VerscMjut laplijks, JitpaW Biiisiap. Donderdag October. M 3238. 8IJJTESU$DSGHE BERICHTEIÏ. BMEHUftiDSCHE BERICHTE®. A?. ■4 C 0 U H A I T. AS OINBMEST; Abonnementsprijs, per Due Maandenf 1.85. franco per Posl, door het geheele Rijk2 50. (Biicvcit franco.) ADVEBTENTIEN: Prijs: urn 1 tot 10 gewone regels f\ 00; iedere regel meer 0.10 Vooi den «erkenden st'imlou vooi weldadigheid, de helft van den prijs. zurts. ii*^rr,v.\ Thans is de uitslog van de vier verkiezingen, voor do /(opengevallen zetels in do Nationale Vergadering, bekend geivoiden, en zooals ineu hoopte, het zijn even zoovele nederlagen geweest voor de monarchale partij, doch wat 'men niet verwachtte, is de schitterende meerderheid waar mede de republikeinscli» candidaten de overwinning be haald hebben. In het departement, Haute-Guronne heeft de heer de Rémusat 70,000 stemmen verkregen, niettegen staande de stemmen van nog drie gemeenten hierbij moeten gevoegd worden, terwijl zijn tegencandidaat Niel er slechts 31,200 bekwam. In het Loire-departement is de heer Reyrnond met 50,800 stemmen gekozen, tegen ilen heer Favre-Bélou, die van Bonapartisten, legitimisten en Orleanisten tillen te zamen decandidaat was en toch slechts het aantal van 24,500 stemmen op zich wist to vereenigen. In het departement Puy-de-Dórne heeft de heer Girod- Pouzol 79,100 stemmen gekregen, niettegenstaande men tegen hem alle mogelijke middelen had in't werk gesteld. Iu la Nièvre ten slotte is deheerTurigny*met39,103 stem men gekozen, tegen 28,200 op den heer Gillois uitgebracht. Men kan dus wel eenigszins opmaken, hoe de bevolking gezind is ten aanzien van de estauratie van Henri V, en tegelijk hoeveel zij geeft om al de middelen van pressie en bangmaking van deze Regeeriug. Van nu af aan zal er dan ook minder kwestie zijn van keuze tusschen de monarchie of de republiek, dan wel tus- schen de verlenging van de macht der Kamer en van den President, of de ontbinding der Nationale Vergadering. De Bonapartisten zijn, op hoog bevel van Gliisle- hurst, overeengekomen een zeer handige talctiek te ge- bruiken. Zij zullen, bij monde van den heer Rouhcr, op denzelfden dag dat de rechterzijde haar voorstel ten gunste van Henri V zal indienen, aan hunne bondgenooten an den 24 Mei voorstellen, in beginsel de monarchie uil te roepen, zonder nog een persoon aan te wijzen, en op voor waarde dat de keuze der dynastie aan liet volk door üd&S van schei- en natuurkunde op hun bedrijfloe te passen, gebruik gemaakt door reizigers, meermalen daags worden en geen geldelijke opofferingen sein omen om hunne ontsmet. De verschillende spoorwegmaatschappijen hier te inlichtingen te verbeteren: geen wonder 'clan ook dat zij lande woi den door mij uitgenoodigd, daarvoor zorg te ilra- zij zich in een voortdurend welslagen mogen verheugen. De Weener tentoonstelling is bezocht (in rondo cijfers) in de maand Mei door 244duizend bet. eu '190dui/end niet het. Juni Juli Aug. Sept. 797 772 S24 1,090 419 414 353 1,700 Rekent men liu voor de maand October ook een millioen betaleude bezoekers, dan bedraagt liet guheele aaata! van de/en 4,700,000 waarvan meer dan de helft met kaarten van 30 ii 40 kreutzer toegang hadden; alzoo zal de opbrengst der entree-gelden niet veel meer dan 2J4 millioen guldon bedragen zoodat men een deficit verwacht van 12 a '14 millioen, welk tekoit door hoogere belasting moet worden gedekt. Een correspondent der Augsb. Ally. Zeit. te Rome bericht onder dagteekeuiug van 29 September.In het Vaticaan heerscht groote ontsteltenis. Aanzienlijke kapi talen, door den St. Pieterspenning opgebracht, schijnen onlierstelbaar verloren te zijn. Het was natuurlijk, dat men die sommen niet renteloos wilde laten liggen, en even natuurlijk dat men ze niet gaarue aan Italiaausehe crediet- inrichtingen of bankiers toevertrouwde, welke allen in meerdere