Donderdag Si September. Is, UI A°. 1873. M 3213. SUITEMLftimSHE BEBIGHTEB. BIMMEMLAUADSCHE 8ERICHTEW. Abonnementsprijs, por Drie Maanden Franco per Post, door het geheels Rijk r 1.85. 2.50. (Brieven Franco.) ADVBKTENTIEN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels /"l 00; iedere regel meer f 0.10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van don prijs. Te Sint Petersburg is een jeugdig Duitsch geleerde oaugekomen, tlr. Strack, door het ministerie vaneeredienst te Berlijn belast met het raadplegen van de kostbare hand schriften van het Oude Testament, welke in de bibliotheek van die stad bewaard worden. De heer Strack stelt zich voor er photografisehe afbeeldingen van te nemen en de belangrijkste met aauteekeningen in het licht te geven. Het Russisch Gouvernement heeft met dat doel een som van f 10,000 ter zijner beschikking gesteld. Volgens de meest bevoegde Russische geleerden bevat die codex voor de critick van liet oude testament hoogst merkwaardige bouwstoffen. Men weet dat de zeldzaamste Hebreeuwsche handschrif ten, in de keizerlijke bibliotheek te Sint Petersburg, af komstig zijn uit voormalige Israëlietische gemeenten in de Kritn. Dr, Strack stelt zich voor om van St. Petersburg naar Parijs te gaan en van daar naar Aleppo, waar in de Synagoge het oudste der beleende handschriften van het oude testament bewaard wordt. De heer Louis de Semein te Parijs heeft het plan ge vormd, om, gelijk aldaar, in de Fransche taal, de meest algemeen bekende Zwitsersche, Amerikaanscho en Russi sche organen met succès verschijnen, een groot dagblad op te richten: Ia Gazette des Pays-Has, ten doel hebbende om het buitenland en do vreemdelingen, die zich in Neder land ophouden, bekeud te maken met de Nederlandsche politieke en sociale toestanden, de handelsbeweging, de beurszaken, den landbouw en hetgeen op wetenschappelijk, letterkundig en kunstgebied voorvalt De Gazette des Pai/s- Bas zal de evolutionaire richting, die Europa bedreigt, helpen bestrijden, en den Roomsch-Katholieken godsdienst, waar hij vervolgd wordt, beschermen en verdedigen. Plet blad zal ook in Frankrijk en Belgie verspreid worden, en hier te lande per jaar 60 francs kosten. Het vereischle kapitaal is 250.000 frans, bij aandeelen van 500 fiancs te vormen. Wanneer het eerste nommer verschijnen zal wordt in het prospectus nog niet gezegd. De ongelukkige aeionaut de Groof, bijgenaamd »de vliegende man," is bij zijn tweede proef te Luik er al even ongelukkig afgekomen als te Brussel, al heeft hij nu lichamelijk geen nadeel ondervonden. Juist toen hij in den' ballon zou plaats nemen om, op zekere hoogte gekomen, zijne vliegkunsten te beproeven, is de ballon boven zijn hoofd weggevlogen. Castelar is voornemens om 150,000 man der reserve van het leger en 500,000 miliciens onder de wapenen te roepen, om het ooilogstooneel op militaire wijze te bezetten. Men gelooft dat met die maatregelen de oorlog dezen winter tot een einde kan gebiacht worden. SCHIEDAM, 10 September 1873. Morgen ochtend ten 8'/i ure vei trekt van bier por stoomboot naar Brielle, het muziekkorps der schutterijal- hier, onder begeleiding van een officier en den kapelmees ter, den heer B. L.L.J. Gores, teu einde de aldaar te vieren feesten, daartoe officieel uitgonoodigd, te helpen opluisteren. De groote scherpschutterswedstrijd vandenNeder- landschen Weerbaarheidsbond zal den 24, 25, 27 en 28 October e. k. in de vlakte vau Waalsdorp gehouden worden; er zal echter niet gekampeerd worden. Z. M. de Koning heeft zijn voornemen te kennen gegeven om den wedstrijd bij te wonen. De Indische bcgrooting voor 4874, gisteren aan de leden van dc Tweede Kamer rondgedeeld, bevat zeer ge wichtige nieuwe regelingen. Van vroegere