A Zaterdag 2SO September. ho. 1873.- BÜITEMUMDSGHE BERICHTEN. 1V -1 .1"' .'i:20. flSrlcvcn Franco.") Io KAMER DER STATEN-GENERAAL. Ia de zitting van gisteren heeft de heer de Vries, Minister van Justitie, de volgende regeeringsincdedecling gedaan De lieer vau Goltstein wenscht alleen te vragen of door het Kabinet pogingen zullen worden aangewend om juist die hoogst belangrijke onderworpen te regelen, waar over in de Tweede Kamer ecu beslissing is gevolgd of die bij haar aanhangig zijn gebleven; de spreker bedoelt do voordracht omtrent den census en die tot verbetering van het gehalte des legers. Deze laatste vooral is een eisch van den tyd en geen Kabinet mag zicli onttrekken van den plicht om die zaak te regelen. Omtrent don census is een wetsontwerp hangende waarin de beginselou der Regeering op dat stuk zijn nedergelegd. Is hot 't voornemen der Regeering die voordracht te handhaven oiï te trachten daarover een beslissing uit te lokken. Sprekers vraag is aldus, wat zal er met de regeling van de militaire belangen en met de zaak van den census gebeuren. De Minister van Justitie antwoordt hierophet ligt in den aard der zaak, dat nu de portefeuille van Oorlog vacant is en de Ministers nog pogingen moeten aanwenden om de portefeuille aau een ander op te dragen, omtrent de voor nemens van dien toekomstigen Minister moeilijk iets kan gezegd worden. Maar namens den Ministerraad kan de Minister dit wil verzekeren, dat bij de te doeue keuze de Ministerraad zeer zeker liet oog zal vestigen op een man, 'die de kracht aan de bereidvaardigheid pnart, om dat be langrijke ontwerp tot afdoening te brengen. Wat het census-ontwerp betreft, het is bij den Minister van Binnenlandsche Zaken op nieuw iu behandeling. Het hem door de Tweede Kamer verzochte nader onderzoek wordt ingesteld en is nog niet geheel afgeloopen en nu kan men toch niet vergen, dat het vóór liet onderzoek is afge loopen en vóór dat do resultaten van dat onderzoek bekend zijn, de Regceriug nu reeds hetzij voor zichzelve tot een be sluit zou zjju gekomen óf wel haar voornemen daaromtrent zou openbaren. Bij de beraadslaging over de algemeeno strekking van het adres in antwoord op de troonrede, stelde de heer 'Hartsen bij 8 een amendement voor, behelzende verzoek tot vollediger mededeeling omtrent de redenen die tot een 'oorlog met Atsjin hebben geleiddit amendement wordt Verworpen en het geheele adres mot algemeeno stemmen .aangenomen., lie KAMER DER STATEN-GENERAAL. In do gisteren gehouden zitting heeft de hoer Dullei t het vooi/ittersehap aanvaard mot do volgende rode: De in deze zitting samengestelde aftieolingen hebben benoemd: 1. voorzitters de heerenStorm van 'sGravesande, de Braiuv, van Foreest, Begram en Gremers. 2. Tot onder-voorzitters de heeren van Zuylen, C. van Nispen, Messchcrt van Vollenhoven, Wintgcns en Gevers Deynoot 3. Tot leden der commissie van redactie voor het adres van antwoord op de troonrede, de hh. Kappeyne, Blussé, Nierstrasz, Begram en Viruly. 4. Tot leder, der commissie voor de verzoekschriften, de hh. Smits, Schiintnelpenninclc van der Oye, van Baar, Teding van Berkhout en Harinxma. Het artikel van den heer Lemoinne in het Journal desDélats geeft aan de republikeinsche dagbladen ruime stof ter behandeling en ook juichensstof. Men ziet er in het bewijs, dat de vlugge en wel wat spitsvondige schrijver terugkomt van zijne denkbeelden, door hem in den aanvang der maand beleden in dat zoo geruchtmakend artikel, waarin hij aan de republikeinen zoo geducht de les las. Hij eischt nu van het koningschap zoo vele waarborgen, dat het op een republiek begint te gelijken als het eene ei op het andere, met dat onderscheid, dat de President voor zijn leven is aangesteld en zijn zetel erfelijk is. Hij keert terug tot zijn oude liefde, deconstitutioneele monarchie, waarvan Lodewijk Philips de laatste uitdrukking was in Frankrijk. Hij zal zeker daarin niet alleen staan in den lande. Duizenden zuilen met hem nog wel een weemoedigen terugblik