lint Woensdag September. M 3212, BySTEiLa^aS^ BSj»OHTp._,. BIWNENLANDSCHE BERICHTEN. <0. 1873. (Brieven Franco.]) De voorstanders vau de verzoening tussclieu de beide takken van het huis der Bourbons (de fusionislen dus genaamd) geven den moed uog niet geheel op om hun denkbeeld, de herstelling dei' oude monarchie, te ver wezenlijken. Zij beijveren zich nu om dat begriploste maken van alle die aanhangsels, welke men daaraan ver bonden hoert. Zij vullen u vertellen dat men den graaf van Chainbord niet kont, dat men hem niet wel begrepen heeft, maar dat hij wel degelijk geneigd is coucessiën te doen. Wij achten het laatste volstrekt niet onwaarschijnlijk. De graaf vau Chambord zal zeker wel geneigd bevonden worden den troon te aanvaarden, zooals hem die door Karei X is nagelaten, dat is oen kroon met een grondwet. Manrdatisniothetbezwaarra dezen oogenblik. Men heeft, om zijn candidatuur te doen slagen, de geestelijken in het werk gesteld, de hulp van de kerk in den nrm genomen en haar voorgespiegeld dat de eerste vruchten vau zijn ver heffing tot den troon zouden'zijn een kiuistocht tegen Rome en herstel van den Paus in alle zijne rechten. Laat men nu dit aanhaugscl los, waar blijft dan de steun, die men zoozeer behoeft? Wanneer inen dit wapen, dat rijkelijk is aan gewend, niet meer kan gebruiken, hoe dan de geestdrift in in hel leven te houden, die men had opgewekt liet is eeo moeihjketwecstrijil, waarindeclericalepartij dc fnsionisten gebracht heeft. Sommige leden van de regeering beginnen thans tot bezinning te komen, maar nog niet eens allen. Tot de eersten behoort de minister van buitenlamlsche zaken, de hei tog de Broglic. Hij wil trachten uitstel te ver krijgen om inmiddels in het buitenland het denkbeeld te verdrijven, dat het horstel van de monarchie evenveel zou beteekeneu als een heilige oorlog Daarom zijn de benoe mingen van den heer d'Harcourt tot gezant te Weenen cn van den lieer Decazes tot gezant te Londen geschied en zal nu ook spoedig de heer Foumiertotz'jn post naar Rome terugkeeren. Deze is wel gezien bij Victor Emanuel, en dit kan niet anders dan een goeden indruk maken naar buiten. Het is bekend, dat de lieer Fournier volstrekt de man niet is, dio zich als speelbal der Jezuïeten zal laten gebruiken. Maar juist daarom zal zijn vertrek een slechten indruk maken naar binnen, want daar is sedert lang geijverd om hem door een ander meer pauselijkon gezant te vervangen. Hoe men zich ook wende, men zit altijd in de klem met die fusie en de wijze waarop zij is smakelijk gemaakt. Het is bovendien nog niet eeus zeker, dat men in de Nationale Vergadering een meerderheid voor de restauratie verkrijgt. Op de keizerlijken valt niet te rekenen. Ilun tolk, le Jnys, bevat reeds een hevig artikel tegen de roya listen, getiteld aan onze vrienden van. gisteren, dit wil zeg gen, aan lien, die ons zoo trouw geholpen hebben om den heer Thiers omver te werpen. Dit artikel is op den man af. Donken de royalisten, vraagt hij, dat wij hunne dupes wil len zijn? Deukdn zij dat wij hen op den 24 Mei ouze mede werking gegeven hebben, opdat zij hunne monarchie zou den herstellen? Denken zij dat wij hen daarom de 40 stem men gegeven hebben, die zij niet konden missen Deuken zij waarlijk dat wij de kastanjes voor hen uit het vuur zul len gehaald hebben? enz. Ilct is niet onvermakelijk nu den kok en den bottelier te zien kijven, liet is een stichtelijk bewijs door welke drijfveeren zij gedreven werden, die den lieer Thiers deden aftreden. Wellicht zouden de imperialis ten wel gewonscht hebben, dat zij nu maar voor de conser vatieve republiek hadden gestemd. Iutusschen zien zij voor zeker mot genoegen dnt do fusie, waardoor zij in den aan vang zoo op hel hart getrapt waren, nu zoo veeg staat. Inmiddels nadertde tijd, waarop een beslissing genomen zal moeten worden. Do laatste som van de oorlogsbelasting is afbetaald cn er is officieel