Zaterdag II October. Kennisgeving. B1MMEMLAMDSCHE BERICHTEN. L-Slfc.V* - COURAN ABONNEMENT: Abonnementsprijs, por Drio Maanden Franco per Poel, door liet gehccle Rijk Burgemeester en Wethouders van Schiedam; gelet op hel bepaalde bij art. 73 en 451 der verordening op de Brandweer dezer gemeente van den 22 Februari I860; geven bij deze kennis, dat op het daartoe gedaan verzoek eervol ontslag isverleeudaande Brandmeesters, do heeren J. Kïs A.llz., II. van Menrs en C. C. Clps, en dat in hunne plaats zijn benoemd tot brandmeesters de heerenS. van der Schouw aan de spuit no 3 3. F. Kozcstrnten d d 5, Jf. van der Most Jr. d d d 8. Gedaan bij Burgemeester en Wethouders voornoemd den 4 October 1873. De Burgemeester P. J. VA.N DIJK VAN MATENESSE, De Secretaris, A. W. MULDER. S C HI ED A M10 October 1873. Bij de verkiezing van 12 gemachtigden voor het kies college der Hervormde gemeente alhier, wier beurt van periodieke aftreding het was, en ter voorziening eener vacature, vereenigden op zich, van de uitgebrachte 1198 stemmen, de heeren: J. F. Krabbendam 827, II. Braat 801, S. 0. Knappert 696, J. de Kroes 672, 0. Broeksmit 670, A. Bosman 668, W. A. Hoek 667, M. van den Bos 660, A. Schepp 659, W. Bouwer 651, C. van den Berg 631 en J. Drektraan 600 stemmen, zoodat deze gekozen zijn. In de plaats van den heer J. G. van Dusseldorp werd gekozen de heer P. van der Linden met 618 stemmen. Gisteren avond gaf de Tooneelvereeniging sOthello" alhier, een uitvoering in Musis Sacrum, die door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Mochten wij bij vorige gelegenheden een gunstig oordeel over de uitvoeringen dezer Vereeniging vellen, ook nu verheugt het ons te kunnen melden, dat er een merkelijke vooruitgang in vele opzichten te bespeuren is: o. a. in de keuze van ldeinere stukken en de opvoering van een paar daarvan. Bij onder scheiden leden was het merkbaar dat zij in routine hebben aangewonnen en hun rol flink hadden ingestudeerd, waar door de stukjes tot genoegen van het publiek van stapel liepen, vooral het tweede en derde van het programma; terwijl buiten het aangekondigde nog twee aardige stukjes ten beste werden gegeven, die door het publiek met ge noegen en goedkeuring werden ontvangen. Zoo wij ver nemen zal aanstaanden Dinsdag een tweede voorstelling plaats hebben, die wij hopen dat even druk zal bezocht wordenwaartoe de geringe entrée-prijs voorzeker veel kan bijdragen. In de Sê.-Ot. zijn opgenomen de Kon. besluiten be treffende de overeenkomsten met Belgie omtrent het loods- reglement en het stelsel van verlichting op de Schelde. De Minister van Koloniën vestigt bij deze de aan dacht van belanghebbenden op de omstandigheid dat met 1 Januari 1874 alle differentieele rechten op den invoer van goederen in Nederlandsch Indie vervallen. Het is dus onnoodig goederen, die eerst na dien termijn in Neder landsch Indie kunnen aankomen, van certificaten van Nederlandschen oorsprong of bewerking te voorzien. Voor goederen die op of na 1 December van Nederland naar Ned. Indie vertrekken, zullen geen certificaten meer worden verleend. Uit Weenen wordt gemeld, dat hoewel onze Ko ningin incognito de hoofdstad van Oostenrijk bezoekt, aan haar toch koninklijke eer wordt bewezen. De Keizerlijke hofceremoniemeester, baron Stilfried, is baar tot eergeleide toegevoegd. Jl. Vrijdag ontving de Koningin den Neder landschen gezant, baron van Heeckeren, en begaf zich, in diens gezelschap, naar de tentoonstelling, waar de leden der Nederlandsche commissie en de Nederlaudsche consul, ridder van Rozenberg, H. M. opwachtten en rondleidden. Na de Hollandsche tentoonstelling en die onzer koloniën bezocht te hebben, nam H. M. achtei'eenvolgens de