wenden tot dat tijdperk, en voor ver zij er schuld aan hadden levendig betreuren, tot de om vei werping dier regcei ing te hebben medegewerkt. Maar de tak Orleans is nu uit eigen beweging afgetreden. Wij staan nu voor de koninklijke monarchie vanTlendiik V of voor het keizerrijk ouder Napoleon IV. Er is nu geen andere uitweg dan de republiek, de conser vatieve republiek, zooals de heer Thiers die nu bedacht heeft. Deze levert nog de beste waarborgen op, onder do tegenwoordige omstandigheden, voor orde en lust. Daarom ware hot weuschelijk, dat do ordelievende partijen hunne beste .krachten wijdden aau de bevestiging vau dien ï'cgcoringsvorm, al was het dan maar als een noodzakelijk kwaad, dat men zoo onschadelijk mogelijk maken wil. Indien de heer Lemoinne daaraan zijn vernuft besteden wilde, kan hij tot heil van ziju vaderland werkzaam zijn. Het groote ongeluk van de republikeinen is, dat bij de eerste vestiging do bezadigde verstandige lieden zich ge woonlijk onttrekken, hetzij uil tegenzin, hetzij uit angst valligheid. Daardoor laten zij hel veld ruim aan allerlei waaghalzen en politieke kwakzalvers, die het land ten verdervc leiden Zoo is hot telkens geschied iu Frankrijk, zoo heeft men liet nog dagelijks voor oogeu ia Spanje. Dat het nu niet weder geschiede in Frankrijk, daartoe behooreu alle schrandere ou bezadigde hoofden mede te werken en daaronder zal de heer Lemoinne een pervolle plaats kunnen innemen, indien hij daaraan zijn talent wijden wil. De Fransche Regeering heeft, ten einde in het tekort van den graanoogst to voorzien, nog weder een zeer ge- wenschten maatregel genomen, welke zij binnen de gren zen harer bevoegdheid nemen kon. Na de opheffing van de surtaxe voor schepen met granen beladen en waardoor de invoer van vreemde granen gemakkelijk gemaakt is, kwam het er nu'op aan, om het binnenlandsch vervoer te bevorderen. De Minister van Openbare Werken heeft zich daarom in betrekking gesteld met de besturen der ver schillende spoorwegmaatschappijen en deze onderhande lingen hebben geleid tot een schikking, waarvan de hoofd punten zijn, dat men teruggekeerd is tot het buitengewoon - ity lage tarief van 1868, een jaar, toen de oogst evenzeer on voldoende werd bevonden. Daarentegen zijn zij gemach tigd om hunne tarieven weder te verhoogen, zoodra de oorzaak van het offer opgehouden heeft te bestaan. Dit is een afwijking van de bestaande wetgeving, waarbij bepaald wordt, dat do tarieven een jaar zullen moeten blijven gelden. De Regeering heeft gemeend, dat op deze uit zonderingsmaatregelen de wet niet toepasselijk was. Het verlaagd tarief zal nu stand houden tot 31 December, na welk tijdstip, zoo de noodzakelijkheid dan nog aanhield, de maatregel zou kunnen verlengd worden. De uitslag der verkiezingen te Antwerpen, hoewel voor de liberale partij ongunstig uitgevallen, geeft toch aan de dagbladen van die kleur veelstoftot bemoediging, omdat de stad Antwerpen aan hare candidaten een meerderheid gegeven heeft van 400 stemmen. Zij 2ijn overstemd door liet platteland, dat onder den invloed der geestelijkheid staat. Die invloed is dus thans in den handelszetel van Belgie verbazend versmolten. Voor weinige jaren was dit geheel anders en kon er zelfs niet aan gedacht worden aldaar met eenige kans, om eervol uit den strijd te komen, een liberalen candidaat te stellen. Nu is de meerderheid waardoor zij geslagen zijn slechts226 stemmen; in 1870 was die 1100 stemmen, en daartoe had de stad Antwerpen bijgedragen. Aau het zooveel besproken bezoek van Koning Victor Emanuel te Weeuen, is eindelijk gevolg gegeven; dat de welkomst er hartelijk zou ziju liet zich niet betwijfelen, en zij was dat dan ook zoowel van do keizerlijke familie als van liet Weener publiek, BERICHTE^ SCHIEDAM, 19 September 1873. Heden is aan het Departement van Marine te 's Hage o. a. aanbesteed 3000 liter jenever, zonder fust, die aan genomen zijn door de fit ma J. J. Melchers Wz. te Schiedam, ft f73.85 per '100 liter. DeNederlandsche Handelmaatschappij vroagtscheeps- gelcgeuheid voor den overvoer naar Panaroekanvan 1,000,000 stuks Waalsteenen. Zij worden aan boord ge leverd en gezet. Zij verbindt aan het transport dezer steenen voor elk schip den overvoer van producten van Java naar Nederland, op de bekende voorwaarden van in schrijving en charterpartijen, hetzij voor degeheelescheeps- ruimte, hetzij voor 200 in te nemen lasten aau koffie of wél koffie en tin Arak mag niet bijgeladen worden. Aan biedingen worden ingewacht tot Vrijdag 26 September a. s.. 