bericht van de kwijting ont vangen. Weldra zal met de ontruiming van Verdun moeten aangevangen worden en dan is de tijd daar, dat men tot eenig besluit zal moeten overgaan. De regeering staat nog voor een andere moeilijkheidde vaststelling van den dag dor verkiezingen voor de bestaande vacatures in de Nationale Vergadering. De ministers zijn het niet eens, of zij voor allen denzelfcleu dag zullen vast stellen, dan wel achtereenvolgens daartoe zullen overgaan Men heeft berekend in welken graad van bloedver wantschap de graven van Chambord en Parijs tot elkander staan. De gemeenschappelijke voorvader is bodewijk XIII. Van dezeu afstammend zijn Lodewyk XIV, de grand dauphin, de hertog van Bourgogne, Lodewijk KV, de dauphin, Karei X, clhertog van Berry. De voorvaderen van den graaf van 1 arys zijn: Philips van Orleans, de regent Lodewijk I, Lodewijk Philips I, Philips Egnlitó, koning Lodewijk Philips, dc hertog van Orleans. Was Frankrijk een boerenhoeve, die aan Chambord be hoorde, zegt la Rappel, en Chambord stierf, dan zou niet de graaf van Parijs haar erven, maar zij verviel aan den Staat, daar een artikel van de wet zegt, dat bloedverwanten in verder dan den 12den graad niet erkend worden, en de graven staan tot elkander iu den zestienden graad. De ünivo's beschuldigt den hertog de Broglie, dat hy een monarchie heeft willen vestigen zonder monarch, I juist* zooals hy in de dagen van het concilie getracht had i/V.V a»** •-?- t de kerk te vestigen, terwijl hij or den Paus uit verwijderde. Da hoer Veuillot zegt: D.tar de "fluop van liet coueilie niet met zijn wensch strookte, wierp bij zich in de politiek en dreofzijn ijver zóó ver, dat bij ons de republiek zonder de republikeinen schonk. Dat is don 24 Mei gebeurd. Hij beeft daarbij een schoon deel voor zich gekozen eu zich een mooie positie verzekerd, toen hij zeido: »TIior zullen wij halt houden." Nu is echter de 24 Mei, die iiy voor het eind station hield, een tusaclienstation. Toet hij zijn bagage- biljet vei toonde eu zich op zijn gemak wilde iiu ichten, hoorde bij plotseling roepen: »Nuar Frohsdorf! lustap- penl" Wat! Frohsdorf? Ik ineeudogeen plaats daar heen genomen te hebben." Maar hij nam een kaartje om tijd te winnen eu in onderhandeling te treden. Maar, mijne hoeren, de graaf vau Chambot d is misschien do man ni :t dien wij willen. Nu, dan nemen wij hem, zoo als hij zijn wil, daar wij geen anderen hebben. Ik zeg niet, neen, mijne hoeren, maar evenwel de ïepubliek zonder republikeinen... Dc republiek zonder re publikeinen heet monarchie. Zeer juist, mijne hoeren maar wanneer men de monarchie zonder monarch kiest, zou men toch, geloof ik, dc menschou nog meer tevreden stellen... Naar Frohsdorf! Instappen! Instappen. Eu de hertog de Broglic heeft zijn wensch niet bereikt. To Parijs zal eerstdaags een prachtuitgaaf der vier Evangeliën verschijnen, die alles overtreffen zal wat ooit door de Fransche pers is vooi tgebrachl. De '128 grooto platen, waarvan de landschappen naar de natuur iu bet Oosten geteekeud zijn en waaraan de teekenaren 9 jaren besteedden, zijn door 16 der voornaamste graveurs in uit voering gebracht, die er 11 jaren aan werkten. Aan den letter is de uiterste zorg besteed en de tekst wordt opge luisterd door kapittelviguotten, initialen en slot-vignetten, uit symbolische figuren en ornamenten, die de hoofdbe- teekenis der hoofdstukken weergeven. Hieraan werden 7 jaren gewerkt en met de gravure waren 0 graveurs 8 jaren bezig. In Bossuets werken vindt men, in duizenden stuk ken verdeeld en verspreid, een uitstekende vertaling der Evangeliën. Deze is zorgvuldig verzameld en tot een ge heel vereenigd. Men rekent, dat deze onderneming den uitgevers, der firma Hachette, op circa ecu millioen frs. te slaan komt. De Répullique Frangaise raadt den Franschen offi ciereu, die naar de tentoonstelling te Weenen gaan, lnm weg over Zwitserland te nemen eu goed uit hunne oogen te zien, omdat bij het volgende Europeesche conflict Zwitser land een belangrijke rol zal spelen, vooral wegens den Gothard-spoorweg. »De Duitscho staf zoo zegt het Fransche blad heeft daar voortdurend zijn boste offi cieren, correspondenten en spionnen. Frnnsche officieren kunnen in Zwitserland veel opmerken, o. a. dat een in telligent volk Bazel, dat sedert 1870 oen der gewichtigste strategische punten van Europa is, ouversterkt laat, om het bij de eerste gelegenheid vooraltijd te verliezen." Ilierop zegt de Thurgaucr Zgt.