Verschijnt flagelijksipzoiêriTiiiait V r ij d a g 2-5 October. A0. 1873. BUITEWLAWDSCHE BERICHTEN. M 3244. BINNENLANDSGHE BERICHTEN. Abonnementsprijsper Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het geboete Rijk150. De getuigenis van maaisehallc Canrobert, in zake bet proces Bazaine, heeft zeer veel sensatie gemaakt, iiij heeft vooral den personeelen moed van Bazaine doen uitkomen; vervolgens zegt hij, dat hij gedurende den slag van Saint- Privat tot twee koeren toe het hoofdkwartier waarschuwde dat er geen ammunitie meer was. Hij kreeg toen tegen 12 ure des middags do tijding dat de garde hem te hulp zou komen, doch er kwam niets. Hij gelooft dus dat Bazaine zich geen rekenschap gaf van de belangrijkheid van dezen slag. Maarschalk Leboeuf verhaalt zijn aandeel in de ver schillende militaire operatién tussclien den 16 en den 18 Augustus. Ook de generaals de Ladmirault, Bourbaki en Frossard geven op gelijke wijze verslag tot den'19 Augustus. Generaal Bourbaki beweert den 18 geen enkel bevel ge kregen te hebben om maarschalk Canrobert te gaan helpen. Hij wist bovendien niet eens dat deze zoozeer gevaar liep en hij meende overigeus niet vrij te zijn om zonder orders te marchceren waarheen hij wilde. Generaal Janus eindigt dezittingmet zijn getuigenis; ook verklaart hij een en ander beti effende de krygsoperatiën. Maandag hebben eenige afgevaardigden, wier namen niet worden genoemd, audiëntie gehad bij Mac-Mahon; zij vroegen wat er waar was van de geruchten, als zou hij zich een verlenging van zijn mandaat laten welgevallen. De maarschalk antwoordde»Als soldaat ben ik steeds gereed mijn land van dienst te zijn; als staatsman denk ik er niet aan om aan het bewind te blijven, hoe ook de omstandig heden mogen loopen. Ik dank mijn staatkundige positie aan de conservatieve meerderheid der Kamer, en ik zal mij van haar niet scheiden." Wanneer deze vrij onbe duidende woorden iets beteekenen, dan sehynt het dit, dat Mac-Mahon zijn degen ter beschikking zal stellen ten dien ste van het land, over welks lot sde conservatieve meer derheid" beslist; gelukt de monarchale intrige dus in de Kamer dan is ook Mac-Mahon gewonnen; maar wat zal de hertog van Magenta doen als de intrige eens mislukte? Maandag heeft de republikeinsche linkerzijde een bij eenkomst gehouden te Parijs. Ruim 100 afgevaardigden waren tegenwoordig. Volgens het proces-verbaal melden de berichten uit de departementen, dat de pogingen tot herstel van de monarchie in het land een diepe veront waardiging verwekken. De vergadering schonk hare goedkeuring aan de voorstellen, die sinds een paar weken het bureau hadden bozig gehouden, en droeg de zorg voor het ten uitvoer leggen van de genomen besluiten aan bij zondere commissiën op. Voorts nam de vergadering met voldoening kennis van de resultaten van dennauwgezetten arbeid van haar bureau, die aantoonen, dat er in de ver gadering een bepaalde meerderheid tegen de monarchie zal worden verkregen. De meerderheid zou slechts ver stoord kunnen worden door een samenloop van de twee blijkbaar ondenkbare gevallen, dat, eerstens, al de thans nog weifelende afgevaardigden zich bij de fusie zouden gaan aansluiten, en ten tweede, dat een zeker aantal leden hun formeel gegeven verbintenis braken. Het was noodig dat de openbare meening haren wil ondubbelzinnig aan de nog weifelende afgevaardigden te verstaan gaf. De ver gadering heeft besloten om dagelijks bijeen te komen, »Pius IX brengt ons in het land der vryheid. In de toekomst bestaat er voor de geloofsbekentenissen geen ketenen meer. Geen grenzen voor de wetenschap. Geen beul meer voor de strijders voor 't gezond verstand. De godsdienstige wet heeft opgehouden een staatkundige wet te zijn. De heer Lamartine heeft gezegd: »»de revo lutie is een