Wester en Ooster-galerijen in oogenschouw. Bij herhaling gaf zij haar bewondering over deze expositie te kennenook de rotonde verwierf Hr. Ms. levendigen bijval. In de Ooster galerij ontmoette de Koningin den aartshertog Frans Karei. De ontmoeting was wederzijds zeer hartelijk en het onder houd zeer levendig en langdurig. Terwijl de Qostenrijksche prins zich in de rotonde begaf, zette de vorstin haar tocht door het tentoonstellingspaleis voort, haar aandacht vooral wijdende aan de Oosteurijksch-IIongaarsche, Russische, Turksche, Chineesche en Japansche afdeelingen; de Be- duinen-tent wekte mede tiaar bijzondere belangstelling. Nadat de Koningin afscheid had genomen van de leden der Nederlandsche commissie, vertoefde zij tot half drie, alleen vergezeld van haar eigen gevolg, in de kunsthalle, om daarna naar haar hotel terug te kecren, waar zij de aartshertogen Lodewijk Victor-en Reinier nog bij'zich -ontving> I 1.85 2.50 (.Brieven Franco.) Wij vernemen dat het Z. K. II. Prins Hendrik dei- Nederlanden heeft behaagd, voor twee exemplaren in te teekenen op het Gedenkboek dor Evangelische Alliantie te New-York in October 1873, door M. Cohen Stuart, dat eerlang bij de uitgevers II. de Iloogh Co. te Amsterdam het licht zal zien. Het Journal <le Udvre, van de schipbreuk van liet stoomschip Prins Hendrik in de Itoode Zee gewag ma kende, zegt te weten, dat van de lading van dat vaai tuig voor nagenoeg twee millioeu francs door Parijsche assu radeurs verzekerd is. Door maatschappijen van II-Avre is daarentegen weinig of niets van die lading geassureerd. Wanneer zal het hooger bestuur zich toch hot lot aantrekken van opeubaremouumeuten? De beker is vol, dén druppel slechts en hij loopt overTe Delfshaven staat een schoon standbeeld voor Piet Hein, den populairen zeerob; dezer dagen moest het den proef doorstaan van met scherp zand afgeschuurd te worden,de Udelfanger steen had het kwaad te verantwoorden, met dat gevolg dat onder anderen de wollen stof, die zoo goed in de bekleeding dor dijen was uitgedrukt, totaal, zegge totaal, verdwenen is. De gemeentel aad van Dordrecht hcefc eergisteren besloten in die gemeente het Liernur-stelsel iu te voeren, te beginnen met een paar wijken. De directe afvoer van fnecale stoften, door middel van het tonnenstelsel en dooi den aanleg van waterdichte verzamel putten, geschikt om door luchtdruk geledigd te worden, zal worden toegepast bij groote gemeente-inrichtingen en zooveel mogelijk bij anderen worden bevorderd. De gemeente beheert den rechtstreekschen afvoer van faecaliën voorloopig zelf. Omtrent den diefstal ten huize van den lieer ,T, S. Havinga Oortwijn, nabij Groningen, is nog niets nader bekend. De Qron. Cl. verneemt dat een bijeenkomst gehouden is van crediteuren van genoemden heer, om die maatregelen te nemen welke in hun belang noodig mochten worden geacht. Naar de Prov. Qron. Ct. meldt heeft de heer O.u-twijn een verhoor ondergaan voor den rechter-eommissaris, na afloop waarvan eenige ambtenaren van justitie zich per rijtuig naar Euvelgunne (de woonplaats van den heer O.) begeven hebben teneinde daar nogmaals een onderzoek in het werk te stellen. Dat de zaak zegt het blad nog niet tot klaarheid is gekomen, ligt zeker niet aau de justitie. Het publiek schijnt voor zichzelf echter reeds uitgemaakt te hebben hoe de vork in den steel zit. Men is althans op dit oogen- blik zeer koel onder alles, en niemand voorziet zich daar ter stede en in den omtrek van revolvers, achterladers, dubbele sloten, zware ijzeren bouten, kettingen enz. zooals in der tijd te 's Gravenliage Op den te Veendam gehouden verkoop van Gronin ger straatvuilnis en ier zijn verkocht23 vrachten straatvuil voor f2086.50hoogste prijs f93.50, laagste f86, benevens 6'/j vrachten ier; hoogste prijs f42.25, laagste f40. In Drenthe is de jacht op hazen tegenwoordig be langrijk, ze gelden f 1,40 ii f 1.50 per stuk. Patrijzen vrij ruim vertegenwoordigd, kosten 70 a 80 ct. Eendvogels zeer iu trek en goed voorhanden, gelden 60 a 70 ct. Snippen, lijsteis enz. ruim voorradig, gelden 8 a -10 ct. 