Tersclijnt iaplijfa, iltiezonflerd Dinsflap. Vrijdag 19 September. A°. '3. JW 3219. BU1TEHLAMDSCHE BERICHTEN. 3!fJfflE!\iLA»DSCH£ BERICHTE». (^£S n j (Brieven Franco.) Het Journal des Débats, dat eenigen tijd geleden in een artikel van den heer Lemoinne een monarchalen veld tocht scheen aangevangen te hebben ten behoeve van het hei stel der wettige kroon van Frankrijk, komt thans op dat onderwerp terug bij monde van denzelfden schrijver. Nog altijd blijft hij het herstel dier oude monarchie ver langen, maar thans op een wijze, die de verwezenlijking van zijn denkbeeld zoo goed als onmogelijk maakt Hij ver bindt daaraan voorwaarden waaraan waarschijnlijk niet voldaan zal worden. Hij was, zooals bekend is, vroeger een Orleanist. Maar de Orleanisten bestaan nu niet meer en nu is de revolutie van 1830 slechts een der menigvul dige verschijnselen van onze nieuwe geschiedenis. Maar omdat er geen Orleanistische partij meer is, is er toch nog altijd een liberale partij, zoo als er een was onder de restau ratie, De koninklijke familien hebben zich vertoond, zij hebben wel gedaan, maar dat was hun zaak. Het land van zijn kant, doet geen afstand van het recht; het heeft geen amende honorable te doenhet heeft vroegere en hoogere rechten, waarvan het den waarborg moet bedingen. De vraag, zoo als die voortaan moet gesteld worden is: te weten of de erfelijke kroon ook een, wij zeggen geen revo lutionaire, maar een liberale kroon kan zijn. Wij moeten weten of zij het kan, of zij het wil. Vervolgens wijst de schi ijver op de geschiedenis, ten be wijze dat, met uitzondei ing van het tijdstip van Lodew'ijk XIV tot aan de restauratie, de kroon altijd getemperd is geweest, in lateren tijd door de Kamers, in vroegei en tijd door de Staten-Generaal. Indien dus de graaf van Cliam- bord vraagt dat men tochtig jaar terugkeert, dan kan de natie vragen dat men tot veel vroeger terugkeert, tot een toestand die tot op het tijdstip van Lodewijk XIV drie honderd jaar geduurd had, dat men terugkeert tot een tijd, toen Frankrijk zijn twee organen had oor elkander aan sprakelijk, de Koning en de Nationale Raad. «Maar voert men tot ons zulke taal? Neen, dagelijks zegt men ons, dat Frankrijk boete moet doen voor derevo lutie, dat het op bloote voeten en het hoofd in asch ver giffenis moet gaan vragen vrij te hebben willen zijn Indien wij niet een tweede declaratie van St. Ouen (de belofte van een charter), indien wij tot politieke manifestatiën slechts hebben pelgrimstochten en voor programma slechts de dwaze pastorale van den aartsbisschop van Parijs, dan moeten wij weten waaraan wij ons te houden hebben. Het eenige recht van de koninklijke kroon is gelegen in hare nuttigheidhet beslaat in de mate van de orde, van de veiligheid en van de vrijheid, welke haai'lang nationaal bestaan, hare lange samensmelting met onze geheele geschiedenis, haar -veroorloven aan het land te verzeke ren. Wij gelooven, dat indien, dadelijk na de onge lukken die ons getroffen hebben, Frankrijk slechts een koninklijke kroon tegenover zich had gehad, zij die zou ge kozen hebben. Heden is er slechts een, en het is noodig, dat wij weten dat zij wil zijn. Het hangt af van den laat- sten telg der wettigheid, de koninklijke kroon in Frank rijk te verheffen of voor altijd te vernietigen. In elk geval moet de toestand opgeheldeid worden. Frankrijk wil uit de dubbelzinnigheid geraken en wil zijn vrijheid van han delen terug erlangendit is de vraag, welke aan de Natio nale Vergadering zal moeten gesteld worden." Indien het antwoord in den geest van de Débats gegeven mocht worden, men "kan er zeker van zijn, het zoude niet zeer aan de legitimisten behagen. Reeds zegt V Univers, Henri de Bourbon is geen pretendent, hij is de