uitvloeisel van het Christendomdit is een waar woord, wij hebben het vóór hem reeds uitgesproken. Wie denkt thans in Frankrijk aan de verdediging der monarchie? Frankrijk dacht nog monarchaal te zyn, toen het reeds republikeinsch was. Iedereen weet, dat de mo narchie hare zaak voor altijd heeft verloren, dat Frankrijk voor goed een nieuwen weg is opgegaan, dat het definitief republikeinsch is. Geen partij verheft zich tegen het re publikeinsch beginsel, er bestaat geen dubbelzinnigheid over de beteekenis daarvan. Do groote democratische vooruitgang, die Europa beweegt en die zich zoo glorierijk in Frankrijk ontwikkelt, heeft haar wieg in Rome, waar volgens de schoone woorden van Pater Ventura, ^de demo cratie, die ontembare heldin, hare wijding heeft'öntvangen uitdehanden vanPiusIX."Wij hebben als anti-Christelyk alle anti-liberale beginselen verafschuwd. Heden loopt destrij d niet meer over monarchie of republiek, de monarchie is niet meer, de Koningen hebben haar gedood. Do monar chie sterft aan ouderdoms zwakte. Zij wacht niet meer tot men haar zegt: »ga, wij willen niets meer van u weten 1" Een stoot is niet meer noodig, een handbeweging is vol doende, Het grootste deal der misbruiken die de nieuwe ligue zal bestrijden, zijn dezinnelooze overblijfselen van den feudalen tijd, welke tegen alle rechtsgevoel indruischen. Be democratie zal triumpheeren. Het geboorteland der democratie is het Evangelie." Zoo schreef Louis Veuillot in 1848. Toen ontving hij Jfyne bevelen uit hetzelfde hoofdkwartier als nu. (Brieven Franco.) De voornaamste modemaaksters in Parijs trachten aan haar fabrikaat een politieke beteekenis te geven en daarmede de staatkundige richting barer klanten te leien De Ohanibord-hoed is van blauw fluweel met een lange witte struisveder, die door ceu zilveren lelie is vastgehecht en de garneering van wit band is afgezet met kleine blauwe paarlen. De Maria Sluart en de Lamhaüc zijn eveneens iegitimistisclie hoeden. De laatste is vervaardigd van zwart fluweel met lint van blauw en zwart; van voren op de linkerzijde prijkt een groote paarlemoeischelp; aan de linkerzijde wordteen kleiue rozenkrans gedragen, in welker midden men een blauwe gesp ziet. Do Pamela is orleanis- tisch; de republikeinsch; de Gommeux draagt een bouquet imperialistische viooltjes; de FVskm-hoed is van vilt, donker groen en versierd met hauenveeren en een zilveren lelie. In Rusland is weder een nieuwe godsdieust-seete ont staan. Ilaar stichter is een monnik, Soraphin geheeten, en zyn aanhangers noemen zich uit dien hoofde Serafiuofski. Alleen vrouwen worden in de nieuwe secte opgenomen, en ieder die er in toetreedt, moet eerst als teeken van hare toetreding zich de haren laten afsnijden. liet aantal volge lingen nam zoo aanzienlijk toe, dat de brave Serafine weldra alle vrouwen in het district de haren zou hebben afgesneden, zoo niet de politie zich met de zaak bemoeid had. Na eenzeerstreng onderzoek bleek het, dat de stichter van dezen nieuwen godsdienst een bioeder had, die kapper was; dezen zond hij het afgeknipte haar toe en hiervoor ontving hij aanzienlijke sommen. De broeder Soraphin zit thans in de gevangenis en heeft alle gelegenheid om na i,Q denken over godsdiensten, die bij de haren er worden bijgehaald. In het jaar 4858 werd den toen te Pilsen in garnizoen liggenden Oostenrijkschen stafarts Wenzel Jechel het credietlot serie 423, no. 32, ontstolen, waarop de bestolene daarvan bij de Oostenrijksche Credit-Anslalt en de autori teit aangifte deed on in de dagbladen waarschuwde dit lot niet te koopen of te belecneu. Na verloop van eenigen tijd ontving hij dientengevolge een duplicaat van de Credit- Anstalt. Bij de op 4 October jl. gehouden loting viel de hoogste prijs van fl. 200,000 op dit lot. Onmiddellijk