's voorin, ten '11 ure. Aanbiedingen voor den overvoer der Waalsteenen, zonder voorwaarde eener retourbevrachting, komen in de eerste plaats iu aanmerking. Door de Kiesvereeniging Burgerplicht te Rotterdam is tot candidaat voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen de heer R. I* Mees R.Azn.aldaar. Naar men verneemt zullen de miliciens van de lich ting van 1873, van het te Utrecht in garnizoen liggend reg. inf. allen bchooren tot het blij vend gedeelte, dat is: ze zul len allen 15 maanden onder de «vapenen moeten blyveu, daar dit jaar wegens totaal gebrek aau vrijwilligers niet een gedeelte na 8 maanden huiswaarts kan gezonden worden. Woensdagjl. is te 's Gravenltage een algemeene ver gadering gehouden van de »Ncdeilaudsche Vercenigiug tot het verleenen van hulp aau zieke en gewonde krijgs lieden in tijd van oorlog" (Roode Kruis). Als voorzitter trad op jhr. F. V. A. Ridder de Stuors, vervangende' den heer Bosscha, die tot eerelid van de Vereeniging is be noemd, cn wien vauwege het hoofilcomité de dank der Vereeniging voor zijne .vele en gewichtige diensten is betuigd. liet jaarverslag, door den Secretaris Dr. Verwey uitge bracht, deelt voorts mede dat tot penningmeester, in plaats van Baron Van Ilardetibroek, is benoemd Mr. D. Polak Daniëls. De Vereeniging telt thans 117 comïté's en 15 correspondentschappen met te zemen 9396 leden. De ge zamenlijke inkomsten bedroegen: 1871 f25,969.64,1872 f 15,639.90. Aan 't Hoofdcomitó werd gezonden: inl871 f5.119.57M, in 1872 f3,273.79'a. Het saldo in kas der gezamenlijke comité's bedroeg: 1871 f40,321.83, in 1872 f51,317.87. Mededeeling werd gedaan van de sommen en goederen door verschillende comités ten behoeve van de gewonden in dön oorlog met Atsjin reeds gezonden of nog te zouden. De vergadering heeft goedgekeurd een rapport van 't Hoofdbestuur, wijzigende het voorstel-Perk, tengevolge waarvan de comité's voor de benoeming van leden van het Hoofdbestuur een Ijst van driemaal zooveel namen zullen opfnaken als 't Hoofdbestuur aan den Koning leden ter be noeming wenscht voor te dragen. liet cenlraal-magnzijn, dat thans'10811 stuks goederen bevat, zal, volgens een aangenomen voorstel van Prof, Heynsius, beperkt worden zoodanig als do commissie voor d de modellen-verzameling zal góedvinden. Voorstellen betreffende een algemeen reglement voor -i L/ «s COURANT. ABONNEMÏÏMTï Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Post, door bet gchcelo Uijk f 1.85. 2.50. In uwe avond/itting van den 18 Juli jl. heeft de Regeering aan uwe Vergadering te kennen gegeven, dat de Minister van Oorlog, na verwerping van liet art. 3 van liet wetsontwerp tot wijziging der wet op de nationale militie, den Koning zijn ont slag had gevraagd; dat dit verzoek om ontslag den Ministerraad was toegezonden om consideratie en advies en dat de Minister raad toen overwoog welken mad iiij aan Z. M. den Koning zou geven zoowel omtrent dat verzoek om ontslag als omtrent het- gofiii in de gegeven omstandigheden te doen was. Moest do Ministeranad nu 's Konings machtiging vragen om een opvolger van den Minister van Oorlog voor te dragen? De Ministers zagen daarin bezwaar. Zij ontveinsden zich niet de verantwoordelijkheid, welke do met Atsjiri voortdurende strijd op hoii deed rusten en ofschoon zij er verre af zijn zich aan die verantwoordelijkheid te willen onttrekken, was aan den anderen kant toch liet besef bij hen levendig, dat do verwachtingen, welke de Ministers