2? JU 1873. Zaterdag August u s. t 3205. BU1TEMLAMDSCHE BEBjCHTEH. BIHMEMLAMD5CHE BEBICHTEB. COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per One Maanden Franco per Post, door het geheele l'.ijk r 185. 2 50. De dagbladen houden zich nog altijd bezig met de fusie (samensmelting van de beide takken van het huis der Bourbons), en leveren daaromtrent zoo velerlei beschou wingen, dat daaruit niets anders dan een groote confusie van denkbeelden kan voortvloeien. Zij meenen, dat in de samenkomst van den graaf van I'aiijs en Heudrik V, zooals hij daD, in iegitimistisehen zin stipt genomen zou moeten heeteu, afspraken gehouden en overeenkomsten gesloten zouden zijn, alsof deze twee iets overeen te komen hadden. Verlangt men de wettige monarchie te herstelieu, omdat men daarin een regeerkracht ziet, welke Fi ankrijk sedert nagenoeg eeo eeuw mist. en wil men het bereiken van dat doel gemakkelijker maken door verbrokkeling van stem men te vooikomen, dan heeft de giaaf van Parijs niets anders te verklaren en valt er niets anders overeen te komen, dan dat hij zich geen candidaat stelt voor den troon. Daardoor wordt de kans van den giaaf van Chambord, hoewel uiteist zwak, voorzeker iets beter. Nog beter zou die worden, indien de personaliteit van den hertog een andere wai e en hij meer verlichte denkbeelden koesterde, doch het doet er van het standpunt der monarchalen zoo veel niet toe, als men vermeent. Deze graaf is, altijd uit het oogpunt der legitimisten beschouwd, de wettige Koning van Frankrijk. Maar hoe? Hij kan niet anders opvolgen dan in de rechten van Karei X en die deze hem heeft afgestaan, evenals de hertog van Angoulèrne, die hem moest voor gaan, zulks gedaan heeft, en dat waren de rechten eener getemperde monarchie. Karei de X was gebonden door een grondwet en door twee Kamers. Volgt Hendrik V op, dau kan hij geen verdere aanspraken maken, dan Kai el X kon doen gelden, voor hij zijn kroon door schending van de grondwet verbeurde. Dit is het uiterste wat Hendrik V zou kunnen eischen, en er valt dus over het verleenen van een charter uit de volheid zijner genade volstrekt niet te onderhandelen. In den meest Iegitimistisehen zin opgenomen, zou zijn Regeering slechts zijn de continuatie van de Regeering van Karei den X, zooals deze die bezat, gelijk iu Engeland de regeering van Karei II de voortzetting was der regeering van Kaiel I met een parlement. Van absoluut gezag kan geen sprake zijn. Verlangde Hendrik V dit, hij zou geen wettig vorst zijn, maar oen overweldiger, en daarmede zou hij te niet doen alle die rechten, in welker naam men hem op den troon zou willen plaatsen. Dat kan niet ernstig ge meend zijn. liet groote voorrecht eener monarchie, het prestige, deindruk dien zij op de bevolking maakt, is door langdurige revolution reeds uitermate vei zwakt; zij is ver vreemd geraakt van de bevolking en hare geschiedenis is niet meer saamgeweven met de roemrijkste tijdperken dei- geschiedenis van de natie. Haar herstel kan nimmer het uitvloeisel zijn van eenige geestdrift, maar zou, alleen wegens een gevoel van noodzakelijkheid, om bestendigheid in de regeering te brengen, kunnen slagen, maar dau zal men dat herstel toch aannemelijk moeten maken door het te omgeven met die waarboigen, die de natie eischt, en niet die, welke een verouderd man, met bekrompen in zichten, wil verleenen. Maar het staat er nog niet naar, dat men dit zelfs reeds zou willen beproeven. De meerderheid, waardoor de jongste wijziging iu de regeering tot stand gekomen is, was niet groot, 362 tegen 348 stemmen, en gaandeweg ontstaan er vacatures in de Nationale Vergadering, welke die meer derheid in een minderheid kimnen doen overslaan. Op dit oogenblik zijn er weder dertien waarin