nadat dit aan Jechel bekend werd, waarschuwde hij de justitie en de geld- établissementen, en onder deze het eerst de Credit- Anstalt, den aanbieder van het lot aan te houden. Zoover kwam het echter niet, want de tegenwoordige bezitter van het lot, geëmployeerde bij een bank te Gnus, die eerst dezer dagen vernam, dat liet gestolen was, meldde zich aan en bewees dat het op rechtmatige wijze in zijn bezit was ge komen. In het jaar 18G5 had hij namelijk het lot in de Wechselstube (wisselkantoor) van Schnapper te Weenen gekocht, waarvan hij nog de verkoopnota met serieen nommer in handen had. In ieder geval zal dit incident een belangrijk proces tengevolge hebben, want zoowel dr. Jechel als de geëmployeerde makeu aanspraak op de fl. 200,000. Voor zooveel men thans heeft kunnen nagaan, werd het lot met nog twee andere effecten door een vrouw aan Schnapper verkocht. De stedehouder van de Jura, de heer Fronté, heeft aan de 09 pastoors, die zich tegen de besluiten der Re geering hebben verzethet volgende tor kennis doen brengen: 4. dat een officieel afschrift van het arrest van het hof van cassatie hun onverwijld zal ter hand gesteld worden; 2. dat van het oogenblik dier beteekening alle kerkelijke handelingen door hen gestaakt moeten worden, zelfs de zoodanige, die zij sedert 28 April jl. nog mochten uitoefenenzij, die dit bevel overtreden, zullen met allo gestrengheid der wet worden gestraft; 3. dat zij de pas- toriën, door hen bewoond, binnen 14 dagen na de beteeke ning van het arrest moeten ontruimen. Voor ernstig veizet bij de Roomsch-Katholieke bevolking der Jura is men niet beducht. Een groot gedeelte der Katholieke be volking houdt het met de Regeering, en dan weet men, dat, zoodra de Regeering militaire maatregelen tot behoud der openbare rust moet nemen, de kosten geheven worden in de gemeente of in de gemeenten, welke de Regeering heeft moeten bezetten. Overigens is reeds in het voorjaar alles voorbereid, om krachtig op te treden, waar het noodig mocht zijn, en men is overtuigd, dat de Regeering niet zou aarzelen doortastend te handelen. SCHIEDAM, 23 October 4873. Met 4 November treedt op den HollandscheuIJzeren Spoorweg de winterdienstregeling in werking. De laatste trein van Rotterdam naar den Haag is zóó gesteld dat, mits de Staatsspoorweg op tijd in Rotterdam aankome, de reizi gers van Belgie nog 's avonds naar de residentie kunnen doorreizen. Ook op de Ned. Rijnspoorweg treedt metl November de winterdienst inwerking, benevens eenige nieuwe tarieven voor het verkeer van reizigers en bagage van Amsterdam Rotterdam, Amsterdamden Haag en Rotterdamde^ Haag ou Uis^chonliggende stations. Door deze nieuwe tarievcu wordteen belangrijke vrachtvermindering teweeg gebracht ten bate van liet reizcud publiek. Aau do Provinciale Staten van Zuidliolland zijn door Gedep. Staten toegezonden de stukken, ter behandeling in de herfstvergadering. Deze zijn Mededeeling dat de gemeene uitwatering van Dirksland de voorwaarden, gesteld bij dein Juli toegezegde subsidie van f 3000 voor een weg langs de buitenzijde der haven van D irksland (en welke voorwaarden aan genoemd bestuur begrinding en onderhoud opleggen), niet aanneemt. Verzoek van polderbesturen Oude Koorndijlc en .het Oude Nieuwlaud, eeu subsidie ten behoeve van een aan te leggen net van grintwegen, geraamd op f30,547. Gedep. Staten adviseeren gunstig en stellen eeu maximum vau f 8000 voor. Nieuwe aanvraag tot subsidie, van een zoogenaamd co mité voor een spoorweg van Monster over'sGi avesande tot Zoetcrmeer, geraamd op f 4,080,000, en wel tot een bedrag van f 00,000, met vernieuwd afwijzend advies van God. Staten. Aanvraag van de gemeente Papendrecht om subsidie voor een nieuwe school, begroot op p. m. f30,000, met advies ven Ged, Staten om daarin, voor