Maandag S5T October. A". 1873. M 3246. BUITESLftNDSSBE BERICHTEN. BÏWMEWLA^SCHE BERICHTEN.^ (Brieven Franco.) De toon der Fransche reactionaire bladen is eenige maten lager gestemd; le Francais, het orgaan van deBro- glie, herinnert aan zijn lezers, dat men de goede zaak niet veel bevordert door luidruchtige vreugdebetuigingen, en dat »Naar Berlijn!" te roepen niet voldoende is om over winnaar te zijn. De Ammllée nationale dringt aan op de verwijdering van den lieer de Beulédie in weerwil van al zijn repressieve maatregelen niet heeft kunnen bewerken, dat de republikeinsche candidaten indeminderheid bleven. Beulé is nog geen de Moray, on de samenzweerdei s begrij pen, dat er een de Moray noodig is om hun intrige te doen gelukken. Het Journal de Paris, orgaan van dt Or- leauisten, is een weinig sanguinischer dan de rest, omdat hetde»couslitutioneele waarborgen" heeft uitgevonden, die te Salzburg zijn beloofd; men moet namelijk weten, dat het Journal de Paris en le Soleil een en hetzelfde blad is dat evenals de planeet Yenus een anderen naam draagt, naarmate het 's avonds of's morgens verschijnt. Deze zoo genaamde pconstitutioneele waarborgen" zouden bestaan in eenige van de allernoodzakelijkste staatkundige rech ten op papier, door een pretendent beloofd aan twee zendelingenzonder mandaat, die een kroon kwamen ver- schaeheren. Gelukkig, dat het meer ontwikkelde deel der natie zich niet laat vangen door deze schijnmanoeuvresde graaf van Chambord begint thans in te ziendat zwijgen goud is; sedert den brief aan den heer Rodez Benavent zwijgt hij als het graf, maar er is een tijd geweest, toen hij zijn tong niet wist te snoeren; h jj heeft de geschiedenis ver rijkt met een reeks van manifesten en brieven, die hem doen kennen in zijn ware gedaante; dit weet Frankrijk, dit weet do gansche wereld, en al betreuren de vrienden nu misschien zijn al te groote bespraaktheid van weleer, Chambord heeft gesproken en zich onmogelij k gemaakt. In deParijsche ijzerfabrieken plaatst men tegenwoor dig krachtige magneten, ten einde de werklieden, die stukjes ijzer in de oogen krijgen, te helpen. De patiënt plaatst zijn oog vlak bij den magneet en sneller dan de behendigste operateur verwijdert deze het vreemde lichaam uit het oog. Sedert Vrijdag der vorige week is de openbare ver koop van oesters in de Halles te Parjjs begonnen. De ver koop, die per lOOtal plaats heeft, vangt reeds des morgens ten zeven ure aan. De in den vroegen morgen aangevoerde vcrsche oesters komen voorliet meerendeel van Arcachon bij Bordeaux en gelden, de kleine van fr. 3.10 tot fr. 3.50 en de middelsoort van fr. 4.50 tot fr. 5. In het vorige jaar heeft Bordeaux uitgevoerd aan wjjuen '1,168.000 kan in vaten, en ongeveer 75,000 in fles- schen. Iliervan heeft Engeland-137,000, Belgie 118,000, Nederland 85,000, het Zollverein 74,000, de Ilanze-steden 110,000, Rusland 39,000, de Vereenigde Staten 125,000, Uruguay 120,000, Rio de la Plate 204,000, euz. ent- vangen, Hieruit blijkt, dat Frankrijk liet minst Bordeaux wijnen gebruikt. Een dame, die onder Karei X een vrij groote vol heeft gespeeld, de waarzegster Maria Novi, is op 82jarigen leeftijd gestorven. Zij was tijdens de restauratic wat mile Leuormand onder Napoleon I was. Dezer dagen kwamen in Londen, per schip Norfolk de eerste ijzeren kisten aan, waarin men gepoogd had versch vleesch in bevroren toestand uit Melbourne naar Europa over te brengen. Harrison, de uitvinder de/.er nieuwe methode, had de proef genomen met 600 centenaars, die in twee ijzeren kisten met dubbele wanden gepakt werden. De proefis evenwel mislukt. Reeds op den 39sten dag moest men het vleesch uit de eene kist, daar liet ijs zoo spoedig gesmolten was, over boord werpendat uit de au- dcre hield het 74 dagen uit zonder totaal