechter een ergerlijke geldkwestietusschen een vorstelijk echtpaar in behandeling nemen. De ex-Koning van Spanje spreekt de ex-Koningin in rechten aan tot betaling van jaargeld voor zich en de kinderen. Toen de echtgenooten Spanje verlieten, werd tusschen hen een overeenkomst vastgesteld, volgens welke Koninginlsabella 150,000 fi ones jaargeld aan haren gemaal, 100,000 francs aan haren zoon Alphonsus cn 30,000 francs aan de prinsessen van Bourbon betalen moest. Voorde stipte naleving dezer verbintenis was het persoonlijk ver mogen der Koningin verbonden, dat destijds ongeveer een millioen jaarlijksch inkomen bedroeg. Maar Isabella, zeer vrijgevig, om niet te zeggen verkwistend van natuur, heeft sedert haar kapitaal derwijze aangesproken, dat zij niet meer dan 4 h 500,000 livres rente heeft. De ex-Koning begint nu bang te worden voor zich en de kinderen, en zoekt bescherming van zijn financieele belangen bij de Fransche rechtbank. De berichten, die de officieuse bladen te Berlijn om trent Keizer Wilhelms gezondheidstoestand uit Gastein mededeelen, luiden eenparig gunstig. Keizer Wilhelm, naar daarin wordt verzekerd, neemt, ten gevolge van het gebruiken der badkuur, dagelijks in krachten toe. Het ontbreekt echter ook niet aan de zoodanigen, welke aan die verzekering'weinig waarde hechten, daar het een be- kendö zaak is, dat het minder de lichamelijke toestand des Keizers dan wel zijn zielstoestand is, die veel te wenschen overlaat Dit moet dan ook de reden zijn, waarom het plan «van* Keizer Frans Jozef, om uit Ischl een bezoek van drie dagen aan Keizer Wilhelm te brengen, op verzoek van den laatstgenoemde, uitgesteld of liefst voor goed op gegeven is. Door gelijkheid van naam heeft in een apotheek te Berlijn een veigissing met doodehjk gevolg plaats gehad. Een kind ontviug een artsenij, bevattende een moi phine- oplossing, die voor een volwassen peisjon van gelijken naam bestemd was Het is een ernstige waarschuwing voor apotheken met veel bus- of armenpraktijk, om de aitsenijen niet af te leveren, tenzij men volkomen verze kerd is, dat zij bestemd rijn voor den persoon waarvoor zij gevraagd worden. Het publiek is op dit punt vaak zeer onvoorzichtig en laat de artsenijen door onmomligen of door kinderen afhalen. Geschiedt dit in oogenblikken van groote drukte, dan vereischt het in de apotheek de grootste oplettendheid om geen abuizen te begaan. Pharmac Wbl) Te Berlijn is in sommige gedeelten der stad de on veiligheid zoodanig toegenomen, dat men niet slechts ge vaar loopt van alles te worden beroofd, maar zelfs derwijze te worden mishandeld, dat men er het leven bij verliest. Dit is voornamelijk het geval in de nabijheid van den kruid tuin, bij den Schbueberg en in de omstreken der Potsdam- merstraat. Talrijke benden maken die streken onveilig, zoodra de avond begint te vallen. Zij bei'oovcn en rnu,han delen op de venegaandste wijze dames en heeren, die, hetzij alleen of ten getale van 6 of 8 personen, in de aange duide stiaten wandelen. De politie is zelden sterk genoeg om de schuldigen in hechtenis te nemen. Te Ostende is thans cene nieuwe harddraverij in zwang. Men vangt kreeften, die men bij het opkomen van den vloed op ecu el of dertig afstand van de zee op het strand zet, waar men ze vast houdt door op den rug te drukken. Opeengegeven oogenblik worden allen losgelaten cn zij. spoeden zich scheef en dwars maar toch allen in de goede richting naar de »vaderzee". De eerst aangekomene behaalt den prijs, maar wordt terstond weder gevangen voor een volgenden wedstrijd. Een van die dieren moet reeds een vijfhonderd francs aan zijn eigenaar, een graaf hebben opgebracht. Deze droeg er bijzondei e zorg voor en huisvest haar in eeu bak met zout water. Deze snel- loopende kreeft heeft den naam van Gladiateur ontvangen. Uit Bilbao schrijft men ouder dagteekening van 43 Augustus. De Carlisten hebben het fraaie spoorwegstation van Alsasua, een der voornaamste op de lijn, met een groot deel van zijn matei ieel vei brand en dat wel onder de oogen