vrucht van een beginsel. Nooit zal hij de monarchie ontvangen, welke de parlementaristen en liberalen hem willen opleggen. Zijne verklaringen daaromtrent zijn stellig. Met dezen leider is dus niets aan te vaDgen. Zij zouden dan nog liever zien de ontbinding der Nationale Vergade ring, al kwam dan daarmede de Republiek zeker. Er is dus geen andere uitweg, dan de Republiek zoo goed mogelijk te regelen en van behoorlijke waarborgen voor orde te voorzien. De Virginie met 175 tot deportatie veroordeelden, waaronder Rochefort, Fery, Passadouet, is te Las Palmas aangekomen. Al de veroordeelden, met name Rochefort, genieten een -zeer goede gezondheid, Rochefort en ziin vrienden brengen den tijd door met rooken, kaart- en schaakspel. Enkelen lezen ook nu en dan, doch schrijven doet geen hunner. Daar zij allen geld hebben, nemen zij het er goed van. Rochefort bezit 15000 fr. die bij de admi nistratie gedeponeerd zijnzij lieten dan ook door den leve rancier van de Virginie belangrijke inkoopen van allerlei versnaperingen doen, o. a. wyn van 3 tot'10 fr. de flesch. De stemming aan boord liet niets te wenschen over. De verkoop van scheurpapier (uit de verschillende regeeringsdcpai tementen van Engeland brengt ongeveer 10,000 p.st. (f120,000)'sjaars op. Daarvan worden 8000 p.st. verkregen voor zoogenaamde confidentiëele stukken, zooals opgaven van sincome-tax" enz., die zij rechtstreeks sA* aan de papierfabrikanten verkoopen, welke er dadelyk pap maken. De bijzonderheden van het zoogenaamde con- fidentieele papier zijn echter uitgeknipt of onleesbaar gemaakt. Dezer dagen werden door helmduikers eenige werk zaamheden ven iclit op den bodem van de Kjogebueht. Zij stieten op een scheepsromp, en men leidde uit de ligging af, dat dit geen ander wrak kou zijn dan dat van het Deensche linieschip Danebrogwelks ondergang een der merk waardigste bladzijden in de Deensche krijgsgeschiedenis beslaat. Bij een bloedig treffen in de Kjogebueht op 4 Octoberl710tusscheneenDeensche vloot ouder Godentowc en een Zvveedsche onder admiraal Wachtmeester, geraakte het linieschip Danebrog in brand De bevelhebber Ivar Euitfeld, deed eerst pogingen om het vuur te blusschen, maar vruchteloos. Het eenige middel dat hem tot redding van z'yn manschap overbleef, was dat hij het schip door de Deensche linie trachtte heen te sturenmaar, gelukte hem die poging, dan liepen de overige schepen daarbij groot gevaar om door het zijne aaugestoken te worden. Hij koos dus liever den dood voor zich en de zijnen, dan de vloot van zijn vaderland in zulk een oogenblik aan gevaar bloot te stellen. Dei halve wierp hij het anker, opdat het brandende schip aan de plaats geketend bleef, en vuurde van daar, rustig ondanks het meer en meer naderend doods uur, op den vijand door, tot dat het vuur zijn kruitkamer bereikte en het schip met z'yn heldhaftige bemanning, 500 koppen, in de lucht vloog. Slechts enkelen brachten er het leven af. Een nauwkeurig ondeizoek heeft thans in allen deele bewezen, dat het gevonden wrak van de Danebrog is. Men heeft er nog de geraamten in gevonden van eenige der helden, die er hun leven zoo duur op verkochten, en de duikers hebben ook nog eenig touwwerk geborgen, dat in den leemgrond goed bewaard gebleven was; voorts II metalen kanonnen, die alle vóór 1710 gegoten zijn en duidelijke sporen dragen van door vijandelijke kogels ge troffen te zijn geworden, als vuur gegeven te hebben Eenige dezer stukken schijnen in den zeeslag van 1077 op de Zweden veroverd te zijn, en verscheidene zijn, afgescheiden van dit historisch belang, ook voor de geschiedenis dei- vuurwapenen merkwaardig. Waarschijnlijk zullen deze overblijfselen van een roemrijk verleden in het Deensche tuighuis worden geplaatst. In "VVestfalen is thans een circulaire vau zestien aan zienlijke personen, die het jonste oud-Katholieke congres te Constauz hebben bijgewoond, in omloop, waarin zij hunne geloofsgenooten in die provincie oproepen, om den 10 Oct. aanstaande te Dortmund een bijeenkomst bij te wonen, waarin, onder de leiding van den bisschop Rein- kens, zal worden beraadslaagd over de organisatie der oud- Katholieke beweging in Westfalen. In debijeenkomst van rechtsgeleerden en publicisten uit Europa en Amerika te Gent gehouden, is een perma nente inrichting voor de studie van het internationaal recht tot stand gekomen. De statuten zijn vastgesteld en drie onderwerpen zijn ter overweging aanbevolen1. de inter nationale scheidsrechterlijke uitspraak; 2. de drie begin selen van het tractaat te Washington, en 3. de codificatie, door middel van tractateu, der grondbeginselen van het pi ivaat-internationaal recht. In 1874 zal de vergadering te Genève worden gehouden. Alvorens uiteen te gaan bracht de bijeenkomst hulde aan den Koning der Belgen, voor de gastvrije ontvangst die zij op zijn grondgebied hadden genoten. Te Geut is een commissie gevormd tot het oprichten van een gedenkteekeu voor wijlen dr. F. A. Snellaert, een kampioen voor de Vlaamsche zaak. Een Japansch geneeskundige heeft een hospitaal op gericht voor melaatschen. De kuur, welke met volkomen genezing eindigt,-duuit slechts weinige maanden. Hier en daar in't land hebben opstanden plaats gehad, die evenwel allen spoedig z'yn onderdrukt. SCHIEDAM, 18 September 1873. By de heden door Burgemeester en Wethouders gehou den aanbesteding van het maken en leveren van een ijzeren voetbrug op houten jukken over de Nieuwe Haven alhier, in twee perceeleu, is het eerste perceel (houtwerk) aangenomen door den heer A. Kudders, alhier, voor f1599, en het tweede perceel (ijzerwerk) door den heer S. B. Hm tog Heys, te Delft, voor f2680. Z. M. de Koning heeft, uit het daartoe door de Tweede Kamer opgemaakt en aangeboden drietal, tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen den eersten candidaat, den heer Mr. W. II. Dullert. De Minister vau Financiën heeft, bij resolutie van den 6 September 11., no. 98, (Afdeeling Registratie en Domeinen), met het einde van de thans trekkende 282ste Staats-loterijeervol ontslag verleend aan den heer Har- manus van der Valk, uitzijn betrekking vun gekwalificeerd collecteur der Staats-lotery te Schiedam, alsmede met den aauvaug van de 283ste Staats-loterij, tot gekwalificeerd collecteur der Staats-loterij te Schiedam aangesteld den heer Johannes van der Valk. Door het depm temeat van financiën is mededeeling gedaan vau de volgende opgave der op 15 Sept. 1873 in de oudei staande enti epots aa iwezige hoeveelheid ruwe suiker; Amsterdam33,763,030 kilogr. Rotterdam16,581,179 Schiedam277,375 Dordrecht67,004 Middelbuig1,100,106 Totaal 51,794,694 kilogr. Op de tentoonstelling van de afdeeling Westlaud der Hollandsche Maatschappij vau Laudbouw, te Loosduinen is o. n. bekroond met eeu bestuursprijs, de heer D. Meyer te Schiedam, voor suikerbieten. Op den 16 Sept. U. heeft, te 's Ilage de uitwisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging op de overeen komsten den 2 Aug. 11. tusschen Nederland eu Belgie ge sloten, betreffende een wijziging van het Nederiandsch- Belgisch loodsreglement voor de Schelde en tot verbetering en uitbreiding van het stelsel van verlichting op de Wester- Schelde. Iu een Hoagschen brief aan F Ami du Limbourg leest men: sliet is geen geheim meer, waarom de Ministers van Koloniën en Buitenlandsche Zaken zoo bijzonder vast houden aan hunne portefeuilles. Er zijn zekere staat kundige documenten, die vrij compromitteerend zijn voor de staatkundige reputatie van beide genoemde