moet voorzien worden. Het zal weldra moeten blijken in welken geest de meerderheid der districten, waarvoor zij gekozen moeten worden, gestemd is. Oader die omstandigheden zou bet een zeer gewaagde onderneming zijn, indien de regeering zich in een avontuurlijke politiek ging werpen, waarbij zij nog weder den steun der imperialisten zoude verliezen. Onder de Orleauisten begint daarom, gelijk men be weert, het deukbeeld eener republiek veld te winnen, met een prins aan het hoofd, ais de voorlooper van het herstel der monarchie Die prins zou dau de hertog van Aumale moeten zijn. SCHIEDAM, 29 Augustus 1873. In ons noinmer van gisteren hebben wij eenige mede- deelingen gedaan omtrent het gebruik van paardenvleesch te Parijs. Dat ook dit levensmiddel hier te lande veel gebruikt wordt, moge blijken uit het volgende. In 1872 zijn te Haarlem 385 paarden in consumtie gebracht, dat is bij'een bevolking van 32000 inwoneis I paard per jaar op ongeveer 85 inwoners. Als men nu nagaat dat in 't '1ste halfjaar van 1873 te Parijs 518G paarden zijn geslacht, dat is per jaar 1 paard op ongeveer 180 personen (de bevolking dierstad berekend op 1.800.000inwoners) danis het gebi uik van^ paardenvleesch te Haarlem, en ook te Amsterdam waar de verhouding dezelfde is als daar, ruim tweemaal (Brieven Franco.) Men meldt uit MaassluisMaan 'egavond hoeft tie bliksem, zonder brand te veroorzaken, veigozeld van een felleu wind, groote erwoestingaangei icht in de bouwmaus- woning bewoond door A. van Gaaien te Ro/enbuig; het gehoele dak dier woning is tot op 100 meters afstand weg geslagen; een ledikant nevens een schoorsteen op zolder weid geheel verbrijzeld; de voorgevel stortte op den zolder waar 3 kinderen sliepen, die men met veel moeite van onder liet puin moest redden; alleen één der kindei en is licht gekwetst; de overige bewoners zijn er met den schrik af- gekomeu. De berichten van ongelukken doer dezelfde bui op een aantal plaatsen iu ons land en Belgie veroorzaakt, zijn zóó talrijk dat dit onweder onder de verschrikkelijkste moet gerangschikt worden, die in jaren hebben gewoed. Bij de hoofdcommissie te Brielle is bericht inge komen dat uit de navolgende plaatsen, correspondenten of sub-comrnissiêu, geheel of gedeeltelijk, bij de aanstaande feestviering wenscheu tegenwoordig te zijn Abbetibrook, Ammerzoden, Arnhem, Baarn, Barcn- drecht, Bcrgschenhock, Berkel, Bleiswijk, Brouwershaven, Brummen, Biussel, Dnmmelen, Geervliet, Gent, 'sGra- venhage, 's Giavesande, Grocsbeek, Harderwijk, Ilattem, Ileeuvliet, Hellevoetsluis, Nieuw-Hellevoet, Uendrik-Ido- Ambacht, Heusdeu, Ilillegersberg, Hoevelaken, Klaas waal, Kralingen, Kuilenburg, Laren, Leeuwarden, Leiden, Lochern, Maasland, Maassluis, Markelo, Melissar.t, Mid delhui g, Midwoud, Monster, Moordrecht, Nieuwenhoorn, Nijmegen, Oldeuzaal. Oostvoorne, Oudenhoorn, St. Philips- land, Poortugaal, Riddei kerk, Roekauje, Rotterdam, Ro zenberg, Ruinen, Scheveningen, Schiedam, Nieuwe-Tonge, Oude-Tonge, Utrecht, Valkenburg, Vier Polders, Vlaar- dingeu, Wissekerke, Woerden, IJselmoude, Zalt-Bommel, Zuidlaud en Zwaitewanl. Het voetstuk van het monument staat, reeds op 't feest terrein; gisteren zou het standbeeld derwaarts worden vervoerd. Als iets buitengewoons deelt men mede, dat dezer dagen door deu heer J. J. Veltman, to Oosterboogebrug, gemeente Noorddijk, een span bruine merriën is vei kocht aan een HoUatidschen liefhebber voor de enorme som van f2500 Wij ontvingen tan doorgaans goed ingelichte zijde onderstaande medodeeling, ten dienste van houders van Spaausclie fondsen. Plan tot Conversie en Regeling van de Spaansohe Binnen- en Buiten- landsehe Schuld, Volgens het budget voor 1872/73 beloopt het totale be drag der uitgaven in pesetas591,950,971 