of mindere mate met do bestaande Regeeriug in betrekking staan. Zoo nam men de toevlucht tot Ameri- kaansche bankiers; mot name werden allen uit Zuid-, Midden- en Noord-Amerïka komende bijdragen van den St. Pieterspenning te New-York geplaatst; maar ook een groot deel der in Europa vei zamelde giften waren der waarts gezonden. De geldcrisis iu Noord-Amerika schijnt nu het grootste gedeelte dier kapitalen verslonden te hebben. Het Vaticaan bevindt zich daardoor iu een niet geringe verlegenheid. Do vier millioen Italiaausehe renten, welke de garantiewet aan den H. Stoel verzekerd heeft en steeds voor hem gereed liggen, mag men uatuuiiijkjiiel rechterzijde zal hier zeker niet mede instenimeD, en op die wjjze krijgen de Bonapartisten hunne vrijheid terug en kunnen zij hun stem geven aan de voorloopige handhaving de republiek. Broces in zake Bazaine. De toevloed van vreemdelin gen'is buitengewoon groot. Onmiddellijk na den aanvang der zitting zijn de getuigen opgeroepen die totnogtoe niet verschenen waren. Onder hen bevindt zich de heer Rouher. De president noemt de verdeelingen op, die hij in het ver hoor wil maken, hoewel hij zich voorbehoudt hiervan af te wijken zoo dikwijls het hem goeddunkt, ter hetere be oordeeling der waarheid. Bazaine vat zijn verdediging op de volgende wijze samen: hij werpt de verantwoordelijk heid van zich af ten opzichte van de vei Iragiug in het leggen der bruggen, betrekkelijk de marsch-orders en do routes en het niet vernielen der bruggen. Hij beroept zich op al de redenen die er zijn, om vele depêches, die recht streeks ffan den genei alen staf waren gericht, niet tc kennen. Uit de voorlezing van twee depêches blijkt dat Bazaine het voornomen had de omtrekkende beweging van het Duitsche leger te voorkomen De Keizer belette hem dit echter. Na de hervatting der zitting verdedigt hij zich nog op enkele punten eu aangaande sommige rnarschen hij laat vooral uitkomen, dat tusschen hem en den Kei/cr afgesproken was om, zoo hij een al te sterkeu tegenstand ontmoette, eeuige dagen oiuler de muren van Metz te blijven, en eerst den storm te laten bedaren. Het leger mocht, in ieder geval niet voorbij Verdun trekken, aange zien de "Maas de nieuwe,basis zou worden voor de krijgs verrichtingen. De maarschalken Caniobert en Lulioeuf waren hieromtrent van hetzelfde gevoelen. De bevestigin gen van den verantwoordelijken chef der artillerie, generaal Soleille, deden liern iu den waan verkeeren dat do ammu nitie ontbrak, en de levensmiddelen waren tegen zijn be velen onbruikbaar gemaakt In het kort, liet voornaamste resultaat vaa deze zitting is, dat maarschalk Bazaine niet zoozeer getracht heeft zich een doortocht te baneu, dan wel om het Duitsche leger oiuler de muren vau Metz tc houden. Als een bewijs hoezeer landbouw en vooral zuivel pro ductie in Denemarken zijn vooruitgegaan dient, dat volgens de statistieke berichten uit Batavia, met de laatste mail van 27 Augustus ontvangeu, van Denemarken direct met één schip waren aangevoerd bij de ïiollandsche lirma G. S C. 30,000 pond fijne boter in blikken, en bij deüeensehe firma B. Sc K. 20,000 pond mode fijne kwaliteit boter in gelijke pakking, die aldaar zeer gezociit is en hooge prijzen opbrengt; ook voorziet Denemarken tegenwoordig al de straits settlements, zoowel Singapore als Hongkong en Shanghai, waar deze fijne kwaliteit alle andere aanvoeren van de markt heeft verdrongen. Landbouw en zuivelpro- ductie worden in Denemarken dan ook op zeer weten schappelijke schaal gedreven, eu het is niets vreemds iu pigenaarg vau landhoeven wetenschappelijk zeer ontwik kelde mannen to vinden, die zicli beijveren hunne kennis •zorgt gen voor de stations aan hunne spoorwegen. Ik verzoek u du aandacht der gemeentebesturen op dit onderwerp te vestigen, met verwijzing naar ait. 6 der wet van 4 