Yeslijiit iaplijts, litpzonM Dtalap. Maandag 25 Augustus. iVo. 1873. ■A»' 3201 Kcnnisge vi ng. BU1TEMLANDS0HE BERICHTEN. BIHIHEWLAMDSCHE BERICHTE». 4 1 (Brieven Franco.) De Burgemeester vak Schiedam, De plaats gehad hebbende verkiezingen dor bureaux van de algemeene raden in Frankrijk zijn thans allen be kend, waardoor blykt dat er 50 presidenten behooren tot de conservatieve partij, 23 tot de linkerzijde en'12 tot het linker-centrum. De zittingen van sommige dier raden hebben zich reeds door vermeldenswaardige feiten gekenmerk. Zoo heeft in het departement Allier, na een karakteristieke redevoering van den president, oud prefect van den 4 September, door het tegenwoordig kabinet afgezet, de vergadering aan een speciale commissie opgedragen om haar een rapport in te dienen over de decentralisatie-wetten, waarmede de Kamer zich bij de hervatting harer zittingen zal hebben bezig te houden, en o. a. over de bepalingen op het gemeentelijk kiesrecht en de wijze van benoeming der maires. Het rap port dezer commissie zal tot grondslag dienen aan de wen- schen, welke de raad omtrent die belangrijke onderwerpen zal uitbrengen. Bij den algemeenen raad van Seine-et-Oise is nog een belangrijker resolutie ingediend. Gelijk bekend is, is vroeger op voorstel van den heer de Treveneuc een ont werp aangenomen, waarbij de algemeene raden gemach tigd werden om zich als politieke vergadering te consti- tueeren, voor het geval dat door eenige gewelddadige han deling de Nationale Vergadering belet werd te zitten. Thans is bij den algemeenen raad van Seine-et-Oise een krediet van 50,000 frs. aangevraagd, om de kosten eener dofge le lijke bijeenkomst te dekken, zoo zij noodzakelijk mocht worden. Een extra-parlementaire staatsgreep heeft men nu op dit oogenblik wel niet te duchten, maar de waar schuwing, die in het aan den raad van Seinê-et-Oise gedaan voorstel is nedergelegd, zal niettemin begrepen worden door de leiders der monarchale fusie, die het zouden willen wagen om ten hunnen bate de overleveringen van den 2 December toe te passen. Nog een ander incident verdient vermelding. Op Corsica heelt prins Napoleon, voor het presidentschap van den al gemeenen raad aldaar, 28 van de 2D stemmen verkregen, maar aangezien de meerderheid van den raad, samengesteld uit legitimisten, Orleanisten en republikeinen, weigert aan de stemming deel te nemen, zijn het bureau en de raad tot dusver niet wettelijk kunuen geconstitueerd worden. Zoo de afwezigen, gelijk zij het voornemen er toe hebben te kennen gegeven, blijven volharden om de zittiugen niet bij te wonen zoolang de neef van den ex-keizer te Ajaccio ver toeft, zal de bijeenkomst van den raad totaal onmogelijk worden gemaakt. XJit Londen wordt gemeld, dat in de samenkomst van de leiders der Bonapartistische partij, op 15 Aug. te Chisel- hurst gehouden, besloten is tot aansluiting aan de republi keinen. De heer Rouher zou aldaar de onmogelijkheid hebben betoogd van een restauratie der Bourbons, en de meeniug ontwikkeld, dat, wanneer de natie over den re geringsvorm geraadpleegd werd, het Bonapartisme zonder twijfel zou zegevieren. In de vorige week werd door den Coroner te Londen de uitslag openbaar gemaakt van het onderzoek naar de oorzaken van den dood eener jonge vrouw en baar pas geboren kind, wier lijken in een slaapstee in Dorset-terrace, Peckham, te Londen waren gevondenuit dit onderzoek was gebleken, dat do ongelukkige reeds sedert eenigen tijdaan de grootste ellende was ten prooi geweest; zij bezat letterlijk niets, zelfs geen kleedcron, om zich en haar kind te dekken, terwijl ook niemand zich haar lot scheen te willen of te kimnen aantrekken. Dr. Simpson, die de lijk schouwing had verricht, verklaarde dat de dood der vrouw veroorzaakt was door gebrek aan voedsel en liet gemis van geneeskundige hulp bij de geboorte van haar kind. Zoo