SCHIEDAMSCHE COURANT Per tele g r a a f. van 15 September 1873. - Buitengewoon N° i I Yereenigde zitting der beide Kamera, op Maandag 15 September 1873. Tot opening van de gewone vergadering der Staten- Generaal (Zittingjaar 18731874.) .Do lieer E. J. A. van Bijlandt, die den voorzittersstoel lickiecdt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen der Tweede Kamer, ver- ecnigd hebben, legen half één ure de vergadering en laat een Koninklijk besluit van den 13 Septemberjl.houdende zijne benoeming tot Voorzitter der Eerste Kamer gedurende liet aanstaande zittingsjaar, door den griffier dier Kamer voorlezen. De Voorzitter, aan wien derhalve, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, het bestuur dei- vergadering is opgedragen, benoemt een commissie van IS leden, die Zijne Majesteit den Koning, bij Hd. aankomst in hot gebouw der Staten-Generaal, ontvangen en in- en uitgeleide doen zal, De ministers, hoofden van mmisterieele departementen, de kanselier der beide orden en de leden van den Raad van State vervoegen zich ten één ure mede in de vergaderzaal. Zijne Majesteit de Koning, die zich met HH. KK. HH. de Prinsen, op de in het. programma voor de opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw van de Tweede Kamer begeven heeft, wordt, na een kort tijds verloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnen geleid. Zijne Majesteit de Koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl HH. KK. HII. de Prinsen naast Hd. gezeten zijn, de volgende openingsrede: Mijne We wen! Bij het bezoekin het voorjaar door Mij gebracht aan de noordelijke gewesten des Rijks, ontmoette Ik allerwege blyken van welvaart en bloei. De havenwerken van "Vlissingen, onlangs in Mijne tegenwoordigheid geopend, hebben een nieuwen weg voor den handel gebaand, die nieuwe welvaart belooft. Ik stel er prijs op in Uw midden met erkentelijkheid te betuigen, dat Ik in het Noorden en in het Zuiden door de geheele bevolking met de levendigste en ondubbelzinnigste bewijzen van liefde en verknochtheid ben begroet. De verwikkelingen, voor Ons in den Indischen Archipel ontstaan, deden Mij te meer de bewijzen van belangstelling en vriendschap waardeeren, welke Ik voortdurend van alle vreemde Mogendheden heb mogen ontvangen. Zee- en Landmacht voldoen steeds op loffelijke wijze aan hare roeping. Het openbaar en bijzonder onderwijs blijft Mijne leven dige belangstelling wekken. Op de wereldtentoonstelling te Weenen, in dien grooten wedstrijd der volken, heeft Nederland zijn naam in Nijver heid en Kunst met eere gehandhaafd. De berichten omtrent de beteugeling der ziekte, die sedert jaren den veestapel teistert, luiden gunstig. Niettegenstaande de stijgende beh oeften van dengewonen dienst en de buitengewone uitgaven, zoo hier te lande als in Indië, is de gesteldheid van 's Lands geldmiddelen gunstig te noemen. Na de tijdelijke staking van de krijgsverrichtingen te lande tegen Atsjin worden de kusten van dat Rijk met goed gevolg door de zeemacht geblokkeerd. De noodige voor zieningen zijn en worden genomen, ten einde den stryd te lande met kracht te kunnen hervatten. Ik verheug Mij, ook nu weder, bij de opening Uwer ge wone zitting, het geluk te hebben, gunstige mededeelingen te kunnen oen aangaande den toestand des Lands. Binnen den kring van Onze Oost-Indische bezittingen is, met uitzondering van enkele onlusten van plaatselijken aard, de rust onverstoord gebleven. Over het algemeen was ontwikkeling van handel en scheepvaart merkbaar uit de ruime opbrengst van de in- en uitvoerrechten. De belangen der nijverheid zijn bevor derd door nieuwe bepalingen omtrent de mijnontginningen. In sommige streken, waar gebrek aan voedingsmiddelen bestoud of dreigde te ontstaan, is door de Regeering en particulieren krachtige hulp aan de bevolking verleend. De vooruitzichten omtrent den oogst van voedingsmidde len zijn thans geruststellend. De toestand der West-Indische Ivoloniënis bevredigend. Suriname heeft het hoofd geboden aan de moeilijke om standigheden, die in dit jaar werden verwacht. Terwijl het tractaat met Groot-Britlannië betreffende de immigratie gunstige uitkomsten gaf, bleef ook bij de vroegere slaven, na de opheffing van het staatstoezicht, gezindheid tot arbeid bestaan. Curasao mag zich door uitbreiding van handel en scheep vaart in toenemende welvaart verblijden. Met den wensch, dat Uwe beraadslagingen onder IIoo- geren zegen mogen strekken tot heil van het dierbaar Vaderland, verklaar Ik de gewone zitting der Staten- Generaal geopeud. Zijne Majesteit de Koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, met I1II. KK. IIII. de Prinsen, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De Voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd, de vereenigde zitting der Kamers. Gedrukt bij J. ODÉ te Schiedam. 'i ti

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 3