Ministers, die zij tot eiken prijs willen redden, en daar die documenten nog tot de stukkeu betreffende Atsjin behooren, is het on mogelijk op dit oogenblik het voorbeeld te volgen van een voorganger met de beroemde zoogenaamde Limburgsche brieven." De berichten van F Ami boezemen nooit veel vertrouwen in Het bovenstaande wordt zelfs door de Tijd voor rekening van dat blad gelaten. Het is echter niet van belang ont bloot na te gaan, welke middelen door sommige dagbladen al aangegrepen worden om een Regeering verdacht te maken. Als het niet zoo insolent was, zouden wij het kluch tig vinden wat het Dagblad schry ftsKon de overledene (Thorbecke) nog ziju rouw vertolken over hetgeeu hij een maal deed of sprak, hij zou het zeker betreuren, dat hij in '66 aan het Bewind-Heemskerk gebrek aan constitutio- neelen zin verweet-" Aldus te beschikken over de meening vau dooden, die j uist het tcgeno vei gestelde hebben beweerd, is een groteske aanmatiging. Met evenveel recht zou men kunnen zeggen: Kon de overledene (Lion) nog zijn rouw vertolken over hetgeen hij eenmaal deed of sprak, hij zou het zeker betreuren, dat hij in '66 het Bewind-Heemskerk verdedigd heeft. (Arnh. Ot.) Te Zuid-Beierland is sedert30 Juli tot 15 September, de gemeenteraad 7maal door den burgemeester opgeroepen, doch er verscheen telkens niet meer dan één lid ter vergade ring, of zoo de overige leden zich al eens vertoonden, dau verlieten zij na de goedkeuring der notulen de vergaderzaal. Iu de vergadering van 15 dezer bleven er twee leden, die toen omtrent de te behandelen onderwerpen beslisten. Aanleiding tot deze houding der leden gaf de handeling vau den burgemeester in de zitting van 30 Juli, door, nadat besloten was een ingekomen schriftelijk voorstel vaneen der leden te behandelen, het woord te weigeren aan een hunner en het debat te sluiten. De zoogenaamde fokkalveren worden tegenwoordig in Friesland tegen enorm hooge prijzen verkocht Voor kalveren van nauwelijks !A jaar wordt vau f80 tot f 100 betaald. Ze worden naar het buitenland verzonden, eu daar de longziekte nog al iu de kleistreken heerscht, veel in de woudstreken opgekocht Het aanhoudende natte weder doet de groote hoeveel heden, als hooi op 't veld liggend etgroen in 't kwartier Vollenhove totaal bederven; terwijl de sla- en andere boonen, waarvan, om dezen tijd, te Giethoorn wekelijks 3 A 400,000 worden uitgevoerd, beginnen te rotten. Het water, dat deu geheelen zomer laag heeft gestaan, is aan merkelijk gestegen. Namens de cholera-commissie te Utrecht en de ver- eeniging tot vei betering der volksgezondheid, is, met het oog op het gevaar hetwelk bestaat dat die stad door de ge vreesde ziekte zal bezocht worden, een «bekendmaking" aau de burgers gedaan, waaraan wij het volgende oatleenen, alsook voor andere steden niet van belang ontbloot. Om het gevaar zooveel mogelijk af te wenden is het noodig, dat men geen oogenblik langer verzuime mestvaalten in de on middellijke nabijheid van woningen op te ruimen, sekreet- putten nu lediging te desinfecteeren, riolen door te spoelen, in één woord alle vuil zooveel doenlijk te verwyderen. Vooral Jn dicht bevolkte buurten moet met zorg gereinigd worden. Wenschelijk ware het, wanneer reeds nu een com missie handelend kon optreden, om minvermogenden hulp aan te biéden by een schoonmaak op groote schaal. Van groot gewicht is de keus van drinkwater. Stelt geen r^V J w ff-1* COURANT. ABONNEME1ÏT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Post, door bet geheele flijk. f 1.85. 3 50. ADVBBTBHTIENt Prijsvan t tot 10 gewone regels /MOO; iedere regel meer /OlOi Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prij». ri-li ■JW I i

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1