diensten en wel van 1867 lot 1872 is nog beschikbaar 19Vi millioen, waar van voor haven- en riv ierverbeteringen voor 't maken van een krankzinnigengesticht en voor de aanvulling van het mai ine-materieel circa 2'/j millioen wordt berekend en voor de expeditie tegen Atsjin 7/j millioen, zoodat er een overschot vanlO millioen aanwezig-is, waarvan de bestem ming later door de wetgevende macht zal worden bepaald. - De dienst 1873 zal een overschot opleveren van circa 16 millioen, 'twclk eveneens wordt gereserveerd voor den oorlog tegen Atsj in. De eindcijfers dezer begrooting voor 1874 zijnMiddelen in Nederland 49 millioen, in Indic 74/2 millioen. Uitgave in Nederland 18 millioen, in ludie circa 95 millioen en der halve de bijdrage aan Nederland als sluitpost'lO'/i millioen. De verkoop van koffie hier wordt geraamd op 750,000 picols ad 45 centsin Indio op 158,000 picols ad f 101\ f 42 per picol. Voor hervorming van 't gevangeniswezen op Java, met aanwending der tot dwangarbeid veroordeelden bij de openbare werken, wordt f 1,060,000 aangevraagd, welke ruimschoots worden opgewogen door de financieelc voordeelen, verbonden aan de invoering van het stelsel. Verdere hervormingen beti effen de districtsbesturen op Java en Madura; de verhooging van het plantloon der koffie met fl per picol, om later op f 15 gebracht te wor den eu deze cultuur vrije volkscultuur te doen worden; de bevordering der opleiding van inlaudsche ouderwijzers in Nederland bij wijze van proefneming; de vei betering van den geneeskundigen dienst; de voortzetting oti uitbreiding van openbare werken; de leorganisatie van het personeel van den waterstaat en de verbetering der bezoldiging van dat personeel; de verbetering der bezoldiging van de officieren enminderen bij hot leger; betere ka zcrncci ingenz Omtrent den moord \an Nedeil. ambtenaren te Lais, in de adsistont-resideutie Beukoelen, verneemt hot Vader land, dat de vermoorden zijn de adsistent-resident van Amslcl en de controleur E. W. Castens Men zegt, dat dc moord heeft plaats gehad bij gelegenheid van een vergade ring van hoofden de bevolking is ontevreden dat bet de belastingen in gold moet opbrengen en niet, zooals vroeger, in peper. Men schrijft aan de Zntph, Cour. uit den Haag: De lieer van Lijnden schijnt nog al op moeilijkheden te stuiten en dat was te verwachten. Heemskeik beschouwde zichzelven als den aangewezen man, en mi kon wel is waar van Lijnden hel i.iet helpen dat de Koning er anders over dacht, maar liet gevolg is toch, dat hij bij de fractie-Heems kerk weinig medewerking vindt. Het llaarjscho Dagblad, dat die fractie vertegenwoordigt, heeft dan ook reeds te kennen gegeven, dat het met den loop der zaken volstrekt niet tevreden is. Met de ultramontaneu schijnt de formateur nog het best klaar te kunnen komen. VandenBosscheoii vanderSchrieck moeten zich beiden voor een portefeuille hebben laten vinden Het gerucht dat zij nog een derde portefeuille voor Luyben zouden eischen is bijna ongeloofelijk. Wel is waar zijn van Lijnden c s. geheel vau hou afhankelijk, rnaar zij weten ook wel dat de geheele combinatie in bet water valt, als zij al te stoute eischen stellen. Bij de anti-revolutio nairen schijnt den kabinets-formateur weder een minder goede ontvangst ten deel te zijn gevallen. Men zegt hier algemeen dat hij o. a. by den heer van douBerch van Heem stede, den afgevaardigde voor Leiden, een blauwtje heeft geloopen. Het in verschillende bladen voorkomend bericht, dat de heer vau Lijnden reeds bijkans met zijn zaak gereed was, was dan ook minstens voorbarig. Heden was zelfs onder de oppositie de meeniug algemeen, dat bij er eer aan dacht zijn taak op tc geven. Zoover is het evenwel nog niet. Onver moeid rijdt de man, die