bedorven te zijn. Toch wanhoopt Ilarrisson niet aan het eindelijk welslagen zijner methode. Hij zal de noodige verbeteringen invoeren en wil er voor instaan, dat de volgende proefneming ge lukken zal. Onder de Europeesche Rijken genigten slechts enkele duo-decimo-Staten het voorrecht geen staatsschuld te be zitten, in velen echter hebben deze reeds zulk een hoogte bereikt, dat de jaarlijksche uitgaven aan renten en aan andere behoeften de jaarlijksche ontvangsten ver te boven gaan, zooals Oostenrijk-IIongarije, Italië, Spanje, Poi tu- gal, Denemarken, Turkije, enz. Een optelling van alle staatsschulden van Europa geeft de colossale som van ca. 46 milliard, waarvan Duitschlaud 2350 millioen (met inbegrip van 884 millioen voor Pruisen), Beieren 486, Saksen.232, AVurtemberg 200, Baden 50 millioen enz. heeft. Van de overige Staten nemen aan die algemeene schuld deel: Frankrijk met '12,000 millioen, Groot-Brit- tannie met -10,560 millioen, Rusland met 4970 millioen, Italië met 4800 mill., Oostenrijk-IIongarije met 3568 mill., Spanje met 3500 millioen, Turkije met 1680 millioen, Nederland met 1096 millioen, Portugal met 1032 millioen, Belgie met 382, Griekenland met 274, Denemarken 176, Zweden en Noorwegen, te zamen met 116, Rumnnie met 80, Zwitserland met 18 en Luxemburg met 6 millioen lijke tegenwoordig! guldon. Hiervan komen per hoofd der bevolking van de üuitsche Staten: op Pruisen 36, Beieren 100, Saksen 92, AVurlemberg 112, Baden 120, Hessen 16, Mecklenburg- Schwerin 62, Saksen-AVei mar 28, Mccklenburg-Strelitz 34, Oldenburg 68, Brunswijk 128, Sakseu-Mciuingen 24, Saksen-Altenburg 12, Saksen Coburg Gollia38, Aulialt46, Schwarzburg-Rudolstadt 26, Schwarzburg-Sondersliausen 38, Waldeck G, Reuss o. 1. 8, Reuss j. 1.14, Lippc Del- mold 6, Lubeck 202, Bremen 258 en Hamburg 9.40 gukl.; van de overige Staten: op Oostenrijk-IIongarije 98, Zwit serland 6, Denemarken 102, Zweden 22, Noorwegen 16, Nederland 304, Luxemburg 32, Belgie 76, Groot-Briltanje 266, Frankrijk 332, Spanje 208, Portugal 260, Italië 178, Griekenland 196, Turkije 62, Rumanie 20 en Rusland 60 gulden. De directiën der Brandwaarborg-Maatschappij iu Pruisen hebben den Rijkskanselier verzocht liet gebruik van de gewone phosphorlucifers bij de wet te verbieden of ten minste zooveel mogelijk te beperken, daar bewezeu kan worden, dat in negen jaren tijds, van 1862 tot 1871, bij 33 dier Maatschappijen 1843 gevallen van brandschade zijn voorgekomen door het spelen van kinderen eu onnoozelen met die lucifers of het slordig gebruiken door volwassenen. Nadat de Rijkskanselier het gevoelen van den Pruisischen Handelsminister ingewonnen had, is door laatstgenoemde een aanschrijving aan de gewestelijke en gemeentelijke be sturen gedaan, ten einde hun advies te vernemen omtrent de noodzakelijkheid en de vermoedelijke gevolgen van den bedoelden maatregel, waarbij hun opgedragen is op gave te doen van de fabrieken vau die lucifers welke binnen hun ressoit bestaan. In plaats van phosphorluci fers worden de Zweedsche lucifers aanbevolen. In den zoölogisehen tuin te Hamburg is thans een slang met twee koppen te zien. Het is een adder, die in Gross Thurgau gevangen is. De twee koppen zitten aan denzelfden halswervel, en maken verschillende be wegingen. Uit Spiers in Beieren schrijft men, dat dit stadje op een wijze door de cholera werd geteisterd, als geen andere stad te verduren had. De helft der ingezetenen heeft de vlucht genomen. De scholen, de markten en alle openbare instellingen waren gesloten. De boeren uit den omtrek durfden niet meer in de stad komenalle levensbehoeften verdubbelden in prijs. De spoortreinen kwamen aan en vertrokken zonder een enkelen reiziger. De autoriteiten hebben alles gedaan wat menschelijker wijze mogelijk was om de ramp te