van don Carlos. Lizarraga, aan het traditioneele voorbeeld van Santa Cruz getrouw, heeft petroleum gebruikt en doozen met phosphorus gevuld om het stadje Mondragon te ver branden. Het garnizoen is half gestikt in de kerk, waar het een toevlucht had geuomen. Te Lucknow, in Amerika, is thans, voigeus den Pioneer, een merkwaardig natuurvoortbrengsel, namelijk een wolf jongen. Dit jonge mensch, dat in zijn prille jaren door wolven wei d weggevoerd, en bij deze bleef, wordt thans tam gemaakt in een lu ankzinnigengesticht. Zijn fami lie toch, die hem terugvond en herkende, kan men geen geluk wenschen met dc terugkomst van dezen verloren zoon, wiens opvoeding geheel verwaarloosd is, zoodat zijn wij ze \an zijn" onaangenaam en zelfs gevaarlijk is. Eerst liep hij op handen en voeten, maar hiervan is hij nu terug gebracht. liet lastigste is dat hij alles met de tanden doet, alles rauw wil opeten en nu en dan de lust hem bekruipt om zijn bloedverwanten of oppasseis te veislinden, Men hoopt hem evenwel tot betere gedachten brengen. SCHIEDAM, 20 Augustus 4873. Met zekerheid kunnen wij thans mededeelen, dat ook het korps officieren der dd. schutterij alhier is nitgenoodigd, tot bij woning van den huishoudelijken wedstrijdder scherp schutters en tot mededinging met de revolver, op Zondag 24 Augustus e.k. Als prijs is nog ingekomen eeu zeer nette sigarenkoker van een schutter. Blijkens den staat van de opbrengst van 's rijks mid delen over de afgeloopen zeven maanden is de vermeerde ring boven het vorige jaar f 1,420,124.48 en boven de raming f4,877,544.G3. De vergelijking met het vorige jaar zou, wat de werkelijke ontvangst betreft, nog gunstiger zijn, ware het niet dat het recht van successie, steeds wisselval lig, nog weder f 678,406.73'/2 is beneden het vorige jaar op dit tijdstip. Wanneer men het verschil tusschen de werke lijke opbrengst en de raming wil beoordeeien, moet men in aanmerking nemen, dat de opbrengst der directe belasting, bij kohier vastgesteld, slechts lager is door een zeer ver klaarbare achterlijke betaling op het personeel en de paten ten. Daardoor is het bedrag circa 4 millioen lager dan de gezamenlijke directe belastingen geraamd waren. Dit in aanmerking nemende, is men nu reeds ruim f2,800,000 boven de raming. Onder de verblijdende teekenen behoort, dat de inkomende rechten weder ruim 2 ton meer hebben opgebracht dan het vorige jaar en ruim 4 ton boven de ra ming. De registratierechten hebben circa 3Vz ton boven ki llet vorige jaar en 1 millioen boven de raming opgebracht De suiker en het geslacht G'/j ton meer dan het vorige jaar en ook het gedistilleerd 3'/j ton. De posterijen blijven steeds klimmende. De meerdere opbrengst bedraagt nu ïeeds circa f06,000 boven het vorige jaar en f149,000 boven de raming, maar daarentegen zijn de kosten, die onder 's rijles uitgaven voorkomen, belaugrijk hoogera De opbi engst der telegraphic klimt slechts langzaam, niet tegenstaande de uitbreiding van het net. De loodsgelden gaan ook langzaam vooruit, nagenoeg f 19,000 bij het vorige jaar. Het geheel is dus zeer bevredigend. Op uitdrukkelijk verlangen der Fiansche regeering is haar een vertaling gezonden van het in de laatste algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van V Algemeen behandelde rapport der commissie over de spaarbanken. In de Vlaard Ct. van heden leest men Het strekt ons tot bijzonder genoegen te kunnen mede deelen dat door de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, te Rotterdam, aan vier Vlaardingsche visschers eene bijzondei e onderscheiding is toegekend, naar aanleiding van het navolgende: Op den 8 Maait li. bevond zich de vischtogger Corneliabelioorende aan de Maatschappij de Noordzee alhier, en gevoerd door schipper Willem Schouten Lzn., op de Noordzee, op 57.20° Noorderbreedtehet was hevig stormweer met hooge zee, men zag in de nabijheid een schooner welke in zinkenden staat verkeerde en waarvan de bemanning door teekenen deed blijken, dat zij van het zinkende schip afgehaald wilde