als in dergelijke gevallen gebruikelijk is gaf dejury het gewone verdict: Dgcstorvenvan honger engelreh", doch merkte de gezworenen daarbij terecht op, dat een zoo danige dood, in de grootste en rijkste stad van Europa, te midden van den overvloed en de weelde die er ten toon- gespreid wordt, iets afgrijselijks is. Pall Mall Gazette stelt voor om bij elk spoorwegstation ehloi oform-kamers ih te richten en de reizigers te chloro- I^Kjiseeren. Twee* voordeelen zyn er aan verbondenmen ibtk'«s-U staat op reis geen angst voor botsing uit en als deze zich voordoet, hetgeen waarschijnlijk is, dan verliest men armen of beencn zonder pijn. Eenige dagen geleden heeft te Moskou het volgende plaats gehadeen ter dood veroordeelde zou worden ge- executeerd en lag iceds uitgestrekt op het schavot, het oogenblik verbeidende dat de bijl zou vallen orn z.tju hoofd van liet lichaam te scheiden. II Jt teelten wordt gegeven, maar het mes blijft halten vóór het den hals van tleu ver oordeelde heeft bereikt en deze blij ft ongedeerd. De menigte die de executie bijwoonde, roept om genade voor den man en deze wordt naar de gevangenis teruggevoerd, om den Keizer over zijn lot te doen beschikken. Z. M. was van oor deel dat, waar de Voorzienigheid zoo blijkbaar de uitvoering van het vonnis had belet, deze niet andermaal mocht be proefd worden en verwees den misdadiger naar de galeien. In de algemeene vergadering van Duitsche journalis ten te Hamburg is gisteren definitief besloten, om een tele graafbureau voor de Duitsche drukpers op te richten. De gelden voor dc voorbereidende werkzaamheden daartoe zijn toegestaan en er is een uitvoerende commissie voor die zaak beuoemd. Verder is besloten, om voortaan in de dagbladen geen voor tie eerbaarheid kwetsende advertentiën meer op te nemen. In October a. s. zal te Brussel bijeenkomen een inter nationaal Congres ter behandeling van de vraagof in ge schillen tusschen natión de oorlog te vervangen is door scheidsrechterlijke uitspraak? Tot,dusverre is alles wat methetorganiseeren dezer vergadering iu betrekking staat nietofficieel, maar men vooronderstelt dat, indien Engeland en Noord-Amerika (hetgeen bijna zeker is) officieele ge delegeerden zenden, dit voorbeeld door het Europeeschc vasteland gevolgd zal worden. Beutors OJJice deelt een telegram uit New-York mede, van '19 Augustus, meldende: udat, blijkens een rapport, de Central Pacific-spoorweg een winst heeft op geleverd van 7,000,000 dollars." Er wordt echter niet ge meld over welk tijdsverloop die winst verkregen is. SCHIEDAM, 23 Augustus 1873. Bij gunstig weder, zal morgen namiddag ten 12'/! ure een muziekuitvoering in de Plantage plaats hebben van het korps muzikanten der dd. schutterij alhier, onder directie vau den kapelmeester B. L. L. J. Gores. Wat wij gisteren, naar aanleiding vau een alhier ontvangen particulier telegram vermeldden, aangaande de onderscheidingen aan eenige onzer stadgenooten, op de Weener-tentoonstelling te beurt gevallen, wordt heden gedeeltelijk bevestigd in ecu in het Vaderland opgenomen bericht uit Weeuen, waarin wij o. a. gewag vinden ge maakt van de Stearine-Kaarsenfabriek d Apollo", en vau de heeren P. van der Burg, P. ,T. Willems en W. Pleysier. Dat bericht houdt tevens in, dat behalve laatstgenoemde, ook de drie oveiige leerlingen \an de hier zoowel als elders, niettegenstaande haar kortstondig beslaan (zij werd in '1869 opgericht), gunstig bekende schilderschool des heeren P. van der Burg, die met hem nabootsingen van hout- en marmersoorten geëxposeerd bobben, zijn be kroond met het diploma van waardeering; zij zijn: Wil- lemswaard Corbiin, te Schoonhoven; A. Schelling Az., te Numansdorp; G. ICortlang, te Velp; voorzeker wei een streelende voldoening, zoowel voor den leermeester als de leerlingeu, wier expositie de vrucht was van slechts 3 maanden onderricht. Nog