i $j II I! I I f J I Woensdag 15 October. :!A°. IST3. 3237. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. STEDELIJK NIEUWS. I'S II 'H 'ft? li V COURANT. ABONNEMENT: Al#Miiemontsprij5pur One M.ianiienf 1.85. Franco per Post, door bet gchcde Hijk«'3 50. (Brieven Franco.) ADVERTENTIEN: Prtjs: van 1 lot 10 gewone regels f\ 00; iedere regel meer ƒ0.10 Vour den werkenden stand en voor weldadigheid, de lieirt van den prijs. Tegelijkertijd dat de hertog de Broglie bezig was zijn redevoering te houden, zijn er twee brieven verschenen, die de kansen om een restauratie tot stand te brengen aanmerkelijk hebben verminderd. De eeue brief is van den heer Antonin Lefèvre-Pontalis, een lid van het linker- centrum, over wiens stem men lang niet gerust was. In dien brief verklaart hij zich, ten spijt van velen die hem reeds gewonnen waanden voor de monarchie, ten gunste der republiek. De andere briefis door den heer Christophe, voormalig president van het linker-centrum, aan den heer Léon Say gericht, in antwoord op de bijeenroeping van laatstge noemden tegen den 2 October. Deze brief getuigt van mannelijke vastberadenheid en strekt den schrijver tot eer. Hij zegt daarin2Het is in den tegeuwoordigen tijd noodzakelijk dat men wete, dat er onder ons geen huive ring noch*zwakheden, noch afv lligen mogen zijn." En een weinig verdersHet lanl ~r>l noch de witte banier, noch de politiek waarvan de banier het symbool is; het veiacht ten zeerste al die middelen en handig heden, die gebruikt worden en moeten dienen om den koning zjjn verklaringen te laten verzaken; het land wil noch een Koningschap met leliën, noch een koninklijke meineedige." De geheele brief gaat zoo in denzelfden geest en op denzelfden toon door. "Naarmate het oogenblik nadert dat de Nationale Vergadering weder bij elkaar zal komen, beginnen de kleuren van de partijen zich scherper te teekeuen en zien de leiders der fractiën hoe ianger hoe meer de noodzakelijk heid in, een meer definitieve houding aan te nemen, en dat ze het publiek niet langer in onzekerheid ovev hunne plan nen mogen laten. Vandaar het gei ucht dat vrij algemeen vetspreid was, dat er een nieuw gezantschap, uit leden van de rechterzijde en dat centrum samengesteld, naar den gtoaf van Chambord zou vertrekken, ten einde een laatste poging in *t werk te stellen, om diens afkeer van de drie kleurige vlag te doen verdwijnen. De deputatie heeft de moeilijke taak medegekregen, den graaf de onmogelijkheid onder het oog te brengen, op een andere wijze de monarchie te herstellen dan met de erkenning der moderne rechten en de handhaving der drie kleurige vlag. Voor het geval dat hare pogingen niet mochten gelukken, zouden al de groepen der rechterzijde zich voor de machtsverlenging van Mac-Mahon verklaren. Het blad La Bêpublique Prangaise spieekt den wensch uit, dat de graaf, in plaats van zich schuil te houden eens de westelijke departementen moest komen bezoeken, het land van de heet en Christophle end' Audifltet, hij zou daar dan dingen kunnen hooren die hem allen lust om te regeeren zouden ontnemen. Proces in sake Bazain e. Na de lezing van het algemeen resumé, waarin al de grieven tegen den maarschalk nog eens opgesomd zijn en de in staat van beschuldiging stel ling gevraagd wordt, beval de hertog van Aumale dat de indertijd aan den raad van onderzoek naar de capitulation ingediende justificatoire memorie van den maarschalk zou worden voorgelezen. Deze memorie is bijna geheel het zelfde als het boek van Bazaine over het leger van denlttjD, dat reeds vroeger het licht zag. Verder brengt de memorie den slag van Forbach in herinnering, en de ontijdige han delingen te