zijn, hunne boot was ontramponneerd en onbruikbaar; schipper Schouten ziende, dat die equipage verloren zoude zijn, indien door hem en zijn volk geen redding werd aange bracht, stelde zijn volk voor het te beproevenhet gelukte hem drie matrozen te bewegen daartoe met hem mede to werken. Men bracht de boot buiten boord, de genoemde schipper en de matrozen M. Proost, J. van den Arend en P. Vermeer begaven zich daarin en zij bereikten, ondanks de zeer hooge zee, het zinkende schip, zijnde de Noordsche schooner Iris, kapitein Sórensen; de equipage werd be houden aan boord van de Cornelia gebracht en verbleef aldaar 46 dagen, waarna de Cornelia alhier binnenliep. De voornoemde Maatschappij tot redding van schipbreukelin gen bekend gemaakt met deze redding stelde een nauw keurig onderzoek in naar de plaats gehad hebbende om standigheden, en dat zij die redding beschouwde als te zyn geschied met veel beleid en tevens met levensgevaar, bl'jkt daaruit dat zij aan den schipper hare groote gouden medaille en aan ieder der matrozen hare zilveren medaille met tien gulden deed uitkeeren; dat de bekroonden daar mede ten hoogste ingenomen zijn zal wel geen betoog be hoeven en het is voor hen zeker streelend hun daad van menschlievendheid door anderen te zien erkend. Zondag morgen had in de smaakvol met groen en bloemen versierde kerk der Oud-Katholieke gemeente in den Haag een bijzondere plechtigheid plaats, die door den Pruisischen gezant, notabelen van andere gezindten, waar onder vele R. Kath. enz. werd bijgewoond. Er werd name lijk een hoogmis gecelebreerd door monsgr. Reinkens, missie-bisschop voor Duitsehland, bij welke gelegenheid het koor het Pax vobiscum van Schubert enz. uitvoerde en de solo's werden gezongen door mevr. Laeks van Heun. Pastoor van Vlooten, der Haagsche gemeente van de Oud- Bisschoppelijke Clerezy, stelde den geloofsmoed in het vast houden aan eigen overtuiging in het licht, tegenover het verkrachten van het geweten gelijk hij de wankelbaar heid omtrent eenmaal aangenomen geloofspunten noemde. Gelukkig, zeide hij, treden tal van moedige mannen op, die de oprechtheid boven alles stellen; het feit, dat aan zulke mannen duizenden toevielen die hen steunden, gelijk nu in Duitsehland en elders, achtte hij een gevoelige les voor het doordrijvend Jezuietisme. Hij noemde de dagen voor de thans niet meer alleenstaande Oud-R. K. van Nederland bemoedigend, nadat hij de nietigheid der excommunicatie, metberoep op de geschriften der kerkvaders, had toegelicht. Hij smeekte ten slotte voor den bisschop 's hemels zegen af. Deze rede werd beantwoord door monsgr. Reinkens, die meende slechts zijn plicht te hebben gedaan en daarbij zich van Hooger hand gesterkt gevoelde. Bemoedigend achtte ook hij het, dat reeds zooveel duizenden Oud-Katholieken zich bij hem hadden aangesloten en dat hun aantal steeds toenam en, terwijl hij zich verheugde in den nu tusschen Nederlandsche en Duitsche Oud-Katholieken gesnoerden broederband, beval hij zich in de gebeden der gemeente aan gelijk hij ook haar gedenken zou. Onlangs zouden vier knapen op de heide onder Sur- huisterveen nophangertje" spelen, door zich aan een strop eenigen tijd te laten hangen. Drie hunner ging dit goed af doch de vierde bleef zoolang hangen, dat bij het met den dood moest betalen. De ontsteltenis der moeder, die af wezig was en haar kind als een lijk terugvond, is niet te beschryven. Jl, Zaterdag spoelde aan het strand te Texel, achter de Westen, 't lijk van een drenkeling aan, dat zich in vergevorderden staat van ontbinding bevond, en waar van de beenen met een lederen riem waren bjjeengesjord. i' 15 fi ll 's .ft,* ODBAÏT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drio M.nnden Franco per Post, door het gehoole Kijk f 1.85, 2.50. ADVEHTENTIEN: l'rys van i tut 10 gewone regels f 1 00; iedere regel uicer fO tO Voer den «erkenden stond en voor weldadigheid, de helft van den prijs rttnku/.n'fc, .tëfiii -m x X i t U r i tj

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1