Dec. 1872 (Slaatsbl. uo. 134), waarbij aan burgemeester en wet houders de bevoegdheid wordt verleend om, bij het ver schijnen of dreigen van besmettelijke ziekten, verzamelin gen vau mest en ander vuil, waar die zich ook bevinden, op te luimen of onschadelijk te maken. Het schijnt raad zaam, dat thans van deze bevoegdheid worde gebruik ge-, maakt, inzonderheid ten opzichte van logementcu en slaap steden. Gelief ook,^.door tusschenkomst der gemeente besturen, de ondernemers van stoombootdiensten uit te noodigen, de privaten on die vaartuigen meer dan gewoon- lijk te willen doen reinigen eu ecnige rnalen daags te doen ontsmetten. Volgens het Kon. besluit van 17 April 11. StaatsblUo. 43) 5, worden privaten ontsmet, door daarin een oplossing te str, ten van ijzer-vitriool en carbol- zuur, vooral ook langs wanden der trechters. Deze op lossing wordt bereid -otr oplossing van 1 kilogram ijzer vitriool iu 15 liter of eou emmer water, vermengd met 1/4 liter uw cat boizuur, waarbij is op te merken, dat liet ijzer vitriool gemakkelijker oplost in heet dan in koud water." De Minister van Binuenlandsche Zakeu brengt ter algeineeue kennis, dat in Dec a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen, vermeld in art. 9 der wet van 1 Juni '18G5 (Sl.ll no. 59), ter verkrijging eener acte van bevoegdheid ais apotheker. Zij, die tot het examen weiischeu te worden toegelaten, beliooren daarvan vóór 20 November e. k. schriftelijke opgave te doen aan den vooi zitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. P. J. van Keickholf, te Utrecht, onder overlegging van een bewijs, dat zij minstens twee jaren als hulp-apotheker bin nen liet koninkrijk werkzaam zijn geweest. Iu het koloniaal verslag over 1873 komt een rapport voor over de eerste expeditie mar Atsjin. Herhaaldelijk is gemeld, dat een officier met een compagnie soldaten J'eeds^ 3n-dendo'atonwaVgedr(mgen^ocnfle'tenWkT)V:lra^pV''(1-ge-4''ffll1''"l'^'5< ;)j denSt Pieterspenning weder-een kapitaal bijeen te brengen kommaudeerd. Uit dit verslag big kt, dat niet de eigenlijke 'lil Pieterspenniug wederreen kapitaal bijeen te brei w dat de curie in staat zou stellen de ontzettende uitgaven te bestrijden welke zij op zich genomen heeft om den tegen stand der geestelijken tegen het koninkrijk tc ondersteunen, eu waarvan zij zich nu niet zoo gemakkelijk zal kunnen ontslaan." De aartsbisschop van Napels, kardinaal Niario Sforza beeft, met liet oog op de nog steeds voorkomende geval len van cholera, aan de geloovigen in zijn diocees een ma nifest uitgevaardigd, waai bij zij worden uitgenoodigd de I suatuurlijke middelen, welke tot voorkoming der ziekte in acht kunnen genomen worden, niet te versmaden", en waarin hij het een dwaasheid noemt te gelooveu, dat die ziekte eou straf is voor de boosheid der wereld. Op- bet oogonblik zijn eonige bevroren ossen en schapen op weg van Nieuw-Uoüand naar Engeland. Twin tig ton vlecsch zijn bei roren, volgens een nieuwe wijze door den heer James Harrison, die van zijn uitvinding de gunstigste gevolgen verwacht voor do toekomst vau Australië. 11 ij hoeft reeds vroeger een nieuwe methode van ijsbereiding ingevoerd, volgens welke thans ijs iu groote hoeveelheden wonlt vervaardigd. Volgens deze zelfde methode bevriest hij geheele schapen en ossen, die ont dooid en afgehakt kunnen worden bij hun aankomst in Engeland, waar men z.e als versclï'vlecsch verkoopon kan. De Melbourne Argus venvaclit, dat liet vlecsch in den besten toestand iu Engeland zal aankomen, omdat de redactie vloesch gepioefd heeft, dat 85 dagen geleden dooi den heer Harrison bevroren was. liet was in geen enkel opzicht van goed veiscli rutidvleesch te ondei schei ien. Wie bij de financieele crisis iu Amerika ook verliest of schade lijdt, voor de tiausatlautische telegraafkabels is zij een goudmijn. In de vorige