Sawbrücken. Dit laatste .was door den Keizer bevolen, die na hem alle mogelijke bevelen gaf. De memo rie bevat verder den slag van Borny en dien van Rezon- villekortom zij maakt achtereenvolgens melding van al de gebeurtenissen die er hebben plaats gehadmaar zij bevat weinig over de tegen hem zelf uitgesproken grieven, en eindigt met te zeggen, dat de gebeurtenissen sterker waren dan allen en alles. Zijn geweten beschuldigt, hem niet, hij verwijt alleen zijn inferieuren die zijn beschuldi gers zijn geworden. Nadat de lezing dezer memorie geëindigd was, las de hertog van Aumale de hoofdpunten van beschuldiging voor, namelijkdat Bazaine niet alle middelen in 't wei k gesteld heeft die plicht en'eer hem vooischteveu. Een der heeren Baird, ijzerhandelaars in Schotland, heeft aan de Schotsche Hervormde kerk geschonken de som van 500,000 pond sterling, waarvan de jaarlyksche interest moet besteed worden voor godsdienstige doeleinden, welke met die kerk in verband staan. Op wonderbare wijze ontkwam een jong mensch, met name Glassup, in Kent, aan een verschrikkelijk gevaar. Ilij was, terwijl hij Zondag bezig was met hazelnoten inza melen, in een put gevallen wiens opening men, daar hij niet voltooid was, in den loop des tijds, met struikgewas had laten begroeien. De door den val in een diepte van 20 voet geleden smarten waren spoedig vergeten tengevolge van den verschrikkelijken toestand, waarin de jonge man zich jievond. Hij wist, dat niemandin do nabijheid woonde, die zjjn hulpgeschreeuw kon hooren, en toch riep hij uil pile kracht, in de hoop een jager te lokken. Eindelijk was jty moegeschreeuwd en had hy gelegenheid om zijn gezel- spjiap in den put, een aantal ratten en muizen, iu oogen- schouw te nemen De Maandag verliep zonder hulp. Dinsdag werd zijn lijden na twee dagen vasten verschrik kelijk. Hij ving en verteerde eenige muizen. Dinsdagavond werd hij waanzinnig en bleef dit tot Woensdag namiddag, toen zijn kreten de opmerkzaamheid vaneen jager trokken, die mot eenige andere lieden den ongelukkige verlootten. Aan een zorgvuldige verpleging heeft hij het te danken, dat zijn leven buiten gevaar is. Tiet ultramontaansch Vaterland, dat zich bij ge legenheid van liet bezoek van Koning Victor Emanuel aan Weenen, alsmede door zijne giove uitvallen tegen den Duitsclien Kei/eren vorst von Bismarck berucht gemaakt heeft, meldt thans het volgende: sliet heeft Z IJ. Paus Ptus IK behaagd, om den uitgever van dit blad, den heer Puffke, bij eeu schrijven van 3 dezer tot lidder van de orde van St. Gregorius te benoemen." Den 5 dezer werd op het keizerlijk slot te Schon- brunn een gala-diner gegeven ler eere van II. M. de Koningin der Nederlanden. Adeline Patti heeft Wennen vei laten, na f17000 voor het pensioenfonds der hofopeia bijeen to hebben gezongen. In een salonwagen reist" zij tot de Russische grenzen, waar een hofwaggon gereed staat oinhaar naar Petersburg te brengen. In Maart wordt zij te Weeneu terugverwacht, en eenige maanden later is zij voornemens naar N.-Amerika te vertrekken, waar zij in onderscheidene steden zat zingen Bij een bankier is 1 mitlioeu gulden gedeponeerd als hononirium voor deze gastrollen. Den 3 October jl. werd te Weenen de tentoonstelling van vruchten en druiven" geopend, die om de keur van soorten en de prachtige wijze van expositie zeer wordt ge roemd de schoonheid en vermenigvuldiging van de heer lijkste vruchten moeten een verleidelijken indruk maken. Bijzonder trekken twee inzendingen uit Nooidsche rijken de aandacht, namelijk eene vau vruchten en diuiven uit Zweden en eene van fijne groenten uit St. Petersburg, die zoozeer uitmunten dat men zou onderstellen dat