keeren. Nadat men te Ilerzogenrath en andere plaatsen in het westen der Rijnprovincie den 2 en '15 dezer aardschok ken had waargenomen, heeft het verschijnsel zich aldaar in don avond van '19 dezer andermaal voorgedaan, over't algemeen in gelijke mate als de heide vorige keeren. De sluiting der internationale tentoonstelling te Weeneu is thans officieel bepaald op den 3 November a, s. De Pungolo van Napels deelt mededat bij de op gravingen te Potnpeji een gebouw is ontdektwaarin een leerlooierij werd uitgeoefend. De gereedschappen, daar gevonden, moeten weinig of niets verschillen van die, welke tegenwoordig in dat vak gebruikt worden. Berichten uit Portugal gewaagden onlangs van het levensgevaar waarin de Koningin en haar heide zoons verkeerd hadden. De toedracht was deze: De beide prinsen Karei en Alfons, 10 cn 8 jaar oud, liepen bij het baden hun moedor vooruit, werden door een golf bereikt en mee naar de diepe zee gespoeld. De moeder ijlde hen te hulp en hield de knapen vast, totdat te juister ure een vuurtorenwachter aan dien bejenkelijken toestand een einde maakte. liet gevaar was niet gering, daar de zee stormachtig begon te worden. De Koning vereerde zijn gemalin voor de bewezen heldhaftigheid met de gouden medaille als onderscheiding voor ver dienste, philanthropic en grootmoedigheidden redder zijner vrouw en kinderen beloonde hij mat een jaargeld en do orde van den Toren eu bet Zwaard. De verjaar dag der Koningin schonk aau het hof en de bevolking een gunstige gelegenheid om aau de geredden hun blyde deelneming te toonen. De schriftelijke en monde linge gelukwenschen moeten niet minder hartelijk dan tab-ijk geweest zijn. Het volk vierde dien dag als een feest en vele gemeenten maakten er een kerkelijken dankdag van en zonden een Te Deum op. Aan hel hof werd een schitterende receptie gehouden, welke door tal van deputatiën uit stad eu land bijgewoond werd, om van de vreugde over de redding der vorstelijke familie te getuigen. Kassa, prins van Tigré thans Johauni 11, Keizer van Abyssinie, heeft volgens den correspondent van het Q-ior- nalo dalle Ooloriie, die uit Massowa, dd. 3 Aug. schrijft, den door hem gevangen genomen pretendent naar den troon, Abba Kassaide ooreu met schietkatoen laten vullen, het welk ontploffende, het hoofd van den ongelukkige lot ato men uiteensloeg. Een ander staaltje vau ongehoorde wreedheid gaf de Keizer door het bevel aan 27 andere ge vangenen de rechterhand en den linkervoet in zijn keizer lijke tegenwoordigheid af te kappen, en de rampzaligen daarna als een prooi van leeuwen, tijgers en panters te doen toewerpen. SCHIEDAM, 25 October 1873. het kiescollege bij de Hervormde Gemeente alhier opgegeven zestal predikanten het II. W. Creutzberg, te Gunning, te Nunspeet: E. A. G. van Door is uit het vroeger volgende drietal geformeerd: Vlissiugen; E. B. Lloogenhuijze, te Steenwijk. Bij den schietwedstrijd te Waalsdorp is op 300 pas door den scherpschutter J. P. Meijer Jz., en den korporaal L. van Dijke, beiden van het korps scherpschutters van Schiedam, ieder een pi ijs behaald. Door hot Kiescollege der Herv, gemeente te Vlaar- diugen en Vkuirdinger-Ambacht is beroepen, de heer P. C. van der Horst, predikant te Gorinchem. Naar aanleiding van liet bericht omtrent het be lemmeren der werving voor Atsjin in Belgie en Frankrijk wordt aan de R. N. in «brieven uit Zuid-Nederland" medegedeeld, «dat wervingen in den eigenlijken zin des woords, naar de schr. met zekerheid meent te weten, in geen van beide genoemde landen plaats hebben. De Atsjiu-lustigen melden zich met hunne papieren bij de vertegenwoordigers der Nederlandsche Regoeriug aldaar aan, waar hun, indien de documenten in orde worden bevonden, alleen reisgeld naar Breda wordt verstrekt. Dat is althans in Belgie het geval. Of