op eens een bijzonder gewichtig persoon is geworden, nog van den eenen vriend naar den anderen, waaruit valt op te maken dat hij nog don moed niet opgeeft, maar dat hij ook nog alles behalve gei eed is. Het Vaderland hoeft met zekerheid vernomen, dat de heer van den Bossche geweigerd heeft de poitefeuille van koloniën aan te nemen, en dat de heer van Lijnden er totnogtoe niet in geslaagd is een uinister vau koloniën te vinden. Door liet Hoofdbestuur clerllollandsche Maatschappij vau Landbouw is aan de afdeelingen een circulaire gericht, waarin met groot leedwezen wordt kennis gegeven, dat de zoo algemeen geachte Voorzitter der Maatschappij dr. A. H. van der Boon Mesoli, uithoofde van den ougunstigen toestand zijner gezondheid, zijn ontslag als Voorzitter der Maatschappij heeft genomen. Met het oog op de wenschelijkheid om nog op de aan staande ftlgemeene vergadering, op 29 dezer, te Amster dam to houden een nieuwen Voorzitter, die ingevolge de wet op 31 December 1874 moet aftreden, te benoemen, wordt een drietal voorgedragen, bestaande uit de heeren G. J. van der Oudermeulcn, te 's Gravenhage, A. II. van Tienhoven, te Gorinchcm, en mr. J. D. Viruly, te Voorburg. Tevens deelt het Hoofdbestuur mede, dat de heer II. de Bie, te Rotterdam, die op dc voordracht voorde bouoeming van een lid van het Hoofdbestuur is geplaatst, om verschil lende redenen verzocht heeft niet iu aanmerking to komen, waarom liet Hoofdbestuur gemeend heeft die voordracht te mogen aanvullen met den heer J. Loopuyt, te Schiedam. Tot predikant bij de Ilerv. gemeente te Maassluis is beroepen de lieer F. Lion Oaehet, predikant by de Holl. gemeente aan de Kaap. Naar men verneemt, meldt het U. B., zijn de nog ontbrekende gelden, benoodigd voor den aanleg van de spoorlijn LeidenWoerden, thans te Londen gevonden, zoodat met de toegezegde gelden door de betrokken ge meentebesturen liet benoodigd kapitaal van drie millioen Door de concessionarissen zal daai van weldra gedaau worden en daarna zal met de werk zaamheden een aanvang worden gemaakt Als een bijzonderheid uit het leven vau den gouver neur-generaal Pahud, deelt de Standaard mede, dat hij als jongeling tegelijk mot den heer Wilkens, later hoofdonder wijzer tc Samarang, zijn examen aflegde voor den derden onderwijzersrang. Hij droop, en werd later gouverneur- generaal vau Neerlands-Indie. De lieer Wilkens kwam er door, en bleef schoolmeester. Had de Standaard deze bijzonderheid niet publiek ge maakt, dan zouden ook wij die minder vereevcude bladzijde uit liet leven vau den heer'Pahud gesloten hebben gelaten. Thans echter kunnen wij er nog deze by voegen; De heer mcdedeeling Pahud was niet de eenige die bij het examen werd afge wezen jaren lang hebben de leden van de Witte Soeiëteit in den Haag een bediende gekend, die gelijktijdig met den tocnmaligen gouverneur-generaal bet onderwijzers-examen deed en niet voldeed. De een werd afgewezen en werd minister en gouverneur-generaal, de ander had het tot sociëleits-bcdiende gebracht. ArnhOt.) In Het Paleis van Justitie vinden wij melding ge maakt van een vrij ongewone zaak, welke den 3 dezer voor de correctioneels kamer der Arroudissements-Recht- bank te Amsterdam werd behandeld. De zaak was deze Omstreeks 4'/i jaar geleden, den 10 April 1869 had zich een oberkellncr uit het logement de Munt aldaar, ver wijderd later bleek dat hij zich naar Londen bad begeven, terwijl een som van ruim f 600, welke hij, met volmacht van zijn patroon, aan tafelrekeningen van eenige abon- nentou had geïnd, niet aan dezen was verantwoord. Tegen den kellner werd eeu bevel tot inhechtenisneming uitge vaardigd daar hij uitlandig was, en bleef, werd verder niets van do zaak vernomen, totdat vóór ongeveer vier