zij uit liet meest gunstige klimaat afkomstig waren. De heer Wells, een Amerikaan, is voornemens in den loop dezer maand te Weenen een luchtvaart te ondernemen naar Amerika. Hij wil zijn koers nemen over Azië. De Neio-Torh Times bevat een bericht omtrent een zwemwedstrijd, die den 10 Sept. in de rivier Hailem tus- schen 10 jonge datnes plaats had. De prijs was een zijden kleed ter waarde van 175 doll, en de afstand een mijl. Miss Gaboess, die den afstand in 40 minuten aflegde, behaalde den prijs en miss Colton bereikte als tweede het einddoel. Miss Denan was haar gedurende eenigen tijd vooruit, doch liet haar kans op den prijs varen, om een jongman, die in het water was gevallen, te redden. De toeschouwers be sloten, om aan de jongedame als belooniug voor haar edel moedig gedrag een gouden horloge ten geschenke te geven- Of het tot eeu huwelijk tusschen de redster en den geredde zal komen, weet men nog niet zeker, maar dit is niet on waarschijnlijk. S C II l ED A M14 October 1873. Heden namiddag ten een uie viel een kind van zes jaren bij de Nieuwe Buutt alhier, in het water en was weidt a in ziukenden staat, toen een jongeling van 1G jaren, L. van der Vlies genaamd, zonder aarzelen zich geheel gekleed te water begaf en het in groot levensgevaar verkeerendc ldud van een wissen dood redde, door het aan den overkant te brengen, vanwaar het met de waterschuit van A. Kooijman, die inmiddels tot hulp was toegeschoten, werd afgehaald, en na aan den wal gebracht te zijn naar huis weid vervoerd. De Minister vau Binnenlandsche Zaken brengt ter algemecne kennis dat, volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten, aan Aziatische cholera zijn overleden in de week van 5 tot II October jl. te Dordrecht 4, Dubbel dam 2 en Bieda 3 personen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tot hervatting harer werkzaamheden tegen Dinsdag 21 October, des avonds ten acht ure. De St.-Ct. bevat het Kon. besluit, houdende bepalin gen betreffende visitatie, aangifte'en vervoer van rundvee en het schorsen van markten en openbare verkoopiugeu van rundvee, een en ander tot beteugeling der. longziekte onder het ruudvee. De Rijksmiddelen hebben in de maand September f8,030,853,06"1 opgebracht, zijude f54S,629.38' meer dan in September 1872 on f 1,099,409.50"' meer dan 1/12 dor raming. Iu do eerste negen maanden van dit jaar was de opbrengst f 61,085,371.70% of f 1,519,072.90 meer dan in dat tijdvak van '1872 en f4,19S,379.75' meer dan 9/12 der raming. De krijgsmacht thans voor Atsjin vereenigd, bc- diaagt te zamen p. m. 10,000 man, waarbij ecndOOlal cavaleristen en een goeden vooi raad geschut en mortieren. De infanterie is met Beaumont geweren gewapend. De opbrengst der Maatsch. totexpl. van Staatsspoor wegen bedroeg iu de week van i tot 7 Oct. jl fll8,611.50'/i tegen f 103,251.67 in die week van 1872. Sedert 1 Jan. jl. was de opbrengst gemiddeld per dag-kilometer f'16.35, tegen f 14 97 in gelijk tijdvak van 1872. De prijzen tier steenkolen zijn thans door elkander van 80100 pCt. verhoogd. De bezorgden in den lande behooren tot geruststelling te weten dat die buitengewone verhoogiug meer eeu gevolg van liet vermeerderde arbeids loon is dan van gebrek aan vooi raad, daar in de gewone lagen nog voor 360 jaar, en wil men dieper graven, voor eenige honderd jaar meer voorhanden is. De opvoering der, prijzen wordt nog 't allermeest aan een laakbaren speculatiegeest, die den voorraad vasthoudt, toegeschreven, welke maatregel op den duur het gebruik van kolen zal doen verminderen, gelijk nu reeds het geval is, overal waar meu ar in slaagt om de steenkool door andere brand stof te doen vervangenzoo