week werd de geheele handelscorrespondentie tusschen Louden en Now-York per telegraaf gevoerd en 1teuten office verzond en ontving vier a vijfmaal zooveel telegrammen als gewoonlijk. Yrij- dag en Zaterdag klommen do ontvaugsten tgt 10000 pond sterling (f 120.000) terwijl den eencii dag door den anderen f35.000 a f50.000 bij de trausatlautische telegraafkabel- maatschappijen werd ontvangen. S G HI ED A M15 October 1873. Naar men .verneemt, heeft Z. M. do Koniug bepaald, dat ter herinnering aan het derde eeuwfeest van Alkmaars ontz.et in 1573, het eerste nieuw'te bouwen oorlogsschip den naam van Alkmaar zal dragen. Door denMiuister van Binneulandsche Zaken is, onder dagleekening van 8 Oct. jlno. 238, 9de afd., liet volgend schrijven gericht aan uo Commissarisseu des IConiugsin de provinciën: aTer voorkoming van de verspreiding der Aziatische cholera is iiet vftu veel belang, dat privaten, waarvan wordt ■slag big kt, dat niet de eigenlijke kraton maar een sterkte vóór den kraton bijna veroverd was, toen de bevelhebber vau het 3e bataljon, die dit niet bemerkte, aan den tijclèlijken bevelhebber, kolonel ,van Daaicn, verlof vroeg terug te trekken, daar het hem te heet werd. De 2e compagnie van het 3e bataljon was het gelukt dê poort der sterkte open te slaan en er binnen te dringen. Eenige oogeublildcen daarna werd de algemeene terugtocht bevolen'en de dapperen die in de sterkte waren gedrongen, geen ondersteuning ontvangende, waren genoodzaakt medo den^terugtocht te aanvaarden Misschien had de expeditie ecu geheel anderen afloop gehad, indien de kommandant van liet 3e bataljon tgdig gezien had, wat er was voor gevallen. Gisteren namiddag werd het stoffelijk overschot van ilea heer J. Stephanus, predikant bij de Evaug.-Luthersche gemeente te Rotterdam, en den '11 dezer aldaar overleden, op de'begraafplaats onder Grooswijk, ter aarde besteld. Vele vrienden en belangstellenden bewezen den overledene de laatste eer. Tot proponenten bij het Evang. Luth. kerkgenoot schap hier tc lande zijn bevorderd, de lieeren P. J. V;, Dusseau, S. F. \Y. Grebe en D. Pont Jr. sly Onlangs is er melding gemaakt van een hoogst ongunstige critiek, door eeu inzender in de - Kunst bode uitgeoefend over het ontwerp-Leonhoff van het Thoibecke-inonumenl. Nu wordt door een ander in dit blad eeu anti-critiek geleverd, waarin er op gewezen wordt, dat Thorbecke, uil een artistiek en aestlictisch oogpunt beschouwd, Uiuggeen dankbare figuur was. ïMet talent", lezen we, ïlieeft de beer Leenhof!'aan de merk waardige figuur van den grooten staatsman toon en leven gegeven. Ilij heeft de eiscben van schoonheid in harmo nie weten te brengen met "de moeilijke gegevens, die het origineel aanbood. Thorbecke staat voor ons en dat is het juist, waardoor liet beeld boven de kleiugeestige 'aan merkingen van détail verbeven is. Hij, die dan nog strijd voert tegen eeu kolom of die een draperie anders zou willen plooien, behoort tot het verveleude ras der betwe ters en der Nurksen." Alle bekenden van Thorbecke eu vooral zijn kinderen - zeggen, dal hel beeld sprekend gelijkt. De commissie voor hetstandboeld van van dorWerff, tc Leiden, heeft, overeenkomstig hot advies dei' commissie van beoordeelaars, besloten, do kcuzê te bepalen op het ont werp, geteekend met de zinspreuk: haec Mortal is ergo, waarvan de vervaardigers bickeu te zijn de lieeren J. Pb. Koelman en II. P. Vogel, te'sHage. Aan deze beide kun stenaars zal derhalve vooiloopig de uitvoering van hetge- denkteeken iu klein model worden opgedragen. Z. IC. II. de Prins van Oi anje heeft voorts aan de commissie nogee'n aanzienlijke bijdrage ten behoeve van het mouument doen toekomen. Het bod van f 25000, uitgebracht voor don voor eenigeu tjjcl geleden toevallig te Gouda teruggevonden V V

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1