\ »Ofous van Duitschland, of, zoo als wij gelooven, van Frankrijk gevaar dreigt, doet er eigen lijk niets toe, bij do indolentie, waarmede wij het gevaar afwachten In plaats van met inspanuing van allo krachten voor de beveiliging onzer grenzen te zorgen, kibbelen wij er over, of wij ons vaderland met een nationaal leger of met kantonnale contingenten zullen verdedigenof de Bond of de kantons voor ransels moeten zorgen, en dergelijke ellendige kleinigheden meer." In militaire kringen betreurt men zeer de vei traging der bondsrevisie, zonder welke geen goede leger-organisalie mogelijk is. Te Brussel zal binnen weinige dagen een congres worden gehouden vau juristen en staatkundigen, om te beraadslagen over do wenschelijkhcid om het volkenrecht te wijzigen en een tribunaal van internationale scheids rechters te vestigen. Volgens het Memorial diplomatique, zal bet volgende voorstel aan de vergadering in overweging worden gegeven: Elk gouvernement zal bij de rechtbank van scheidslieden door een gelijk getal rechters ver tegenwoordigd zijn. De roclilbauk zal aile geschillen re gelen, die tusscben verschillende staten mochten ontstaan en wel overeenkomstig een internationaal wetboek, dat door het congres zal worden vastgesteld. Alle gouverne menten zullen gehouden zijn de diplomatieke betrekkingen af te breken met die mogendheid, die weigeren zal zich naar dc uitspraak dezer rechtbauk te gedragen. Een ex-sergeaut bij de infanterie te Nieuwpoort (Belgie) heeft aan zijn meer gegoede laudgenooten een voorbeeld gegeven, waaraan ook wij, Noord-Nederlanders, ons kunnen spiegelen. Mpt liet doel, om iu zijn geboorte plaats een openbare boekerij op le richten, bi acht hij ge durende dertig jaren, met grooto opofferingen, een getal van 5600 boekdoelen bijeen, eu bood die vervolgens aan het gemeentebestuur van Nieuwpoort ten geschenke aan. Thans is deze verzameling, met eenige belangrijke giften vermeerderd, door den gever zelf behoorlijk gerangschikt eu ODder zijn beheer voor het publiek opeugesteld. Het zou te wenschen zijn, dat ook in ons land dit voorbeeld na volging vond bij het nog groot gebrek aan volksbibliotheken dat er bestaat Van een geloofwaardige zijde verneemt men, betref fende de oorzaken van liet internationaal poslcongres te Bern, de volgende bijzonderhedenDe ontvangst welke de uitaoodiging ter bijwoning bij de regeeringen is ten deel gevallen, is een hoogst gunstige geweest. Van 18 staten hebben zich 15 dadelijk bereid verklaard, om vertegen woordigers naar Bern te zenden, liet- bevestigt zich, dat Fr.uikiijk om financieele redenen, ten minste voorloopig, zijn medewerking aan dat congres ontzegd beeft, daar het er niet aau denken kan, om bet brievenport dadelijk lager te slollen De Turksche Regeeriug, die, zooals bekend is, in het afdoen vau zaken alles behalve vlug is, heeft tot het inzonden van een definitief antwoord nog geen tijd gevon den, doch men meent toch op een gunstig bescheid te mogen rekenen. Ruslands verklaring eindelijk gaf zeer veel sympathie voor het congres te kennen, doch het hield om bijzondere redenen den tijd van samenkomst voorniet zeer geschikt eu stelde verdaging van het congres voor. Wegens liet groote belang, dat Rusland, met liet oog op 7.iju voortdurende uitbreiding, bij een algemeen port beeft, ondersteunde de Duitsche regeering bij den Zwitserschen bond liet voorstel