de sollicitanten van andere Staten naar dezelfde Nederlandsche gemeente worden gezonden, is schrijver niet bekend, doch de hoofdzaak is, dat de keuring en aanneming niet in den vx-eemde, maar in Nederland geschieden. De bedoelde Regeeringeu hebben dus niets te verbieden. Alleen maken zij, zooals altijd, jacht op de raccoleurs, deziel- verkoopers, die hun bedrijf aan deze zijde der Neder- laudsche grenzen uitoefenen. En daarin handelen zy overeenkomstig 's lands wetten. Overigens meent de schr. te mogen aannemen, dat Belgie onder deaange- worvenen vrij talrijk zal zijn vertegenwoordigd. Ten minste hij voor zich kent een aantal jongelieden van den gegoeden burgerstand die zich voor de tweede expeditie tegen Atsjin hebben doen inschrijven en daar onder eenigedie tot heden bij een der groote Spoorweg- Maatschappijen in dienst stonden. Dat zij naar Indie wenschten te gaan, om juist met de Atsjineezen in aanraking te komen, zou hij niet durven verzekeren, maar, in ieder geval, zullen der Indische maatschappij zoodoende een aantal, vooral met het oog op de kolo niale spoorwegplannen, niet te versmaden intellectueele krachten worden toegevoerd." Uit een circulaire van liet hoofdcomité voor het huldeblijk ter nagedachtenis vanmr. J. R. Tliorbecke blijkt, dat voor dat doel ongeveer f50,000 is bijeengebracht. Van die som worden f23,000 vereischt voor het standbeeld en een wit marmeren grafsteen, zoodat aan de twee eerste punten van liet besluit der algemeene vergadering geheel kan worden voldaan. Tot uitvoering van het derde punt echter het aankoopeu en bewaren van het huis, waar Tliorbecke te 's Hage heeft gewoondis het overblijvende, dat met de renten f30,000 beloopt, niet voldoende. Wij vertrouwen dat de pogingen om het ontbrekende, ten be drage van f20,000, bijeen te brengen, spoedig met goeden uitslag zullen worden bekroond. Uit Katwijk aan Zee meldt men het volgende: Met deelneming in liet lot zijner treurende moeder, een weduwe, die onder veel zorgen een viertal kinderen had groot gebracht, vernam men in deze gemeente, dat Zondag avond de persoon van J. B. te Leiden was gevangen ge nomen. Ilij zeide den volgenden dag te Rotterdam als stuurman gemonsterd te zijn geworden. Dat dit niet ge schiedde was het gevolg van een vermoeden, naar men zegt door zjjn bekentenis reeds bevestigd, dat hij de dader was van den diefstal, waarbij met inklimming door een raampje uit een kabinet, waarin de sleutel stak, een gouden horlogeketting en 35 gutden was gestolen. De ketting was reeds verkocht bij een zilversmid te Leiden, on daarbij was als verkooper opgegeven een reeds voor veel jaren overleden mau, de man van een der twee oude zusters, ten wiens huize do diefstal had plaats gehad. De misdaad was gepleegd terwijl zij des avouds van huis waren. Dat juist het genomene werd gekozen, schrijft men toe aan de veronderstelling van den dief, dat hij daarin het eigendom wegnam van een stuurman, die voor ge- ruimen tijd van huis zijnde, niet spoedig zijn ketting zou missen. Dat iu onderscheiden plaatsen van Friesland reeds vele scholen onder den naam van Christelijke Nationale school zijn verrezen, hoeft zijn bijzondere reden, welke over 't algemeen weinig bekend is. Verschillende Friesche dor pen bezitten schoollanden, welke jaarlijks belangrijke huren opbrengen. Deze bezittingen worden door dorpsge- nooten, veelal kerkvoogden, bestuurd. De openbare dorps- pzaligeu ouderwijzer wordt, als gemeente-ambtenaar door denge- COURANT. ABONNEMENT Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door hot jeheelc Rijk2.50. ADVEBTENTIEN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer /0.10 Voor den werkenden stand en voor vvcldadiglioid, do helft van den prijs. i ;A: A'A.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1