kunnen wij als een aangename voldoening voor den heer van der Burg vermelden, dat hij gistoreu een brief ontving van den lieer E. Knbpges, chef van een schilder atelier van twee voorname architecten te Berlijn, die te Weencn het geëxposeerde van onzen stadgenoot en zijner leerlingen had gezien. Hij maakt zich in dien brief bekend, als iemand aan wien het fijne schilderwerk in do prach tigste gebouwen vau Berlijn is opgedragen, vooral wat beschot- en deunverk aangaat, en verzoekt den heer van der Burg teu dt ingendste een of twee zijner beste gezellen of leerlingen te'be wegen naar Berlijn te komen, om hem ter zijde te staan. Voorzeker wel een bewijs, dat het werk van onzen stadgenoot, door desbevoegdeu, zelfs iu het buitenland naar waarde geschat wordt. Volgens nader bericht uit Weenen zijn van het groot aantal Stearine-Kaarsenfabriekendie hunne producten aldaar tentoongesteld hebben, slechts drie bekroond, n.l. de fabriek Flora" te PesthA. Himmelbauer Co. te Weenen, en de »Apollo'' te Schiedam. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke fabriek van Waskaarsen te Amster dam een Fortschrittsmedaille verkregen voor haar ijs machine. Het gebruik van ijs in de Stearine-Kaarsen fabrieken is niet nieuwde Stearino-Kaarsen fabriek alhier vindt het voordeeliger natuurlijk ijs te gebruiken, dan daarvoor een kostbare machine aan te schaffen. Nog zijn ingekomen voor den schietwedstrijd op mor gen, 24 Augustus, de volgende prijzen, als: reistasch, geschenk van den heer de Boer, kommandant der schutterij te Vlaardingenportret van Z. M. den Koning, van een buitengewoon lidtwee platen in kleurendruk, vau den heer J. Odéveldflescli iu étui, van een officier der schut terij; sigarenstel, an een buitengewoon lid; boekwerk in prachtband, van den heer P. v. Vlaardingen; bronzen beeld, van den heer D. Visser; kistje sigaren, van een buitenge woon lid. De regeering der kolonie Victoria (in Australië) heeft, door tusschenkomst vau het Ned. consulaat-generaal te Melbourne, Z. M. den Koning een kostbaar geschenk aan geboden, bestaande uit zes varenboornen, als twee Also- philos, twee DicJcsoniax anlaritica en twee Jodetrs harlara. Deze boomen zijn de grootste en schoonste exemplaren, welke totnogtoe naar Europa verzonden zijn. Iedere boom is circa 14 voet hoog, 1 voet dik en weegt meer dan 1000 kilo's. Zij zijn afkomstig uit de prachtige varenboom- bosschen nabij Fernshaw 80 mijlen van Melbourne. Baron van Mueller, de beroemde botanicus der kolonie, was met de keuze der boomen belast. Onlangs hier te lande aange komen, zijn deze boomen thans naar het Loo overgebracht. Wij vernemen uit goede bron, dat de firma Ilachetto te Parijs voornemens is een Fransche vertaling te geven van den Bijbel voor Jongelieden, door dr. H. Oort en dr. L Hooykaas, uitgave van J. F. V. Berlins te Ilarlingen. Den '18 dezer, den dag der prijsuitdeeling op do Weener-tentoonstelling, is uitgegeven de ter Ooslenrijk- sche hof- en staatsdrukkerij gedrukte lijst der toegekende eereblijken, Deze lijst is ingericht groepsgewijze, en de namen der bekroonden zijn in alphabetische orde geplaatst doch het is niet gemakkelijk ze te overzien om met de eind cijfers bekend te wordenwel zijn de eere-diplomata en de medewei kers-medailles afzonderlijk vermeld, maar alle andere medailles staan door elkander. De lijst vormt een boekdeel van ruim 66 bladen, en is, naar men denkt, nog niet volledig. De heer IC. ICleinendorst, predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Vlaardingen, heeft voor het beroep naar die gemeente te Zeeland (Michigan) bedankt.