't stuk. Bij den feestolijken optocht te Hoorn, ter gedachtenis van de gevangenneming van Bossu en de overwinning op zijn vloot, zulleu de voorwerpen, die toen buit gemaakt zijn en zicli nog iu het bezit bevinden van onderscheidene personen in verschillende plaatsen, medegevoerd worden, o. a. ook de sierlijk zilver vergulden beker, die in de kajuit van Bossu veroverd is, alsmede zijn zwaard, een trompet en nog andere zaken, die op de veroverde schepen gevon den zijn, Aan het Utrechtsch Daghlad wordt uit Breda gemeld, dat aldaar twee gevallen vaa cholera met doodelijken afloop zijn voorgekomen. In het Algemeen Handelsblad komt voor een corres pondentie uit New-York van den 20 September over de finaneieele crisis, waaraan wij het volgende outleenen »IIet is tien uur, de deuren van de goud- en effecten beurzen openen zich, en rle nhoek" stroomt naar binnen. Nog weinige oogenblikken en de gonzende bijenzwerm wordt plotseling tot zwijgen gebracht door den hamer van den president der effectenbeurs. Dat eeu onweder ophan den was, wist men; het geheimzinnige gefluister, die lange gezichten waren de voorboden, maai- den orkaan, die ging losbreken, had men niet verwacht. »Jay Cooke Co. hebben hedenmorgeu hun betalingen gestaakt!" klinkt het van den presidentszetel op de tribune, en met een gil, neen, eeu gehuil worden die woorden ont vangen, welke angstwekkend zijn. Als waanzini tö st ,ft de dicht opeengepakte menigte uiteen: krijschend en schreeuwend loopt en rent alles door elkander, van den eenen hoek der beurs naar den anderen en naar builen door Wallstreet naar het kantoor der welbekende fuma, de vertrouwde bankiers der regeering, de steunpilaar van de geldmarkt. Maar Cerberus, in de gedaante der New- Yorker politie, bewaakte den ingang, en de tierende ADVERT NNTIEN: I'rijs: van 1 lot 10 gewone regels f I 00; leüoio regel incer [0,10 Voor den werkenden stond en voor weld-idighcidde helft van den prijs. «s a 'i-c menigte, nog krankzinniger dan te voren, keerde onver- richtorzaka naar het terrein terug, waar de losgebroken orkaan reeds zijn vernielenden invloed begon uit te oefenen. Telegrammen van Philadelphia en Washington meldden, dat ook de filialen van Jay Cooke Co. in die steden de deur hadden gesloten. Het goud steeg binnen weinigo minuten van lll'A tot 11214; spoonvegactiën stortten hals over kop in den afgrond. Pacific-mail, Erie-spoorwog, Chicago-Rock-Island, New- York Central- en Harlom-spoorwegen vielen vier, vijf on zes pCt. Western-Union Telcgraafmaatschappij viel van 81 tot op 78. De geldraito steeg tot pCt. per dag. En toch was dit alles slechts het voorspel van de crisis. Inmiddels werd het bekend, dat de oorzaak van het on geluk was toe te schrijven aan do te groote voorschotten, door Jay Cooke Co. verstrekt aan den Nortbern-Pacific- spoorweg. Op liet reeds genoegzaam met hypotheek be zwaarde eigendom der maatschappij was geen geld meer te krijgen; de verkoop der actiën vlotte niet, en het ban kiershuis, vol vertrouwen op de toekomst, was onvoor zichtig genoeg uit eigen middelen het benoodigdc voor te schieten. Zoo loopenten minste de geruchten. Uit Europa werd intusschen het gunstige bericht ontvangen, dat de Londener firma Jay Cooke, Mc. Culloch Co. in staat was aan al haar verplichtingen te voldoen. De goudhoek had geen ust dien