van het Petersburger kabinet tot ver daging. Blijkens de berichten uit Madrid, per telegraaf ont vangen, is werkelijk Castelar tot President van het uit voerend gezag gekozen met 133 tegen 67 stemmen, die zich op Pi y Margall vereenigden. Datzijn dus de intransigenten. Die benoemiug schijnt te getuigen dat rnen een ineer krach tige regeeriug wil. Men verwacht verdere benoemingen in dien zin, onder anderen die van Serrano tot bevelhebber van het leger van het Noorden. Reeds wordt in een tele gram uit Bavonue, op grond van brieven uit Biarritz ge meld, dat de maarschalk Serrano naar Spanje vertrokken is. SCHIEDAM, 9 September 1873. Heden morgen ten 8 ure geraakte een kinderwagen, w *'1j zich een kind van 13 maanden bevond, door den w iiid in hot Broersveld. Door spoedigaaugebx-achte hulp van den heer J. Feteris, werden kind eu wagen spoedig op het droge gehaald. liet kind is er met den schrik en een nat pak afgekomen. Gisteren hebben Z. M. de Koningen Prins Hendrik de opening der haven- en kanaalwerken te Vlissingen, onder een ontzaglijken toeloop van belangstellenden bijge woond. De geestdrift der feestvierende menigte was buiten gewoon groot. De minister van oorlog heeft den inspecteur der draagbare wapenen te Delft opgedragen, om al de geweren van groot kaliber, bij de dienstdoende schutterijen in ge bruik, die nog patroontrekkers oud model hebben, achter eenvolgens van verbeterde patroontrekkers te doen voor zien. Naar men aan het hbld. als vrij zeker mededeelt, is do reorganisatie van den geneeskundigen dienst hij de land macht cn de daarmede in verband staande promotie op hauden. Al de daartoe noodige voorbereidende maat regelen zijn gereed en wachten nog alleen op de vereischte goedkeuring, om te worden ten uitvoer gelegd. Blijkens de Nieuwe Bijdragen voor Augustus, be droeg het aantal hoofdonderwijzers-vacaturesinons vader land 35, als in Gelderland en Drenthe 7Noordbrabant en Limburg 4; Friesland, Overijsel en Groningen 3; Noord holland en Zeeland 2; Utrecht en Zuidholland geen Er waren 99 hulponderwijzers-vacatures, als in: Noordbra- bant 22; Overijsel 18; Noordholtaud 15Gelderland en Zeeland '13; Limburg 8; Groningen 4; Zuidholland en Utrecht 3; Friesland eu Drenthe geen. In Noordbvabant was een vacature als hoofdonderwijzeres, in Noordbrabant en in ZuidholUmd ecu als hulponderwijzeres. De St. Ct. meldt: Blijkens ecu van den Gouv.-Gcn. van Ned. Indie ontvangen telegram zijn in de adsistent- residentie Benkoelen, boven Lais, de ads.-resident en een controleur vermooul geworden en werd daarheen ver sterking gezonden. Volgens hot Ilaagsche Dagblad is het gebeurde een gevolg van een opstaud, veroorzaakt door weigering van de in landers om belasting in geld te betalen. Reeds in het pas ontvangen Bat. Kandehbl. van 21 Juli vinden wij gewag gemaakt van ontstemmiug der bevolking in de assist.-rcsidontie Benkoelen. Er blijkt uit dat reeds vroeger een aanslag gepleegd is op hot leven van het hoofd van 't gewestelijk bestuur. De landrente moet aangemerkt worden nis het uitgangspunt der beweging. Eenige bel hamels hadden een aanslag op liet leven van den ads -res. den lieer llumme beraamd, die echter mislukt is. "Van dien aanslag schijut men kennis gehad te hebben. Nadere be richten dienen afgewacht te worden. De Groninger Courant zegt omtrent het Kabinet, waarvan thans sprake is ïWat ons, als liet ministerie-van Lij aden tot stand komt, het meest zal interesseeren, is de houding, door dit Kahiuet aan te nemen tegenover de Atsjineozen. Vau Lijnden was de leider dér oppositie tegen het aftredend bewind wegens ABONNEMENT: JtbonncmonUprijspor Dne Mi.indcnf 1.85. Franco per Post, door liot goliecln liijk2 50. ADVEJRTENT IEN: I'rijs: van 1 tot 10 gewone regels fi.OO; iedere regel meer (0.101 Vuur den wcikcndcn stand en voor weldadigheid, de liclfl van den prijs. '.-rrrt m

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1