- De reden, waarom men zoo weinig omtrent de tweede expeditie van Atsjin verneemt, is, gelijk do JiaagsoJie NI. uit goede bron zegt vernomen te hebben, de volgende »De expeditie zal waarschijnlijk niet voor de maand December kunnen worden hervat; om twee redenen: 4. omdat nu eerst de moesson werkelijk invalt; 2. wijl er nog veel troepen en materieel van hier moeten worden ge zonden, waartoe, in de volgende maand, nog twee schepen uit het Nieuwediop zullen vertrekken." Voorts deelt men aan hetzelfde blad nog mede, dat de expeditie schatten gelds zal kosten; het krediet van 5 Zi millioen aan de regeering verleend, zal bij lange na niet voldoende zijn. Immers, men schat de gedane uit gaven, nu reeds, op 28 A 30 millioen. De tweehonderste herinneringsdag van den zeeslag bij Kijkduin, is Donderdag op verschillende plaatsen door het uitsteken vau vlaggen gevierd. Het huis vau de Ruyter te Amsterdam, thans bewoond door den heer Victor Jr., was zeer toepasselijk ^versierd. Op de buste van den zeeheld, die in den gevel is aangebracht, was een lauwerkrans ge plaatst, en des avonds was het huis geïllumineerd. Nog zelden waren zooveel personen op het terras van het Badhuis te Scheveningen bijeen als Donderdag avond, ter bijwoning van de buitengewone muziekuitvoering en het vuurwerk ter herdenking aan de Ruyters heidendaden bij Kijkduin voor 200 jaar. Het term en de toegangen daarheen waren met de Nederlandsche en Oranjevlaggen net versierd en voor het midden van het Badhuisgebouw prijkte een gasilluminatie: de Ruyters naam en de jaar tallen 1673 en 1873. Als een bewijs dat deframbozentceltinde omstreken van Vlijmen hoogst belangrijk is, diene, dat dezer dagen aldaar door één opkooper zijn ontvangen 80,000 pond en door een paar anderen 40,000 pond op één dag, tegen 16 ets. per pond, alzoo uitmakende een waarde vau f19,200. 'Meest alles was voor Engelsche rekening. De lieer C. Maas, predikant bij de Herv. gemeente te Zaandijk, is als zoodanig beroepen te Zierikzee. Van een hoogte nabij Doorn is, op 18 Aug. jl. des avonds ten circa 9'/z ure, waargenomen de electrische ver lichting van den toren te Antwerpen. Een ingezetene, de heer T. van Spanje, die in het bezit is van een zeldzaam goeden verrekijker, had eenige uren te voren door hoek meting de juiste richting van dien toren bepaald. Op het oogenblik der verlichting bleek zulks overbodig te zijn, want met het ongewapend oog was juist boven den horizon een lichte plek met flikkerende stip te onderscheiden. Door den kijker, die als nachtkijker gesteld was, bezien, was het een prachtig verschijnsel. Ofschoon de lucht be wolkt was, scheen het licht op zulk een groeten afstand (20 uur hemelsbreedte) nog zeer helder. Deze bijzonder heid doet tevens uitkomen, dat met de gewone tafels, be palende het verschil voor kimduiking, althans voor het vasteland, niet onvoorwaardelijk valt te rekenen. De kim- opdoeming blijkt grooter te zyn dan doorgaans bepaald wordt. w- 1 f COMIiHT. A B ONNBMENT; Abonnementsprijs, por Drio Maandenf 1.83. Franco per Post, door hot gclieole Rijk2.50. ADVEBTENTIEN: Prijs: van t tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer f 0 10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prgs. saKKMyaqawnanttiaawi Brengt bij dere Ier kennis van do IngezetenenDit de Kolneien voor de belasting op liet personeel no 0 en van liet l'ilcnlrcgt no. 7 dezer Gemeente over hel Diensljim 1873/4, door den llcci Provin cialen Inspecteur der Dirccio Belastingen te Rotterdam, op den 10 en 19 Augustus 1873 executoir vcrhlnud en op lieden am den Ont vanger dor Directe Belastingentei invorderingzijn overgemaakt Voorts woidl Inj deze lieiuineid, dat een ieder vcipligt is zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede, dit, van lieden af, de termijn van drie maanden ingaat, binnen wolken do reclames legen dezen .uiislag bobooien to worden ingediend. En is hiervan afkondiging gesüiicd.waar het behoort,den 23 Aug. 1873. De Durgemeeiler voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENUSSE rartrtyrw" 1 c f l - xi?4'

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1