de helft in p. m. f 2S,000, door de provincie te doen dragen. Idem der gemeente Naaldwijk om f800 subsidie in de gewone kosten van lager onderwijs, met afwijzend advies. Idem der gemeente Groote Lindt om verhooging met f 100 der subsidie in die kosten, thans f200 bedragende, met afwijzend advies. Idem der gemeente Delfshaven om subsidie voor den bouw eener school, begroot op f 44,000, met afwijzend advies. Idem der gemeente Nieuw-Lekkerland, om vermindering van haar aandeel in den bouw van een nieuwe school van f9000 op f5000, met gunstig advies. Idem der gemeente Rozenburg om subsidie vergrooting school, tot p. m. f3000 uit de provinciale kas, met gunstig advies. Adres der lieeren Hoog c. s. om wijziging in de jachtwet, met gunstig advies. Ontwerpbesluiten tot wijziging reglementen Krimpener- waard, Vreeswijk en Nieuw-IIelvoet. Nog zijn bij deze stukken gevoegd a. Een rapport en voorstel dor commissie uit de Staten, belast met het onderzoek van het voorstel van Ged. Staten tot wijziging der inrichting van den provincialen water staatsdienst. Twee wegen werden tot bereiking van dit doel voorgesteld, en wel: organisatie van een afzonderlijken provincialen waterstaat, afgescheiden van dien van het rijk, of: uitbreiding van het aantal provinciale opzichters, in het bestaande stelsel aau de ingenieurs van's rijks waterstaat toe te voegen. De commissie wil, na een uitvoerig betoog van de wenschelijkheid, met uitzondering van haren voor zitter, het lid van de Ged. Staten C. Vollenhoven, het eerste zooals dit reeds sedert '1804 in de provinciën Groningen en Gelderland bestaat, en biedt daartoe het noodige ontwerp besluit aan. De voorzitter, die het laatste van de door Ged. Staten aangegeven alternatieven is toegedaan geeft insge lijks in het breede de redenen, die hem tot die meening ge leid hebben, aau. i. Rapport der commissie voor het bijzonder reglement voor den polder Prins Alexander, met voorstel tot wyziging, naar aanleiding van daartegen ingekomen bezwaren. Door den gemeenteraad van Delfshaven, die nu vol tallig is, is tot wethouder gekozen de heer J. van der Valk, die zich deze keuze heeft laten welgevallen en reeds tijdelyk in die betrekking werkzaam was. Nog heeft de raad het tractement van den hoofdonder wijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwys met f100 verhoogd. Tevens is besloten om het onder wijzend personeel op de beide scholen voor gewoon lager onderwys met een hulponderwijzer te versterken, en de namiddagschooluren voor meer uitgebreid lager onderwijs eenigszins te veranderen. De gemeenteraad van Delft heeft den begrootings- post van f20,000 (stichting eener openbare meisjesschool, te vinden uit een geldleening) na zeer breedvoerig debat, aangenomen met 42 tegen 7 stemmen. Voorts is de post tot stichting eener openbare bewaar school, mede te vinden uit de geldleening, met 40 tegen 9 stemmen aangenomen. Onder de tegenwoordige weersgesteldheid: storm, hagel en regen, afgewisseld door regen, hagel en storm, zal het velen moeilijk vallen te gelooven dat te Doetinchem op 't oogenblik een appelboom in vollen bloei staat en te Rotterdam een kastanjeboom zich vermeet te prijken met nieuwe bladereu en bloesems. Te Groningen zijn een groot aantal woningen ge reinigd met soda en kalk, door het gemeentebestuur aan minvermogende bewoners verstrekt. Te Tiel was Maandag de aanvoer van jonge varkens verbazend groot, en de prijzen zoo buitengewoon laag, dat ze tegen f 4 en liooger werden verkocht Maandag avond hebben zich in het lokaal Diligentia ABONNEMENT! COURANT. ADVEBTENTIBNt Prijs: vjn i lol 10 gewone regels 1 00iedere regel moer ƒ0.10 Voor den werkenden slnnü en voor weldadigheid, de helft van den prijs. v -k x f J 1

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1