dag. Des avonds ver gaderden de Wallstreetmaunen in de vestibule van Fifth- Avonue-hotel, eu werden eenige spoorwegactiën nog een paar pCt. naar beneden geschroefd. Den volgenden morgen viel weder de hamer van den president op de tribune, en weder klonk zijn stem, maar ditmaal om aan te kondigen, dat ook de firma Fisk en Hatch hare betalingen had moeten staken. Hetzelfde gehuil, het zelfde getier begroetten dit gevreesde bericht, en nogmaals begon het kaatsspel met goud en spoorwegactiën. Het goud opende mot 112, stepg tot 113'4 en viel daarop plot-, seling tot 11114, om met 11IV, te sluiten. Degeldrente steeg met eeu schrikbarende snelheid van '4 tot V, en dan van één tot twee percent per dagWallstreet had de ijlende koorts; niet minder dan zesenvijftig groote en kleine effectenmakelaars, speculanten- en bankiersfirma's volgden het voorbeeld van Jay Cooke Go. De pols van Wallstreet sloeg met een koortsachtige snelheid, want de tijding van nieuwe faillissementen te Philadelphia en allerlei onrust barende geruchten uit Washington werden bekend. Op de effectenbeurshet groote middelpunt van den storm heerschte een opgewondenheid, waarbij de beweging op de Amsterdamsclie beurs na den slag van Sadowa maar kinderspél was. Verbeeld u een man, lang on mager, met een blik zoo koud en onverschillig, dat gij in zijn nabijheid, al ware het midden in den zomer, uaar uw overjas grijpt; hij ligt achterover in een gemakkelijken stoel met de laarzen op den lessenaar, op de tafel of in den vensterbank. Dit is do Yankee in gewone tijden. Welnu, diezelfden Yankees waren gisteren onherkenbaar. Den hoed achter op het hoofd, de armen in de lucht, schreeuwende en razende dringen en wringen zij door elkander. De afslager, die volgens de hier bestaande gewoonte de effecten veilt, kan zich nauwelijks verstaanbaar maken. En toch, te midden van die reusachtige opgewonden heid, van dat geraas en getier werden in weinige minuten voor millioenen omgezet (eergisteren werden niet minder dan 400,000 verschillende actiën in veiling verkocht); dozijnen werden verrijkt, dozijnen vonden hun ondergang. De fortuin had vrij spel met den machtigen goudvoorraad van Wallstreet en begunstigde haar lievelingen ten koste der omioozelen, die zich door haar schitterende beloften hadden lateD verblinden. Onder de lievelingen der fortuin behoorde ook Jay Gould, de boezemvriend van den ge sneuvelde James Fisk. Gould had sedert ecnigen tijd, on danks den schijnbaar vasten stand der koersen, in aan deden der Western-Union-Telegraafmaatscliappij k la baise gespeculeerd. Jay Cooke Co. staakten hun betalingen, Western-Union ging tot op 67 achteruit, en Jay Gould dekte zich met winst en drinkt thans een extra-glas JUham- pagne." Zonder de oporatiën van Jay Gould zouden, zooals ook uit anderen uit N.-Amerika ontvangen berichten blijkt, de zaken veel erger zijn geloopeu, daar hij nu door zijn kolos sale aankoopen van spoorwegaandeelen de prijzen staande hield. Er is een nieuwe methode uitgevonden tot het over voeren van Australisch vleeschnaar Engeland. Per stoom-, boot Norfolk zal eerstdaags te Londen~worden aange bracht een hoeveelheid rauw Australisch vleosch, be staande uit geheele carcassen, die door middel van ijs in verschen toestand zijn gehouden. Men belooft zich van deze nieuwe methode uitmuntende resultaten, en hoopt daarmede 't gewensclite surrogaat gevonden te hebben voor 't gekookte Australische vleesch in blikken, dat, hoe wel de consumtie er van in Engeland nog steeds toeneemt, toch over 't geheel niet smakelijk en niet goedkoop ge-- noeg gevonden wordt. Vergiftige handschoenen. In de Medical Press and

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1