bij den aanvang der toen afgeloopen zitting hadden gekoesterd, niet verwezenlijkt waren. Op belangrijke punten waren zij teleurgesteld ou gelet ook op den ndoop der verkiezingen, achtten zij het raadzaam, liever dan een poging aan te wenden om een opvolger voor den Minis ter van Ooi log te vinden, den Koning te verzoeken hen van hun taak te onthelten. Z. M. had geen bedenking tegen iiet verleeneu van ontslag aan den Minister van Oorlog, maar Z, SI. verklaarde tevens niet overtuigd te zijn, dat die bezwaien, die de overige Ministers er tegen deden opzien hun taak vöoi t te zetten, door hun aftreding of ook door hun gedeeltelijke vervanging zouden worden verminderd. Daarna hebben nadoie schriftelijke en mondelinge gedachten- wisselingen plaats gehad. De Ministers zijn op hun verzoek om ontslag blijven aandringen. Zij wenschten dat Z. SI. aan een ander Slinisterie de verdere leiding der zaken zou opdragen. Aan hun herhaalden aandrang gaf Z. M. gehoor, doch eenigen tijd later ontving het Ministerie een Kabinetschrijven, waarin werd medegedeeld, dat Z. M. ernstige en herhaalde pogingen had aangewend om een nieuwe Kabinets-formatie te verkrijgen, doch dat die pogingen niet tot een bevredigende uitkomst hadden geleid. Z. SI. noodigde derhalve de Slinisters uit hun taak te blijven voortzetten. De inhoud van dit Kabinetsschrijven is door den Ministerraad mot oilist overwogen geworden. Hij besefte, dat de voile ver antwoordelijkheid voor het door de Ministers te geven antwoord en te nemen besluit op hen zou rusten. Slet liet oog daarop hebben de Ministers begrepen, in den stand waarin de zaken zich toen bevonden, niet te moeten weigeren aan die uit- noodiging gehoor te geven en daarom bobben zij besloten weder pogingen aan te wenden tot veivanging van den Minister van Oorlog, die inmiddels zijn ontslag verkregen had. De Ministers hebben bij het nemen van dat besluit, in aan merking genomen de uiteenloopende gevoelens, welke op velerlei gebied beslaan, zoo in de vertegenwoordiging als daar buiten. Zij erkennen, dat dit voor de afdoening van belangrijke zaken moeilijkheden in den weg kan loggen en voor elk Bewind een beletsel kan zijn, maar zij meenen dat tocli voor vele andere zaken genoegzame overeenstemming kan worden vei kregen tot verbetering van de wetgeving en tot bevordering van de welvaart. Bij de pogingen, die de Ministers zullen aanwenden om daartoe te geraken, hopen zij op uwe medewerkimig. Mijne ILeeren! »Op nieuw is mij op uw voordracht door 's Konings keuze de eervolle taak te beurt gevallen ais Voorzitter van deze ver gadering op te treden. «Bij den dank, dien ik u daaivoor toebieng, doe ik een drin gend beioep op uw welwillende medewoiking en ilt doe dat met vol veitiouwcn, want ik erken dankbaar, dat dit vroeger door mij nooit te vergeefs is gedaan en dat ik talrijke blijken van medewerking en welwillendheid van u ontving. «Den kring der werkzaamheden, die ons wachten nu reeds te overzien, is ons nog niet gegeven; maar zooveel is zeker dat zij van gewichtigen aard zullen zijn en grooten invloed op de toe komst van liet land kunnen hebben. sliet zal rnijn taak zijn de beraadslagingen, welke door u zeker met knlmto en bezadigdheid zullen gevoerd worden, met strikte onpartijdigheid te leiden en daaibij de orde te hand haven, met inspanning van alle krachten wil ik daarnaar streven en trachten mijn plicht te doen. Bij gioot verschil van ineoningon is 't ons aller wonsch liet heil van het Vadeiland te bevorderen. Mogen ou/e werkzaam heden in dit zittingjaar daartoe strekken en ieder onzer hij het einde de oveituigmg met zich omdragen daaitoe zooveel hij kan te hebben medegewerkt. »Ik verklaar hot voorzitterschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te aanvaarden." ADVBRTENTIBN: Prys: van 1 lot 10 gewone regels ft.OO; iedere regel meer ft) 10J Voor den werkenden stand cn voor wcldadiglioiddo helft vin den prijs. 3 i - V fp f, w r Jv 4 sl

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1