Wanneer men hiervan aftrekt de rente op de binnen- en buitenlandsche schuld ten be- 310,534,/97 281,416,174 537,546,589 281,416,174 drage van pesetas Volgens hetzelfde budget bedi agcu de in komsten Trekt men hiervan af hetbediag der uit gaven, behalve de teute t. dau houdt men een saldo over van 256,130,415 Dit ovei scliot kan op de volgende wijze tot rentebetaling en aflossing van schuld aangewend worden. Het nominale bedrag der buitenlandsche schuld wordt tot ecu effectief bedrag van 40 pCt. en dat van de biunen- landsche tot 30 pCt. teruggebracht. De prijsverhouding van de binnen- en buitenlandsche schuld staat ongeveer als 3 4, alszoo 30 40. De buitenl. schuld bedraagt 2,930,404,166 40 pCt1,175,761,660 De binnenl. schuld bedraagt 6,382,419,900 30 pCt1,914,725,970 Nieuwe schuld 3,090,487,636 Deze nieuwe schuld zal 6% rente dragon, alzoo 185,429,258 per jaar. Amortisatiefonds. Aanvangende twee jaren na de conversie, t. w. van December 1875 af, wordt jaarlijks 1% van het volle bedrag der nieuwe schuld fi '100 geamortiseerd. Garantie. Met het oog op de voordeden die deze regeling voor den staat afwerpt, wordt de nieuwe schuld vrij van alle belas ting verklaard, en zal de Regeering met de bank van Spanje een overeenkomst treffen, die daarin bestaat, dat de bank van de belastingen, welke zij ontvangt, zooveel zal afzon deren, als tot prompte betaling der halfjarige rente en tot amortisatie noodig is. Wanneer de Spaansche Regeering mocht ophouden aan de verplichtingen te voldoen die uit deze schuldregeling voor haar voortvloeien, treden de houders der Spaansche fondsen in de rechten, die zij vóór de ondenverpelljke conversie krachtens hunne voormalige titels bezaten. (ArnJi. Ct.) ADVEBTBNTIEN» Prijs: van 1 tol 10 gewone regels 1.00; iedere regel meer fO.lOi Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Wij laten hieronder het rapport volgen, waarvan in ons nr. van gisteren molding is gemaakt iu het verslag vau Het verhandelde in de zitting vau Woensdag den27 Augustusji., van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Aan de ondergoteokemlen werd bij bosluit uwor vergadering van den 2 Juli jl. ten fine van onderzoek, bericht en raad, jn han den gesteld de missive van de Voreeniging van Handelaron te Groningen, waarbij ter overweging wordt aanbevolen een door die Veiceniging ontworpen plan tot onderwerping van oven- tuecle geschillen tusschon kooplieden aan de uitspraak van scheidslieden. Vele klachten worden allerwego geuit over do rechtspleging in zakon van koophandel en niet ten onrechte. Reeds daarom alleen nellt uwe commissie iedere poging tot vorbetoring prij zenswaardig, en verdient ieder plan om handol en nijverheid goed, spoedig en goedkoop recht te vorschaffen, baars inziens, een grondig en nauwkeurig onderzoek. Met het oog hierop trachtte zij van do haar opgedragen taak zich to kwijten en heeft zij do eer uwe Kamer hierbij het resul taat harer overvvogingen mode te doelen. Aanvankelijk lachte het ontworpen plan de commissie zeer toe; zij moendo dat daarmodo een groote stap zou zijn gedaan tot voi-betei ing. Dan balans, bij nadere beschouwing moest zij op dit gevoelen terugkomen. Zij is van oordeel dat het plan, zoo- als het daar ligt, geen ondersteuning, veel minder aanbeveling verdient. Zij kwam tot die overtuiging hoofdzakelijk (t. Omdat er volo gevallen bestaan waarin do uitspraak van scheidslieden niet of niet gevoeglijk kan worden ingeroepen b. omdat do overeenkomst om allo goschillen aan de uit spraak van arbiters te onderwerpen, wol verro van do beëindi ging dor geschillen te bespoedigen, veeleer aanleiding zul govon tot langdui igc verwikkelingen voordat het eigenlijke procos oen aanvang kan nemen c. omdat hel doelgoed, spoedig