weken zich bij den officier van justitie aldaar twee personen aan meldden, die verklaarden te zijn de hh. Laboyrie, zaakge lastigde van mevr. de Salie, echtgenoot van den vroegeren hotelhouder van »De Munt", en B. Brook, koopman uit Londen. Zij deelden mede dat de bewuste oberkellner de bovengenoemde som met de renten volkomen had afbe taald, dat hij een flink oppassend mensch was geworden, wien het in zijne zaken wélging, dat hij gehuwd wns en nu gaarne in het vaderland wilde terugkeeren. De vraag was nu of daartegen nog bezwaar zou bestaan. De officier wees toen op het bevel tot gevangenneming, hetwelk bij een terugkeer op dat oogenblik tegen den voormaligen kellner moest worden ten uitvoer gelegdwilde deze echter toch hier terugkomen, clan zou hij 't best doen zich by hem (officier) aan te melden. Tot verbazing van den officier meldde de kellner zich eenige dagen later werkelijk bij hem aan. Toen den ge wezen kellner bleek dat hij moest worden gevangen ge nomen, verzocht hij, in gezelschap van de twee reeds ge noemde heereu, naar de gevangenis te mogen wandelen. Dit werd toegestaan, onder het op korten afstand volgend geleide van een ambtenaar der rijkspolitie. De beklaagde stond n.u Woensdag terecht '(gedurende het verhoor ontkende hij f600 ontvreemd te hebben, ver klarende dat ze hern zeiven ontfutseld werden. Omdat hy dat geld verloren had durfde hijzooals hij beweerde niet naar bet logement terugkeeren en vertrok naar Enge land. Ook tegen zijn hier wonende ouders durfde hij van zijn verlies niets zeggen, omdat deze het niet zouden ge- looven, maar denken zouden dat hij de som had gegeven aan hot meisje waarmede hij tegen hun zin verkeerde; hy verzocht dan ook, zoo mogelijk, zijne veroordeeling tot een geldboete. O verigens werden degunstigste verklaringen omtrent zijn gedrag in Londen afgelegd. Het openb. ministerie vond met liet oog op de hoogst bijzondere omstandigheden waar in de zaak zich voordeed, aanleiding een lichte strafte eischen cu wel een cellulaire gevangenisstraf van dón maand en eeu geldboete van f 12.50. De rechtbank ver oordeelde hem tot een cellulaire gevangenisstraf van vijf tien dagen. In de None Preie Presse komt do volgende huwelyks- aanvrage voor: «Een dame, die in haar huwelijk zoo volkomen gelukkig is en ook een dierbare vriendin gaarne gelijk lot zou bezor gen aan de zijde van een achtenswaardig, beschaafd man, noodigt, zonder medeweten van deze, alle jonge mannen uit, die een zeer beschaafd, huiselijk meisje van zeer goed voorkomen met f100,000 vast vermogen willen trouwen, onvzich aan te melden onder let. F. U. 144, aan Hansen - steins bureau te Praag. Muzikale vorming, ofschoon niet als voorwaarde gesteld, is een aanbeveling. 282STE STAATSLOTERIJ. Prijzen en prentten van f 100 en daarboven, Vo Ki.. 5c Trekk., 9 September. No. 282 f 50000. No. 5319 f5000. Nus. 373, 11290 en 12322 ieder f 1000. No. 11958 f 200. Nos 109, 2103, 3283, 8188, 12172 en 15403 ieder f 100. STEDELIJK NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 6 September. Ariena, dochter van J. II. C. Schulze en A. Schot, Nieuwe Buurt. Catharina, dochter van P. van "Wieriugeu en C. van Ettevm,IIoqfdstraat. 7. Johanna, dochter van L. van Pelt en G. Roelofs, Hoofd straat. Wilhelmina, dochter van J. Visser en W. C. Breure, Broersvold. Johannes Andreas, zoon van "W. Cool en W, Geurs. Teerstoof. 7. Jacoba, dochter van F. Kuoppert en M. Kok, Leliestraat. 8. Adriana, dochter van C. van den Dooi en O. de Bode (vroeger) Kethcl en Spaland. Maria Catharina Margarelha, dochter vau A. O. Frodriksen en II. dcRoo, Hoofdstraat. Adrianus Lodevicus Marie, zoon van O. Besson en D. J. Teppers, COURANT. ABONNEMENT:

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1