krijgen de speculanten wellicht nog het »!it op den neus." Te Dolfshaven is ter voldoening aan de wet van 4 December 1872 (Staatsbl. no. 134) door don gemeenteraad aldaar, ter verpleging van lijders aan een besmettelijke ziekte beschikbaar gesteld, het vioeger tot openbaieschool gebezigde ruime en luchtige lokaal in de Oranjestraat, Te Overschie heeft zich een geval van cholera voor gedaan met doodelijken afloop. -Te 's Ilage is eergisteren overleden de heer P. T, Helvetius van den Bergh, die onder de vaderlaudsche letterkundigen en dichters een zeer guustigen naam ver wierf en iu, het bijzonder als schrijver van het tooneelstuk De Neven bij ieder bekend is. Het Vaderland verneemt dat nu*. W. II. Cost Jordens besloten heeft voor zijn lidmaatschap der Eerste Kamer te bedanken. De Oron. Ct. houdt het er voor dat de justitie geen vei der oudei zoek zal doen naar den diefstal bij den heer Ooi twijn, waarvan ook het publiek geen woord meer ge looft. Inmiddels hebben de crediteuren van den bestolene eene bijeenkomst gehouden, om te overleggen wat hun te doen staat. Uit do Lemmer wordt gemeld, dat het plan tot in dijking van een gedeelte der Zuiderzee op kleinen afstand van die plaats kans van slagen schijnt te hebben; het is dorr eene commissie uit de provinciale staten van Fries land en den commissaris des Konings in dat gewest, die zich daartoe naar de Lemmer hadden begeven, onderzocht. De Kamer van Koophandel te Meppol heeft besloten tot openbaarheid harer zittingen, te beginnen met 1874. Volgens het Z7. D- is in den met 1 November aanst. bij de verschillende spoorwegen in werking tredenden winterdienst te Utrecht een geheele aansluiting met den DuitschBelgischen spoorweg tot stand gekomen, Het internationaal Congres voor landbouw, bosch- bouw, enz. te Weeneu, heeft besloten zich tot de Oosten- rij ksche Regeering te weudon met verzoek, om met alle Euiopsesche Staten overeenkomsten te sluiten ter bescher ming der voor den landbouw nuttige vogels en wel op de volgende grondslagen 1. Het vangen en dooden der insecten-etende vogels is onvooiwaardelijk verboden. 2. Ei* wordt een internationale commissie van deskun- kundigou benoemd tot het opmaken eener lijst van vogel soorten, op welke geen jacht mag worden gemaakt. 3. Uitgezondei d van den 1 Maart tot den 15 September is het verboden vogels te vangen, die grootendeels van granen en zaden leven. 4. Het vangen met strikken of lijm is verboden. 5 Het uithalen van eieren of jongen en in't algemeen het storen van nesten wordt alleen toegelaten bij die van schadelijke vogelsoorten, vermeld op een lijst, op te maken door een internationale commissie. 6. Het is ten allen tijde verboden, insectenetende vogels, hetzij levend of dood, of hunne nesten ten verkoop aan te biedende verkoop van andere soorten van vogels is alleen verboden gedurende den tijd, waarin zij niet mogen gevan gen worden. 7. Op deze bepalingen kunnen, mits alleen tot een zuiver wetenschappelijk doel, uitzonderingen worden gemaakt. {Landb. 01.) BURGERLIJKE STAND. CJcboren: *10 October. Nicolaas, zoon .van G. Groone- weg en G. Noordtjk, Broersveld.'11. Jacob, zoon van N. Visser en K, van 't lloll', Proveniershuis.Cornells,, zoon van J. PLooij en C. Noordtjk, Qrofbaan. Johanues Audries, zoon van P. Vermeulen en M. Houtman, Zijl straat. Avij, zoou van A. Woensdregt on A. E. Bi anden burg, Oude Kerkhof. 12. Maria Calharina Anna, dochter van J. W. Stevens en A. M. C. van Kemenade, Bot er- straat.Johanna, dochter van C. van Leeuwen on J. van Wieriugen, 'JPagastraat.13. Maarten, zoon van M. Voogd en N. Maltha, Singel -J i 1 t

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1