en goedkoop rocht, niet be reikt /al worden. Hot eerste punt vereischt geene toelichting. Vanzclvo, als 't waro, doen rich verschillendo vragen voor den geost op, als daar zijn: Wat moet er geschieden indien de belangen van den schuldoisclior vorderen dat de schuldenaar in staat van faillisse ment worde verklaard? Wat, /oo dorden bij het geschil zijn be trokken en deze of eenige hunner niet zijn toegetroden tot de overeenkomst, tot dat pactum de compromittendo enz., enz. Ton aanzien van de beide andore punten, vallen bij eenige nadere beschouwing weldra do vele moeilijkheden in het oog, welke in do toepassing zullen zijn te overwinnen. Zoorlra een geschil ontstaat komen zij reeds to voorschijn. Zal men van beider zijde bereid zijn een akte van compromis te ondertee kenen? Zal men het eens zijn over do omschrijving van het onderwerp des geschils, een omschrijving die zulk een gewich- tigen invloed uitoefent op de uitspraak? Zal men het eens worden over de benoeming dor scheidslieden? Ziedaar reeds onderscheiden punten, die opgelost moeten zijn voordat het eigenlijk geschil een aanvang neemt En nu bet geschil zelve. Men wijst als op een der oorzaken van den langen duur en de kostbaarheid der processen op de exccptios, op zoogenaamde chicanes, door advocaten en procu reurs in der, loop var. het geding opgeworpen. Zullen die achten wege blijven in hetgeding van scheidslieden? Verre van dien. De haniligo koopman zal zich evengoed wol en te spitsen op excepties in zijn vooi-deel als een rechtsgeleerde het voor hora zou kunnen doen, cn zoo noodig zal hij zich door een rechtsge- leeide doen voorlichten. Alleen de min bekwamo, vooral de koopman die eerlijk en ter goeder trouw is, zal zich er niet van bedienen. Het gevolg zal dus zijn dat do min bekwame en de eerlijke koopman, zij alzoo die het meest hulp, ondersteuning en bijstand verdienen en die men voorgeeft, door de nrbitrage to willen bevoordoclen, meer overgeleverd zulten zijn aan do behendigheid van hunne tegenstanders dan zonder nrbitrage. Men wei-po hier niet togen dut beide partijen, ter goeder trouw, dat beide eerlijk en oprecht kunnen zijn, want voor zulke ge vallen is de overeenkomst niet bestemd. Juist zulke lieden hebben dien band niet noodig om aan hunne verplichtingen te voldoen. Ontstaat desniettegenstaande tusschen hen een geschil, dan zullen zij zich wel geheel vrijwillig aan de uitspraak van scheidslieden onderwerpen of zich althans er tegen verzetten, dat hun rechtsgeleerden zich van gezochte excepties bedienen om het geding te rekken, hun partij af te raatten of zich op oneerlijke manier de overwinning to verschaffen. Bohalve deze overwegingen van algemeenen aard, meent de commissie nog do aandacht te moeten vestigen op een enkel punt, dat, naar het haar voorkomt, inzonderheid het plan dor Vereeniging van Handelaren te Groningen niet aanncemlijk maakt Do Vereeniging stelt voor zich to verbinden om alle geschillen (er salie van den deur de ondcrgeleekenden gedreven wordenden handel aan do uitspraak van arbiters te onderwerpen. Vele overeenkomsten nu worden tusschen kooplieden gotroÊen, welke slechts voor oen der partijen handelszaken zijn. Wie zal in zulke gevallen uitspraak moeten doen Zal do voorgestelde overeen komst alzoo niet do deur openen voor talrijke geschillen over do competentie? Geloof intusschen niet dat uwo commissie het niet goedkeurt de geschillen van kooplieden aan de uitspraak van scheidslieden te onderwerpen. Integendeel. In vele, in zeer vele gevallen zal arbitrage hoogst doeltreffend kunnen zijn. De commissie is slechts tegen het plan hetwolk door gezegde Vereeniging is ontworpen. - >r< r ■Wönv 'jJ j&r ■y/.i ei if-» V*

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1